Román o růži

Román o růži https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/376645/roman-o-ruzi-E75-376645.jpg 4 579 77

Již devátý díl historických detektivních románů, které se odehrávají v časech panování krále Přemysla II. Otakara. Příběh se vrací do doby, kdy královský prokurátor a správce hradu Bezděz Oldřich z Chlumu zabil v souboji syna Hynka Berky z Dubé a uchází se o krásnou Ludmilu z Vartemberka. Kdosi zavraždí bezdězského purkrabího Jindřicha a vzápětí je Oldřich královským komořím obviněn, že zpronevěřil peníze na výstavbu hradu. Oldřich je nucen pátrat v přestrojení za obyčejného vojáka, zatímco jeho panoš Ota je omylem zajat, neboť věznitelé ho považují za královského prokurátora. A nutí ho, aby se oženil...... celý text

Standa24
Standa24
24.12.2017 4 z 5

Oddychový a humorný příběh Oldřicha z Chlumu a jeho panoše Oty, který se odehrává před svatbou Oldřicha a Ludmily.

Art82
Art82
16.12.2017 4 z 5

Další hezký příběh s Oldřichem a jeho spolubojovníky.

Hotovson
Hotovson
14.12.2017 5 z 5

Další pěkná knížka ze série s Oldřichem z Chlumu. Je dobrý, že se dají číst na přeskáčku, protože jsou i na přeskáčku napsaný.

voset
voset
30.11.2017

krásná zápletka a nádherné rozuzlení, co k tomu asi tak mám víc psát, mnohem mnohem lepší než bylo Tajemství abatyše z Assisi

jindrich7442
jindrich7442
06.10.2017 5 z 5

O tom, jak jsem si zamiloval tuto sérii a jak se mi Oldřich z Chlumu dostal pod kkůži se není třeba sáhodlouze rozepisovat. Jediné co mi je trochu proti srsti je, jak se každá nová kniha dějově odehrává ještě před tou předchozí. Vraždou v ambitu jsme nahlédli do samých počátků a Oldřichova útlého mládí. Olomoucký bestiář a Staroboleslavské mysterium nás vrací do "současnosti" dějové linie, Román o růži do doby bezprostředně po nezdařilém spojení rodů Vartenberků a pánů z Dubé.

pichova.veru
pichova.veru
07.06.2017 5 z 5

Skvělá kniha a moc pěkný příběh :) Těším se co si od pana Vondrušky přečtu příště :)

Vojslava
Vojslava
06.05.2017 4 z 5

Klasická autorova detektivka, okořeněná kapkou lásky - čím jiným taky, vzhledem k názvu - a trochou záměn a převleků. Ráda jsem si titul po letech zopakovala, je to příjemné počtení.

klokan.1905
klokan.1905
13.03.2017 5 z 5

Román o růži
Jestliže si chcete příjemně odpočinout u prima knížky, tak neváhejte a sáhněte po knížce od Vlastimila Vondrušky... Série Hříšní lidé Království českého se čte skoro sama... ;-) Jsem moc rád, že na mě v mé knihovně čeká ještě dalších 12 kousků z této série... V pořadí již devátý díl se mi také velice líbil, obzvlášť osoba Hynka Berky z Dubé byla velice zajímavá... Docela úsměvné bylo věznění panoše Oty, kterého věznitelé považovali za královského prokurátora... Zkrátka, nudit se u této knížky nebudete...

mauťa28
mauťa28
18.02.2017 5 z 5

Opět mne nezklamal. Čtu pana Vondrušku za účelem oddechovek a to plní na 100%.

martas79
martas79
10.02.2017 2 z 5

Tenhle díl mi přišel o hodně slabší! Tak nějak ty milostný rozhovory byly hrozně klišoidní.

cori
cori
03.02.2017 3 z 5

Četla jsem před týdnem, ale už se mi děj vykouřil z hlavy, protože zápletka je taková nijaká. Příběh se odehrává bezprostředně po Oldřichově souboji se synem Hynka Berky z Dubé, který je také hlavním padouchem a chce se Oldřichovi za smrt syna pomstít, což autor nijak neskrývá. Pachatel je tedy od začátku jasný a jen odstraňuje svědky a pomahače.
Úsměv vyvolá zápletka s Otou, který se vydává za Oldřicha a musí sexuálně abstinovat v zajetí s "nymfomankou", aby nepošpinil Oldřichovo jméno.

