Dýka s hadem

Dýka s hadem https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2400/bmid_hrisni-lide-kralovstvi-ceskeho-dyka-aYg-2400.jpg 4 979 153

Barvitý a napínavý detektivní příběh z časů slavného českého „krále železného a zlatého“ Přemysla II. Otakara. Na svůj úřad nezvykle mladý královský prokurátor a současně správce hradu Bezdězu Oldřich Z Chlumu má v pravomoci i vyšetřování a trestání hrdelních zločinů. Při vyšetřování vražd šlechtice, mnicha johanity a hradního kata prokazuje nejen své nemalé detektivní schopnosti, nýbrž i moudrost a rozvážnost. Autor, renomovaný historik, čerpá řadu motivů z dobových pramenů, v nichž zjišťuje, že život píše příběhy vskutku neuvěřitelné, a zpracovává je živým, současným jazykem do děl naplněných dramatičností, jež vzbuzují zvědavost a napětí od první do poslední řádky.... celý text

Titus
05.11.2020 2 z 5

Před dávnými lety jsem se doslechl, že u nás jakýsi Vondruška píše historické detektivky. Zaradoval jsem se nad tou zprávou. Moji rodičové mají historické detektivky rádi a já měl tudíž onoho roku o jednu starost s vánočním dárkem méně. Brzy jsem se vrátil z knihkupectví s Dýkou s hadem v batohu.
Jak už to u podobných dárků občas bývá, pořizoval jsem jej s trochou vedlejších úmyslů. Nejen moji rodičové mají rádi historické detektivky...
Poté, co kniha prošla rukama hlavních adresátů, dostala se i do těch mých. Pokud si to i po těch letech trochu pamatuji, pustil jsem se do ní s notným nadšením, připraven porochnit se v náladě mé oblíbené éry.
A pak jsem narazil na první historickou chybu.
A druhou, a třetí... A jak se k nim přidaly ještě chyby věcné, moje nadšení rychle vychládalo.
A když jsem dočetl k místu, kde byl (SPOILER) mrtvý johanita rozpoznán podle bílého oděvu s červeným křížem (konec SPOILERu), knihu jsem otráveně zavřel a už se k ní nikdy nevrátil.
Ano, přiznávám, v některých věcech jsem opravdu puntíčkářem (v jiných zase úplně naopak - detaily úplně ignoruji). K této knize jsem však přistupoval s vědomím, že jde o román, čtivo především zábavné. Neměl jsem v plánu psát na něj odbornou recenzi (nejsa navíc v tomto oboru ani odborníkem). Jde spíše o to, že kromě těch chyb tam nebylo prakticky nic, co by mě upoutalo. Lačnost po řešení záhady, která mě třeba u příběhů Agathy Christie nutí stránky přímo hltat, se tady nedostavila. A stejně tak se nedostavily ani okouzlení, napětí, zaujetí silnou myšlenkou, radost z jazykové hry nebo prostě jen zájem o příběh. Zkrátka nic z toho, co by mě donutilo ony chyby odmávnout jako sice otravné, leč neškodné.

Dvě hvězdičky dávám... vlastně ani nevím za co. Snad jen kvůli tomu, že od doby, kdy jsem tuto knihu četl uplynulo už hodně let a já už si z ní skoro nic nepamatuji. Je tedy možné, že jsem zapomněl na něco, co by si je zasloužilo.

S dalšími Vondruškovými knihami jsem se znovu setkal až po mnoha letech. Pár dalších dílů série jsem přečetl, když jsem byl příliš unavený na cokoliv náročnějšího (rozuměj všechno ostatní), tentokrát už pořádně obrněný a připravený na nejhorší. Zjistil jsem, že je to svým způsobem dobrá "vypínací" literatura. Veronal pro mysl.
Z nějakých perverzních pohnutek jsem se pak ještě později (s)pustil i do jeho mimodetektivní tvorby. Ale to už je zase jiná pohádka.

soupik2012
31.10.2020 5 z 5

Kdykoliv si vezmu do ruky či k poslechu knihu Vlastimila Vondrušky, přesně vím o čem ten příběh bude. Je to pro mě nesporně výhoda, protože si mohu načasovat, kdy mám chuť na tento druh literatury. Jedná se o velmi oddechovou literaturu. Ačkoliv jde o detektivní příběhy, způsob vyprávění spíš připomíná pohádky. Mnohé postavy jsou až příliš ploché a schematické. Postrádám větší moment překvapení. Stačí si přečíst pár knih od Vlastimila Vondrušky a potom již nebude příliš složité odhalit pachatele. To mi dost vadí, ale dá se tomu čelit tak, že zkrátka míchám hodně žánrů a na pana Vondrušku dojde maximálně tak 1x do roka. A potom mi ten příběh připadá perfektní. Audioknihu čte pan Jan Hyhlík. Pro četbu historických románů se jeho pomalé vyprávění hodí naprosto znamenitě.

Ronnie68
23.07.2020 4 z 5

Čtivá kniha ... dala se přečíst skoro jedním dechem ...

m_martina
01.06.2020 5 z 5

Tyto první knihy z řady Hříšní lidé Království českého jsou dobře napsané, mají zajímavý příběh a já si je vždy ráda přečtu.

