Vražda v ambitu

Vražda v ambitu https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2413/bmid_hrisni-lide-kralovstvi-ceskeho-vraz-5dH-2413.jpg 4 613 83

Tři detektivní příběhy, odehrávající se v polovině 13. století, se vracejí do doby mládí Oldřicha z Chlumu. Vysvětlují některé události, předcházející románům publikovaným v edici Hříšní lidé Království českého. První příběh vypráví o tajemné vraždě, jíž se Oldřich z Chlumu stane nechtěným svědkem při svém studiu v Magdeburku. Tajemný vrah usiluje o jeho život a jediná cesta k záchraně je odhalit pravdu. Druhý příběh se odehrává v době, kdy mladý Oldřich z Chlumu poprvé přichází na Pražský hrad. Zde vstoupí do jeho služeb panoš Ota ze Zástřizlí, jehož dostane z ošemetné situace a za své zásluhy je jmenován královským prokurátorem. Třetí příběh Osudný turnaj se odehrává nedaleko hradu Bezdězu, kde se dostane k vyšetřování spletitého případu boje o moc mezi nejmocnějšími severočeskými šlechtickými rody. Odhalí tajemnou vraždu a v krvavém souboji si vybojuje srdce Ludmily z Vartemberka, své budoucí ženy.... celý text

Titus
07.12.2020 1 z 5

V některém ze svých dřívějších komentářů jsem Vondruškovy "detektivní" příběhy označil za docela dobré vypínací čtivo, tj. literaturu nenáročnou pro mozek. Vražda v ambitu mým názorem rázně otřásla.
Může za to hlavně první příběh, již druhá Vondruškova variace na van Gulikův Strašidelný klášter - tentokrát o mnoho klášternější a o trochu strašidelnější. Mile (nebo naivně?) brutální, těžce šestákový a lehoulince hororový motiv, mě skutečně příjemně kolébal a vše se zdálo být, jak má. Ale nedalo mi to, a různé nejasnosti, nesrovnalosti, nelogičnosti a dokonce přímo chyby, kterých by bylo moc i na román, natož pak na povídku, mi vrtaly hlavou čím dál úporněji i mimo čas četby. Místo klimbání jsem při čtení jsem začal být více ve střehu a dokonce jsem se vracel nazpět, abych si ověřil, ne snad stopy a náznaky pro řešení případu, ale jestli mě neklamou zrak a paměť. Jedna z chyb mnou tedy zahýbala pořádně. Že se v průběhu děje změní způsob smrti zavražděné oběti (přičměž právě způsob zabití a hlavně použitý nástroj hrají důležitou v roli v dokazování, že údajný pachatel nemohl být vrahem), to by se opravdu autorovi detektivky stát nemělo. Proti tomu zázračný jev, při němž se inkviziční exorcista scvrkne ze střední postavy na postavu tak malou, že si před chlapci - novici musí stoupat na špičky, nestojí za víc, než za shovívavé pousmání a povzdech: "no jo, Vondruška..."
Takhle si tedy odpočinkovou literaturu nepředstavuji!

Další dva příběhy mě už naštěstí tolik nezaměstnaly. Jen mě sem tam něco zarazilo. U obou povídek to byla složitost plánu pachatelů (přičemž by jednodušší, více přímočará cesta měla nejspíš větší naději na úspěch), kontrastující s neuvěřitelně hloupými chybami, kterých se poté dopustili. V druhé povídce také to, jak Oldřich ve svých úvahách geniálně mine nabízející se možnosti a neomylně rovnou trefí tu správnou. Také jsem občas zapochyboval nad historickými okolnostmi příběhu, a obracel jsem se proto k tematické literatuře, abych si je uvedl na pravou míru. Za což bych měl být vlastně Vondruškovi vděčný...

Výsledný dojem po dočtení není nic moc. Zvlášt když se k výše vypsanému přidají typické stylistické vondruškoviny (někdy pobaví - třeba takové"plechové plíšky" - ale většinou spíš kazí požitek z četby) a hlavně absentující psychologie postav (zvlášť výrazné je to u mladého Oldřicha, který neuvažuje a nejedná jako čtrnáctiletý kluk, navíc má znalosti, které neměl kde získat). Už poněkolikáté nenaplnil Vondruška ani ta nízká očekávání, která jsem na něj měl.

