Dýka s hadem

Dýka s hadem https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2400/bmid_hrisni-lide-kralovstvi-ceskeho-dyka-aYg-2400.jpg 4 975 153

Barvitý a napínavý detektivní příběh z časů slavného českého „krále železného a zlatého“ Přemysla II. Otakara. Na svůj úřad nezvykle mladý královský prokurátor a současně správce hradu Bezdězu Oldřich Z Chlumu má v pravomoci i vyšetřování a trestání hrdelních zločinů. Při vyšetřování vražd šlechtice, mnicha johanity a hradního kata prokazuje nejen své nemalé detektivní schopnosti, nýbrž i moudrost a rozvážnost. Autor, renomovaný historik, čerpá řadu motivů z dobových pramenů, v nichž zjišťuje, že život píše příběhy vskutku neuvěřitelné, a zpracovává je živým, současným jazykem do děl naplněných dramatičností, jež vzbuzují zvědavost a napětí od první do poslední řádky.... celý text

oolinkaa
17.03.2018 5 z 5

Wau. Nevím, že jsem se knížek tak dlouho bránila. Pohltilo mě to od první stránky, a jsem velmi ráda že série má tolik dílů a stále se vydava. Nerada se budu s Oldřichem, Otou a Divišem loučit ..:) určitě doporučuji i pro ty, kdo tolik neholduje historii. Při čtení to vůbec nevadí..

Hotovson
05.03.2018 4 z 5

Musim říct, že příběhově se mi to líbilo, tam tomu nemam co vytknout.

Ale měl bych technickou poznámku k 1. vydání z r. 2002. Tolik překlepů a chyb jsem v jednej jedinej knížce ještě neviděl! Stává se celkem běžně, že je někde tu a tam chybka, chybí písmenko atd., ale tohle to už hraničí s fušérstvím při korektuře nebo kdo má za finální podobu zodpovědnost. Nevim, jak probíhá tisk, jak se to sází (pokud vůbec v dnešní době), jestli je to chyba už VV, pokud je to psaný v počítači, ale snad je ve vydavatelství zodpovědná osoba, která má toto na starosti.

Kdybych měl hodnotit příběhovou část samostatně, dal bych tam bez váhání 5*, ale teď to prostě nejde, nemůžu si pomoct, ale tohle mě tak nasr***, že to musim snížit o jednu.

Já chápu, že je to hezky, poutavě a zábavně napsáno, ale taky by to mělo nějak vypadat a mít nějakou úroveň. Než něco vydam v tisícovejch nákladech, tak si to předtim proboha přečtu!!! A to by měla být samozřejmost, ne výjimka!

Stolda
18.02.2018 5 z 5

Pan Vondruška a jeho knihy - v poslední době ( od té doby co se žena dostala na jeho besedu jsou jeho knihy a jeho jméno u nás častěji řečeno než třeba ještě nedávno standardní otázka- copak chceš k večeři miláčku? ...), ale nestěžuji si, jeho knihy to je vskutku velice příjemné a trochu adrenalinové čtení, takže mám na další roky s přemýšlením co kupovat za dárky vystaráno - obzvláště, když udělají ženě radost a následně zůstanou doma v naší knihovně :-) .

Damato
13.02.2018 5 z 5

otázka kterési pondělí po Vánocích : " ty dneska nežehlíš, vždyť je pondělí a co ? Ty si čteš??? To máš toho vánočního Vondrušku?
otázka kterési úterý: " ty zas čteš? Vždyť je úterý? ... a takhle to u nás bylo až do středy, kdy jsem dočetla a knihu předala své drahé polovičce a ve středu , když jsem se vrátila z práce , večer otevřela dveře a čekala jsem ve dveřích natěšeného partnera, který vždycky koukal z okna a když viděl, že jdu od vlaku, tak mi šel otevřít a v ten den nic a co byste řekli?... Seděl doma a to prosím v mém křesle a četl MŮJ vánoční dárek- tuhle knihu. Prostě přečtěte si to, je to suprové čtení.

Bohemians
23.12.2017 4 z 5

BEZ SPOILERŮ:

Zajímavá doba, ztotožnitelní představitelů hl. "hrdinů", ke kterým jsem získal osobní přilnutí. Doporučuji, zápletky i logická řešení jsou taktéž fajn, i když je zde poměrně mnoho gramatických chyb.

Doporučuji.

Malarkey
18.12.2017 4 z 5

Pan Vondruška si nemohl připravit hezčí a zábavnější zahájení tak velké série, jakou Hříšní lidé Království českého bezesporu jsou. Sice Dýky s hadem v podstatě obsahuje tři příběhy, kde ten titulní je vlastně největší, ale i tak v nich dokázal představit to všechno, co v následujících dílech tak šikovně rozšířil. Opět jsem si užíval známé prostředí, opět mi poctivě představil všechny postavy a opět jsem se dočkal skvělého rozuzlení, které Oldřich z Chlumu prostě umí. Po vyšetření Dýky s hadem už jsou to sice jenom takové jednohubky, ale kdo by se do toho středověkého světa nechtěl vrátit, že? Kór, když má jistotu, že ho tam nikdo nepodřízne jako podsvinče nebo mu neprovede nějakou jinou hanbatou činnost.

