Strážce boleslavského mysteria

Strážce boleslavského mysteria https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/104002/bmid_strazce-boleslavskeho-mysteria-mS2-104002.jpg 4 566 85

V pořadí již osmý detektivní román oblíbeného autora se opět odehrává v době českého krále Přemysla II. Otakara. Správce hradu Bezdězu Oldřich z Chlumu stojí tentokrát proti nebezpečným úkladům tajného bratrstva. Na počátku je vypálení vladyckého dvorce v Tajné. Ale to, co se zdálo jako loupežné přepadení, tají podivné tajemství, jehož kořeny sahají až k počátkům přemyslovského rodu a ke knížeti svatému Václavovi. A tak je Oldřich z Chlumu i se svým panošem Otou vtažen do děsivého víru násilí, pronásledování a vražd. Jen díky své odvaze, rytířskému umění a moudrosti se jim podaří záhadné klubko rozplést. Odhalí, co se tají v poznámkách kronikáře Kosmy, najdou kryptu zasvěcených, rozluští smysl posvátného kryptogramu a nakonec zlomí moc tajemného bratrstva. Jenže tím případ nekončí, protože se do celé věci vloží český král...... celý text

babystar
25.04.2018 5 z 5

Výborný příběh. Zajímavý pohled na naši historii a záhadu kolem podivného vztahu sv. Václava a Boleslava, který podle posledních poznatků možná ani nebyl Václavův vlastní bratr. Oldřichovi šlo opět o krk. Z přítele byl najednou nepřítel a z nepřítele přítel. S přízní krále nemohl počítat, spíš naopak...a všude je plno mrtvol.

akina
10.04.2018 4 z 5

Na začátku jsem měla pocit, že nečtu Vondrušku a nemohla se začíst. Ale potom...Úplně jiná zápletka než v ostatních knihách a navíc jsem do poslední chvíle netušila, jak to zvládne s králem ;). Za mě hodně povedená kniha!

jaroiva
12.03.2018 4 z 5

občas už to pro mě bylo složité na sledování, ale líbilo se mi to. I když možná těch mrtvol bylo už místy až moc.
Značka: Každému jeho vlastní Ludmilu!

Standa24
17.12.2017 5 z 5

Zatím nejsložitější a nejnapínavější příběh Oldřicha z Chlumu. Přečteno za dva dny :)

Art82
09.11.2017 5 z 5

Opravdu zajímavý příběh, jiný než ostatní, ale zase výborný.

jindrich7442
03.10.2017 5 z 5

Z tohoto dílu jsem naprosto uchvácenej. Díky tomu, že všechny postavy tak záhadně neustále umírali jsem byl do samého zavěru napnutej jak guma od trenek a čekal co z toho vlastně nakonec bude. Jediné co mi nejde neustále na rozum, je Oldřichova lehkovážnost. Ač chápu, že v tomto případě se nemohl příliš spolehnout na nikoho, ale vrhat se bezhlavě do všeho? Na druhou stranu, kdyby si po boku držel neustále nějakou stráž, asi bychom přišli o nějaké to napětí. :)
Zajímavé, že u komořího Bruna není určeno o jakého Bruna se jedná. Podle mého o olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburku. Ovšem tím by byla oscilace jeho charakteru celkem veliká :-D

Alex.rrr
19.09.2017 5 z 5

Jedna z povedených knih ze série. Napětí, pěkná zápletka i rozuzlení. Další pohodové čtení, ale bavila víc než některé. Líbilo se mi tajemno a opředení pověstmi z českých zemí.

princesse
26.06.2017 5 z 5

Opět další skvělá česká krimi z dávných dob. Pan Vondruška nezklamal a já se těším na další díl. Doporučuji vřele všem čtenářům.

de_baques
16.05.2017 4 z 5

Tentokrát se autor pustil nezvykle do téměř politického thrilleru se spoustou mrtvých, možná tím trochu narušil schématičnost příběhů královského prokurátora, ale zapšklost vůči církvi a opakující se hlášky zůstaly.

martas79
10.02.2017 5 z 5

Co když to tak opravdu bylo?

klokan.1905
04.01.2017 5 z 5

Strážce boleslavského mystéria...
Osmý díl s královským prokurátorem Oldřichem z Chlumu mám úspěšně za sebou... ;-) Opět jsem se dobře bavil, jenom těch Ludmil bych tam uvítal trošku méně... :-) Zajímavé bylo zejména celé rozuzlení celého případu... Jak jinak za pět ***** =)

pami
06.12.2016 5 z 5

Zatím to nejlepší, co jsem od autora četla. Doslova jsem se nemohla od knížky odtrhnout.

