Smrt ve Vratislavi

Smrt ve Vratislavi https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/224517/bmid_smrt-ve-vratislavi-224517.jpg 4 426 79

Velvyslanec českého krále jedná ve Slezsku, ale zmizí, a nikdo netuší, co se mohlo stát. Protože jde o ožehavou diplomatickou misi, je třeba postupovat nanejvýš obezřetně. Král Přemysl II. Otakar samozřejmě nechce nechat pátrání jen na vratislavských úřadech, proto posílá do Slezska v přestrojení svého věrného služebníka Oldřicha z Chlumu, jeho ženu Ludmilu z Vartemberka a panoše Otu.... celý text

Titus
08.11.2019 3 z 5

Asi jedna z nejlepších Vondruškových knih. Pořád si však nejsem jist, zda dosahuje alespoň průměrných kvalit. Chyb v popisech dobových reálií je sice dost, ale už ne tolik, co bývalo. Námět je docela zajímavý, zápletka však méně. Děj se tak nějak šine, jako obvykle přímočaře, až ke konci. Žádná gradace, žádné zvraty, žádná pointa, o které by stálo za to mluvit. Akce je podobně monotónní (akční scény bych dokonce označil za ty zvláště nudné). Detektivní linie je taktéž nekomplikovaná. Přináší-li nějaké překvapení, tak jen tím, že jeden z vrahů se v příběhu spíše jen mihne, a to až v pokročilé fázi knihy. Dalšího pachatele jsem však identifikoval prakticky jakmile se objevil na scéně a nic, co se stalo, mne nepřimělo o něm pochybovat. Pachatelé navíc jednají celou dobu dost hloupě a snadno se detektivům prozradí a vydají všanc. A vlastně na tom ani nezáleží. Téma svévolného zla jejich činů je uchopeno nenápaditě, nedůrazně a bez hlubší myšlenky. O nějaké sofistikované záhadě či pohledu temnoty bych si mohl nechat leda zdát.
Kniha hovoří řečí chudou a nevytříbenou, ale alespoň bez velkých škobrtanců.
Protože jsem si u ní docela příjemně odpočinul (rozuměj vypnul mozek), dávám nakonec tři hvězdičky.

danielavachova
03.11.2019 3 z 5

První kniha od pana Vondrušky,pro mě skvělý detektivní příběh ze středověku,nechybí trocha humoru a líbí se mi,že se dozvím spoustu z historie naší země.

Orenis
19.10.2019 2 z 5

Klasický Vondruška – Oldřich z Chlumu, panoš Ota, už to tu bylo mockrát, své čtenáře si to najde.

Aymira
15.09.2019 3 z 5

Čte se to svižně, místy je to i vtipné, ale v podstatě jsem se postupně ztratila v tom kdo vlastně co udělal a po kom se pátrá. Právě proto byl pro mě problém tuto knihu dočíst.

helenkan
29.08.2019 5 z 5

Opět pěkný detektivní příběh kde nechybí ani humor.

Standa24
01.07.2019 4 z 5

Čtivé, vtipné a oddechové čtení. Ostatně jako vždy :-) Jen si myslím, že Ludmila je druhou a ne třetí ženou Oldřicha z Chlumu, jak na začátku knihy píše pan Vondruška ...

Tomka52
09.06.2019

Dle popisu knihy: "Otakar samozřejmě nechce nechat pátrání jen na vratislavských úřadech, proto posílá do Slezska v přestrojení svého věrného služebníka Oldřicha z Chlumu a jeho pomocníky panoše Otu a velitele Diviše. " Nechci být hnidopich ale velitel Diviš se tentokrát v knize téměř vůbec neobjevil, jak mohl jet s Oldřichem do Vratislavi? Nechali ho na Bezdězu. Popis by mě příště psát člověk, který knihu aspoň četl.

Jde samozřejmě opět o skvělý příběh, který si v ničem nezadá s těmi předchozími.

Isew
22.04.2019 4 z 5

Jeden z povedenějších příběhů Oldřicha z Chlumu. To, co mě irituje na hlavních postavách, tady bylo minimálně. Příběh pěkně odsýpal a chvílemi byl zábavný. Líbila se mi epizodka s nevlastními syny Vratislavského rychtáře. Klidně se tam mohli mihnout víc.

