Oldřich z Chlumu

Oldřich z Chlumu https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231388/bmid_hrisni-lide-kralovstvi-ceskeho-oldr-Kph-231388.jpg 4 265 42

Kniha je malým dárkem těm čtenářům, kteří si zamilovali příběhy královského prokurátora a správce hradu Bezděz Oldřicha z Chlumu. Autor v ní vypráví, jak pracuje s historickými prameny a spolu se svou ženou Alenou poodhalují zákulisí jejich autorského života. Čtenář zde rovněž nalezne literární zajímavosti (včetně životopisu Oldřicha z Chlumu), stejně jako historická fakta (topografie Českého království, základní data příběhů). Součástí publikace je několik povídek, které vyprávějí o méně známých etapách života Oldřicha z Chlumu.... celý text

vincek1
06.03.2016 4 z 5

Zajímavé povídání o autorově tvorbě, ostatně něco podobného jsem zažil při besedě s p. Vondruškou. Beseda měla navíc výhodu v dotazech účastníků. Povídky v druhé části jsou méně obsažné než knihy, ale ukazují, že i na malém prostoru se dá napsat zajímavý příběh.

ritz
19.01.2016 5 z 5

Mě se knížka moc líbila, je velmi zajímavé vytvořit životopis hlavní literární postavě. I povídky, které hovoří o začátku kariéry Oldřicha mě moc bavily.

strachok
12.01.2016 4 z 5

Touto knihou se autor nesnaží o "prémiové" vydání historické detektivky s Oldřichem z Chlumu, ale chce čtenářům otevřít nový svět vnímání jeho děl. První část knihy slouží k uvedení čtenářů do problematiky odborného zkoumání historie, díky čemuž získává čtenář další dimenzi nazírání na jeho knihy. Stále je zde možnost povrchního čtení povídek jako zábavné literatury, ale také se otevírá nová možnost při čtení uvažovat o historických aspektech doby a hrát si se svou logikou a tvořit scénáře vzniku konkrétní zápletky na základě reálných historických pramenů, což je již rolí populárně naučné literatury. Následně umožňuje čtenářům vyzkoušet si aplikaci nově získaných poznatků ve čtyřech povídkách a také jimi dává vzniknout pocitu sblížení se s hlavním hrdinou Oldřichem z Chlumu, protože se jedná o příběhy, které nelze zachytit při výlučném čtení románových detektivek. Tyto příběhy jsou jen pro ty, pro které je Oldřich z Chlumu něčím víc než jen postava z knihy a kteří si přečtou "něco víc", aby mu byli blíž. Také autorovo odhalení sama sebe je milým projevem vděčnosti "fanouškům". Závěrem chci jen dodat, že děkuji autorovi za tento netradiční a (čtenáře) obohacující počin.

Fillipa
09.01.2016

Hádanka pro bystré čtenáře - kolik let bylo Otovi ze Zástřizlí v prvním případu Oldřicha z Chlumu jako královského prokurátora?

Selinute
07.01.2016 4 z 5

První část knihy nehodnotím. Čtyři povídky byly příjemné počtení, přesto však kvality uceleného románu nedosahují. O to víc se těším na autorův další díl, (Hříšní lidé Království českého) který si určitě ráda koupím.

Rup
04.01.2016 4 z 5

Popravdě se mi zde líbila více skutečnost, než román, v tomto případě povídky. Zdá se mi, že byly šité horkou jehlou k zalátání chronologických děr v (ne)sérii s Oldřichem z Chlumu. Mám-li být upřímný, stejně se mi nejvíce od autora líbí „Život ve staletích“. A to jsem teprve ve XIII. století. Tedy za první část pět hvězd a vřele doporučuji. Povídky souhrnně tak asi za tři, ale stejně doporučím.

Tauriel
23.11.2015 5 z 5

Pokud čekáte klasický příběh Oldřicha z Chlumu, tak se nedočkáte, ale o to víc mi kniha přišla zajímavější. Myslím si, že mnoho běžných čtenářů nemá nejmenší ponětí jak strašně torzovité jsou dochované prameny z období vlády posledních Přemyslovců a jsem ráda, že zde se jim autor snaží otevřít oči a vysvětlit, jak složité je psaní na historické náměty. Co se týče povídek, tak ty neoslní ani neurazí, ale myslím, že pokud milujete Oldřicha z Chlumu tolik jako já, tak rozhodně zklamaní nebudete.

