Záhada zlaté štoly

Záhada zlaté štoly https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2397/bmid_hrisni-lide-kralovstvi-ceskeho-zaha-1c2-2397.jpg 4 737 93

Další z příběhů královského prokurátora Oldřicha z Chlumu se tentokrát odehrává v okolí Prahy. Nevysvětlitelným způsobem se při cestě z královských dolů v Jílovém u Prahy ztratí truhlice plná zlata. Král Přemysl Otakar II. povolá Oldřicha z Chlumu, protože je jasné, že v pozadí musí stát někdo z předních šlechticů království. První vydání.... celý text

MorriconeTheGod
MorriconeTheGod
10.01.2017 5 z 5

Můj možná nejoblíbenější Vondruška. Není tak statický, jako spousta jiných jeho příběhů (podíváme se do Prahy, do dolů i do lesů) a nabízí více souběžných dějových linii, a tak když člověka jedna začne trochu nudit, těší se na druhou. Dobře zvolená, správně temná prostředí (zejména průmyslová zóna dolů a hostince a lesy s lapky) a silná atmosféra.

Hadati
Hadati
20.10.2016 4 z 5

Příběh je kvalitativně stejný jako ostatní knihy této série. Dojem asi nejvíce kazí to, že hned v první kapitole Vondruška napoví příliš, takže čtenář pak po celou dobu na všechno pohlíží s ohledem na tyto informace. Proto doporučuji první kapitolu (asi jednu stránku) přeskočit a nečíst. Budete pak mít z objevování záhady lepší zážitek.

Jinak dobrý zážitek z příběhu pak kazí nekvalitní redakční práce, protože v knize je opravdu velká spousta překlepů. Je to o to horší, že jsem měl v ruce druhé vydání tohoto románu. Člověk by si myslel, že v druhém vydání redaktoři vychytají překlepy, které jim předtím unikly.

R.E.M.
R.E.M.
04.08.2016 3 z 5

Příběh je autorovým lepším průměrem. Příjemné vyprávění se sympatickým Oldřichem.

klokan.1905
klokan.1905
28.07.2016 5 z 5

Královský prokurátor Oldřich z Chlumu řeší další složitý případ - krádež královského zlata... S vyřešením případu mu samozřejmě pomáhají panoš Ota a velitel vojenské družiny Diviš... Do toho všeho krásně zapadá malý Vencl... Třetí kousek z této série a pořád mě to moc baví... Zkrátka, dobře se čte, určitě mohu doporučit. k přečtení..

amysa
amysa
27.07.2016 4 z 5

A mně se to pořád líbí! Hezky se to čte, pěkně se u toho odpočívá, člověk se i zasměje, občas i něco dozví a tipovačka na zločince taky nechybí:-) Rozhodně budu ve čtení této série pokračovat a teď jsem skoro napnutá, jak to asi jen dopadne s mým oblíbencem a záletníkem Otíkem:-)

rjpl
rjpl
28.06.2016

Má nejoblíbenější kniha z řady o Oldřichovi z Chlumu. Pravda, místy poněkud pohádková a nereálná, některé zápletky i tradiční finále tomu odpovídají, ale to nekritizuji, jen konstatuji. Velice čtivě napsaná, oddechová, příjemná četba.

elizabeth_ba
elizabeth_ba
19.04.2016 4 z 5

Juri81: Ty ženy, popsané na straně 167 (Agáta a ta druhá; vydání z roku 2003) jako stařeny, nejsou tytéž jako při procesu na straně 229-234 (což byly Božetěcha a Dobroněha). Ale jinak zcela souhlasím, i když jsem při hodnocení byla mnohem shovívavější (další příběhy se mi zdály mnohem horší a hodnotím v rámci žánru - historická detektivka, na což nemohu degradovat např. takové "Jméno růže", které v sobě ukrývá mnohem více než jen detektivní příběh...).