85098211
25.10.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které se mi prozatím od autora dostaly do rukou ;-). Oldřich z Chlumu jako mladík a ještě k tomu v tajemném prostředí kláštera v Magdeburku, kde se stane přímým svědkem vraždy, kterou se samozřejmě snaží i vyřešit. Kromě toho zde potkává i svou první velkou lásku... Tento a potom ještě další dva případy na čtenáře čekají v této knize. Mně osobně se všechny příběhy moc líbily, hodně zajímavé bylo také vykreslení pozadí toho, jak se Oldřich stal královským prokurátem i jak si vydobyl srdce a lásku své pozdější (druhé) manželky Ludmily. Za to všechno si kniha zaslouží plný počet a doporučení všem milovníkům knih pana Vondrušky ;-).

Endy17
15.08.2020 4 z 5

Šestý svazek o dobrodružstvích Oldřicha z Chlumu chronologicky nezapadá, autor nás vrací do hrdinova mládí a tahle kniha by tak mohla celou sérii zahajovat. Na kvalitě jí to ale nijak neubírá a Oldřichovi příznivci se jistě rádi dozví něco o tom, jak to bylo před jeho působením na Bezdězu.

eltondo
12.07.2020 4 z 5

Oldřich z Chlumu mi připadá lepší než James Bond. Ve čtrnácti letech se dostane do cizího místa, kde nikoho nezná, nemá žádné pravomoci, žádné prostředky atd. A přesto se coby kluk snadno dokáže vypořádat s mocnými, krutými a nebezpečnými protivníky :)

olívoil
20.04.2020 5 z 5

Když autor píše, jak to všechno začalo, většinou je to poslední kniha dané série...………..pan Vondruška však pokračuje dál a to je dobře...……..zase bezva čtení

čef
02.01.2020 5 z 5

Tři delší povídky, jedna hezčí než druhá. První případ vraždy, první práce pro Přemysla Otakara II a první případ, pokud vím, se zapojením obou známých pomocníků – Oty a Diviše. Také snad první souboj Oldřicha z Chlumu na život a na smrt. Víme, že o naše hrdiny nemusíme mít starost, o tom tyto historické detektivky nejsou. Určitě jsem spokojen s příjemně strávenými hodinami s touto knihou.

pami
27.11.2019 3 z 5

Oldřich na konci příběhu Vražda v ambitu odchází z Magdeburku s Annemarií. Mají spolu syna a když mu je rok umírá se svou matkou na mor. V dalších knihách se pak píše o Blance. Mám v tom trochu zmatek. A ještě jeden postřeh. Oldřich vypráví Václavu II. svůj příběh z kláštera na Točníku. Přitom je snad celkem známo, že si Točník nechal postavit Václav IV. Je jasné, že autor má nárok na omyl. Od toho má být v nakladatelství osoba, která má autora upozornit. Zdá se mi, že tato kontrola v MOBA moc nefunguje, tedy podle mé zkušenosti i z jiných knih, bohužel.

Hani77
23.11.2019 5 z 5

Bez váhání 5* ☺. Tyto kratší příběhy mi velice vyhovovaly, protože se každý dal přečíst za 1 večer. Navíc jsme se dozvěděli více o 3 důležitých momentech Oldřicha z Chlumu.

Riccia
18.10.2019 5 z 5

Moje stá přečtená knížka zapsaná na Databázi knih a celkově šestá od tohoto autora, kterého jsem před časem objevila právě díky Databázi a její Čtenářské výzvě. Myslím, že i kdybych se snažila vybrat si pro jubilejní pozici co nejhezčí čtení, nemohla bych si vybrat lépe. Díky panu Vondrušovi a jeho královskému prokurátorovi Oldřichovi z Chlumu jsem si opět užila několik milých, příjemných a napínavých večerů.

