Román o růži

Román o růži https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190652/roman-o-ruzi-190652.jpg 4 579 77

Devátý svazek historických detektivních románů edice Hříšní lidé Království českého, které se odehrávají v časech panování krále Přemysla II. Otakara. Příběh se vrací do doby, kdy královský prokurátor a správce Bezdězu Oldřich z Chlumu zabil v souboji syna Hynka Berky z Dubé a uchází se o krásnou Ludmilu z Vartemberka. Kdosi zavraždí bezdězského purkrabího Jindřicha a vzápětí je Oldřich královským komořím obviněn, že zpronevěřil peníze na výstavbu hradu. Oldřich je nucen pátrat v přestrojení za obyčejného vojáka, zatímco jeho panoš Ota je omylem zajat, nebiť věznitelé ho považují za královského prokurátora. A nutí ho, aby se oženil...... celý text

m_martina
18.01.2024 5 z 5

Na začátku knihy mne zarazilo, že Oldřich z Chlumu zde svoji ženu Ludmilu teprve poznává. V knihách, které jsem četla dříve, byli už totiž sezdaní. To mi ale po nějaké chvíli přestalo vadit a soustředila jsem se na detektivní zápletku. Na závěr bych tedy chtěla napsat, že kniha se mi líbila a já jsem si příjemně početla.

85098211
01.11.2023 5 z 5

V této knize, která je již devátá v pořadí v sérii, se autor vrací na začátek vztahu Oldřicha Chlumu a jeho (zde ještě budoucí) ženy Ludmily. A za sebe musím přiznat, že právě tohle jiskření a vznik lásky mezi nimi mne na celém příběhu bavilo asi nejvíc ;-). Proto mi linka, týkající se Románu o růži, připadala spíše podružná. Zde se jedná o knihu, která by měla u čtenáře vzbuzovat hříšné myšlenky a následně také činy. Asi také právě z tohoto důvodu je tak žádaná? ;-) Každopádně si v rámci vyšetřování vymění Oldřich z Chlumu a jeho panoš Ota role, proto je jeden z nich nucený nechat narůst si vousy a ten druhý si je zase musí nechat oholit. Dochází tak k různým někdy veselým a jindy méně veselým situacím, až se v závěru (samozřejmě) zase všechno vrátí do správných kolejí ;-). A také případ je vyřešený. I tentokrát hodnotím knihu svého oblíbeného autora plným počtem, není to sice žádná náročná literatura, ale svůj účel vždy splní - a to tím, že si u ní čtenář oddechne a zároveň se i pobaví...

soupik2012
25.10.2023 5 z 5

Začátek mě zaskočil a chvilku jsem měla dojem, že jsem tuto knihu již poslouchala. Ale velice brzy mi došlo, že to pouze pan Vondruška své knihy nevydává postupně, ale děj různě míchá. Dost mě tím namíchnul, protože já několik let čekala, až bude série v audioknihách kompletní a nebudu ji tak muset poslouchat na přeskáčku. K příběhu samotnému. Patří mezi ty lepší, dějově zajímavější a také věrohodnější, méně pohádkové. Akorát já teď nevím, co mi vyhovuje víc. Pan Vondruška je každopádně pokaždé sázkou na jistotu. Nestane se, aby mě příběh zaskočil něčím výrazně odlišnějším od jeho jiných knih. Audioknihu načetl pan Jan Hyhlík. Pro četbu historických pohádkových příběhů, se jeho pomalé vyprávění hodí naprosto dokonale.

vladislav6610
13.07.2023 4 z 5

Jak Oldřich ke štěstí přišel.

hana4834
26.06.2023 4 z 5

Zase skvělá oddychovka

rafan65
26.07.2022 5 z 5

Moc pěkný čtení které píše o seznámení Oldřicha s budoucí ženou. Knihy čtu postupně podle číslování a ne podle událostí v nich, nebo nějak náhodně a velmi mě baví se vracet k věcem, které byly zmíněny v předchozích knihách. Jako vždy, perfektní, pan Vondruška nezklame.

