Dýka s hadem

Dýka s hadem https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2400/bmid_hrisni-lide-kralovstvi-ceskeho-dyka-aYg-2400.jpg 4 975 153

Barvitý a napínavý detektivní příběh z časů slavného českého „krále železného a zlatého“ Přemysla II. Otakara. Na svůj úřad nezvykle mladý královský prokurátor a současně správce hradu Bezdězu Oldřich Z Chlumu má v pravomoci i vyšetřování a trestání hrdelních zločinů. Při vyšetřování vražd šlechtice, mnicha johanity a hradního kata prokazuje nejen své nemalé detektivní schopnosti, nýbrž i moudrost a rozvážnost. Autor, renomovaný historik, čerpá řadu motivů z dobových pramenů, v nichž zjišťuje, že život píše příběhy vskutku neuvěřitelné, a zpracovává je živým, současným jazykem do děl naplněných dramatičností, jež vzbuzují zvědavost a napětí od první do poslední řádky.... celý text

FerryTaz
FerryTaz
30.12.2022 5 z 5

Myšlenka středověkého prokurátora je opravdu dobrá. Líbí se mi, že má Oldřich poskládaný již svůj vyšetřovací tým a příběh měl hlavu a patu. Líbí se mi jeho uvažování, ale nejvíce se mi líbí prostředí do kterého je děj uveden. Určitě budu pokračovat v dalších autorových knihách.

Fallenyard
Fallenyard
24.10.2022 4 z 5

Popravdě jsem se celkem obávala knižního podání středověku, protože se děsím dětenické parodie na středověk jako čert kříže. Napsat knihu z tohoto historického období je pěkný kumšt a musí se to umět. Pan Vondruška naštěstí píše uvěřitelně, přestože lehce pohádkově, ale tisíckrát raději Noc na Karlštejně než Dětenice. Samotný příběh se mi líbil, určitě by mu slušelo nějaké seriálové zpracování. Určitě si přečtu další knihy ze série.

Avila
Avila
15.09.2022 4 z 5

Od pana Vondrušky jsem už něco málo četla a teď jsem se rozhodla že si postupně přečtu všechny díly této série postupně za sebou jak byla napsána. A rozhodně jsem se nenudila pan spisovatel umí velmi dobře vtáhnout do děje svých knih a vše barvitě popsat.
Oldřich z Chlumu i jeho pomocníci mi byli sympatičtí a kniha se četla skvěle. Samozřejmě nemám iluze o tom že autor trošku zidealizoval dobu středověku... ale to mi v knize vůbec nevadilo. A už teď se těším na další pokračování.

drakamena
drakamena
23.01.2022 4 z 5

Moc hezká kniha se spoustou zvratů. I když jsem pro jednou musela souhlasit s panem Havlem, rozuzlení případu mě trochu rozesmutnilo. Ne že by si potrestaní trest naprosto a zcela nezasloužili, zklamalo mě ovšem lidské chování, které vedlo k tolika tragédiím. Hlavně pak jednání Otova starého přítele...

March
March
18.01.2022 4 z 5

Tak tohle mě bavilo, když jsem si zapamatovala postavy, což byl ze začátku trošku oříšek, tak se to četlo skvěle. O zápletky nebyla nouze, pan Oldřich mě bavil, jeho pomocníci také, a jak jim to palilo, to bylo také super. Žádne technické vymoženosti nebylo třeba.

Trudi806
Trudi806
04.11.2021 3 z 5

Když jsem se konečně dostala k Vondruškovy po tom, co jsem viděla Jménem krále (mělo to svý mouchy, ale škoda, že to nepokračovalo jako seriál jak prý mělo), knížka čtivá, hlavní postava příjemná, jo, dalo by se číst dál. Ale pak Vondruška začal lézt všude možně a být chytrej ohledně současnosti a politiky a všeho a mě se tak zprotivil, že jsem zůstala jen u týhle jediný knížky a dál už nebudu.

pazdy15
pazdy15
12.10.2021 4 z 5

Tak moc jsem se na tuto sérii těšil. První díl a ihned splněná očekávání. Krásně vykreslený český středověk, pěkný a květnatý text, kde by ani Oldřich z Chlumu nenašel stopu po nudě a marnotratných odstavcích! Nicméně jednu hvězdu přece strhávám - nesnáším opakující se slova a v textu pana Vondrušky snad každý kdo něco pronese nebo prostě promluví tak "BRUČÍ". Zabručel panoš Ota, zabručel velitel Diviš, zabručel.... až mi bručelo v makovici. To je ale jediné co vytýkám (pro někoho to není absolutně důležité). Tak hurá na druhý díl :)

Guepp
Guepp
18.09.2021

Je to příjemné čtení, ale osobně jsem u něho dlouho nevydržela. V knižní podobě mi to přišlo jako ztráta času, a proto jsem přesídlila k audioknihám. Tak jsou pro mě ideální - pouštím si například při práci. Je to příjemný podkres - milé, jednoduché a černobílé postavy i příběh.

toni-az
toni-az
13.06.2021 3 z 5

Všude vidím a slyčím Vondruška, Vondruška, Vondruška. Detektivky i historické romány celkem můžu, tak jsem to konečně zkusil.

Za mě poměrně průměrný počin, vyprávění takové neslané nemastné, asi jsem příliš zhýčkaný Niedlem a Červenákem. Nic moc mě nezaujalo, postavy celkem sympatické, ale takové nějaké nezáživné. Jediné, co drží laťku, je detektivní zápletka. Nicméně na můj vkus příliš mnoho šťastných náhod spíš než vyšetřovatelského umu (ne že by tam nebyl...).

