Záhada zlaté štoly

Záhada zlaté štoly https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2397/bmid_hrisni-lide-kralovstvi-ceskeho-zaha-1c2-2397.jpg 4 739 93

Další z příběhů královského prokurátora Oldřicha z Chlumu se tentokrát odehrává v okolí Prahy. Nevysvětlitelným způsobem se při cestě z královských dolů v Jílovém u Prahy ztratí truhlice plná zlata. Král Přemysl Otakar II. povolá Oldřicha z Chlumu, protože je jasné, že v pozadí musí stát někdo z předních šlechticů království. První vydání.... celý text

čuřil
čuřil
16.09.2021 4 z 5

Knížka se četla dobře. Mělo to spád, napětí i akci. Povedené, pan Vonduška to prostě umí.

soupik2012
soupik2012
09.08.2021 4 z 5

A už je to tady zase. Méně znamená více. Až příliš často tuto prostou větu u komentování svých knih používám. Ale ani tentokrát nemohu jinak. Hlavní dějová linka mě bavila. Záhada kolem zmizelého zlata je vystavěná velice dobře a napínavě. Nicméně veškeré dění okolo, mi přišlo úplně zbytečné a navíc téměř ve všech případech značně nelogické. K vyřešení všech ostatních záhad dojde většinou pouze díky veliké shodě náhod. Přitom se vyřeší úplně všechno. Stačí vlastně pachatele obvinit, on se přizná a je hotovo. Jasně, je to pohádka, ale i ten Andersen psal věrohodnější příběhy. Nicméně jako celek převládají pozitiva. Příběh mě zkrátka bavil. Jako odpočinková četba je to ideální literatura. Audioknihu načetl velice slušně pan Aleš Procházka. Ale kvalit pana Jana Hyhlíka nedosahuje.

rafan65
rafan65
16.05.2021 5 z 5

Opět super příběh napsaný vtipně a zábavně. Knihy tohoto autora mám rád. Pokaždé jeho knize se utvrzuji že historická krimi má svoji nespornou kvalitu.

Mája777
Mája777
12.03.2021 5 z 5

Ani tahle kniha nezklamala. Správně upletená a rozpletená zápletka. Ještě přečtu určitě další díl.
(12. 3. 21 - 8 382 - 23)

Titus
Titus
25.01.2021 2 z 5

Do téhle knížky jsem se pustil v naději, že snad (i podle zdejších komentářů) bude lepší, než "Podivná svatba", kterou jsem (nechronologicky) četl předtím. A že si trochu spravím chuť.
Nespletl jsem se. Lepší to opravdu bylo, i když to by bylo skoro cokoliv. Děj docela odsýpá. Pachatelé tentokrát upletli plán, který byl sice složitý, ale v mezích žánru téměř dával smysl. A Otovy sexuální eskapády se tentokrát omezily na jedinou chtivici (a jednu návštěvu bordelu, která se prakticky nepočítá).
No jo, ale při čtení jsem se opakovaně ptal sám sebe, jestli to není trochu málo. Zvlášť když připočtu negativa. Třeba ty nelogičnosti v plánu, kterých je sice jen pár, ale prostě tam jsou. A hlavně by si nikdo, kdo trochu zná geografii Vltavy (nebo kdo se na ní někoho zeptá), nemohl myslet to, co pachatelé údajně chtěli, aby si myslel, s čímž padají i některé další body úskoku. A kromě toho mi řešení bylo jasné už od začátku knihy, a asi bych ho tušil, i kdybych nečetl úvodní kapitolu. (ne že bych se bych se považoval za zvlášť chytrého, to jen Vondruška je tak předvídatelný) Na zbývající tři případy, které se s hlavním prolínají, však nelze říct ani tu trošku chvály, co na něj. Jeden má neuvěřitelně krkolomnou konstrukci a provází jej nepravděpodobné náhody. Řešení druhých dvou pak Oldřichovi nakuká nejspíš sám Duch Svatý, neboť je "vydedukuje" téměř okamžitě a téměř z ničeho.
A tak dál...
Z historických chyb bych vypíchl to, že těžby v Jílovém ještě ve 13. století zdaleka nedosahovala toho rozsahu, jaký ji kniha připisuje. Nejdřív jsem to chtěl Vondruškovi prominout jako součást autorské licence, ale hned mi začalo vrtat hlavou, proč musí příběh, ke všem čertům, cpát mermomocí zrovna sem? Proč nevybere nějaké vhodnější místo? A navíc ten tenhle fakt hraje v příběhu zásadní roli.
A tak dál...
Nakonec ta hlavní otázka nezní tak, jestli stačí těch pár světlcýh bodů, ale spíše: proč to vůbec čtu? Vždyť mi ani ty postavy nejsou sympatické. Nepřirostl mi k srdci ani beztvarý Oldřich, ani nadsamec Ota, ani nezajímavý Diviš. Chtěl jsem si spravit chuť, ale končím s pachutí. Tak to asi končím i s Vondruškou.

