Králův dluh

Králův dluh https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/137496/bmid_kraluv-dluh-Brw-137496.jpg 4 485 65

Píše se rok 1266 a český král Přemysl II. Otakar podporuje slabého císaře Richarda Cornwallského. Za to obdrží úřad, který spravuje císařovo jmění na východ od Rýna, a vzápětí se s jeho tichým souhlasem zmocní Chebska. Tamní měšťané s tím nesouhlasí, ale nemají sílu, aby tomu zabránili. Vzápětí se vytasí s listinou, podle které půjčilo jejich město Cheb českému králi Václavovi I. obrovské množství peněz a tyto peníze jim České království stále dluží. Správce královské pokladnice si však pamatuje, že dluh byl splacen a existuje o tom příslušná listina. Jenže nikdo ji nedokáže najít a vzápětí kdosi zavraždí písaře. Český král volí řešení, které považuje za nejrozumnější - povolá správce hradu Bezděz Oldřicha z Chlumu.... celý text

jaja1989
20.04.2015 5 z 5

Příběh sice dobrý, ale nemůže se rovnat prvotinám.

wooloong
09.04.2015 4 z 5

Jako obvykle příjemná zábava, ale s tím Wilibaldem Odo a Světlaninou svatbou to byl opravdu nepříjemný a rušivý renonc, především proto, že tehle díl jsem četla bezprostředně po Tajemství abatyše z Assisi.

ritz
19.02.2015 5 z 5

Další výborná kniha, kterou jsem přečetla, od osvědčeného autora.

Selinute
30.11.2014 4 z 5

Přečteno za dva večery. Výborná jako všechny od pana Vondrušky.

slepicka
30.07.2014 4 z 5

Knihy páně Vondrušky mám rád a už jsem si "zvykl" na některé historické nepřesnosti (pobyt ve městech, která ještě neexistovala apod.) a beru je jako "Autorskou licenci", ale u této knihy mě mrzí dvě věci - živý Wilibald Odo, který zemřel v knize "Tajemství abatyše z Assisi" cestou do Compostely a zmínka o Světlanině svatbě. Ta se měla odehrát v době, kdy byl Oldřich na cestě právě do Compostely, nicméně ve zmiňované knize se této pouti zúčastnila i Světlana... Nicméně kniha je jinak výborná a s chutí jsem si ji přečetl!

astroweb
21.06.2014 3 z 5

Až ke konci knihy jsem zjistil, že jsem ji už četl, nevadí.

aša
27.05.2014 4 z 5

Souhlasím s předešlými komentáři. Knížka se dobře čte a jen těžko se od ní odchází.

gimli35
09.05.2014 3 z 5

V edici Hříšní lidé království českého "jen" průměr, což však stále znamená, že i tato kniha je dobrá.

Vojslava
09.05.2014 5 z 5

Svižný a dobře postavený příběh - tahle řada detektivek mne nepřestává bavit a Králův dluh patří k velmi vyvedeným dílům. Správná četba na volné večery, velmi doporučuji!

Lenka4
21.04.2014 4 z 5

Pan Vondruška si zaslouží obdiv, že stále přichází na nové možnosti zločinů, které tým vyšetřovatelů v čele s Oldřichem z Chlumu neomylně objasní. I když se po tolika knihách už dá předvídat, jak se děj bude odehrávat, přesto příběh zaujme a dobře se čte.

venndys
28.01.2014 5 z 5

Znovu mě pan Vondruška nezklamal. Krásně jsem se dostal 13.stol. Hlavní osoby vnímám jako skutečné. Vím, že film se nesetkal s takovým ohlasem, jak se zřejmě čekalo, ale pokud by se někdo pustil do seriálu, asi by to byl můj nejoblíbenější pořad. Některé stati jsou spíše pro usmání, protože si neumím představit, že by si ve středověku někdo lámal hlavu s tím, zda zabije dva cizí lidi, kteří jsou v obětí na lůžku, ale z celkem jsem nadmíru spokojen. Jako vždy jsem si příjemně odreagoval.

vincek1
14.01.2014 5 z 5

Další kniha mého oblíbeného autora. Vždy před otevřením další knihy pana Vondrušky se ve mě v hloubi tetelí myšlenka jestli bude příběh zajímavý a patřičně svižný. Zatím vše dopadlo výborně, naopak se mi zdá, že je vše stále lepší a lepší. Možná jsem "pozitivně" zaujatý, ale tak to cítím a píši. Poslední kniha se nijak tomuto mému názoru nevymyká. Zajímavá zápletka, spousta historicky doložených postav a hlavně pěkný popis tehdejšího života. Doporučuji.

Trautenberg
14.01.2014 3 z 5

Příjemné čtení, jako vždycky. Nic komplikovaného, odpočinková literatura. Kdo má rád historii, rád si určitě přečte.

irousek9
07.12.2013 5 z 5

Opět skvěle napsaná kniha ze super zápletkou. Přečetla jsem dosud všechny vydané a stále se nenudím...:-)

Danuše7
14.11.2013

zdá se, že i ve středověku to vládci neměli lehké s vládnutím. ráda čtu takovéto příběhy, ale žít bych v té době asi nechtěla. Každá doba má své obyčejné starosti s obživou.

Pet007
14.10.2013 4 z 5

Bylo to fajn zase se na chvilku vrátit do středověku a setkat se se starými známými.

čef
07.07.2013 5 z 5

Zatím mne autor v žádném svém díle nezklamal, ba naopak mne často mile překvapil. Také zde je na jednoduchém příběhu přiblížen život ve 13. století, kdy zločinci byli ještě nepříliš fikaní a stačilo se poptat tu a tuhle a řešení bylo na světě. V dnešním světě všudypřítomných kamer a jiného digitálního sledování je vše jinak, co se však jistě nezměnilo je politický tlak na vyšetřovatele, aby dodali ten správný výsledek. Zde nám autor vytvořil ideál detektiva, který je natolik morálně silný a diplomaticky obratný, že se s tím dokáže vždy zdařile vypořádat a přitom nás vůbec nenudit. Zvláště pro nás z Karlovarského kraje byl určitě navíc zajímavý popis souvislostí přičlenění Chebska do Českého království.

black-kitty
28.06.2013 5 z 5

Jako obvykle skvělý příběh, který čtenáře přímo vtáhne..

miriama
12.06.2013 4 z 5

Kniha je plná záhad a kombinací a autor nás opravdu napíná až do konce. Pěkné je také líčení dvora krále Přemysla Otakara II. a jeho úředníků. Čttivě a poutavě napsané, vtáhne do děje

renataab
04.05.2013 5 z 5

Mám přečtené všechny knihy od Vondrušky a každá je výborná. U této knihy jsem si uvědomila preciznost autora při dedukcích a logických úvahách. Kniha by se mohla stát učebnicí kriminalistiky. Klobouk dolů nad propracovaností příběhu. Příběh má spád, napětí, nenarazila jsem na "hluchá" místa. Jen je škoda, že v dnešní době se řeší mnohem závažnější případy; zaujala mě totiž věta Oldřicha, že záludnější případ krádeže neřešil. Dnešní doba, která je o tunelování a každodenních krádežích, je však jiná. Kéž by bylo i v dnešní době více vyšetřovatelů. které žene touha po spravedlnosti.