Blančitos
31.10.2017 4 z 5

Velice příjemné čtení, které mne dosti překvapilo. Nečekala jsem, že se mi bude historická detektivka Vlastimila Vondrušky tak líbit.

voset
27.10.2017

krásná detektivka, jen maličkost mi tam nesedí,
jak ti hrdinové jezdí alejí akátů,
ne že bych byl znalec, ale akáty se dostaly do Evropy až po objevení Ameriky,
V Česku je trnovník akát zmiňován poprvé v roce 1710.
jedině, že by tu rostly i jiné akáty, ale já jiné neznám :-D

hs777
11.10.2017 5 z 5

Opět jsem vděčná mým oblíbeným uživatelům za inspiraci. Dlouho jsem hledala oddechový žánr mezi drsnými vesměs severskými detektivkami a emočně náročnou ale nádhernou literaturou. Tak jsem se dostala ke knize Vlastimila Vondrušky. Detektivní příběh z české dávné historie, který královský prokurátor Oldřich z Chlumu objasní bez všech dnešních vymožeností, je roztomilý a pohodový. Navíc z mého rodného kraje, takže nemůžu jinak než plné hodnocení.

pichova.veru
26.08.2017 5 z 5

Další díl příběhů Oldřicha z Chlumu a jeho týmu nezklamal :) :)

Alex.rrr
15.08.2017 5 z 5

Tento díl příběhů pana Oldřicha se mi hodně líbil. I netradičně 2 případy v 1 knize. Zajímavé rozuzlení, pěkné, čtivé jako vždy.

Art82
12.08.2017 4 z 5

Hezké letní počtení prostě Vondruškova klasika. Záhada zlatý štoly to nebyla, ale taky dobrý. Snad příští zas bude o hvězdičku lepší.

jindrich7442
04.08.2017 5 z 5

Jsem naprosto unešenej, skvělé čtení a první kniha kde "vraha dopadli v půlce". Skvělé líčení tehdejších poměrů, života a vztahu obyčejných poddaných a šlechty.

Majdule
25.07.2017 4 z 5

Základní otázka zněla: Bude se mi líbit tahle kniha tolik, jako kdysi? Začala bych si i dnes sérii kupovat?
A odpověď: možná jsem míň okouzlená, ale ano, líbí a kupovala bych opět. Už vím, že Vondruška si příliš neláme hlavu s historickou přesností, už jsem četla mnoho srovnatelných/ lepších a jeden skvost v žánru (ano, Jméno růže, které se ale současně žánru vymyká), ale pořád vnímám velkou autorovu zručnost. Odvádí dobré řemeslo a to umím ocenit.
Oldřich z Chlumu by si mě opět získal, z jeho doprovodu se mi kupodivu opravdovější jeví Diviš než trochu sobecký a nedospělý Oto.
Všechny tři příběhy mají solidně vypracované zápletky. V první části i dobře "čitelné", ta druhá a třetí jsou snad až příliš komplikované, chvílemi se mi to zdálo až lehce únavné. Jako celek však kniha funguje a naplní očekávání zábavného, lehkého čtení pro chvíle, kdy chcete řešit zapeklitosti lživých alibi a hříšných vztahů a realitu nechat daleko za sebou.

Janadvorackova
25.07.2017 4 z 5

Nejsem si úplně jista, od kdy se u nás počítá čas na minuty, ale Oldřich v jedné chvíli okukuje mrtvoly a někdo ho vyruší. On ho odbyde stylem "Minutku." To mě jako docela zarazilo a teď jsem chvíli hledala tu historii, jenomže jsem se konkrétní odpovědi nedobrala. Kdyby někdo věděl...
Myslím zkrátka, že v té době se řešily dny a měsíce a sledoval se čas na zasetí a sklizeň a různé jiné nutnosti - to jsem se ostatně i dočetla. Jen ty minuty mě zarazily.

Příběh se mi líbil - svým způsobem. Opět jsem narazila na to, co už jsem popisovala u jedné jeho knihy - příběh mě nenutí hledat vraha. Nechám si to naservírovat a to není dobře. Zkrátka jsem nepostřehla, že bych s ním byla na začátku konfrontována - jako v každé detektivce "vrah tam má být pořád, i když očím skrytý." Tyto příběhy k vrahovi obvykle "nějak dojdou," a i když je to cesta mnohdy zapeklitě zajímavá, jako by ale jen pro Oldřicha z Chlumu.

Historické detektivky z našich luhů a hájů vítám. Hezky u toho hraje představivost, hlavně když knihu poslouchám a můžu s ní jít třeba z práce a neřešit věci, které se tam děly. Můžu prostě vypnout a vnímat pro změnu něco smysluplného, než přiblblé hašteření o normy a dodací lhůty. To je tím, že lidé počítají minuty. Kdyby se řídili ročními dobami, nebyli by tolik ve stresu -:))).

Také si říkám, že panoš Ota musí mít slušnou sbírku pohlavních nemocí :). Na seník bych s ním teda nešla :), ale holt to byla jinačí doba.

mari.seri
02.07.2017 4 z 5

Čtivě napsaná detektivka z českého prostředí. Už se těším až si přečtu další knihu od tohoto autora. Ano není to super napínávý děj plný zvratů alá J. Deaver nebo Nesbo, ale jako odpočinkové čtení super. Čteno v rámci Čtenářské výzvy - kniha s méně než 500 hodnocení (v době přečtení 340 hodnocení)

Loginus
27.06.2017 2 z 5

Jde to... Ale přijde mi to všechno trošku jako vykrádačka Zločinu na Zlenicích hradě.. Ale třeba to autor nečetl..

jarin58
23.06.2017 4 z 5

Skvělá kniha.Hvězdu ubírám za ty již níže popsané nepřesnosti.Ještě u jednoho výrazu jsem se zastavil,a to propocený až na kůži.Že někdo promokne až na kůži chápu.Jinak ale paráda.

Titi
21.06.2017 3 z 5

Pan Vondruška na svých přednáškách říká, že detektivka je vlastně pohádka pro dospělé. Ty jeho určitě. Jsou jednoduše napsané, z českého prostředí, milé odpočinkové čtení. Na můj vkus dost jednoduché, ale čas od času si s chutí nějakou další knihu přečtu.

Vlasta155
15.06.2017 5 z 5