Barza
19.09.2019 5 z 5

Moje prvni knizka od Vlastimila Vondrusky. Naprosto mi ucarovala, miluju historicke romany. Uz shanim dalsi. Sousedka je na tom podobne, neco mi pujci. Uz se tesim. Rozhodne doporucuji!!!

janacheca
16.07.2019 4 z 5

Pro Oldřicha z Chlumu již od puberty platí, že kam přijde, tam se stane zločin. A také, že vše bravurně vyřeší. Jako přidanou hodnotu se čtenář dozví pár zlomových údajů z jeho osobního života. První příběh (Vražda v ambitu) vysvětluje, proč se nestal knězem. V druhém příběhu, jak a kdy se stal z písaře královským prokurátorem. A v závěru třetího stojí na prahu manželství s Ludmilou. Jen mi není jasné, jak to bylo s jeho předchozí ženou - ve hře jsou Anamarie (Vražda v ambitu) a Blanka (Znamení Jidáš). Možná Anamarie byla družka a Blanka první manželka. Po smrti jsou každopádně obě.

Radka1911
05.06.2019 4 z 5

Pohodové, napínavé, pěkné.

Alex.rrr
23.05.2019 5 z 5

Tím, že čtu knihy už déle, tak jsem příběh cca znala. Kniha je pěkná, čtivá a doporučuji novému čtenáři zde začínat. Na knihu navazuje hned Román o růži.

zdenaR
23.05.2019 4 z 5

Škoda, že jsem nečetla tuto knihu jako první - konečně jsem se dozvěděla začátky Oldřicha a opět nezklamal.
Další kniha s kvalitními zápletkami a napínavým dějem - dokazuje, že dobré české detektivky není nikdy dost.

tlllk
28.12.2018 4 z 5

Na ten poviedkový formát som si musel chvíľu zvykať, stále to beriem tak že EPOPEJE (Husitská aj Přemyslovská) sú jeho vrcholné kulinárne diela plné dejepisných vitamínov. No a táto séria Hříšní lidé sú taký čitateľský fast food...

oolinkaa
24.11.2018 5 z 5

Další díl, u kterého není co vytknout. Navíc se příběhy vrací do začátku Oldřichovi kariéry, takže se dozvíme, jak k prokurátorovi přišel a jak si nabrnknul Ludmilu ..:)

Pavelpi
30.10.2018 5 z 5

Tak jsem se také konečně pročetl začátky Oldřicha z Chlumu a musím říci,že mě to zase neobyčejně bavilo.Tři příběhy,kde jsem se dozvěděl jak a proč se Oldřich nestal nakonec knězem,jak to vlastně bylo s panošem Otou a jak se dostal ke své druhé ženě Ludmile.Všechny povídky byly napínavé a historicky také zajímavé.Přesto,že někdo říká,že příběhy jsou si podobné,ale myslím,že jim to není na škodu,protože autor z toho vždycky dobře vybruslí a jsou napínavé až do konce.

Burák
25.09.2018 4 z 5

Mé druhé literární setkání s tvorbou Vlastimila Vondrušky a musím říct, že rozhodně ne poslední. Tohle se mi hodně líbilo a čtení jsem si užívala. Nejsem zas tak velký nadšenec do historie a už vůbec se nepovažuju za nějakého znalce dobových reálií, takže se nebudu vyjadřovat k případným historickým chybám. Detektivní zápletky jako takové nijak originální nejsou, ale středověké prostředí jim prospívá, je to pro čtenáře příjemná změna.
Líbilo se mi vykreslení charakterů hlavních postav a těší mě, že se s nimi můžu potkat i v dalších Vondruškových knížkách.

babystar
21.04.2018 5 z 5

Konečně se člověk dočte, proč se Oldřich z Chlumu nestal knězem, jak se to semlelo, že ho král jmenoval prokurátorem, kde se vzal Ota ze Zástřizlí a jak se přihodilo, že získal za manželku krásnou Ludmilu. Další kamínky do mozaiky mapující život mého oblíbence!

jaroiva
11.03.2018 5 z 5

bylo moc osvěžující přečíst si o mladém Oldřichovi, jak to vlastně začínalo. Ovšem děkuji Aliii, že mi připomněla, kde jsem četla tu třetí povídku, protože jsem si připadala hodně zmatená, jaktože ji znám.