willy9203
willy9203
16.11.2020 4 z 5

Jeden z kratších dílů série o hříšných lidech. Zábavný, dobře vymyšlený, jak to u páně Vondrušky bývá.

m_martina
m_martina
14.06.2020 5 z 5

Další výborná kniha od pana Vondrušky. Není to žádná náročná četba a já si vždy krásně odpočinu.

lidunka1
lidunka1
07.06.2020 5 z 5

čtu Vondrušku manželovi nahlas a moc nás to baví. V knížkách nechybí napětí ani humor.

Any935
Any935
09.04.2020 5 z 5

Série Hříšní lidé Království českého je jedna z mých oblíbených sérií. Tato třetí kniha je jedna z těch povedenějších. Celý děj, zápletka, rozuzlení jsou předem velmi dobře promyšlené. Dle mého názoru by se mohla slušně konkurovat populárním severským detektivkám.

Parwana
Parwana
24.11.2019 3 z 5

Na atmosféru středověku je Vondruška dobrý. I když jeho knihy nepatří mezi mistrovská díla, číst se to dá, a to i opakovaně.

otula
otula
18.10.2019 4 z 5

Pro mne zatím nejlepší díl série. Buď jsem si už na postavy zvykl nebo se chovají přirozeněji, často jsem se i upřímně zasmál. Pokud další díly budou alespoň na stejné úrovni, bude to fajn čtení. Řekněme 85 %.

kob
kob
17.08.2019 4 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu - příjemná změna mezi detektivkami ze současnosti.

Endy17
Endy17
24.07.2019 4 z 5

Zdá se, že Oldřich z Chlumu, nebo alespoň jeho literární zpracování, zraje jako víno. Pokud kvalitativní vzestup bude pokračovat, brzy mi dojdou hvězdičky k hodnocení...

olívoil
olívoil
15.07.2019 5 z 5

další napínavý příběh a opět nezklamal

Peleus
Peleus
15.07.2019 2 z 5

Je fascinující, že s frekvencí svých milostných dobrodružství Ota ze Zástřizlí stále nepřišel k příjici!

P.S. Což můžeme z vědeckého hlediska považovat za další, ehm, pádný argument ve sporu, zda syfilida má původ tzv. předkolumbovský, nebo byla do Evropy skutečně zavlečena až námořníky tohoto janovského mořeplavce ve španělských službách.

Richisa
Richisa
24.06.2019 3 z 5

Klasický dobrý odpočinkový Vondruška. Nelze číst často, ale občas příjemný odpočinek s nádechem středověku.

Alex.rrr
Alex.rrr
26.04.2019 5 z 5

Jeden z povedenějších dílů. Celý případ se odehrává u Jílového, kde se ztratilo velké množství králova zlata. Celý případ se zamotá a hlavně rozšíří o dalších pár malých zprvu bezvýznamných případů. Konec jako vždy vše rozuzlí. Pěkné bylo i zakončení osudu malého Vencla. Tato kniha mě bavila a z ostatních od autora ji řadím k těm lepším.

boxas
boxas
18.04.2019 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu. Hezká, napínavá knížka a příjemná změna po detektivkách ze současnosti se všemi těmi otisky, DNA, palnými zbraněmi atd. Tady má vyšetřovatel Oldřich z Chlumu jen svoji hlavu. A to jemu, autorovi i čtenářům stačí.

Jaruš7
Jaruš7
16.04.2019 4 z 5

Variant na loupež je mnoho, a tak finty na rozuzlení musí být dokonale propletené, aby popletly strůjce, ale nezapletly autora této pleteniny a dopletly příběh k zauzlení pevným očkem - oprátkou, (trest byl ale tvrdší).
Vondruškiáda - audiokniha, příjemný zážitek.

cmelda26
cmelda26
15.04.2019

Opět spokojenost už mám doma další díl tohle trio " vyšetřovatelů" a zápletky mě prostě baví.