Ďáblův sluha

Ďáblův sluha https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/218114/bmid_dabluv-sluha-AtE-218114.jpg 4 485 71

Mocný jihočeský velmož Oldřich z Hradce se soukromě obrátí na královského prokurátora a správ­ce severních Čech Oldřicha z Chlumu s prosbou o pomoc. Na jeho panství se totiž začaly dít věci, které jsou nejen proti lidskému rozumu, ale i proti křesťanské víře. Došlo také k nevysvětlitelné vraždě, jejíž obětí se stal jeho otec Vítek. Zdá se, že nitky zla sahají až za hranice Českého království... celý text

brabofka
14.01.2024 4 z 5

Nebylo to špatné. Prostě oddychovka. Mimo dnešní realitu, příjemné prostředí středověku. Stejně jsem ale místy měla pocit jakoby tam ta naše doba lehce zasahovala. Nevím zda v té době bylo nachlazení (vždyť museli být otužilí z těch studených hradů, cest a nebo prostých chalup). A také už mi po tom bezpočtu přečtených příběhů lezl lehce pan Oldřich na nervy. S tou jeho logikou, kterou nikdy zcela nevysvětlil, a tím jeho oddáním logice a realitě oproti tehdejší moci víry. Ale jo, právě proto je to tak populární a bohužel to v těch posledních dílech vypadá. Knihy jdou na trh jedna za druhou a kvalita střídá kvantitu. Tento díl je ještě jeden z počátku toho všeho a podle toho je to taky takové. Jak jsem psala, oddechové. Málo postav, kde každý měl důvod a možnost a teď babo raď. Na mě moc zbytečně natahované. Asi si dám od Oldřicha trochu oddych. Jednou za čas proč ne, ale číst to v sérii bych už dnes nedala.

hana4834
28.11.2023 4 z 5

Asi jeden z nejlepších příběhů

drakamena
22.10.2023 4 z 5

Líbila se mi tak trochu klaustrofobní atmosféra příběhu, který se odehrával na jediném hradě a v jeho malém podhradí. Žádné dlouhé cestování, žádný velký okruh podezřelých. Jen několik lidí a skoro hororový příběh, kdy si jeden z nich hrál na ďábla a vraždil. A Diviš pro jednou nebyl za hňupa, což je vždycky bod k dobru!

Avinea
28.09.2023 5 z 5

Přečetla jsem většinu příběhů s Oldřichem z Chlumu a tahle se zařadila k mým nejoblíbenějším. A to jsem zpočátku váhala, zda po ní sáhnout, protože mi název evokoval, že se zřejmě bude opakovat stereotyp narafičených ďábelských stop, který se objevil v některých předchozích příbězích. Nakonec jsem byla ráda, že jsem po e-knížce sáhla, protože mě zaujala a bavila. Hlavní hrdinové jsou sympaťáci a ty historické kulisy příběhům dodávají další úroveň.

kristijan
18.09.2022 4 z 5

Čtu tuhle sérii od začátku knihu po knize a je mi trošku líto, že to vlastně není velký bonus. Knihy totiž naprosto náhodně skáčou v čase a je těžké se orientovat v tom, která dějově předchází které. Taky mám pocit, že se Vondruška vůbec nesnaží čímkoliv překvapit. Série se drží osvědčených postupů, postavy se nijak zvlášť nevyvíjí a spíš si dávají záležet, aby pokaždé předvedly přesně to, co je pro ně typické. Je tak podle mě ve výhodě čtenář, který namátkou sáhne po jednom dílu, protože jednotlivě si knihy drží většinou velmi slušný standard a jsou opravdu zábavné, napínavé a postavy si dost pravděpodobně oblíbíte. Jen pokud budete mít za sebou devatenáct dílů jako já, asi budete čím dál hůř hledat důvod, proč si přečíst nějaký nový a nesáhnout místo něj po starším dílu, u kterého si pamatujete, že byl dobrý, ale už jste pozapomněli, o čem to bylo. Nejspíš to totiž vyjde nastejno. Já to asi ještě pár dílů vydržím, protože pořád trošku naivně doufám, že to už musí Vondrušku taky napadnout. Třeba do dalšího dílu konečně nějaké překvapení nebo odměnu pro věrné čtenáře přichystá.

