Dýka s hadem

Dýka s hadem https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/99806/bmid_dyka-s-hadem-2-vydani-99806.jpg 4 975 153

Barvitý a napínavý detektivní příběh z časů slavného českého "krále železného a zlatého" Přemysla Otakara II. Na svůj úřad nezvykle mladý královský prokurátor a současně správce hradu Bezdězu Oldřich Z Chlumu má v pravomoci i vyšetřování a trestání hrdelních zločinů. Při vyšetřování vražd šlechtice, mnicha johanity a hradního kata prokazuje nejen své nemalé detektivní schopnosti, nýbrž i moudrost a rozvážnost. Autor, renomovaný historik, čerpá řadu motivů z dobových pramenů, v nichž zjišťuje, že život píše příběhy vskutku neuvěřitelné, a zpracovává je živým, současným jazykem do děl naplněných dramatičností, jež vzbuzují zvědavost a napětí od první do poslední řádky.... celý text

cmelda26
18.03.2019 4 z 5

Opět Vondruška,opět příjemné čtení. Vzpoura Goliardů se mi líbila o trošinku víc , ale stejně skvělé pohodové čtení , už se chystám na další autorovu knihu. Tyhle příběhy - středověké detektivky mě fakt baví.

katallinka
06.02.2019 3 z 5

Tak 3,5 hvězdiček... první polovina knihy mě příliš nezaujala a dost jsem se nudila. Druhý případ se mi naopak strašně moc líbil a potřebovala jsem vědět kdo je vrah.

Parwana
27.01.2019 3 z 5

Pěkný začátek série příběhů o vyšetřovateli Oldřichu z Chlumu. Četla jsem ji podruhé a ani tentokrát nezklamala ;)

Braenn
21.01.2019 3 z 5

Knihy pana Vondrušky jsou takové detektivní obdoby harlekýnek. Postavy černobílé, hrdinové hodní obdivu, padouši zatracení, děj předvídatelný, příběhy podobné. Můžete číst sérii od prostředka, od začátku nebo od konce, můžete číst jednu nebo všechny, a o nic nepřijdete.

DuncanIdaho
18.01.2019 5 z 5

Dva čtivé příběhy s mírným napětím a akcí. Takto to mám rád. Moc nemusím, když je v knize až moc akce. To je pak jen na efekt. Zkrátka pan Vondruška umí čtenáře udržet u knihy.

imarvin
31.12.2018 4 z 5

První ze série historických detektivek s hlavním hrdinou královským prokurátorem Oldřichem z Chlumu. Bohužel ne první knížka, kterou jsem z této série četl, proto musím pouze 4 hvězdičky, protože už teď vím, že nadále má celá série stoupající tendenci, zvláště pokud už se v postavách vyznáte a znáte jejich vývoj a vzájemnou interakci. To si pak užíváte každý další díl ještě více. Mám rád detektivky, ale netušil jsem, že historické. Pan Vondruška má na obojí neskutečný talent a vzhledem k jeho civilnímu povolání historika doufám, že takhle nějak to u nás tehdy opravdu vypadalo.

OldřichHanton
25.11.2018 4 z 5

Dýka s hadem je Vodruškova první historická detektivka a je zjevně inspirovaná Van Gulikovými případy soudce Ti. Neodehrává se však ve staré Číně, ale v českém království za vlády Přemysla Otakara II.
Stejně jako soudce Ti, řeší i Oldřich z Chlumu několik případů. Nevyšetřuje je však současně, ale první případ je plně uzavřen v polovině knihy a pak začne druhý, který s tím prvním vůbec nesouvisí. Toto mi nepřijde jako úplně nejšťastnější řešení, nevím proč autor jednoduše nenapsal dvě kratší knihy.
Ačkoli knížka kvalit svého vzoru nedosahuje, pořád patří mezi docela slušnou vyloženě oddechovou literaturu. Poslouchal jsem ji jako audioknihu a do auta byla téměř ideální. Postav bylo pár, takže i přes hodně rozkouskovaný poslech jsem se v nich neztrácel. Děj příjemně plynul a vrahy jsem odhalil ještě před rozuzlením.
Tato série má dalších 30 dílů a někdy v budoucnu možná zase nějaký z nich vezmu do ruky.

Marcel7
19.11.2018 3 z 5

Mé třetí setkání s Vondruškou. Strašně mě baví prostředí, do které jsou děje zasazené, pro mě to má zvláštní a moc příjemnou atmosféru. Nicméně dějové linky se mi při mém třetím čtení jeho tvorby už zdají velmi podobné a zřetelné, takže nakonec šlo o dočítání knihy, ve které tak v půlce dávno vím, kdo je vrah. A v tomto případě mi ta cesta k cíly za to tolik nestojí, takže s panem Vondruškou budu pokračovat pouze, když budu mít chuť na něco lehčího a bez většího očekávání. I tak ale převládá spokojenost.

