Strážce boleslavského mysteria

Strážce boleslavského mysteria https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/104002/bmid_strazce-boleslavskeho-mysteria-mS2-104002.jpg 4 566 85

V pořadí již osmý detektivní román oblíbeného autora se opět odehrává v době českého krále Přemysla II. Otakara. Správce hradu Bezdězu Oldřich z Chlumu stojí tentokrát proti nebezpečným úkladům tajného bratrstva. Na počátku je vypálení vladyckého dvorce v Tajné. Ale to, co se zdálo jako loupežné přepadení, tají podivné tajemství, jehož kořeny sahají až k počátkům přemyslovského rodu a ke knížeti svatému Václavovi. A tak je Oldřich z Chlumu i se svým panošem Otou vtažen do děsivého víru násilí, pronásledování a vražd. Jen díky své odvaze, rytířskému umění a moudrosti se jim podaří záhadné klubko rozplést. Odhalí, co se tají v poznámkách kronikáře Kosmy, najdou kryptu zasvěcených, rozluští smysl posvátného kryptogramu a nakonec zlomí moc tajemného bratrstva. Jenže tím případ nekončí, protože se do celé věci vloží český král...... celý text

markoj
17.04.2021 5 z 5

Asi nejlepší a nejnapínavější z historických detektivek, které jsem zatím četla či poslouchala... Zajímavý námět, propracovaný, chytlavý, moc dobrý.

jockel
15.02.2021 4 z 5

Čtivá knížka. Pořád se něco děje, ale nic, co by mě nadchlo.

willy9203
10.02.2021 4 z 5

Celý příběh byl náramně napínavý, dobře vymyšlený, přiměřeně komplikovaný. Jen finále mi trochu nesedlo, ale to bude spíše můj problém.

Anette99
18.10.2020 5 z 5

Na doporučení. A líbilo se mi to. Zároveň to pro mě ale bylo spíš takové oddechové čtení oproti knihám, které čtu normálně. Nechybělo napětí ani humor, také se mi líbí historické prostředí. Oldřichovi jsem fandila, je chytrý a sympatický. Ale nejlepší byl asi Ota :D Rozhodně někdy sáhnu po další knížce ze série. A překvapilo mě, že se sv. Václavem to mohlo být trochu jinak, než nás učili.

Hotovson
08.10.2020 5 z 5

Jeden z nejlepších dílů s Oldřichem z Chlumu, co jsem čet. Nepamatuju se, že by v některym jinym dílu šlo Oldřichovi tolik o život, jako teď, když po něm šlo Bratrstvo, potom jedna z Ludmil a na konci měl na mále před samotným králem Přemyslem. Zamotávalo se to teda pekelně, i když v Ludmilách jsem se docela vyznal, spíš jsem se děsil toho, aby Oldřich nejel navštívit těch zbylejch několik dvorců Tajná. Nakonec všechno vyřešil naprosto brilantně.

Dada077
23.08.2020 5 z 5

Zatiaľ najzamotanejší príbeh zo všetkých Vondruškových, ktoré som doteraz prečítala. Začal celkom nenápadne, jednou zachránenou pannou Ľudmilou a nenápadne aj vtiahol Oldřicha z Chlumu do jej ďalšej ochrany a pátrania po vrahoch jej otca. Potom sa zrazu začali Ľudmily množiť, rovnako aj nepriatelia, idúci Oldřichovi po krku, kamkoľvek sa pohol. Keď sa mu najväčšia záštita, hlavný boss Přemysl začal vyhrážať katom a ešte aj vlastná žena ho cepovala za to, že jej neskladá vlastné originálne komplimenty, normálne mi ho bolo ľúto. Pri tejto časti sa mi prvý raz zdalo, že prvá polovica knihy je príliš rozťahaná a keby bola celá napísaná takým tempom a tak dobre, ako posledných päť kapitol, nebolo by jej čo vytknúť.
Občasný humor a ľahký erotický nádych ju však ako vždy osviežili a pozviechali. A ešte stále premýšľam, či panoš Ota náhodou neochorel vernosťou, lebo pekná ženská na neho doslova spadla a on ju iba sucho pobozkal.

eltondo
23.08.2020 4 z 5

Podle mne už ani neexistuje větší sousto, než jaké musel Oldřich z Chlumu skousnout v tomto příběhu. Nebezpečí ze všech stran.

