Dýka s hadem

Dýka s hadem https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2400/bmid_hrisni-lide-kralovstvi-ceskeho-dyka-aYg-2400.jpg 4 975 153

Barvitý a napínavý detektivní příběh z časů slavného českého „krále železného a zlatého“ Přemysla II. Otakara. Na svůj úřad nezvykle mladý královský prokurátor a současně správce hradu Bezdězu Oldřich Z Chlumu má v pravomoci i vyšetřování a trestání hrdelních zločinů. Při vyšetřování vražd šlechtice, mnicha johanity a hradního kata prokazuje nejen své nemalé detektivní schopnosti, nýbrž i moudrost a rozvážnost. Autor, renomovaný historik, čerpá řadu motivů z dobových pramenů, v nichž zjišťuje, že život píše příběhy vskutku neuvěřitelné, a zpracovává je živým, současným jazykem do děl naplněných dramatičností, jež vzbuzují zvědavost a napětí od první do poslední řádky.... celý text

AlčaVaca
AlčaVaca
19.01.2024 5 z 5

Čtivá historická detektivka. Ještě jsem neměla v rukách knížku od pana Vondrušky, která by mě nebavila, alespoň co se této série týká. Oldřich, Diviš i Ota jsou každý jiný, ale pro mě všichni sympaťáci. Nechybí napětí a jako bonus i zajímavosti z historie.

DK197
DK197
09.01.2024 4 z 5

AUDIOKNIHA: Skvěle namluvená, příběhem naprosto úžasná audiokniha. Líbí se mi popisy dané doby, zamilovala jsem si postavy. A zločiny byly příjemně, nikoli prvoplánově rozpleteny. Jen ten druhý případ mi přišel trošičku moc překombinovaný. :-)

Atisa
Atisa
12.12.2023 4 z 5

Moje první kniha od pana Vondrušky. Začátek se rozjížděl dost pomalu. Nebo spíše první případ mě moc nebavil. Zato druhý z klášterního prostředí mě bavil o dost více. Dokonce mě to nalákalo přečíst si i jiné historické romány z podobného prostředí od jiných autorů. Na této knize mě zaujalo, že jsem alespoň trošku nahlédla pod pokličku tehdejšího života rytířů a překvapily mě hlubší věty úplně na závěr knihy. Ještě nevím, jestli ve čtení této série budu pokračovat. Pokud by další části měly být podobné detektivní příběhy z podobného prostředí, přijde mi, že už by mi to nemělo co dát. Ale myslím, že ze zvědavosti ještě alespoň jednu knihu dám.

lilites
lilites
04.12.2023 5 z 5

Já detektivky moc nemusím, až na ty od Agathy Christie (kdo by nemiloval Hercula Poirota) a ty historické od Vlastimila Vondrušky..

Z této série jsem už kdysi četla pár titulů, ale ne tak jak jdou za sebou v serii, takže to teď chci napravit a alespoň jednu do měsíce přečíst

V prvním díle série Hříšní lidé Království českého se vydáváme na Grabštejn, kde byl zavražděn tamní pán Jindřich z Donína a případ přijíždí prošetřit královský prokurátor Oldřich z Chlumu. Když případ vyřeší a odjíždí domů na Bezděz, cestou najde Oldřich a jeho družina mrtvého mnicha Johanitského řádu a pouští se znovu do vyšetřování. Samozřejmě i zde je vše brzy objasněno.

Vždy mě fascinuje jak rychle dokáží případy vyřešit. Ale není to ničemu na škodu.

Je to svižné, zábavné, zajímavé, rychle se to čte, prostě perfektní..a už se těším, až si přečtu druhý díl..

JAnD
JAnD
23.10.2023 4 z 5

O Vondruškovi jsem hodně slyšel, ale zatím četl pouze Fiorellu. Sáhl jsem ted po této knížce - a spokojenost. Slušně napsané, zařazené do ne zcela obvyklého období, ale přitom poměrně moderní jazyk. Trochu mi vadí, že téměř každá žena spí s téměř každým mužem. Zápletka dobrá, řešení trochu nečekané, prostě vše, jak má u detektivky být.

Čmeláček
Čmeláček
16.09.2023 5 z 5

Nutně jsem teď potřeboval nějakou oddechovku, proto jsem vsadil na pana Vondrušku a fakt mě nezklamal :). Kniha se čte dobře, zápletka je taky zajímavá a Oldřich z Chlumu celkem sympaťák :). Takže asi tak a v této řadě budu určitě pokračovat.