Carmen13
21.02.2019 5 z 5

Zase jeden z vtipnějších dílů, i když jsem se na začátku trochu obávala, aby do samotného příběhu nějak moc nezasahovala paní Ludmila. Naštěstí se tak nedělo a příběh byl velmi zajímavý s úsměvným koncem. Ovšem chápu, že Otovi to spíš než vtipné přišlo odporné. Jen jsme se bohužel nedozvěděli, zda po skončení vyšetřování opravdu dostal svou odměnu v podobě nové haleny:-)

Ulala
12.01.2019 4 z 5

Knihy pana V.V. mně baví. Jsou čtivé, mají spád a svérázný humor. Zavedou nás do historie naši země z pohledu člověka znalého této historie. Ráda se k nim vracím.

Opatov
16.12.2018 5 z 5

Oldrich, Ludmila a Ota v prestrojeni patraji po vrahovi. Ota jako volavka v zivotni roli, vyborne jsem se pobavila.

Ctv
15.12.2018 3 z 5

Můj šálek kávy to není. Zkusila jsem to, ale nenadchlo. Nevyhledávám kategorii knih "romány pro ženy", protože to jsou podle mého většinou plytké věci plné citových výlevů a nereálné romantiky a mám dojem, že tohle k tomu nemělo daleko. Obejmul ji a políbil ji, ale ó ne, nemohu tě líbat, nezapomeň, že jsem minorita ... ta detektivní zápletka mě na tom bavila, ale to okolo moc ne.

Malarkey
01.10.2018 5 z 5

Nemůžu si pomoct, ale s každou další knížkou od pana Vondrušky z této série nemohu být spokojenější. Dříve mi možná k dokonalosti chyběla menší naivita některých postav v příbězích, ale aktuálně po té sérii přečtených knih je to prostě paráda od začátku do konce. Život Oldřicha z Chlumu se neustále vyvíjí a stejně tak na tom je i Ludmila a Ota. Ti a celá řada dalších postav, které jsou zajímavé od začátku do konce, si tu opět užijí hodně slušnou detektivku, která k rozuzlení přijde daleko jednodušeji, než by si kdekdo z jakýchkoliv amerických kriminálek současnosti dokázal vůbec kdy představit. A ještě se často odehrává v hospodách, které vždy měli obrovský vliv na chod dějin středověku a pěkně je jejich dobová atmosféra v knize pěkně načrtnutá. Navíc rozuzlení na poslední stránce mě hodně překvapilo a tak jsem po zaklapnutí stránky nemohl být spokojenější. Pan Vondruška Oldřichovi připravil výlet do Vratislavi, který opět jemně obměňuje celou sérii, ale zároveň se skvěle čte.

Pavelpi
14.09.2018 5 z 5

Knihu jsem přečetl v jednom zátahu za jednu noc.Moc se mi líbila, jako ostatně všechny knihy autora.Tentokrát se pátrání účastní i Ludmila z Vartemberka a konečně poznává,že to není jednoduchá záležitost vyšetřovat nějaký zločin.Určitě doporučuji k přečtení všem,koho tento žánr zajímá.

Schamila
22.07.2018 5 z 5

Tenhle příběh jsem již kdysi dávno četla, ale moc ráda jsem se k němu po letech vrátila. Oldřich z Chlumu, Ota a teď už i Ludmila - to je zkrátka ta správná trojice, která to se zločinci umí. Také to umí pan Vondruška, který dokáže scenérii tak barvitě popsat, že vás tím vcucne do děje a to je to nádherné, co může kniha poskytnout. Určitě doporučuji...

babystar
24.05.2018 5 z 5

Opět zábavná četba tentokrát ze Slezska, kde zmizel mladý šlechtic. Pátrání, kterého se účastní i Ludmila se rozjede ve dvou liniích, které se nakonec spojí a vyklube se z toho vlastně případ sňatkového podvodu. Docela zajímavá a pro mne nečekaná zápletka. Zkrátka naivní zamilovaní jsou snadným terčem zloduchů bez morálních zábran, kteří touží po bohatství.

Vojslava
20.05.2018 4 z 5

Celkově nenáročná detektivka, i když mi tedy místy spojitost argumentace unikala. Zase jeden odskok mezi první hrdinovy případy, ale rozhodně se řadí mezi ty lepší. Tenhle typ zločinu se tu řešil poprvé... :-)

jaroiva
14.04.2018 4 z 5

Trochu pomalu se to rozbíhalo, zdá se mi, pak to nabralo na obrátkách, fakt dobré...
a najednou KONEC! Jako když utne. Ale na takových 94% by to mělo stačit :)
Tentokrát je to jízda zrzavých vlasů.

Mark
13.03.2018 5 z 5

Opět naprosto skvělá kniha.

Adso
04.02.2018 5 z 5

Můj první Vondruška a od té doby kupuji pravidelně všechny díly ze série Hříšných lidí. :)