Právo první noci

Právo první noci https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410512/bmid_pravo-prvni-noci-EYj-410512.jpg 4 344 89

Během cesty po Moravě se panoš Ota setká se svou vzdálenou sestřenicí Miladou ze Zástřizlí. Je zoufalá a prosí ho o pomoc. Žije s rodiči na Krakovci nedaleko Prostějova, kde se v poslední době stalo několik podivných událostí, které vyvrcholily vraždou jejího snoubence. Co je však nejhorší, z jeho smrti podezírají ji. Panoš Ota se obrátí na svého pána, ale ten nemá chuť a ani pravomoc tu vyšetřovat. Jenže pak dojde k pokusu unést Miladu. To Oldřicha z Chlumu přesvědčí, že nejde o obyčejný zločin. Společně začnou rozplétat neuvěřitelný příběh, jehož nitky vedou hluboko do minulosti.... celý text

McGarp
29.11.2019 2 z 5

Tento historický detektivní román hodnotím zatím z celé série jako nejslabší. Celá zápletka je hodně překombinována a děj těžko uvěřitelný. Nakonec se do zápletky zamotá i sám autor a dělá chyby, které v předchozích dílech nejsou příliš časté. Příkladem je například situace, kdy panoš Ota sděluje Miladě, aby se s ním nebála (s roubíkem v ústech). Ze závěru je patrné, že chtěl mít autor vše rychle za sebou a u mě to bylo podobné. Přesto se těším na další díl, který se snad podaří více.

Fillipa
27.11.2019 5 z 5

Už automaticky 5* jako vždy, když pan Vondruška nevybočí ze svého stylu. V začátcích (cca před 15 lety) jsem byla okouzlená každým příběhem, doba pokročila, přišli jiní autoři, ale nostalgie funguje. Čtenářům připomínám, že by tuto knihu neměli číst jako já - tedy prolog - epilog - vlastní román :-)

raty
23.11.2019 5 z 5

25. díl. Kdo čeká výraznou změnu, bude zklamaný. Já tuto sérii beru jako oddechovku a ráda se k ní vracím. Tak na shledanou u čísla 26.

jindrich7442
20.11.2019 5 z 5

Vondruškovi knihy se mi snad nikdy neomrzí. už teď se těším až se zakousnu do další knihy.

Opatov
17.11.2019 5 z 5

Oldřich z Chlumu, Ota a Diviš v akci. Tentokrát má velký prostor pro pátrání Diviš. Královské pláště a právo prvni noci a je z toho další krásný příběh.

alnahu
09.11.2019 3 z 5

Tento díl byl pro mě tak trochu překombinovaný.Tentokrát řeší Ota příběh vraždy na hradě Krakovci ,z které je obviněna jeho sestřenice,ale dějí se zde i jiné záhady.Vyšetřováním se zjistilo ,že její tchán ,který byl také zavražděn- využíval u dívek právo první noci-šokující zjištění.

čef
09.11.2019 5 z 5

Zdánlivě dva a více kriminálních případů se proplétá a zaplétá, až vyvrcholí pěkným masakrem. Oldřich z Chlumu ve spojení s chrabrým Divišem a sexuálně neodolatelným Otou je pak jako vždy neomylný, to neprozradím nic nového. Opětovně zajímavý příběh z doby Přemysla II, kde je část napětí v tom, kdo je zazděn v podzemí Krakovce.

p.pavlina
05.11.2019 5 z 5

Opět skvělé odpočinkové čtení a dosti nápaditý příběh. Začátek knihy mě docela vyděsil...

TeaPeter
02.11.2019 3 z 5

Tak tento díl byl už hooooodně překombinovaný. A na biskupské intriky se nakonec nějak zapomnělo. Určitě to chtělo věnovat více úsilí závěru. Vyzněl dost slabě.

Renatapek
02.11.2019 5 z 5

Panoš Ota v hlavní roli dalšího napínavého příběhu. Snaží se prokázat nevinu své přítelkyně a lásky z dětství. Ta je obviněna, že zabila svého manžela a hrozí ji odsouzení k smrti. Na povrch vyplouvají sexuální skandály začínajících dávno v minulosti. Oldřich z Chlumu na žádost krále rozplétá další zápletku v které má prsty sám biskup. Napínavý příběh, který čtete jedním dechem od začátku do rozšmodrchaného konce.

SSTknihy
02.11.2019 4 z 5

Detektivní příběhy s Oldřichem z Chlumu a jeho pomocníky jsou jako návštěvy u rodičů. Nesmí být moc časté, ale pokaždé je to fajn. V podstatě tuším, co mě čeká, znám své hrdiny, vím, co mají rádi a jak se budou chovat, zápletka je dostatečně zamotaná, ale ne zas natolik, abych se v ní ztrácela, a lehké díry v logice zastřou vtipné momenty a čtivý jazyk. Takže už teď se těším na další návštěvu.

