Olomoucký bestiář

Olomoucký bestiář https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2410/bmid_hrisni-lide-kralovstvi-ceskeho-olom-Etm-2410.jpg 4 654 98

Na panství olomouckého biskupa bylo bestiálně zavražděno několik žen. Podařilo se chytit a usvědčit vraha, který byl prohlášen za vlkodlaka a upálen. Po čase ovšem vraždy pokračují. Přemysl Otakar II. se rozhodne, že spíše než inkvizice pomůže zkušený vyšetřovatel, proto pošle na Moravu prokurátora Oldřicha z Chlumu. Doprovází ho jeho osvědčený pomocník panoš Ota a také písař Wolfgang. Záhy se ukáže, že případ bude mnohem složitější, než se zdálo, protože stopy zločinu míří velice vysoko. Oldřich z Chlumu nakonec odhalí děsivou pravdu, ale aby ji dokázal, musí připravit neobvyklou léčku.... celý text

Schamila
13.08.2018 5 z 5

Bezva parta vyšetřovatelů, fanatismus inkvizice a k tomu pár vražd a dílo se opět podařilo, doporučuji.

Mabie
06.08.2018 5 z 5

Výborná detektivka ze středověku :-)

Ulala
07.07.2018 5 z 5

Vypravěčský talent pan Vondruška nezapře. Špetka humoru, Morava z pohledu historika, opět příjemný Oldřich z Chlumu se svými pomocníky, kteří se mu tak nějak postupně žení, zajímavá zápletka – co víc si člověk může přát. Propletenec různých příběhů, které se splétají do jednoho okořenilo tuto knihu. Stejně jako většině čtenářů i mně se tato kniha velmi líbila a vřele ji doporučuji pro oddechový víkend.

Barza
15.06.2018

Nejprve jsem četla Vraždu v ambitu, moc se mi to líbilo, jak byl příběh zamotaný, ale nakonec se postupně vyjasnil. Musela jsem se občas vracet, abych si připomněla nějaký detail, který jsem nepostřehla nebo zapomněla. Chtěla jsem vědět, co bylo s Oldřichem dále. Tady se v několika narážkách vyjasňuje Oldřichův vztah k některým postavám. Čtení je napínavé, takže jsem knihu dala jedním dechem. Vražd je opravdu mnoho, až někdy splývají. Ale Oldřich se tím nedal zmást. Doufám, že se mi do ruky dostanou i jeho další případy.

hs777
13.06.2018 5 z 5

Přesně tohle jsem teď potřebovala - příjemné, nenáročné a oddechové čtení. Případy Oldřicha z Chlumu jsou zajímavé i mimo Bezděz a velmi zdatně tomu napomáhá panoš Ota a nově i písař Wolfgang. Vlastimil Vondruška je prostě jistota.

pidalka777
10.05.2018 4 z 5

Před lety jsem tuto knihu četla jako puberťačka a to jsem jí moc kladné hodnocení nedala, Ale postupem času se mi dostala na "stůl" znovu a byla jsem z ní nadšená.

Len2očka
07.05.2018 5 z 5

Moje první knížka od tohoto autora,příjemné čtení,moc mě to bavilo,určitě si přečtu další tituly.

jaroiva
14.03.2018 4 z 5

zatím mi připadá tahle knížka asi nejslabší ze série, nebo jsem neměla zrovna tu správnou náladu... pořád je ještě ale na 4 hvězdičky. Možná nejsou vlkodlaci v tomto žánru pro mě tak lákaví

Malarkey
14.01.2018 4 z 5

Zajímavá změna odvyprávět příběh mimo Bezdězské panství. A kupodivu to i tak funguje. Pan Vondruška umí sérii Hříšných lidí Království českého dobře ozvláštnět a tak tu rozjíždí neméně zajímavý příběh, kterému pomáhá s vyšetřováním písař Wolfgang. Ten v předešlých knihách příliš prostoru nemá a tak je zajímavé číst chování v podstatě nové postavy, která se dostane více do popředí. Za mě tedy určitě spokojenost. Olomoucký bestiář je kvalitně v sérii na stejné rovinně s ostatními díly.

Ookmalej
27.11.2017 3 z 5

Bylo to pohodové a mírně napínavé čtení. Dobrá oddechovka. Nejsem čtenář detektivek, ale prostředí středověkého Českého království mě zaujalo. Navíc mám místa, o nichž se v knize mluví, osobně prozkoumána z pohledu turisty, což mi ještě vylepšilo zážitek z celé knihy.

