Smrt ve Vratislavi

Smrt ve Vratislavi https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/198903/bmid_hrisni-lide-kralovstvi-ceskeho-smrt-2dC-198903.jpg 4 426 78

Vyslanec českého krále jedná ve Slezsku, ale zmizí a nikdo netuší, co se mohlo stát. Protože jde o ožehavou diplomatickou misi, je třeba postupovat taktně. Král Přemysl II. Otakar samozřejmě nechce nechat pátrání jen na vratislavských úřadech, proto posílá do Slezska v přestrojení svého věrného služebníka Oldřicha z Chlumu a jeho pomocníky panoše Otu a velitele Diviše. Jakmile však ti tři dorazí do Vratislavi, dojde k vraždě, která nejen že pátrání zkomplikuje, ale odvede jejich pozornost zdánlivě úplně jiným směrem.... celý text

mirek7450
mirek7450
12.12.2023 4 z 5

Po Ďáblových číslech jsem se ocitl o 300 let dříve ve 13 století s vyšetřovatelem Oldřichem z Chlumu. Zajímavá zápletka se středověkým vyřešením.

hana4834
hana4834
17.11.2023 4 z 5

Zase skvělá oddychovka

Avinea
Avinea
22.08.2023 5 z 5

Svěží a zábavná detektivka v hlavní roli s Oldřichem z Chlumu. Oceňuji, že zápletka byla neotřelá. Četla se mi pěkně jako většina Vondruškových děl. Jsem ráda, když se Oldřich z Chlumu setká v příběhu s králem Přemyslem Otakarem II., protože se mi líbí, jak opatrně a s noblesou ho autor popisuje. A samozřejmě mě potěšilo, že Maryla našla lásku a bude moci vést řádný život.

drakamena
drakamena
05.04.2023 4 z 5

Sice trochu rozvláčnější, ale jinak zajímavé. Líbily se mi postavy vratislavského rychtáře a jeho dvou synů. A taky jsem byla ráda, že Maryla našla své štěstí, zasloužila si to. Panoš Ota jako červenající se panic byl k popukání.

jarin58
jarin58
03.02.2023 4 z 5

Děj trochu zamotaný,ale zase nemá hluchých míst.

willy9203
willy9203
16.12.2022 4 z 5

Samozřejmě nevím, co bylo ve 13. století běžné, ale chování zloduchů na konci mi připadalo více než naivní. Jinak měl příběh tradiční atmosféru, zajímavou zápletku a špetku humoru, jak to tak v sérii o Oldřichovi bývá. Velmi zajímavým jsem shledal psychologické rozpoložení Oty ze Zástřizlí při finální operaci.

rickiwolf
rickiwolf
16.04.2022 4 z 5

Na můj vkus byl děj až moc komplikovaný. Čtenář ho musel neustále sledovat, pak by se v něm totiž mohl ztratit.

PREBURDA
PREBURDA
25.08.2021 4 z 5

Příběh zamotaný, napínavý, řešený nejen Oldřichem z Chlumu, ale i pomocným doprovodem Ludmily a Oty. Hlavně Ota hereckou rolí "panice" dopomůže usvědčení padouchů. Pozorný čtenář, opětovně, bude zmaten posunem v čase soukromím Oldřicha z Chlumu, jsou na počátku vztahu a v příběhu mu Ludmila oznámí radostnou zprávu.
........ a přitom už v minulých dílech, mají dávno dvě děti.

radimch
radimch
16.08.2021 3 z 5

Hmm, dost zamotaný příběh s trošku rychlými dějovými linkami, které působi docela nepřirozeně až naivně (ale to může být způsobeno nahlížením dnešního člověka). Škoda.
Celou dobu jsem si kladl otázku používaného komunikačního jazyka - všichni z Čech určitě mluvili i německy, ale podle mě obyčejní obyvatelé Vratislavi asi němčinou uplně nevládli. Přitom jazykové otázce až na francouzštinu/němčinu se kniha vyhýba.

Jaruš7
Jaruš7
20.07.2021 5 z 5

Letní pohoda ve šmrncovní společnosti.