zdennyrakky
25.06.2022

Historicky poučené to nejspíš je. Vlastní příběh je třeba taky OK - ale to už jsem nezjistil kvůli osypkám z autorova řemeslně špatného a neroztomile naivního způsobu psaní. Ne, tohle fakt ne.

olívoil
27.04.2022 5 z 5

Bylo to hodně zapeklité, i když závěr byl naprosto logický...........vyšetřoval tentokrát i Diviš, velké + autorovi.............kniha se mi opět líbila a chystám se na další

L.Helena
22.04.2022 2 z 5

Audiokniha
Údajně nejčtenější český autor a já od něj doposud nic nečetla! Snažila jsem se to napravit, i když jen poslechem. No, zřejmě nerozšířím zástupy jeho fanoušků. Zdlouhavé, nezáživné, hodně postav, téměř všechny ženy byly popisovány jako nevzhledné, hloupé a ošklivé..., ovšem muži byli oproti tomu zřejmě tak pohlední, že jim ty ženy přímo skákaly do postele. Asi mělo jít o vykreslení zhýralého středověku, mě to však odradilo od čtení všech těch ostatních 112 autorových knih.

Aymira
24.02.2022 3 z 5

Příběh z Jindřichova Hradce. Přiznávám, že se mi dlouho pletla všechna ta jména – je jich tam hodně a jsou si dost podobná, což ztěžovalo sledování linie příběhu. Situace, kdy vrahem může být kdokoliv, takže můžete mít tipů kolik chcete, ale nakonec stejně záleží, pro koho se autor v závěru rozhodne.

Tradičně knize nechybí vtip, který dodává třináctému století šmrnc, a daří se tak zpopularizovat historii i pro dnešní moderní dobu.

PREBURDA
19.10.2021 3 z 5

Tento díl považuji za slabší, začíst se do něj nebylo jednoduché a rozuzlení také nic moc převratného. Co považuji za plus v tomto díle je, že postava Diviš dostal obrovský prostor vyniknout. Věřím, že další díl bude čtivější.

Malarkey
27.05.2021 5 z 5

Tak tady ten náběh na vyšetřovačku je snad v rozmezí prvních tří stran. Neskutečně rychlej start. Oldřich z Chlumu je navíc dost otrávenej, protože ho uvrtali do něčeho, co se mu pranic nelíbilo a navíc přichází podzim a tak dochází ke klasickému období chlapské rýmičky, což na náladě také nepřidá. Během chvíle tedy naše hrdinská družina směřuje do Jindřichova Hradce a ač tu autor vysloveně prostředí nemá nijak zvlášť potřebu popisovat, dokáže si s radostí sobě vlastní poradit s postavami, které se na hradě ochomýtají, a které se týkají Oldřicha z Hradce. Vyšetřovačka je navíc skvělá a to i proto, že v ní jsou prvky okultismu, což je znát již od samotného názvu knihy. Závěr tu výjimečně není na rychlo a závěrečné stránky a odpověď inkvizitorovi tomu dodají tu správnou tečku. Jednoznačná pětihvězda.

Ava365
15.12.2020 5 z 5

Vondruškovy knihy jsou výborné, ale v té záplavě mi po čase splynou v jednu.