jindrich7442
01.10.2017 5 z 5

Nevím zda je to předchozím dílem (Vražda v ambitu), který trochu narušil očekávaný systém příběhů, nebo i novým prostředím, do kterého nás Oldřich z Chlumu přivedl, ale byl jsem nadšen. Přečteno za dva dny. V příběhu mi trochu chyběl Diviš, a královští vojáci, kteří dokáží zajistit, aby se s jejich pánem jednalo jako s královským zástupcem a ne jako s osinou v zadku. Na druhou stranu to alespoň neměl tak snadné :-D
Písaře Wolfganga jsem z Grabštejna měl zaškatulkovaného jako postaršího mužíka, ale zde působí dojmem zapšklého nevybouřeného chlapíka. Postava biskupa Bruna ze Schauenburku mě trochu rezonovala, neboť v Přemyslovské epopeji je postavou rozvážnou, klidnou a rozumnou. Zde se jedná spíše o hysterickýho fanatickýho magora.

kapr
26.09.2017 5 z 5

Zase, jako tolikrát jsem si omylem přinesl z knihovny knížku, kterou jsem už kdysi četl. Přesto jsem ji tentokrát přečetl za pouhé dva večery, a patřičně ji přitom vychutnával. Bylo to pro mne velice milé setkání. Pana Vondrušku mám moc rád. Jeho knížky mi zpříjemnily už mnoho večerů. Přitom právě tuto knihu pokládám z jeho historických detektivních příběhů za jednu z nejlepších. Četl jsem zde na DK i řadu kritik adresovaných na pana autora. Část z nich se týká historických skutečností. Druhá skupina se věnuje rozporům mezi knihami v sérii navzájem. Nevím, kterou z obou detektivních řad mám já osobně raději. Snad každý jeho čtenář, včetně kritiků, si zamiloval jak Oldřicha z Chlumu, tak Jiřího Adama z Dobronína, v obou případech samozřejmě včetně jejich oddaných pomocníků. Je faktem, že autor vydává poměrně hodně knih. Jednou z věcí které tato kvantita s sebou přináší jsou někdy náznaky určité šablonovitosti. Podobně orientace mezi nepodstatnými detaily rozsáhlých sérií je určitě obtížnou záležitostí. Možná by spolupráce autora s některými jeho fanoušky (znalými jak historie, tak podrobného vývoje detektivních sérií) pomohla dostat ony krásné historické detektivky na ještě vyšší úroveň. Jednou z nejsnadnějších (však přesto nelehkých) cest by bylo i stvoření nové hlavní postavy, která by se mohla stát středobodem nové úspěšné série. Na každou novou autorovu knížku se v každém případě, budu já osobně znovu a znovu těšit.

Květinka008
14.08.2017 4 z 5

Historická detektivka, čte se jako pohádka - pro dospělé :-) Kdo zná prostředí Moravského krasu, dokáže si děj představit... Nenáročné počteníčko.

Nečetla jsem nikdy žádnou jinou knihu pana Vondrušky a vůbec to nevadí, pakliže jde o nějakou sérii, tuhle knihu je klidně možné číst i samostatně a čtenář to nepozná.

Art82
01.07.2017 5 z 5

Olomoucký bestiář je fakt vydařený kousek.

harena
02.05.2017 5 z 5

Mě se prostě moc líbí, jak pan Vondruška píše. Je výborný vypravěč. Toto je takový pohádkovo- historicko-detektivní příběh, který pobaví. A já si v knihovně objednám Hříšné lidi Království českého asi od prvního dílu.

de_baques
02.05.2017 4 z 5

Nenáročná detektivka s oblíbenými postavami. Zajímavé bylo, že olomoucký biskup zde vystupuje jako jednoznačně záporná postava, což byl docela šok pro čtenáře Vondruškovy Přemyslovské epopeje. Celkově jako problém u téhle série vidím stereotypní jednání postav, stále se opakující slovní obraty ("napil se vína/medoviny a spokojeně mlaskl") a neustálá dehonestace církevních postav. Proč ? Asi ví jenom autor.

pichova.veru
28.02.2017 4 z 5

Kniha je moc hezky napsaná, děj je zajímavý a napínavý :) Určitě si přečtu i jiné knihy pana Vondrušky :)

martas79
10.02.2017 5 z 5

Líbil se mi tenhle díl hned od prvních řádků, kdy mne strhující vyprávění o vlkodlakovi úplně vtáhlo.

RogiS
04.01.2017

Tak nevím, máme pár mrtvých vojáků kterým chybí velitel, máme jednu neznámou urostlou mrtvolu bez hlavy a jednoho koně. A náš bystrý prokurátor si to nedokáže spojit - teprve až mu Ota donese hlavu a Wolfgang potvrdí otrávení...
Jedna věc mi na Oldřichovi z Chlumu vadí - Oldřich vymyslí hypotézu, jeho pomocníci mezi tím něco vypátrají co tuto hypotézu potvrzuje a když se chtějí pochlubit, Oldřich je odbude s tím, že to už přece dávno ví...

klokan.1905
29.11.2016 5 z 5

Olomoucký bestiář
Prokurátor Oldřich z Chlumu, spolu s ním panoš Ota ze Zástřizlí a písař Wolfgang řeší další složité případy, tentokrát vraždy žen na panství olomouckého biskupa a krádež královského stříbra... Líbilo se mi to moc a těším se na další díly... ;-)