Vražda v ambitu

Vražda v ambitu https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2413/bmid_hrisni-lide-kralovstvi-ceskeho-vraz-5dH-2413.jpg 4 613 83

Tři detektivní příběhy, odehrávající se v polovině 13. století, se vracejí do doby mládí Oldřicha z Chlumu. Vysvětlují některé události, předcházející románům publikovaným v edici Hříšní lidé Království českého. První příběh vypráví o tajemné vraždě, jíž se Oldřich z Chlumu stane nechtěným svědkem při svém studiu v Magdeburku. Tajemný vrah usiluje o jeho život a jediná cesta k záchraně je odhalit pravdu. Druhý příběh se odehrává v době, kdy mladý Oldřich z Chlumu poprvé přichází na Pražský hrad. Zde vstoupí do jeho služeb panoš Ota ze Zástřizlí, jehož dostane z ošemetné situace a za své zásluhy je jmenován královským prokurátorem. Třetí příběh Osudný turnaj se odehrává nedaleko hradu Bezdězu, kde se dostane k vyšetřování spletitého případu boje o moc mezi nejmocnějšími severočeskými šlechtickými rody. Odhalí tajemnou vraždu a v krvavém souboji si vybojuje srdce Ludmily z Vartemberka, své budoucí ženy.... celý text

wooloong
26.02.2015 5 z 5

Tři samostatné povídky, ve kterých si neodpustím nějaký ten SPOILER:

1. Vražda v ambitu. Pokud se v dalších dílech upomíná na to, že mladý Oldřich strávil nějaký čas v klášteře v Magdeburku, kde získal vzdělání a kde se připravoval na dráhu kněze, v žádném případě jsem si nepředstavovala, že jeho pobyt trval pouhý týden, během kterého se čtrnáctiletý Oldřich nachomýtne k vraždě, odolá svodům pedofilního homosexuála, ocitne se ve vězení, pokusí se ho otrávit, je pronásledován inkvizicí, zachrání přítele před vraždou, jiným přítelem je zrazen, rozbije hlavu opatovi, uteče z kláštera do města, kde najde indicie k mnoha brutálním vraždám nejen mladých těhotných dívek, pomocí léčky potrestá viníka a nakonec uprchne s prostitutkou, která ho připravila o panictví. To už je pořádně nabitý týden, kde by vzal v tom shonu čas na učení?

2. Masopustní maškary. Již skoro třicetiletý písař svatovítské kapituly Oldřich z Chlumu dostane přímo od mladšího krále Přemysla Otakara II. za úkol vyřešit případ krádeže. Právě při této příležitosti se setkává se svým budoucím panošem Otou ze Zástřizlí a stane se královským prokurátorem a správcem hradu Bezděz.

3. Osudný turnaj. Chystá se svatba Beneše z Dubé a Ludmily z Vartemberka. Ano, přesně té Ludmily, která se nakonec stane Oldřichovou ženou. Jenže ještě předtím leží před Oldřichem několik úkolů - odhalit loupežnou tlupu, která přepadá a vraždí kupce, najít vraha purkrabího Jošta a vraha otce krásné Ludmily. Bezprostřední pokračování v deváté (!) knize - Román o růži.

Plútarchos
19.01.2015 5 z 5

Tři detektivní případy ve třech povídkách, odehrávající se v polovině 13. století, vyšetřuje mladý Oldřich z Chlumu. Vražda v Ambitu, Masopustní maškary a Osudný turnaj - na historickém pozadí se skutečnými postavami a místy. Případy Vlastimila Vondrušky mají spád, zápletku i rozuzlení. Dobrá knížka o hříšných lidech Království českého a 5 hvězdiček.

cérka
17.01.2015 5 z 5

Těším se každý den na okamžik kdy otevřu další knihu od pana Vondrušky.

cori
14.12.2014 3 z 5

Potěšila mě první povídka o Oldřichově mládí v klášteře a jeho první manželce. Myslela jsem si, že to byla nějaká urozená panna. Jen mě trochu zarazilo, že se třináctiletý Oldřich chová úplně stejně jako jeho o deset let starší starší alter ego.

bondula
04.12.2014 5 z 5

Tri samostatné príbehy, ktoré zlomové vyšetrovania, na ktorých si vybudoval kariéru vyšetrovateľ Oldřich z Chlumu taký, ako ho poznáme z ostatných kníh. Pre mňa bol neobvyklý kratší rozsah týchto troch prípadov a najmä absencia jeho verných spolupracovníkov Otu a Diviša prvom príbehu. No napriek tomu knižke nič nechýbalo.

