Dýka s hadem

Dýka s hadem https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2400/bmid_hrisni-lide-kralovstvi-ceskeho-dyka-aYg-2400.jpg 4 979 153

Barvitý a napínavý detektivní příběh z časů slavného českého „krále železného a zlatého“ Přemysla II. Otakara. Na svůj úřad nezvykle mladý královský prokurátor a současně správce hradu Bezdězu Oldřich Z Chlumu má v pravomoci i vyšetřování a trestání hrdelních zločinů. Při vyšetřování vražd šlechtice, mnicha johanity a hradního kata prokazuje nejen své nemalé detektivní schopnosti, nýbrž i moudrost a rozvážnost. Autor, renomovaný historik, čerpá řadu motivů z dobových pramenů, v nichž zjišťuje, že život píše příběhy vskutku neuvěřitelné, a zpracovává je živým, současným jazykem do děl naplněných dramatičností, jež vzbuzují zvědavost a napětí od první do poslední řádky.... celý text

Magdalena5
29.05.2017 5 z 5

Přečteno s chutí a radostí

Standa24
29.04.2017 5 z 5

Čtivý historický román s detektivní zápletkou. Mohu jen doporučit :)

Bulba
07.03.2017 5 z 5

Kniha se mi líbila, nejsem asi příliš pozorný čtenář, zmíněné nesrovnalosti ve jménech jsem nezaznamenal. Příběh je opravdu trochu pohádkový (zvlášť hlavní hrdinové), v detektivce se dají drobné logické nesrovnalosti ve vyřešení odpustit.

Alcarmo
11.02.2017 3 z 5

Po přečtení knihy bude mít nejspíš pozorný čtenář rozporuplné dojmy. Ty ostatně nejlépe vyjádřil autor sám, když Oldřich oslovil uhlířova syna Jíru „Zdravím tě, Víte“. „...Ten stál zaraženě u dveří...“. Tedy nejen chlapec byl právem zaražený, jistě také mnohý čtenář. Člověku se vkrádá na mysl otázka, zda-li skutečně někdo knihu redigoval. Další otázku vyvolává zacházení s historií. Jak moc musí autor historické detektivky dbát na historickou přesnost? To však ponechám na subjektivním posouzení každého čtenáře. Poměrně povedený styl autora a zápletky dělají z knihy příjemné čtení, které narušuje množství chyb - byly však zmíněné již ve více komentářích.

vejmel
01.12.2016 2 z 5

Nic zvlášť objevného v příběhu není, proto se taky s hvězdami nepředám. Mimo zde již mnohokrát zmíněných lapsů typu Jíra-Vít a Lucie-Ludmila, což je na výtku spíše pro copy-editora v nakladatelství, pokud autor při práci na rukopisu tyto chyby vyrobí či přehlédne, tak postrádám prvek překvapení z odhalení. ===SPOILER=== V prvním příběhu musí být čtenáři jasné, že vzhledem k historickým souvislostem ani jeden z tří šlechticů nemůže být vrah, a tak zbývá pouze purkrabí a jedinou neznámou je motiv, který se brzy začne vyjasňovat. V druhém příběhu pak logicky nezbyde jiný pachatel než převor a překvapením je spíše složitý mechanismus vraždy. ===KONEC SPOILERU=== Nehledě k tomu, že objevení se zemana Konráda Wolfa v druhém příběhu působí spíše jako deus ex machina. Navzdory zmíněným negativům mě kniha nedokázala nudit a celkem pravidelně jsem měl potřebu se k rozečtenému textu vracet.

michalhruška
20.09.2016 5 z 5

Pěkná detektivka ze středověku.Čtivě napsáno a v budoucnu přečtu další díly!

pm222
12.09.2016 5 z 5

Začal jsem na doporučení kolegy a byl to dobrý tah. Moc hezky se to čte.