Co mi na druhou stranu vadilo:
- všechny neurozené (a někdy i urozené) ženy (ne vždy) mladšího věku jsou děvky
- nejsem sice odborník na historii, ale postřehl jsem pár nesmyslů (akáty ve 13. století? jakože fakt?)
- nedostudovaný koroner zvládá zjistit takové věci, o kterých se moderním forenzikům může jen zdát
- druhá část mi připadala, že je to trochu vykradené Jméno růže
- používání moderních výrazů

Každopádně špatné to nebylo a třeba to v dalších dílech bude ještě lepší a možná se dočkám i nějakých vtipných hlášek.

P.S. Připadá to jen mně, nebo autor nemá rád církev?

wena
wena
12.05.2021 5 z 5

Seznámení s Oldřichem s Chlumu a jeho úřadem pro krále Přemysla. Četlo se mě to o to lépe že příběh se odehrává kousek od mého místa bydliště.

85098211
85098211
16.03.2021 5 z 5

Výborná a čtivě napsaná historická detektivka z pera mého oblíbeného spisovatele ;-). Tentokrát mi ji přečetl pan Jan Hyhlík jako nahrávku z KTN a teprve poté jsem si ještě poslechla i dramatizaci z roku 2007 s Radovanem Lukavským nebo Otakarem Brouskem. Ta je sice také vynikající, ale je samozřejmé, že se do délky poslechu necelých dvou hodin nedá vměstnat ani zdaleka všechno, co je obsaženo v knize. Ale teď už k samotnému vyšetřování královského prokurátora Oldřicha z Chlumu ;-).
V knize jsou obsaženy dva případy. A jen první z nich se týká Dýky s hadem. Oba případy jsou ale navýsost zajímavé a mne zaujaly stejně. A protože jsem už několik detektivek s tímto vyšetřovatelem přečetla, líbilo se mi, že jsem se konečně dozvěděla, jak se Diviš seznámil se svojí Martou - k tomu totiž dojde hned v prvním případu. A Oldřich je zde také ještě hodně mladý, přitom již v tomto věku zdatný ve svém povolání ;-). Pokud jde o podrobnosti obou vyšetřovaných zločinů, nebudu prozrazovat nic dalšího. Jen za sebe musím přiznat, že vraha jsem neodhalila ani v prvním, ani ve druhém případě. Knihu doporučuji všem milovníkům historických detektivek, především kvůli její nádherné atmosféře :-).

RADOST
RADOST
11.03.2021 3 z 5

Můj první Vondruška zprostředkovaný výbornou audioknihou. Seznámení s Oldřichem z Chlumu, společné vypátrání vraha a krásný hlas pana Lukavského velmi zpříjemnily mé pracovní odpoledne.

Jenny46
Jenny46
21.02.2021 5 z 5

Audiokniha - krásný hlas R. Lukavský, O. Brousek st. a M. Polách - barvitý detektivní příběh Oldřich z Chlumu - příjemné odpočinkové odpoledne po noční, poutavý příběh doporučuji

Jaruš7
Jaruš7
19.02.2021 5 z 5

V neměnném stylu se stálou úrovní - audiokniha co nezklame.
Mordy, zálety, jedy, loupež, klamstvo v příběhu Dýky s hadem.
Komu měl patřit vražedný nástroj? Kupodivu tomu, kdo hledá jeho majitele. (rébus s fintou).
Trochu kratší, ale coby dílek vondruškiády fajn.

Mája777
Mája777
18.02.2021 4 z 5

Tak jsem si odskočila od severských, amerických a anglických thrillerů a zalovila jsem v našich vodách. Mám ráda krimi a mám ráda i historii, takže bylo jisté, že volba padne na knihy pana Vondrušky. Už dlouho jsem po nich pokukovala a teď asi přišel ten správný čas. A nebyla to chyba.
Seznámíme se s Oldřichem z Chlumu a jeho pomocníky. Řešíme nimi vraždy i krádež. Vše zasazené do našich malebných Čech ve 13. století.
Styl psaní pana Vondrušky mi vyhovuje, znám ho už z Husitské epopeje. Takže jsem spokojená a budu číst dál. A také určitě doporučuji.
(18. 2. 21 - 6 762 - 18)

hnatlubo
hnatlubo
17.02.2021 3 z 5

Zhltl jsem knížku na jeden zátah. Není mi, ale jasné proč do ní autor vložil dva oddělené a nesouvisející případy. Působilo to na mě jako by chtěl navýšit počet stránek.

Jenda75
Jenda75
09.02.2021 4 z 5

Krásná kniha, která provází historií a přitom je protkaná detektivním příběhem. Rád budu pokračovat v četbě dalších knih podobného ražení.

Lenka2451972
Lenka2451972
29.01.2021 5 z 5

Krásný díl plný dobrodružství,záhad a napětí, miluji tyto knihy.

Datr1
Datr1
31.12.2020 5 z 5

Skvělá knížka, doporučuji

rafan65
rafan65
19.12.2020 5 z 5

Moc pěkná kniha. Tento příběh byl pěkně napsaný a poutavý. Královský prokurátor Oldřich z Chlumu a eskapády panoše Oty mě hodně bavili. Určitě dám další knihu tohoto autora.