Selinute
30.10.2014 5 z 5

Opravdu skvělé čtení. Moje první z této série a určitě ne poslední.

pesik99
23.10.2014 5 z 5

Knížka se mi hrozně líbila. Byla napínavá, dobrodružná a přitom pohodová. Oldřich z Chlumu je prostě boží :)

Nemerose
19.10.2014 5 z 5

krásná relaxace

Rocker007
19.06.2014 5 z 5

Hezké čtení. Škoda, že zde autor nedává Oldřichu z Chlumu i určité dětství a rovnou mu servíruje mrtvolu. Nemluvím ale o nějakých šťastných dětských létech plných smíchu a přátel - to je utopie.

gimli35
29.04.2014 5 z 5

Velice zajímavá "exkurze" do mládí Oldřicha z Chlumu.

evafort
18.02.2014 5 z 5

Skvělá knížka, napínavá a přitom vlídná. Vrací se do začátků, dozvíme se v ní, jak se Oldřich z Chlumu učil v církevní škole a později se stal prokurátorem.

hanapek
21.01.2014 5 z 5

Je to první kniha, která se mi od pana Vondrušky dostala do ruky, od té doby jsem přečetla všechny díly a už se těším, že brzy vyjde další.

calibre44
16.01.2014 5 z 5

U knížky jsem se moc bavil, ostatně jako u všech knížek pana Vondrušky.

Martias
15.11.2013 5 z 5

Moc hezké a napínavé čtení... :-)

Neri
03.11.2013 5 z 5

Moje první setkání s knihou pana Vondrušky, záměrně jsem zvolila jako první Vraždu v ambitu, abych zjistila, jak a kde to vlastně všechno začalo. A jsem nadšená - sympatické postavy, dobová atmosféra, která vás úplně pohltí, výborné detektivní zápletky - pro mě takřka ideální kniha pro dlouhé podzimní večery ( a nejen pro ně ).

Zdenda20
14.07.2013 5 z 5

Velmi pěkná kniha. Pojednává o mládí Oldřicha z Chlumu a jak se stal kralovským prokurátorem. Jsou to tři samostatné příběhy a poslední je předlohou pro film Ve jménu krále v hlavní roli s Karlem Rodenem. V těchto příbězích se dovíme i jak potkal Oldřich Z Chlumu Otu, ale jak se setkal s Divišem tady není. Ve třetím příběhu je již Diviš jako velitel královských vojáků. Moc pěkně jsou zde popsány jednotlivé postavy králů- Přemyslovců. Kdo četl Přemyslovské epopeje, tak může srovnávat.. Kniha mne dokázala připoutat,
že jsem ji musel během dvou dnů přečíst a doporučuji všem kdo má rád historické detektivní příběhy. Je to prostě bezva kniha.

LG73
07.06.2013 5 z 5

Další z detektivních příběhů v hlavní roli s královským prokurátorem mě opět nezklamal. Vondruška opět napsal knihu s kvalitními zápletkami, napínavým dějem a dokazuje, že dobré detektivky není nikdy dost.

Shardlake
07.05.2013 3 z 5

Opět krásně napsané, tentokrát 3 příběhy. V příběhu Vražda v ambitu se čtenář dozvěděl, co bylo důvodem, že Oldřich z Chlumu se nestal církevním prelátem. Jako 14-letý mladík zde chtěl pomstít smrt mladé dívky, kterou náhodně viděl. Nakonec zjistí, že mrtvých dívek mělo být celkem 12 a relikvie z kostí těchto mrtvých dívek měli uzdravit arcibiskupa Eusebia, kterého trápila krutá nemoc. V příběhu Masopustní maškary je hledán zlatý řetěz, odznak mladého krále Přemysla Otakara II., který následně za nalezení tohoto řetězu se rozhodne do svých služeb přijmout jako královského prokurátora právě Oldřicha z Chlumu. Dále je zde popsáno, jak vlastně Oldřich z Chlumu přišel k Otovi ze Zástřizlí, kterého zachránil z vězení a tento se stane jeho budoucím panošem a ve třetím příběhu Osudný turnaj je řešena vražda související s nejmocnějšími šlechtickými rody severních Čech a jak v souboji na život a na smrt vybojuje Oldřich z Chlumu srdce své budoucí ženy Ludmily z Vartemberka.

Tiama
13.04.2013 4 z 5

Škoda, že jsem ji nečetla jako první, protože tam vlastně chronologicky patří. A třetí příběh jsem už znala z knížky Jménem krále..Ale líbilo se mi, že vím, jak to začalo...

lenka2011
05.03.2013

knížky tohoto spisovatele jsem začala číst na doporučení kamaráda a hned první mě zaujala. Člověk se sice vrací o pár století zpět,vyřešení vraždy záleží pouze na chytrosti Oldřicha z Chlumu,ale je zajímé sledovat jeho myšlenkové pochody.