Mark
06.09.2016 5 z 5

Skvělá kniha. Už se těším až si přečtu něco dalšího.

msjadepaton
31.07.2016 4 z 5

Jsou tam, pravda, nějaké nesrovnalosti (hlavně ta jména by měl někdo opravit - z Jíry je Vít a z Lucie Ludmila), ale jinak jsem si čtení užila. Především chválím tempo příběhu. Zpočátku pomalejší ale postupně zrychluje až vygraduje v závěru. Nenudila jsem se. Vytkla bych jen, že ty dva příběhy nebyly oddělené úplně, protože pak bylo uprostřed takové hluché místečko, ale to byla v tom tempu jediná chyba.

Příběh samotný mě opravdu bavil a bylo zajímavé sledovat, jak si Oldřich poradí nejen se samotnými vrahy, ale i s pachateli jiných provinění. Vzhledem k tomu, že většinou čtu a sleduji jen současné detektivky, jsem zvyklá, že třeba vyšetřovatelé udělají s viníkem nějakého přestupku nebo menšího zločinu dohodu a neseberou ho, aby chytili vraha. Ondřej trestá všechny, co něco provedli. Takový spravedlivý rytíř z pohádky. Vůbec se to celé čte jako taková pohádka, ale to mi vůbec nevadilo. Naturalistických krimi tu máme dost a je osvěžující přečíst si něco méně krvavého.

Jsem spokojená a těším se na další díl. Jednu hvězdičku srážím za ty zmatky ve jménech a vzhledu postav.

ivusse
25.07.2016 4 z 5

Příjemné čtení.

Karborund
01.07.2016 4 z 5

Tady mě pan Vondruška nezklamal,velmi čtivé historicko-detektivní dílo.Trošku pohádkově spravedlivý Oldřich z Chlumu, ale proč nežít v iluzích o správném středověkém poldovi.

klokan.1905
30.06.2016 5 z 5

Propojení historie a detektivky má prostě kouzlo... Mně se to prostě strašně líbí, ta doba na Vás doslova dýchne... Rozhodně doporučuji k přečtení, nudit se určitě nebudete...

Štramák
21.06.2016 2 z 5

Tož dal bych si také od Mařky ty koláče, no aj s tím bonusem! Eto první kniha u kterej sem ale usnul a ne jednou!

Hadati
21.05.2016 4 z 5

První příběh Oldřicha z Chlumu, královského prokurátora (vyšetřovatele) krále Přemysla II. Otakara, je vlastně příběhem 2 v 1. Oldřich z Chlumu se svým panošem Otou se vydávají na hrad Grabštejn, kde mělo dojít k vraždě pána hradu. Motiv a příležitost zabít má několik přítomných šlechticů, ale vrahem může být jen jeden. Oldřich je navíc donucen zasednout v inkvizičním tribunálu, který je odhodlán odsoudit jednu mladou dívku z čarodějnictví. Druhý, kratší příběh, pak řeší vraždu dominikánského mnicha, jehož mrtvolu Oldřich a jeho družina najdou v lesích.

pidalka777
28.04.2016 4 z 5

Super ☺

Juri81
12.04.2016 1 z 5

Žádná velká sláva. Alespoň jednu hvězdu si kniha vysloužila díky druhému příběhu, který je oproti tomu grabštejnskému o něco málo nudnější. Nehodnotíme tu historická fakta, to u těchto knih ani nelze, každopádně od člověka, který má titul i za jménem a jezdí na historické přednášky, bych přeci jen čekal trochu hlubší znalosti doby. Pan Vondruška je odborník, to ano, ale co se zeleného skla týče. Repliky, na kterých si kdysi postavil svůj byznys, dělal skutečně dobře. To samé ale nemůžu říci o jeho literární tvorbě historických detektivek, tedy spíše pokusech, které jsou ve většině případů stejně špatné jako slovenský dabing. Co každá druhá věta, to vykřičník. Co odstavec, to reklama na chlast. Oddanost zelenému sklu je vidět všude.