Ayla767
Ayla767
15.09.2023 5 z 5

Mám ráda tyto detektivní záhady z dob dávných :-) .
Je to uklidňující, nenáročná a zábavná četba :-) .
Zločinci jsou vždycky řádně potrestáni a jde se spinkat :-) .
Proto mám pana Vondrušku v oblibě a ráda se k jeho vyšetřovatelům opakovaně vracím :-) .
Ať už jde o Jiřího Adama z Dobronína, nebo Oldřicha z Chlumu a samozřejmě o jejich přátele.
Zajímají mě komentáře, které na DK píší čtenáři a podle nich si ráda vybírám knížky do svojí knihovničky,. Děkuji.
Je to takový můj večerníček pro radost :-) .

sgjoli
sgjoli
10.09.2023 3 z 5

Vlastimil Vondruška se u nás těší docela oblibě, zdá se mi. A tak jsem od něho chtěla něco vyzkoušet - nakonec jsem sáhla po audioknize Dýka s hadem. Nakonec se z toho vyklubala celkem příjemná detektivka odehrávající se na historickém pozadí.
Jak moc je ten příběh přesný, co se týká historických reálií, to úplně posoudit nedokážu, tak moc se v historii 13. století neorientuju a přenechám to raději vzdělanějším čtenářům. Nicméně to historické pozadí tu minimálně v tomto díle nehraje zase tolik velkou roli, jedná se skutečně jen o kulisy pro detektivní příběh. Jako detektivka to není vůbec špatné. Nepočítejte však s tím, co najdete v literatuře ze současnosti. Logicky žádné DNA, žádné pokročilé technologie - hlavně přemýšlení, znalost místních poměrů, hledání logických souvislostí, vyslýchání atd.
Hlavní hrdina Oldřich, který je pověřen vyšetřováním, mi byl velmi sympatický. Chytrý, vzdělaný, přímý muž, který umí být rázný, když je třeba. Ale také to je muž, který má ale také své mouchy a k který o nich ví. Nedělá ze sebe žádného supermana.
Přijde mi příhodné, že se série jmenuje "Hříšní lidé Království českého" - je to hodně o lidech a jejich slabostech. S tím, že ty lidské slabosti se patrně asi napříč stoletími příliš nezměnily a motivace zločinů zůstává podobná.
Audiokniha byla velmi příjemná na poslech. Knihu namluvil Jan Hyhlík, jehož interpretace mne bavila. Jednotlivé kapitoly byly odděleny dobově laděnou hudbou, což se mi líbilo. Text sám o sobě se mi pak zdál vcelku svižný a bez nějakých zbytečných okecávek, které by tu dějovou linku zbytečně zdržovaly.
Nakonec dávám průměrné hodnocení. Přeci jen mám v tom detektivním žánru už dost načteno, tak už mne jen tak něco neuspokojí - mám určité nároky. To ale neznamená, že je Dýka s hadem špatná kniha, to určitě není. Za vyzkoušení to dozajista stojí. A já určitě dám této sérii ještě dál šanci a budu pokračovat v audioknižní podobě.
Pokud hledáte příjemnou nenáročnou detektivku, tohle je celkem fajn.

Vevericka.eva
Vevericka.eva
08.09.2023 3 z 5

Jelikož je Vondruška znamý spisovatel, ale zatím jsem ho nečetla, rozhodla jsem se vyzkoušet tuto detektivku. Závěr: čtivé to bylo, nejvíce mě bavily místní reálie, ale že bych z toho byla tak unešená, jako jiní čtenáři, to tedy ne. Vyzkouším ještě nějaký novější díl, jestli to bude lepší, ale do celého díla se určitě nepustím, je plno lepších autorů.

Dejf_ano
Dejf_ano
03.09.2023 5 z 5

Velmi čtivý a současně napínavý příběh. Historické reálie jsou živě popsány a čtenář se časem přesune na hrad Grabštejn a jiná zajímavá místa. Zároveň je kniha dostatečně oddechvé čtení pro navození dobré atmosféry například večer před spaním.
Celkově mohu pouze doporučit.