Mates84
19.07.2020 4 z 5

Dan Brown po cesku:)

olívoil
02.07.2020 5 z 5

Skvěle zamotaný příběh......Oldřichovi z Chlumu šlo o krk přímo od krále, ale pochopil, že by přišel o nejschopnějšího poddaného..........a zajímavě zamotané české dějiny

Riccia
12.03.2020 5 z 5

Tahle knížka je už moje x-tá z řady Hříšní lidé Království českého a jsem si jistá, že není poslední. Opět pohodové, milé a přiměřeně napínavé čtení, se kterým jsem strávila velmi příjemný čas.

icezero
04.11.2019 2 z 5

Od pana Vondrušky jsem toho přečetl za poslední dobu docela dost. Strážce boleslavského mysteria jsem si vybral z jednoho prostého důvodu - k tomu místu mám díky manželce trošku blíž :D
Samotné příběhy celé série jsou občas opravdu jako o agentovi 007 ze středověku, všechno zvládne, vyřeší a navíc je až neuvěřitelně čestný - aspoň na tehdejší dobu. Samozřejmě historie je v i v tomhle příběhu spíš kulisa na podkreslení, ale kdo vlastní ví jak to tehdy všechno bylo

janacheca
12.06.2019 4 z 5

Klasická detektivka a hlavní "detektiv" (Oldřich z Chlumu) má mnoho parametrů jasného klaďáka typu Jamese Bonda. Jen s tím rozdílem, že místo z revolveru se tam střílí z kuše a seká mečem, hrdinové nejezdí auty, ale přesouvají se koňmo úměrně dlouhou dobu, a při výsleších se obvykle nasazují palečnice. Není to hlubokomyslný historický román a ani si na něj nehraje. Knížka má spád, mrtvol a záhad rychle přibývá, čtenář je v napětí do poslední chvíle. Jinými slovy prima detektivka. Snad jen jedna výtka - v závěru mohlo být více vysvětleno, jak vše "technicky" proběhlo. Nebudu prozrazovat děj, týká se to "přesunu" paní Lazary a také Věnka s Ludmilou.

Anasa
05.03.2019 4 z 5

Opět záhada, napínavé, tentokrát se mi děj i postavy zdály přehledné. Hvězdičku ubírám za opakované výrazy, u Vondrušky už klišé - Oldřichovi každý říká, jak je tvrdohlavý, každé ženě se lichotí tím, že jí to sluší nebo neobyčejně sluší a místo jmen jsou to hnědovlásky, plavovlásky, apod. Škoda.

oolinkaa
25.02.2019 4 z 5

Opět skvělý příběh s Oldřichem.. jen mi přijde, že když se více do děje vměšuje Ota, je to zábavnější

omgjako
25.02.2019 5 z 5

Nečekala jsem, že mě to bude tak bavit :)

Carmen13
20.01.2019 4 z 5

Velmi zajímavý a poněkud netypický příběh, nicméně se musím přiznat, že jsem nějak nepochopila, proč vlastně vůbec došlo k prvotnímu útoku na Tajnou. Budu si to muset ještě jednou v klidu srovnat v hlavě...dám si číši vína v klidu si ještě jednou srovnám všechna fakta:-) Ale stejně byly nejlepší pasáže, kde urozený pan Oldřich vystupuje v přestrojení:-)

hs777
29.10.2018 5 z 5

Hezká konspirační teorie o původu svatého Václava. Oldřich z Chlumu se ale před ničím nezastaví, a to ani když na druhé straně stojí sám král. Jenom z těch mnoha Ludmil se mu trochu zamotala hlava. Příjemně napínavá a přitom odpočinková četba.

Miloš333
18.09.2018 2 z 5

Pro mě první setkání s tvorbou opěvovaného pana Vondrušky, leč hluboké zklamání.
Prvoplánový příběh, spíše šaráda než historický román.
Ale chápu, že na nálepky a kulisy á la Přemyslovci, středověk, naše národní historie apod. se mnozí čtenáři nechají nachytat.
Ale dobré jako oddech na prázdniny.

Pavelpi
18.08.2018 5 z 5

Příběh,který jsem dočetl ukazuje další případ Oldřicha z Chlumu,který se zde přesvědčuje,že i přízeň krále je vrtkavá.Tajemno a záhady se točí okolo dokumentů kronikáře Kosmase a otázce jestli Václav a Boleslav byli bratři nebo ne.Celkem zajímavý námět od autora.Do samého konce jsem netušil,jak to dopadne a nakonec to dopadlo úplně jinak,než jsem předpokládal.

rozarada
17.06.2018 4 z 5

Již několikátá kniha, kterou jsem od pana Vondrušky četla, tahle měla zatím nejvíce propracovanou zápletku.Donutila mě najít si i několik historických faktů.