R.E.M.
R.E.M.
25.01.2017 3 z 5

Slabé 3 hvězdy, Totálně prostá oddechovka s kostrbatou zápletkou. No, dobře, nebudu tak přísná. Beru, kniha funguje jako vyloženě odpočinková četba, která čtenáři zaměstná nepatrné množství mozkových buněk. Člověk se zasní nad čestným, chytrým a jestě navíc charismatickým hrdinou - Oldřichem z Chlumu, postavou podobnou lidem ve správě našeho státu - ve vládě, sněmovně... Pokud jste se náhodou začali bát o mé zdraví, přečtěte si znovu předchozí větu. Všimli jste si? Naznačila jsem: Zasnila jsem se.

dalia1769
dalia1769
13.12.2016 5 z 5

Zatím jeden z nejlepších příběhů Oldřicha z Chlumu, které jsem četla. Vtipná, napínavá zápletka, román se četl velmi dobře.

Juri81
Juri81
29.06.2016 odpad!

Ukázkový příklad toho, čemu se říká "Na sílu vycucaný z prstu". Zasadit knihu mezi dva sepsané příběhy s tím, že mají na sebe všechny navazovat, je umění mistra, což pan Vondruška není. Přitom by si stačilo jen zpětně přečíst, co sám napsal, tedy co bylo před a po. Moje devátá kniha s Oldřichem z Chlumu v řadě a sedmé rozčarování. Autor se od první knihy nikam neposunul. Všechno zmatené, holky se malujou, stejné postavy mají v každé knize jiný charakter nebo dokonce jinou roli. V dokola opakujících se obratech se v románu o růži stává hitem "Poválel víno na jazyku a spokojeně mlaskl". Děj roztahaný zase po celých severních a středních Čechách. Občas mi to přijde, že postavy mají schopnost teleportovat se. Nechci působit jako odpůrce tohoto autora, ale slabá kniha je hold slabá kniha.

elizabeth_ba
elizabeth_ba
30.03.2016 3 z 5

Jak píše kolegyňka cialexa, má v tom pan Vondruška pěkný zmatek. Chtělo by to, aby si autor pamatoval, co píše, resp. co napsal, nebo se aspoň ve známých faktech držel skutečnosti (byť zprostředkované prameny). Jinak z toho vycházejí podobné paskvily jako s Havlem nebo Havly z Lemberka a paní Zdislavou (k ní přidám podrobnější komentář ve "Ztracené relikvii"). Na tomhle detektivním příběhu (s poněkud slabší zápletkou) je sympatické, že se Oldřich konečně zachová, jak obvykle popisuje autor chování ostatní šlechty a duchovních v Českém království. Tj. využije výsledků pátrání ve svůj vlastní prospěch a (protože to stejně všichni vědí, tak to ani není spoiler) konečně získá Ludmilu...

ivoiro
ivoiro
10.03.2016 5 z 5

Opět poutavý příběh, který mě držel v napětí od začátku až do konce.

cialexa
cialexa
28.02.2016 3 z 5

Trochu jsem zmatená z historického popisu - ve 2. díle vystupovala starší, cnostná a bezdětná Zdislava z Lemberka s manželem Havlem, v tomto díle vystupuje postarší strýc Havel, syn cnostné Zdislavy z Lemberka, nějak mi to časově nevychází, když je Oldřich skoro ve stejném věku...

čuřil
čuřil
22.01.2016 4 z 5

Čekal jsem něco podobného, jako první díl husitské epopeje. Ale jsem velmi mile překvapen. Nemělo to chybu. Napětí, pletichy, humor. Musím knížku pochválit.
Určitě nezůstane jediná, brzy se do další určitě začtu.

Francoa
Francoa
02.12.2015 4 z 5

Mé první setkání s historikem Vondruškou a jeho knihou.Hodně jsem o něm slyšel, něco i přečetl.
Dobře se četlo, stačilo vzít malou knihu dvakrát do ruky a bylo hotovo.Zdá se mi, že historie je pouhou kulisou pro dobrodružně-detektivní příběh, odlehčený trochou humoru.Docela rád si několik knih autora přečtu, až se budu chtít pobavit, v tom určitě nezklame.

Tauriel
Tauriel
23.11.2015 5 z 5

Klidné a místy velmi zábavné čtení (opravdu jsem se chvilkami smála nahlas), jak se mocní velmožové snaží oženit Oldřicha, který vlastně není Oldřich a jak se pravý Oldřich zatím snaží vypátrat ke komu vedou nitky od jednotlivých vražd a do toho se snaží získat svou milovanou Ludmilu.