Faustka
06.02.2020 3 z 5

Oblíbený autor mého partnera i mé maminky, tak jsem se tedy konečně odhodlala k tomu, že si "jednoho toho Vondrušku" přečtu. A co mi to přineslo.. ? Třeba poznání, že k české historické krimi musím ještě dozrát.

ydnac
31.01.2020 5 z 5

Oldřich z chlumu je skvělej:-) a Vondruška nikdy nezklame. Dlouho jsem nechtěla číst od českých autorů ani detektivky ani fantasy a byla to chyba:-)jsou úžasný, zábavný, napínavý.

eltondo
07.01.2020 3 z 5

Nejsem si jistý, že v roce 1269 mohl klášterní novic říct větu: "Asi za deset minut bude třetí zvonění a po něm začne mše." ;-)

SAnthony
30.10.2019 3 z 5

Povedená detektivka, jako odpočinkové čtení naprosto doporučuji.

otula
01.10.2019 3 z 5

Ke knihám pana Vondrušky mne dovedly komentáře pod knihami pana Hrdličky. A musím bez váhání říct, že pan Hrdlička píše nesrovnatelně lépe. U podrychtáře Václava sice známe pachatele vždy hned na začátku, takže jsme ochuzeni o tu "detektivku", ale je nám to bohatě vynahrazeno uvěřitelností postav, s nimiž čtenář prostě dýchá a má pocit, že je v příběhu s nimi. U hrdinů i prostředí pana Vondrušky tento efekt chybí. Jeho postavy jsou strašně umělé, všichni jsou šíleně nadržení a Oldřich z Chlumu je hotový Columbo. Autor si neodpustí ani to, aby byl jeden z hlavních hrdinů zachráněn v posledním zlomku vteřiny, kdy už má být podřezán jak podsvinče.
I přes kritiku se vrhnu na další díly v naději, že to bude třeba lepší. Tento díl hodnotím tak na 60 %.

Manifest blech
27.09.2019

Upřímně buď ještě na to nejsem ready nebo to není můj šálek čaje. Ani jsem nedočetla. Čte se to dobře, to ano.

vladislav6610
01.08.2019 5 z 5

detektivka na zpříjemnění dne

Carmen13
16.07.2019 5 z 5

Dá se říct, že kniha je takové 2 v1 :-) Mně osobně se víc líbí druhá část odehrávající se na církevní půdě. V Grabštejnském případě mě jen trochu udivuje, že jediný, kdo z celé situace vyšel bez jakéhokoli trestu je pan Marek. V žádném případě bych si samozřejmě nedovolila jakkoli pochybovat o spravedlivosti a nepodjatosti pana Oldřicha... :-)

mataj
15.07.2019 4 z 5

Mé první setkání s autorem a musím říci, že velice milé. Královský prokurátor Oldřich z Chlumu mi byl velice sympatický hlavně svým postojem k spravedlnosti, stejně jako jeho dva pomocníci Ota a Diviš. Co se týče děje, ten se odvíjel pomalu, ale žádná nuda to nebyla. Četlo se mi to dobře.

lidunka1
01.07.2019 4 z 5

Četla jsem ji manželovi ,který má problémy se zrakem, nahlas. Doela se nám líbila. Ale jsou tam historické nepřesnosti. Mniši rozhodně neslavili 5 mší denně - ale modlili se breviář. A můj muž zase upozornil, že modříny tady ve středověku určitě nerostli.Pan Vondruška seká jednu knížku za druhou a na ověření faktů už mu zřejmě nezbývá čas. Je to škoda.

Petibrko
24.06.2019 4 z 5

Detektivka ve stylu Soudce Ti z místních reálií. Dobře se čte.

jprst
07.06.2019 2 z 5

Občas si nějakou historickou detektivku od p. Vondrušky dám. Neotráví, nenudí a pokud nic jiného a zajímavějšího po ruce není...

zdenaR
23.05.2019 4 z 5

Příjemné počtení, nedělá si ambice na historický román.
Vhodné pro pobavení, odpočinek, trochu napětí.

trudoš
14.05.2019 3 z 5

Vlastimil Vondruška nechává čtenáře nahlédnout do časů vlády Přemysla Otakara II., krále železného a zlatého. Drsná realita středověku na vás ovšem nečeká, spíše naopak. Autor se sice snaží držet historických reálií, ale atmosférou má blíž ke Třem oříškům pro Popelku, než ke střízlivé skutečnosti. Na druhou stranu, děsit čtenáře není autorovým úmyslem, ten spočívá v něčem úplně jiném - pobavit komorní detektivkou.
Ač zápletka není nijak extra a drží se obvyklých standardů, je zalidněna množstvím sympatických postav. Ty však mají naneštěstí dosti teatrální charaktery, což z toho všeho dělá tak trochu pohádku. A podobné je to i s hrdiny, v tomto případě hned třemi. Tady je třeba si přiznat, že Oldřich z Chlumu by bez svých pomocníků – panoše Oty a velitele Diviše – nejenže nic nevypátral, ale ani by k tomu nedostal příležitost. Celek tak v mnohém připomíná příběhy Roberta van Gulika, ačkoli Soudce Ti je v mých očích daleko větší šéf. Který se navíc obejde bez deseti vykřičníků na stránku.

olívoil
27.04.2019 5 z 5

3.kniha tohoto autora a opět super...…..mám ráda detektivní příběhy a historické jsou skvělé

Hoshi
15.04.2019 5 z 5

Opět příjemné setkání s Oldřichem z Chlumu, se kterým se setkávám díky ČV. Začátek mě moc nebavil, nemohla jsem se začíst, měla jsem chuť knihu odložit, ale stačilo vydržet a začetla jsem se do napínavé, čtivé historické detektivky. Na této sérii se mi líbí, že můžete vzít do ruky jakoukoliv knihu a nijak si nezkazíte zážitek.