Magrata15
Magrata15
06.08.2023 5 z 5

Knihy pana Vondrušky se mi velmi líbí. Především mě baví spojení historie a detektivního pátrání.

sweeney
sweeney
30.07.2023 5 z 5

Velmi čtivá detektivka z doby vlády krále Přemysla Otakara II. Na knížky pana Vondrušky jsem se chystala už dlouho a konečně se mi zadařilo začíst se, a to do tohoto prvního případu královského prokurátora Oldřicha. Děj je svižný, napínavý s překvapivým koncem ( či konci?). Určitě doporučuji jak všem milovníkům detektivek tak i historických románů :)

cjucka
cjucka
30.06.2023 2 z 5

Tuhle knížku jsem četla na doporučení mého taťky, který je milovník umírněnějších detektivek (Agatha Christie, Michaela Klevisová a podobně). Je to středověká detektivka odehrávající se ve 13. století za vlády Přemysla Otakara II., kdy královský prokurátor Oldřich vyšetřuje vraždy. Nikdy bych si takovou knížku sama od sebe nevybrala. Sice detektivky čtu v jednom kuse, ale zrovna od této jsem neočekávala extra napínavost a hlavně mě nelákalo zasazení příběhu do středověku. Musím ale říct, že mě knížka nakonec mile překvapila, četla se fakt dobře, děj hezky ubíhal a zápletky byly docela zajímavé.

stojinek
stojinek
21.06.2023 3 z 5

Příjemné, odpočinkové čtení...Vondruška prostě nezklame.

Lolila
Lolila
22.05.2023 4 z 5

Príjemná historická detektívka. Už dávno som sa chystala na túto sériu a nesklamala. Pútavé, oddychové čítanie s detektívnou zápletkou v dvoch rozdielnych prípadoch. Určite budem pokračovať v ďalších častiach.

hana4834
hana4834
03.04.2023 4 z 5

Prostě skvělí příběh

PitoR
PitoR
25.02.2023 4 z 5

Oldřich z Chlumu – 1. diel!
Vlastimil Vondruška, český historik, publicista a veľmi plodný spisovateľ, je autorom úvodného dielu rozsiahlej detektívnej série Hříšní lidé Království českého, ktorá má doteraz tridsať častí. Príbehy sa odohrávajú v 13. storočí, v stredoveku, za vlády Přemysla Otakara II. a hlavnou postavou je rytier Oldřich z Chlumu. Ten je panovníkom menovaný do funkcie kráľovského prokurátora s cieľom vyšetrovať a trestať hrdelné zločiny. V tom mu pomáhajú aj jeho verní spoločníci.

„Vždycky jsem obdivoval Aristotelovu logiku. Od známého k neznámému. Krok za krokem.“

Aj keď o tejto temnej dobe nemôžeme mať žiadne ilúzie, autorovi išlo skôr o samotné detektívne zápletky a vyšetrovanie, takže ak čakáte opis krvavých jatok a podobné drsnosti, nedočkáte sa.

„Úředník by neměl mít příbuzné, přátelé a známé. Jeho jedinou družkou je spravedlnost. Nezapomeň, že Bůh sleduje naše kroky. Jednou mu budeme skládat účty ze všeho, co jsme na zemi vykonali dobrého i špatného! Bez spravedlnosti ztrácí tenhle svět smysl!“

Nebudem polemizovať, čo všetko bolo a nebolo možné v roku 1269, kedy sa odohrala vražda šľachtica, mnícha a ďalšie záhadné úmrtia. Jednoducho, mne sa Vondruškov štýl zapáčil a určite budem v čítaní jeho kníh pokračovať. Už teraz sa teším na „dvojku“ – Zdislava a ztracená relikvie.

Lucissia
Lucissia
12.02.2023 5 z 5

Nejdřív jsem se dlouho nemohla začíst, přicházely jiné knihy, ale nakonec jsem si čtení opravdu užila. Ráda si přečtu i další historické detektivky. :-)

BaPe895
BaPe895
28.01.2023 5 z 5

Moc hezká historická detektivka,ostatně jako každá od tohoto autora.

mi-380
mi-380
20.01.2023 4 z 5

Nekompromisní vyšetřovatel krále Přemysla Otakara II. Oldřich se svými ostrými hochy Divišem a Otou se poprvé objevují na scéně a hned řeší dva ukrutně zamotané zločiny. Rytíři, vojáci, mniši, pěkné dívky, řemeslníci, inkvizice, lupiči. Hrady, tvrze, hospody, temné lesy. Autor mě laskavým, ale i věcným přístupem zavedl do naší dávné historie a zároveň i do nové, zábavné a zatím málo prozkoumané série.
85 % (aktuálně 866 hodnocení s průměrem 85 %).