Román o růži

Román o růži https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/2650/bmid_hrisni-lide-kralovstvi-ceskeho-roma-wJb-2650.jpg 4 579 77

Již devátý díl historických detektivních románů, které se odehrávají v časech panování krále Přemysla Otakara II. Příběh se vrací do doby, kdy královský prokurátor a správce hradu Bezděz Oldřich z Chlumu zabil v souboji syna Hynka Berky z Dubé a uchází se o krásnou Ludmilu z Vartemberka. Kdosi zavraždí bezdězského purkrabího Jindřicha a vzápětí je Oldřich královským komořím obviněn, že zpronevěřil peníze na výstavbu hradu. Oldřich je nucen pátrat v přestrojení za obyčejného vojáka, zatímco jeho panoš Ota je omylem zajat, neboť věznitelé ho považují za královského prokurátora. A nutí ho, aby se oženil…... celý text

Hoshi
13.09.2015 5 z 5

Knihu mi doporučila mamina a já se do ní z velkou nedůvěrou pustila. Po dočtení jsem byla velmi mile překvapena a rozhodla jsem se, že si přečtu zbytek knih v této sérii :)

jaja1989
20.04.2015 5 z 5

Zajímavý příběh s ještě zajímavější knihou:)

wooloong
22.02.2015 4 z 5

Asi zatím nejnaivnější dílko celé série. Devátý díl a Oldřich se teprve uchází o ruku Ludmily, když v předchozích dílech s ní už měl syna? Nestálo by za to sestavit díly za sebou chronologicky, aby v tom čtenář neměl takový hokej? Byl Oldřich současníkem Zdislavy a jejího manžela Havla nebo jejího dospělého syna Havla? Ve Zdislavě a ztracené relikvii vystupuje stárnoucí bezdětná Zdislava (zemřela ve skutečnosti ve 33 letech a měla nejspíš čtyři děti) s manželem a zde dospělý syn Havel.

Této (deváté) knize série bezprostředně předchází třetí část šesté (!) knihy Vražda v ambitu. Navíc se je zde zmiňován vrah právě z Vraždy z ambitu a také jména vrahů z třetí části nazvané Osudný turnaj. Pokud se nechcete připravit o luštění zápletky, nejdříve si přečtěte šestou knihu série.

Selinute
12.11.2014 5 z 5

Pohodová, čtivá a odpočinková detektivka.

bondula
28.05.2014 4 z 5

Podstatou tohto detektívneho príbehu sú ťahanice českej šľachty. Aj keď sú tieto detektívky písané veľmi ľahkým, niekedy až naivným spôsobom, autor, študovaný historik takýmto zaujímavým a nenáročným spôsobom sprostredkúva aj dejiny každodennosti. A nie len v oblasti hmotnej kultúry (hrady, oblečenie, zbrane). Dôraz kladie najmä na duchovný život vtedajších ľudí, sociálny a mocenský rozmer. Skutočnosť samozrejme mohla byť iná, no verím, že to, čo pán Vondruška predkladá čitateľovi, má svoj základ v reálnom dnešnom poznaní stredovekého života v Čechách.

gimli35
29.04.2014 3 z 5

Dobrá knížka, občas však trochu utahaná...

brabofka
14.04.2014 5 z 5

Jen mě trochu mátly postavy Havla a Zdislavy z Lemberka. Neboť zde vystupovali jako syn s jeho matka. V příběhu, který ale následuje dějově (Zdislava a ukradená relikvie) jsou ještě naživu Havel z Lemberka i Zdislava a syna nemají - jen Zdislavina synovce...?

evafort
18.02.2014 5 z 5

Z Vondruškových knih jsem nadšená, zde se dozvíme, jak Oldřich z Chlumu usiloval o Ludmilu a je opět moc hezká.

kony9
09.01.2014 4 z 5

Výborná jako všechny od V.Vondrušky, které jsem dosud četla.

Silvina
14.11.2013

Se zvyšujícím se počtem dílů klesá kvalita - já jsem se nudila, nemůžu si pomoct...

Shardlake
17.10.2013 4 z 5

Opět pěkné počtení, poutavý a napínavý děj až do konce.

Blanchi
23.09.2013

Precetla jsem ji jednim dechem. Jeste, ze byla nedela a mela jsem dost casu.

Zdenda20
03.08.2013 4 z 5

Moc pěkný čtení. Moc hezky vsazený a jak píše o seznámení Oldřicha s budoucí ženou. Taky je pěkně popisováno, že ani krásná kočka s prázdnou hlavou neobloudila Otu. Kdyby byl Ota ženatý, tak nevím, jak by pan Vondruška pokračoval v dalších knihách a kdo by sváděl další dívky po celém králoství. Jak píše paní v předcházejícím komentáři. Byla by to tragédie.
Jenom jsem ještě nedočetl, jak Oldřich k Divišovi přišel. Jinak v této knize je opět moc pěkně popsán boj o moc mezi rody.
Knihu doporučuji , sám jsem ji přečetl za jediný večer, jen abych se dozvěděl jak to dopadne.

Tiama
28.04.2013 4 z 5

Pěkně se mi to četlo,konečné řešení se mi taky líbilo. Jenom je škoda, že knížky nejdou za sebou chonologicky. Víc mi to tak vyhovuje. Asi autor teprve dodatečně ucítil potřebu vysvětlit nám čtenářům, jak to vlastně bylo..

bibi.r
18.02.2013 4 z 5

Ženatý Oto? To by byla tragédie pro všechny ženy :D.

iti
29.10.2012 5 z 5

Hezký, úsměvný a poutavý příběh, který se čte sám.

kmenicka
30.07.2011 5 z 5

Krásná, čtivá, zajímavá kniha. Vondruška mne už podruhé nezklamal. Četlo se to opravdu dobře.