Fatis04
01.04.2020 4 z 5

Kniha vypráví klasický příběh Oldřicha z Chlumu, s Otou i Divišem. Příběh jako takový se mi líbil, měl spád i svoji logiku. Pana Vondrušku čtu hodně a jeho knihy mám ráda. I když poslední dobou mi na nich trochu vadí, že téměř všechny ženy se hned nabízejí k sexu. Přijde mi to až přehnané, že někoho vidí poprvé v životě a už mu lezou do postele. A dělá to skoro každá žena v posledních jeho dílech. Nemám nic, proti tomu, když autor líčí sexuální příhody Oty, ale příběh typu potkáme se poprvé v životě na schodišti, tam se hned domluvíme, že na to večer vlítneme, tak to mi přijde opravdu už přitažené za vlasy. Chtělo by to i tady na příběhu víc zapracovat. Proto dávám jen 4 hvězdičky.

čef
27.12.2019 5 z 5

Příběh mi trochu připadal, že jsem ho již někdy dříve četl, ale není tomu tak. Pouze se opakují známé motivy z jiných autorových knih, ale tím neshazuji kvality knihy této. Vše je na svém místě, logika pátrání a nalezení hlavního padoucha je v pořádku, i když to snad bylo tak trochu málo obtížné. Klub fandů Vlastimila Vondrušky si opět pochutná.

Standa24
01.11.2019 3 z 5

Opět oddechové čtení, oceňuji že tentokrát dostal více prostoru i Diviš. Ale rozuzlení mi přišlo zbytečně překombinované.

Pavelpi
11.10.2019 5 z 5

Tahle kniha se opravdu povedla.Zápletka byla dokonalá a závěr perfektní podložený logicky.Co se týká přesných faktů historických tady to moc neberu.Je to přece jenom detektivka a ne historické pojednání.

lucie.8
30.08.2019 4 z 5

Na pana Vondrušku to bylo trochu slabší. Divné rozuzlení.

Bomber
25.07.2019 2 z 5

Od Vlastimila Vondrušky už jsem toho přečetl docela dost a tohle je pro mě bez diskuze opravdu jeho slabší kniha (a to rozhodně nemám na mysli počet stran - těch bylo vzhledem k chatrnému příběhu docela dost). Měl jsem velký problém knihu dočíst a vlastně mě vůbec nezajímalo, jak (a jestli) to všechno opravdu skončí. Kdybych si ji nedal do Čtenářské výzvy, asi bych to tentokrát vzdal.

jprst
07.06.2019 4 z 5

Příjemná oddechovka tak, jak to autor umí a řemeslně zvládá. A hlavně nehledejte a nezabývejte se historickým fakty.

Dada077
27.05.2019 5 z 5

Počas korunovácie novej českej kráľovnej požiada pán Hradca kráľovského prokurátora Oldřicha z Chlumu, aby sa neodkladne vybral na jeho panstvo, kde vyčíňa neznámy vraždiaci démon a kde zanechal svoju manželku v požehnanom stave. Pred časom pri vojenskej výprave pohania prepadli a zabili brata hradného pána Jindřicha. Následne niekto prepadol aj komtúra Michala a jeho nahé a zohavené telo sa našlo až po niekoľkých dňoch. Teraz manželka pána z Hradca poslala svojmu manželovi posolstvo, že bol prepadnutý a zabitý aj jej bratranec Mikuláš a ako ešte pred smrťou stihol povedať, zabil ho dávno zosnulý komtúr Michal. Po otvorení komtúrovho hrobu, ležali v ňom ostatky brata Jindřicha. Túto motanicu prichádza rozlúštiť Oldřich z Chlumu so svojimi pomocníkmi. Počas vyšetrovania sú na panstve postupne zabíjaní ďalší ľudia, "démon" sa pokúsi zabiť aj hradnú pani. Objavia sa zvláštne medailóny s vyobrazením rohatej hlavy a záhada diabla je na svete. Vytvorený chaos a jeho rozuzlenie sú však podané humorne, aj panoš Ota a veliteľ Diviš vyšetrujú, najmä dve mladé netere hradnej panej, a keďže jedna konečne pripadne aj na Diviša, vyšetrujú obaja dôsledne a pravidelne. Sem tam sa mi zdalo, že dej je príliš zamotaný, postáv je toľko, že strácam prehľad, ale historické krimi pána Vondrušky si ma získalo.