Pan Vondruška je spisovatel, jehož historické detektivky nemůžou uspokojit ani středně náročného čtenáře. Nerozvinuté, jednoduché příběhy obsahující dějové chyby, věty plné překlepů a pravopisných nedostatků jen podtrhují nerozvinutost autorova psaní, a pokud k tomu přidáme postavy, do nichž se nikdy nevžijeme, protože se pan Vondruška u jejich popisu zmůže vždy jen na stejně opakující se charakteristiky, vykrystalizuje nám z toho jedna velká nuda plná vykřičníků a reklam na alkohol.

V hlavě mi po přečtení jeho historických detektivek vždy zůstala jedna věc a to obrovská chuť jít si cvaknout láhev čerstvé, lahodné, nahořklé, dožluta zbarvené s kaštanovým nádechem vytříbené, deset let staré medoviny. Pokud by uměl rozepsat své děje tak, jako to umí s chlastem, dalo by se to snad i číst.

elizabeth_ba
30.03.2016 3 z 5

Ponechme (pro tentokrát) stranou historickou věrohodnost série (i když Rudolf Habsburský se římským králem stal o nějaký rok později a Havel se Zdislavou zemřeli o nějaký rok dřív), když si ani sám autor není jist, kam vlastně příběh řadí (v knize samotné do roku 1269, v Oldřichově biografii Oldřich z Chlumu potom do roku 1261). Podívejme se na věrohodnost jiných věcí. Pro ty co to nečetli, je to SPOILER. Máme tu Wilburgu, dívku obviněnou z čarodějnictví. Když nám ji na tribunálu představují (s. 122, vydání z roku 2002), je "trochu zavalitější postavy, světlé kudrnaté vlasy měla slepené mastnotou". Když se s ní při dalším setkání střetne Diviš v lese, je z ní "drobná černovlasá dívka" (s. 177, totéž vydání). Co to je ? (původně komentováno jadrněji) – to se za týden (dobu, jež mezi tím uplynula, kniha přesně popisuje) stihla obarvit a podstoupit odtučňovací kúru nebo liposukci? Pak se setkáváme s jistou Lucií a místo do její komnaty vstupujeme do Ludmiliny (to už lze přehlédnout, ale přesto, dle autorovy oblíbenosti bych očekávala aspoň v tomhle ohledu dobrou práci). Navíc mezi Oldřichem z Dýky s hadem a Oldřichem třeba z Vraždy v ambitu nebo Případu Jidáš člověk nenalezne moc shody, téměř bych řekla, že „mladší“ Oldřich je nejen sympatičtější, ale i vyzrálejší. No, přičtěme autorovi k dobru aspoň to, že se od této knihy ke Zločinu na Bezdězu opravdu vypsal a polepšil ve stylu.

p.stranska
15.02.2016 2 z 5

Má první kniha od pana Vondrušky a veliké zklamání. Neslaná, nemastná detektivka, žádné napětí, sloh jednoduchý, postavy naprosto průměrné, psychologie v knize nezabírá, nuda. Protože si ale autora vážím jako člověka, ještě si od něj někdy něco přečtu, abych nesoudila nespravedlivě po přečtení jediného jeho díla.

Riela
31.01.2016 3 z 5

Vždy jsem si říkala, že bych měla přečíst některou z knih od pana Vondrušky. Ale nikdy nebyl ten správný čas, to správné rozpoložení a nálada. Přiznávám, že mě trošku děsilo spojení detektivního příběhu s českou dávnou historií, ale musím říci, že jsem velice mile překvapena. Kniha mě bavila, přečetla jsem ji v podstatě za jediný den a hlavní hrdiny jsem si oblíbila. Již se těším na jejich další případy a osudy :)

ivoiro
01.01.2016 5 z 5

Zajímavé spojení historie a kriminálního žánru.