drakamena
25.07.2022 4 z 5

Část týkající se Oty a jeho "manželky" byla trochu zdlouhavá, to musím uznat. Na druhou stranu závěr - audience u krále - to rozhodně vynahradil. To, jak se sám Přemysl II. Otakar dobře bavil rozuzlením celé záhady, bylo skvělé. Líbilo se mi, že i nevěstka, která Oldřichovi pomáhala, našla štěstí. Opravdu jsem jí to přála.

radimch
07.05.2022 3 z 5

Oddychové, zábavné, v porovnání s ostatními Vondruškovými knihami slabší

Mája777
08.02.2022 5 z 5

Tak už devátý příběh za námi. A opět jsem se nenudila. Oldřich a Ota, kdo je kdo. Byla to zábava i trocha napětí - vraždy, intriky, převleky i láska. Pan Vondruška nezklame.
(8. 2. 22 - 3 375 - 9)

ChrisBlack
13.01.2022 3 z 5

Po tomto románu jsem sáhla, jelikož jsem potřebovala něco odpočinkového.
Styl psaní pana Vondrušky je nenáročný a děj pěkně plyne. Příběh čtenáře přenese do českých zemí za vlády krále Přemysla II. Otakara. Věrně se zde odráží atmosféra doby i jisté rodové poměry.
Pro mě nejpřitažlivější byla postava královny Kunhuty - inteligentní, vzdělaná a sebevědomí žena. Dále i hlavní postava - Oldřich z Chlumu - mi byla velmi sympatická. Jeho sarkasmus mi byl až vlastní.
Nicméně, jednu výtku ke knize mám. Příběh obsahuje na můj vkus až moc intrik.

jarin58
01.01.2022 4 z 5

Vondruška jako vždy nezklamal.

hnatlubo
23.08.2021 4 z 5

Výborné čtení, jako vždy-

willy9203
22.07.2021 5 z 5

Tuto epizodu ze série hříšných lidí bych zařadil mezi nejlepší. Sice mě na začátku trochu iritovalo, jak se vše Oldřichovi kazilo pod rukama, ale pak to byla ohromná zábava a těšil jsem se na vyvrcholení, které nezklamalo.

PREBURDA
25.04.2021 4 z 5

Devátý svazek jsem přelouskla rychle, díl tak plynul nějak sám, jen jsem čekala, kdy se více dovím o knize Román o růži, vypadala to na středověkou kámasútru. :o) Sérií čtu popořadě a opětovně čtenáře zmátne, tak jako mě, jak Oldřich z Chlumu sní o lásce k vysněné Ludmile..............když v osmé knize, mají již společného syna. Tato kniha měla vyjít jako druhá, hned po knize Vražda v Ambitu.

akinomV
17.10.2020 4 z 5

Vondruškova klasika. Rychle se to četlo, zápletka se mi líbila, výměna Oty s Oldřichem a její prozrazení na konci stálo za to :-)

Bulba
30.09.2020 5 z 5

Výborná, lehce napsaná kniha, a dokonce i v těch panských pletichách se dalo celkem vyznat.

eltondo
31.08.2020 4 z 5

Připadá mi, že tady se to z velké části vyřešilo samo - resp. mafiáni a intrikáni toho dost stihli vyřídili i bez Oldřicha. Ten si aspoň mohl vyzkoušet snad šest různých převleků.
A hlavní zloduch tedy moc potrestán nebyl.

Mates84
19.07.2020 4 z 5

Oddechove cteni.

olívoil
18.07.2020 5 z 5

opět skvělé čtení...........jen jsem doufala, že se víc dozvím o knize Román o růži

lucie.8
12.07.2020 5 z 5

Knih ze série Hříšní lidé Království českého mám za sebou už celkem dost, ale tahle se mi líbila snad ještě víc než ostatní.