Oldřich z Chlumu

Oldřich z Chlumu https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231388/bmid_hrisni-lide-kralovstvi-ceskeho-oldr-Kph-231388.jpg 4 265 42

Kniha je malým dárkem těm čtenářům, kteří si zamilovali příběhy královského prokurátora a správce hradu Bezděz Oldřicha z Chlumu. Autor v ní vypráví, jak pracuje s historickými prameny a spolu se svou ženou Alenou poodhalují zákulisí jejich autorského života. Čtenář zde rovněž nalezne literární zajímavosti (včetně životopisu Oldřicha z Chlumu), stejně jako historická fakta (topografie Českého království, základní data příběhů). Součástí publikace je několik povídek, které vyprávějí o méně známých etapách života Oldřicha z Chlumu.... celý text

SSTknihy
SSTknihy
20.09.2023 4 z 5

Pravidelní a pozorní čtenáři vědí, že si pan Vondruška s fakty či chronologií v sérii příběhů o Oldřichovi z Chlumu moc starostí nedělá. Je to celkem logické - nejde o historickou postavu a určitě na začátku netušil, že se Olda s Otíkem dočkají takové popularity. Takže pokus "uvést věci na pravou míru" způsobil v některých oblastech ještě věcí chaos :-)
Bez ohledu na to jsou největším plusem této knihy čtyři skvělé povídky věnované Annemarie, Blance, Divišovi a Wolfgangovi. Nejen pro znalce téhle série skvělé doplnění "bílých míst" a třešinka na dortu.

misnez
misnez
09.04.2022 5 z 5

Jedna z prvních knih od tohoto autora. A opět je mi líto, že jsem se dostala na konec tak rychle. Nemůžu se příběhů Oldřicha z Chlumu nabažit.

Dada077
Dada077
18.12.2021 5 z 5

Kniha dá odpovede na mnohé otázky mnohým čitateľom, ktorí sú rozladení z toho, že im chýba chronológia príbehov, či súkromného života Oldřicha z Chlumu a ostatných postáv. Pán Vondruška tiež objasňuje pozadie svojej inšpirácie k napísaniu historických príbehov kráľovského prokurátora.

begoni
begoni
30.12.2019 5 z 5

Po přečtení Oldřicha z Chlumu pana Vondrušku bezmezně obdivuji.

ZaS
ZaS
02.09.2019 4 z 5

Příjemná exkurze do světa Vondruškova hrdiny.

Pavelpi
Pavelpi
10.04.2019 5 z 5

Kniha je autorem označena jako dárek čtenářům a je to opravdu pěkný dárek.Konečně jsem se dozvěděl,jak to bylo v začátcích Oldřicha z Chlumu a jak s jeho spolupracovníky.A na závěr další povídky,no prostě paráda.

oolinkaa
oolinkaa
29.03.2019 5 z 5

Kdo má rád romány od Vondrušky s Oldřichem z Chlumu, tuto knihu by neměl opomenout. Je to skvělý dodatek k příběhům, je zde dovysvětleno plno věcí , jak a proč to takhle autor píše, základní údaje o Oldřichu se tu také najde - chronologie a zda je to skutečnost či román. Za mě super. Navíc kniha obsahuje i 4x příběhy, které se v sérii hříšní lidé neobjevují .

maateeo
maateeo
19.03.2019 5 z 5

Pěkná kniha kterou jistě ocení každý příznivec příběhů Oldřicha z Chlumu.

BizaL
BizaL
03.01.2018 4 z 5

Příjemný dárek od pana Vondrušky. Knihu jsem si užil přečetl jsem ji snad za den. První část s "povídáním" od autora mne bavila. 4 hvězdy dávám kvůli povídkám, které už mne moc nebavily a protiřečily ostatním knihám.
Nemůžu dát 5 hvězd, když existují rozhodně lepší knihy.
Nicméně pro fanoušky Oldřicha z Chlumu je povinnost přečíst si tuto knihu.

NymphMaeve
NymphMaeve
08.11.2017 5 z 5

Kniha je opravdu skutečným dárkem. Pan Vondruška v něm osvětli vše, co vedlo ke stvoření postavy Oldřicha z Chlumu, veškerých podrobností historických i smyšlených, podrobné kapitoly z jeho života a vše je doplněno kratšími povídkami, které nechávají nahlédnout do ne úplně objasněných částí Oldřichova života. Stejně tak dává dohromady, jak na sebe navazují jednotlivé knihy, jak jdou za sebou z hlediska Oldřichova života (vycházejí na přeskáčku, stejně jako Letopisy). Také se věnuje knihám, které byly vydány jako první a to pod pseudonymem Jan Alenský. A tyto knihy to vše odstartovaly. Oldřich z Chlumu se mi stal od puberty idolem a vzorem co se týká cti, spravedlnosti a statečnosti. A já se těším na každý další příběh. Pro milovníky série Hříšní lidé Království českého je tato kniha nutností :)