kamerus
15.09.2016 4 z 5

Knihu vrele doporucuji. Alespon za me je to jedna z tech nejlepsich knih, jake jsem v posledni dobe cetla. Ze zacatku mi to prislo sice trochu detinske, svudnik hrdina jako doprovod jineho hrdiny mi naramne pripominal Marigolda a Geralta a z presunu postav jsem mela pocit, ze asi pouzivaji nejaky neznamy druh teleportu, ale coz... Mozna je to spise popisovanym prostredim a geografickym umistenim, cim si me kniha ziskala. Dalsi vec, kterou ocenuji je, ze autor v pribehu nema zapotrebi masakrovat sve hrdiny, jak je tomu zvykem u jinych spisovatelu. Pro me velke plus. A dal nemuzu opomenout to, ze je to vazne napinave... :)

Karborund
28.08.2016 4 z 5

Pane Vondruška opět skvělá krimi.Strčil jste celého Browna se svojí "Šifrou" hravě do kapsy.Napětí,moc církve,invaze Ludmil,trochu konspirační teorie, moc jsem si to užil.Díky

aktijnov
25.07.2016 4 z 5

Krásná detektivka na prázdniny.

Juri81
21.06.2016 odpad!

Autor by celou církev nejraději vyhladil z povrchu zemského. Z každé knihy s Oldřichem není cítit nic jiného. V pár případech to může být zajímavé, ale co kniha, to stejná averze a to už mě nudí. Je to trapné. Léčí si snad skrze své čitatele nějaké dávné církevní křivdy? Nehledě na to, že tento příběh je asi jeho nejabsurdnější.

LenkaWal
13.06.2016 5 z 5

Tak opět skvělá kniha. Trošku zmatek s Ludmilami, že jsem si párkrát řekla, a která je zas tahle.
A opět lehce romantiky, ale ne tak aby to rušilo.
A i když nemám ráda politické thrillery, dejte tomu nádech středověku a já to zhltnu, jako malinu.
I pro mě jedna z nejlepších detektivek s Oldřichem z Chlumu.
Navíc mě těší, když se do příběhu vrací i vedlejší postavy z dřívějších dílů.
Nemůžu jinak než pět hvězdiček.

elizabeth_ba
25.04.2016 4 z 5

Stejně jako (chronologicky i vydáním) předchozí v řadě Olomoucký bestiář, i tento příběh se mi líbil (zvláště asi proto, že oba následovaly po Rožmberské růži), i když k němu už mám trochu více výhrad, pořád to v rámci žánru jsou poctivé čtyři hvězdičky. A co mi vadilo? Jednak, že do příběhu zamotali Rudolfa Habsburského, na to měli asi deset let čas, tou dobou ještě Přemysl možná ani neměl tušení, že hrabě z Jestřábího hradu existuje. Dále, že při čtení celé série člověka napadne, že oproti Juraji Červenákovi, který "nemiluje" šlechtu, pan Vondruška má podobný vztah k církvi a známé "za vším hledej ženu" si upravil do podoby "za vším hledej církevního hodnostáře". No a do třetice, opravdu mi vadí, jak je napsaná postava "panoše" Oty. Ta postava se nevyvíjí, ona se jen mění (a dost nelogicky); a nemyslím si ani, že by někdo takový mohl mít až tak velký úspěch u žen, to bychom musely být úplně pitomé. Taky je tam na vkus Ludmily z Vartemberka (i na můj) poněkud přeludmilováno. Ale konec dobrý, všechno dobré (i mé hvězdičkové hodnocení).

vlkcz
23.04.2016 5 z 5

Z těch Vondruškových knih, které věnoval postavě Oldřicha z Chlumu, hodnotím nejvýš. Hlavní důvod je ten, že po předchozích příbězích, které jsou už poněkud schématické, tady je přidán motiv vysoké politiky a legenda ze samých počátků přemyslovských Čech. Jakkoliv oba momenty jsou historicky diskutabilní.

cialexa
18.02.2016 4 z 5

Tento díl Oldřicha z Chlumu se mi zdál přepolitizovaný, nemám ráda intriky a podlosti, ale asi to tak bylo, je a bude i v současném světě :-(