TeaPeter
10.11.2015 3 z 5

Knížka byla pěkná - na mysli mi vytanul název jedné starší knížky Obrazový Opravník Obecně Oblíbených Omylů. Trochu mě překvapila stať o dostupnosti historických pramenů - myslel jsem si, že se jich dochovalo více, třeba ty nezřídka zmiňované smolné knihy. Povídky nebyly špatné, ale bylo znát, že jen utěsňují mezery v Oldřichově životopisu. Už se těším na další "regulérní" díl.

konicekbily
02.11.2015 5 z 5

CV autora a CV hlavního hrdiny.

Madelisi
18.10.2015 4 z 5

Nejvíce z této knihy o knihách oceňuji kapitolu, ve které autor píše svoje poznámky k jednotlivým románům
Musím říct, že jsem Vondruškovi (či Oldřichovi?) poslední dobou úplně propadla.

Dandulka
04.10.2015 5 z 5

Velmi zajímavé čtení, spolu se čtyřmi příběhy jsem se dočetla i mnoho nového a pro mne velmi užitečného. Jen doufám, že tímto příběhy Oldřicha z Chlumu nekončí a bude jich ještě dost a dost!

bibi.r
29.09.2015 5 z 5

Jsem nadmíru spokojená, dozvěděla jsem se spoustu nového :).

Macek58
01.09.2015 5 z 5

Krásný autorův dárek pro nás čtenáře. O to více budeme čekat na další příběhy Oldřicha z Chlumu.

cérka
08.08.2015 5 z 5

Skvělí podnikatelský nápad a navíc velmi dobře zrealizovaný. Ráda jsem nahlédla pod pokličku, dobře jsem se bavila a tak nezbývá než dát plný počet bodů a palec nahoru.
Ps.V listopadu jdu na besedu s panem Vondruškou, nevím, nevím na co se teď zeptám :-)

Betyty
06.08.2015 5 z 5

Vondruškovy detektivky se čtou samy. Je to psané lehkou rukou. Všechny knihy jsou naprosto dokonalé. Vzdávám hold autorovi.

elizabeth_ba
07.07.2015 4 z 5

Ráda jsem si početla o tom, proč a jak vznikaly knihy o Oldřichovi z Chlumu, jeho fiktivní životopis i několik povídek doplňujících osudy jeho žen i pomocníků. A taky o tom, jak moc má pan Vondruška, (stejně jako já) rád van Gulika, že mu dokonce věnoval (místo obvyklému své paní) i obdobu Strašidelného kláštera (Adventní kletba). A hned si jdu přečíst, jestli tam také měli medvěda... I když jsem knihu (vlastně obě - jak Strašidelný klášter, tak adventní kletbu) četla více než jednou, nepamatuji se.
V mnoha věcech ohledně historického bádání s panem Vondruškou souhlasím, v něčem ale ne, např. purkrabí Pražského hradu není až tak problém dohledat, i když uznávám, že takový Mstidruh z Chlumu (purkrabí v době kolem bitvy na Moravském poli) by se asi příliš do jeho příběhů nehodil...

Modrina
22.06.2015 5 z 5

Tahle knížka mě moc potěšila, podívat se panu spisovateli "pod ruku", to já ráda. :) A povídky nakonec byly milý bonus.

tarabas
20.06.2015 5 z 5

Moc hezky napsané, bavila jsem se.

Henriette
06.06.2015 4 z 5

Výborný nápad, jak podarovat věrné čtenáře. Je skvělé utřídit si životopis Oldřicha z Chlumu, přečíst si co je skutečnost a co jen fikce. Čtyři povídky na závěr se mi také líbily, i když poslední dvě trochu více. Ono to bylo tím, že v těch prvních dvou to ještě není tak úplně ten Oldřich, na kterého jsme zvyklí.

anickalysano
26.05.2015 5 z 5

Kniha naprosto splnila moje očekávání (a že jsem na ni čekala hodně dlouho!) První část je psaná svižně, vtipně a milovník oldřichovských detektivek si nad ní užije mnoha ahá! momentů. Čtyři krátké povídky, vlastně dosud neznámé střípky z Oldřichova života, zaplní některé vágnější mezery životopisu jeho i jeho pomocníků. Rozhodně nezbytnost pro každého, kdo si nenechá ujít žádného nového "Vondrušku".