Boby17
01.11.2019 4 z 5

Oldřich a jeho pomocníci opět zavítali na Moravu a v okolí Prostějova na dálku zápolili s intrikami biskupa olomouckého a na místě řešili případ sahající docela hluboko do minulosti. Knížka se četla dobře, ale úplná špička mezi příběhy Oldřicha z Chlumu to není. Takže dávám čtyři hvězdy.

Pavlnka
21.10.2019 4 z 5

Nebylo to špatné, ale jiné díly se mi líbily vice.

Ulala
21.10.2019 4 z 5

Nejsem zklamaná, sice trochu uspěchaný konec ubral hvězdičku na mém názoru, ale když detektivní příběhy beru jako pohádky pro dospělé, kde ve většině případů je zlo potrestáno a dobro odměněno, dá se překousnout i některé nedostatky. Kniha je čtivá, poukazuje na život v době, kdy se příběh odehrává. A právo první noci ? O tom jsme určitě všichni slyšeli, ale že na některých panstvích se provozovalo i přes zákaz, se dozvídáme od pana Vondrušky. Nebudu si ověřovat pravdivost či nepravdivost příběhu, protože knihu beru jako dobrý příběh na večery, kdy si potřebuji vyčistit hlavu od celodenních problémů.

Estrela
20.10.2019 5 z 5

Pomalejší až nudný začátek je vykompenzován velmi zajímavým příběhem. Miluji historické romány, a tento pěkně surově, bez přehnané romance líčí tehdejší dobu a zvyky a uvažování lidí. Rozhodně s Oldřichem z Chlumu ještě nekončím.

kuruteku
20.10.2019 4 z 5

Už dlouho tu píšu, že kníhám chybí nakladatelští dramaturgové a korektoři - to, cp provedl Peter May v knize Ochraňuj mne opakuje Vlastimil Vondruška v této knize. Naprosto dobrá kniha je poslední kapitolou a Deus Ex Machinou přesunuta někam jinam a čtenář otráven. Zasloužíme si to? Jak může Oldřich a pan Ota z mrtvého Beneše, o kterém skoro nic neví, vydedukovat vše během chvilky, kdy za sebou mají návštěvu jiného hradu a cestu tam, noc, cestu zpět?

Dae
20.10.2019 3 z 5

Ještě tak padesát stran před koncem jsem byl přesvědčen, že jí dám 5 hvězd. Závěr mě ale natolik zklamal, že jsem se nakonec rozhodoval mezi třemi a čtyřmi. Ne samotným rozuzlením, ale způsobem, jak k němu došlo. Pravda, částečně je to i tím, že moc nemusím detektivky ala Columbo, kdy je předložena reálná verze ještě před tím, než na ni detektiv přijde. Ale nejvíc mi vadilo, že jak Ota, tak nezávisle i Oldřich zjistí ze dvou až tří menších indícií až neskutečné detaily celého dávného i nedávného příběhu.

raidmnoid
18.10.2019 5 z 5

(SPOILER) Když jsem viděl na začátku tu sadu událostí připomínající klubko hadů, říkal jsem si, jak to dopadne. Kniha mě bavila, měla napětí, nepolevovala v tempu, takže mě stále nutila číst dál a dál. Trošku mi vadil konec. Nedokázal jsem pobrat, jak se Oto dozvěděl o výměně chlapců, nebo že Anna vraždila (pro mě to bylo jako sledovat Purpurové řeky II, kdy hlavní protagonisté vyšetřovali případ, našli modrou knihu a ihned veděli, že se musí zeptat kotelníka z druhé školy - já osobně v tom souvislost neviděl), ale možná jsem něco nepochopil, přehlédl. Za to však může kniha, protože ona mě nutila číst do téměř ranních hodin.

cérka
09.10.2019 3 z 5

Knihy pana Vondrušky patří již léta k těm nejčtenějším a nejpůčovanějším v našich knihovnách. Na knižním trhu se jim určitě také nevede špatně a tak autor, zřejmě potěšen zájmen, pozapomněl na kvalitu a vrhl se na kvantitu.
I já patřím k autorovým skalním fanouškům a tak mě velmi mrzí, že musím kritizovat a ne chválit. V poslední době, zvláště u této série, jsou zápletky už velmi překombinované. Chápu, že vymýšlet stále nové a nové mordy, navíc pouze v určitém časovém úseku není vůbec jednoduché, ale přeci v každém díle nemusí zemřít tak velké množství lidí a záchrana těch přeživších musí mít také nějaké pravidla a dodržovat fyzikální zákonitosti!
Jak ráda bych se trochu více "pokochala" krajinou, obyčejným i neobyčejným životem v Českém království a hlavně na Bezdězu a vím, že to autor umí! Trocha rodinného života našich hlavních hrdinů by z knihy udělala něco víc než jen černou kroniku. Ač mi srdce krvácí ,tak dnes 3*

Mabie
08.10.2019 4 z 5

Opět se mi příběh pana Oldřicha líbil, ale detektivní zápletka byla tentokrát až moc překombinovaná. Sice to pan Vondruška umí, ale zvlášť poslední díly této série mi připadají, že jsou méně propracované, konstrukce trochu krkolomnější než obvykle, méně by možná bylo více.