Zmizení velvyslance je třeba vyšetřit.
Vyšetřovací tým v přestrojení zahajuje v Polské Vratislavi pátrání , a tak si šenky a vstřícné sklepnice přijdou na své.

Citace:" Vaše výmluvnost je nebezpečnější než tatarské vojsko."
"Bude to velké sebeobětování půjde o tvoji počestnost, Oto. Budeš zámožný, vzdělaný, zaostalý panic s vadou řeči."
"To znamená - přihlouplý kapoun."
"... přirozeně bys měl o panictví přijít."

Jako vždy příjemně komplikovaný případ.
Audiokniha super.

olívoil
olívoil
16.06.2021 5 z 5

Opět úžasná kniha plná napětí, zmatků a rozuzlení.
Opět jsem se bavila. Těším se na další knihy.

kristijan
kristijan
29.10.2020 3 z 5

Za mě jedna ze slabších knih s Oldřichem z Chlumu. Děj se dost vlekl a všudypřítomné nevěstky mi v tomhle dílu už opravdu lezly krkem. Dokonce i Ota byl z toho na konci zhnusený, a to je co říct. Myslím, že by si měl dát Vondruška do dalších dílů challenge, jestli to jednou nezvládne bez sexuálních scén. Pokud vím, za těch 18 dílů, co jsem přečetl, byl zatím jednou celkem blízko. Určitě by mu to prospělo.

Le Chat
Le Chat
01.09.2020 5 z 5

Detektivky s Oldřichem z Chlumu mám ráda a tato se opravdu povedla. Zaujala mne zápletka i prostředí středověké Vratislavi.

Ava365
Ava365
01.09.2020 4 z 5

Solidní detektivka.

dr.romca
dr.romca
24.05.2020 4 z 5

Moje první setkání s tímto spisovatelem. Taková příjemná detektivka....

marimari
marimari
22.05.2020 4 z 5

Začínám pomalu litovat, že nebudu mít pro relaxační čtení z čeho vybírat.

Art82
Art82
11.02.2020 4 z 5

Další hezká detektivka s Oldřichem a Otou. Je to jedna z průměrných detektivek pana Vondrušky.

Riccia
Riccia
10.02.2020 4 z 5

Další příjemně strávené chvíle ve společnosti Oldřicha z Chlumu, panoše Oty a Ludmily z Vartenberka - jen jsem se tentokrát už málem ztratila v množství všech postav a rozhodně jsem se nezorientovala ve všech těch putykách rozlehlé Vratislavy.

lenka7348
lenka7348
12.12.2019 4 z 5

Klasická "Vondruškovina", víc asi netřeba dodávat. :-)

Titus
Titus
08.11.2019 3 z 5

Asi jedna z nejlepších Vondruškových knih. Pořád si však nejsem jist, zda dosahuje alespoň průměrných kvalit. Chyb v popisech dobových reálií je sice dost, ale už ne tolik, co bývalo. Námět je docela zajímavý, zápletka však méně. Děj se tak nějak šine, jako obvykle přímočaře, až ke konci. Žádná gradace, žádné zvraty, žádná pointa, o které by stálo za to mluvit. Akce je podobně monotónní (akční scény bych dokonce označil za ty zvláště nudné). Detektivní linie je taktéž nekomplikovaná. Přináší-li nějaké překvapení, tak jen tím, že jeden z vrahů se v příběhu spíše jen mihne, a to až v pokročilé fázi knihy. Dalšího pachatele jsem však identifikoval prakticky jakmile se objevil na scéně a nic, co se stalo, mne nepřimělo o něm pochybovat. Pachatelé navíc jednají celou dobu dost hloupě a snadno se detektivům prozradí a vydají všanc. A vlastně na tom ani nezáleží. Téma svévolného zla jejich činů je uchopeno nenápaditě, nedůrazně a bez hlubší myšlenky. O nějaké sofistikované záhadě či pohledu temnoty bych si mohl nechat leda zdát.
Kniha hovoří řečí chudou a nevytříbenou, ale alespoň bez velkých škobrtanců.
Protože jsem si u ní docela příjemně odpočinul (rozuměj vypnul mozek), dávám nakonec tři hvězdičky.