Pavelpi
11.11.2018 5 z 5

Další kniha o Oldřichovi,která mě hodně zabavila.Samozřejmě,že některé historické údaje jsou upravené,ale s tím se musí počítat.Celkově je ale příběh parádní a logicky navazující.

levac
07.11.2018 4 z 5

Vondruškovy detektivky jsou skvělé na odpočinek, dokáže velmi realisticky navodit atmosféru středověku a jestli nejsou všechny reálie skutečné, je historickému laikovi úplně jedno, zejména u tohoto žánru. Nicméně víc než relax od těchto knih čekat nelze, po půl roce si už vůbec nevzpomínám, o čem kniha vlastně byla. Zůstává jen vzpomínka, že se dobře četla :)

KURACHJO2018
25.10.2018 5 z 5

Pan Vondruška se bezesporu nádherně čte, takže nějaké malé přehlédnutí dějinných událostí se dá v návaznosti na děj knihy určitě přehlédnout. Bravurně napsáno, ještě lépe se však jeho knihy čtou. Rozhodně stojí za 5*. Napětí a humor jdou ruku v ruce a je to jistě zábavné čtení i pro ty čtenáře, kteří se s pomocí knih do naší historie neradi vydávají.

LukyK
21.10.2018 2 z 5

Přiznám se, příliš nerozumím tomu, že je Vondruška nejoblíbenějším (nejčtenějším) českým autorem. Máme mnohem lepší autory detektivek a ještě lepší autory historických románů... Vondruška, studovaný historik, má ve svých historických detektivkách naprosto nesmyslné historické reálie a to mu jaksi nemohu odpustit :-(
Příběh jako takový je šablonovitý a velmi průměrný

Klárai
25.08.2018 5 z 5

Kniha, která určitě stojí za přečtení.

boxas
29.07.2018 5 z 5

Kniha mě jednoznačně překvapila. Je mnohem lepší, zábavnější a čtivější, než jsem čekala.

VerčaFF
25.07.2018 3 z 5

Vondruška je jedním z nejoblíbenějších českých spisovatelů, takže jsem se na jeho dílo docela těšila, ale musím říct, že jsem čekala víc. Na začátku mi trochu vadil styl vyprávění, byl naivní, jednoduchý, takový "pro děti a mládež". Od historika bych taky čekala víc dějinných souvislostí, zajímavější vhled do života ve středověku apod. Zhruba v polovině jsem se více začetla a knížka mě začala bavit, ale celkový dojem je takový průměrný.

Hebrey
22.06.2018 5 z 5

Vondruška se pomalu ale jistě stává mým oblíbencem. Píše přesně stylem, který mi vyhovuje. Žádný historický slaďáček, ale pěkná detektivka zasazená do středověku, v níž nechybí dostatek napětí, která ale dokáže i vyvolat úsměv a místy i pobavit. Případy, které se skládají jako puzzle, takže něco víte hned, něco jen matně tušíte, ale jsou detaily, na jejichž lozluštění čekáte až dokonce.
Opět se tedy panu Vondruškovi podařilo do textu zakomponovat pár nesmyslů. Akáty, na které o několik komentářů níže, upozorňuje voset, tady rostli už dříve, ale nebylo jich asi tolik, aby na každém rohu rostla akátová alej. Za poněkud větší "perlu" považuji zmínku o javorovém sirupu :D ... Ale Vondruška je vzdělaný člověk, takže začínám přemýšlet, jestli tím nezkouší čtenářovu pozornost :DNěco jako kvíz "najdi pět věcí, které do příběhu nepatří" :D

pavčape
16.05.2018 3 z 5

Chtěla jsem zkusit českou historickou detektivku. Nápad je zajímavý, ale bohužel mě kniha příliš nezaujala. Děj byl rozvláčný, zpočátku jsem se musela soustředit na postavy. I když jich nebylo moc, občas jsem tápala. Ale to je moje chyba, že se občas ztrácím. Přečetla jsem za tři dny, možná se k další knížce pana Vondrušky vrátím, ale určitě je v knihovně nebudu vyhledávat často

mazlak
21.04.2018 5 z 5

Musím se přiznat, že se mi tento žánr začíná zamlouvat. Je to asi hlavně zásluhou tohoto autora. Jeho podáním se jinak nudná historie stává velmi záživnou, a vtáhne do děje. Určitě se brzy k tomuto autorovi a jeho příběhům vrátím.

Ulala
19.04.2018 5 z 5

Skvělá kniha pro odlehčení. Určitě budu pokračovat v této sérií.

karimatka1
14.04.2018 4 z 5

přečetla jsem další detektivku a chystám se pokračovat