jindrich7442
jindrich7442
03.11.2017 4 z 5

Z knihy jsem byl nadšený, sáhl jsem po ni a narušil posloupnost celé série právě kvůli své "akurátnosti", abych si srovnal nejen nesrovnalosti faktů (jména osob rodů, které neexistovali, nebo osobnosti, které žili o několik desítek let později, než se odehrává příběh), ale i příběhové odchylky a nedostatky. S neskonalou radostí, že mám tedy jasno jsem se doslova zakousl do čtyř příběhů osvětlující Oldřichovi "počátky" ("konkubína" Annemarie, první manželka Blanka, přijetí Diviše do služeb a příběh o Wolfgangovi). V posledně jmenovaném příběhu na mě v prvních řádcích vybaflo několik nových nesrovnalostí.
Tento příběh o Wolfgangovi se odehrává v roce 1262. Ze zdejšího úvodu je řečeno, že W. vstoupil do služeb Oldřicha z Chlumu před 4 lety. (Bylo to v románu Dýka s hadem při vyšetřování na Grabštejně - ten se však odehrává v roce 1261! V příběhu již figuruje jeho manželka Šonka, ktero poznal v knize Olomoucký bestiář. Podle autorových časových popisků (jsou součástí této knihy) se tento díl odehrává v letech 1263-1265...

VVendigo
VVendigo
11.09.2017 3 z 5

Zápletky ani styl povídek nejsou žádný zázrak, ale je to dobré "čtivo". Z biografické části vyplývá, že autor postrádá soudnost (protiřečí si, srovnává kroniky a denní tisk, nevidí rozdíl mezi literaturou a tím co produkuje), takže jeho epopeje si rozhodně nechám ujít.

Hoshi
Hoshi
05.07.2017 5 z 5

K této knize jsem se dostala díky ČV. Příběhy Vlastimila Vondrušky čte moje mamina a velmi se jí líbí. Tato kniha je příjemné doplnění celé série a jsem ráda, že jsem si mohla přečíst, jak příběhy vznikaly.

MorriconeTheGod
MorriconeTheGod
09.05.2017 5 z 5

Autor rozebírá pozadí svých knih, vysvětluje důležité reálie doby, odpovídá na otázky čtenářů. Pro mě velice milé překvapení, ze kterého jsem se dověděl paradoxně víc zajímavého, než ze všech samotných Oldřichovek, co jsem četl dohromady.

RogiS
RogiS
12.01.2017 3 z 5

Občas mám dojem, že pan Vondruška pokusem opravit "oblíbené omyly" se do toho zamotá ještě víc.
Jen pro zajímavost:
Oldřich pochází z vesnice u Svijan (první zmínka o obci 1345). Ovšem ve Vraždě v Ambitu tvrdí, že bydlel blízko kláštera, založeného Sv. Prokopem....
Ota ze Zástřizlí pro změnu pochází z Moravy - ale všechny příbuzné má u Rokycan...
Ota ze Zástřizlí byl pasován na rytíře Václavem I. ve věku třinácti let, o pár let později ho patrně pasoval Přemysl II znovu, neboť "ačkoliv byl nedávno pasován na rytíře, používal stále titul panoše) - nevím už, v jaké to bylo knize, ale to už měl minimálně 20...
Jinak nic ve zlém, seznámení Oty a Diviše se mi líbilo.

Karborund
Karborund
29.12.2016 3 z 5

První část knihy byl parádní bonus za 20 dílnou ságou.Pěkně vysvětlené pocity a pohnutky autora, proč,kdy,kde,jak.To mě opravdu bavilo a dostal jsem zde veškeré odpovědi k celému dílu.Bohužel povídky v druhé části mě nebavili, hlavně druhá o dvou "řitířích" mi přišla až hloupá.
Jinak celé dílo HLKČ mě bavilo, ale Přemyslovská epopej to není.Oldřich z Chlumu byl až moc pohádkově spravedlivý a dokonalý a jeho postava nebyla moc uvěřitelná.Ještě hůř u mě dopadl lamač srdcí Ota, z kterého autor vytvořil středověkého Rocca Sifrediho.Stále opakované fráze a slova, pořád se jen vyprazdňoval měchýř a každých 20 stránek bylo potřeba někoho pomilovat.Určitě však nelituji a už se těším na Husitskou epopej.

Boby17
Boby17
27.12.2016 5 z 5

Dobrá knížka, kterou jistě ocení každý příznivec příběhů z pera (či spíše klávesnice) Vlastimila Vondrušky. Ve světle zpráv o současném dění v českých zemích je to jako pohlazení, když spravedlnost vítězí.

Majdule
Majdule
04.11.2016 4 z 5

Tahle knížka by byla čistě fanouškovskou záležitostí. Příjemným čtením spíše o autorovi, což vůbec nevadí. Já osobně bych uvítala více informací o Oldřichovi, ale četlo se to fajn. Ne nezbytnou, ale fajn. Byla by ... jenže není, protože Vondruška přidal čtyři podle mě velmi kvalitní povídky, které obstojí samostatně. A srdci fanouška přináší bonus v odhalení některých okolností Oldřichova života.

wooloong
wooloong
12.06.2016 5 z 5

Kapitola Jak jsem se stal spisovatelem naprosto excelentní a zábavná. Ostatní výborné, povídky běžný vondruškovský standard.

Finn123
Finn123
05.06.2016 4 z 5

Spisovatel nás nechává v první části nahlédnout do svého života i tvorby. Pak následuje průřez zajímavostí okolo jeho dnes už slavného Oldřicha z Chlumu. Doplněno čtyřmi povídkami, první a druhá trochu slabší, Diviš a Wolfgang výborné(podle mého soudu).Velmi dobrý nápad udělat knihu tímto způsobem. První část se mi líbila nejvíc, ale i ostatní bylo dobré. Jen víc takového čtiva.