Juri81
Juri81
19.04.2016 1 z 5

Do poloviny knihy balancuje Záhada zlaté štoly na hranici odpadu. Nudné dlouhosáhlé rozjímání a rozhovory bez akce o ničem. V druhé polovině se začíná konečně něco dít. To nadějné něco ovšem opět autor pohřbí svým neustálým přidáváním nových příběhu, které všechny vyústí na posledních pár stranách, dosti fádním způsobem. Vondruška jako by se sám do všeho zamotal (a není to poprvé), pomalu už nevěděl, o čem píše a tak chtěl celé to divadlo rychle ukončit tečkou jen aby si splnil svých 250 až 280 stran.

Těsně před koncem, když se dozvíme, že dvě ženy, které v polovině knihy popsal jako velmi staré, jsou při výslechu najednou mladé, nemám už ve čtení ani sílu dále pokračovat. Nakonec to dojedu, zbývá už přece jen pár stran. V hlavě mi pak zase leží myšlenka, dělá si z nás autor opravdu srandu nebo nedokáže napsat jedinou knihy, v které by se sám neztratil?

Ajrad1981
Ajrad1981
27.03.2016 4 z 5

Bylo toho vyřešeno jaksi moc najednou :-) Navíc případ písaře Zdeňka se dal snad i vynechat, odhalení vraha žida Samuela by stačilo k tomu, aby i svatba měla happyend ;-)

ivoiro
ivoiro
23.01.2016 5 z 5

Vondruška opět nezklamal. Napínavé a zajímavé čtení od začátku až do konce.

cialexa
cialexa
29.12.2015 4 z 5

Přiznám se, že od historika bych čekala dodržování historických událostí a reálií, ale jinak se Vondruškovy detektivky čtou dobře a pobaví. Jen se nesmí hledět na historii, která je trošku upravená, aby autorovi "seděla" do příběhu.

Harry_
Harry_
29.11.2015 4 z 5

Moje druhá "vondruškovka", opět super čtení, za dva večery a jednu noc hotovo ;)
Hvězdu strhávám za to vyřešení šesti případů najednou, z toho dva od stolu. Ten závěr mi přišel už prostě trochu moc. Ale už se těším na další ;)

bh69
bh69
11.05.2015 3 z 5

Tady jsem musel snizit na 3 hvezdy - nektera odhaleni byla spis jako z prvorepublikove cervene knihovny. Jeste ze to ani autor nebere tak moc vazne :-)

jaja1989
jaja1989
20.04.2015 5 z 5

Jediný český autor detektivek co čtu, příběhy jsou zajímavý a zabaví, tak že nevnímám okolí:)

jedubaba
jedubaba
11.03.2015

Tak trochu mi ta trojice Oldřich z Chlumu, panoš Ota, velitel Diviš připomíná Hercula Poirota, kapitána Hastingse a vrchního inspektora Jappa v detektivních příbězích od Agáty Christie. I ta zápletka je dost podobná, i když v příběhu od Agáty Christie šlo o ztracené cenné papíry, které vlastně nikdy nebyly do kufříku uloženy, tak jako v příběhu pana Vondrušky nebylo zlato uloženo do truhly. Jestlipak se pan Vondruška nenechal tak trošku inspirovat?

wooloong
wooloong
04.02.2015 5 z 5

Napínavé, čtivé, zábavné, ale příběh písaře Zdeňka - to teda byla náááhoda!

calibre44
calibre44
10.12.2014 4 z 5

Perfektní, Vlastimil Vondruška opět nezklamal. Ale podle mého názoru se měl autor držet jen hlavního zločinu, odcizení královského zlata. Další dva zločiny objasnil královský prokurátor v posledních dvou kapitolách jen tak mimochodem a tak trochu jako děd Vševěd. Bylo to trochu přitažené za vlasy, když od stolu objasnil dvě vraždy.

Selinute
Selinute
09.12.2014 5 z 5

Hodně dobrá, krásně se četla a určitě to nebyla moje poslední z této série.

čertina
čertina
09.09.2014 4 z 5

Napínavé čtení od kterého se nelze odtrhnout.Autor opět nezklamal.

Morkon
Morkon
03.05.2014 5 z 5

Vyborna detektivka ze stredoveke Prahy.