Apage Satanas!

Apage Satanas! https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50805/bmid_hrisni-lide-kralovstvi-ceskeho-apag-bEV-50805.jpg 4 638 86

Hříšní lidé Království českého. Přítelkyni Ludmily z Vartemberka trápí podivné sny. V pitoreskním reji se jí zjevuje dílna obklopená skalami a démon, který se necudně zmocňuje jejího těla. Její otec povolá exorcistu, jenže Ludmila ví, že Anna není blázen. Začne se vyptávat v okolí Bezdězu a záhy narazí na znepokojující fakt, že něco podobného zažily i jiné urozené dívky. Naštěstí se právě vrací domů její manžel Oldřich z Chlumu se svým pomocníkem panošem Otou. Případu se ujmou a začnou bojovat nejen s krutým vrahem, ale také s pověrami a intrikami severočeské šlechty...... celý text

lisc
07.02.2017

Vondruškovy detektivky čtu opravdu ráda a odpustím mu i občasné nepřesnosti, jako když plete stáří Oldřichových dětí apod. V této knize mi přišla slabší 1. část, kde vyšetřovala paní Ludmila, ale v druhé části, když se do děje vložil pan Oldřich se svými pomocníky, tak mě to zase bavilo jako skoro vždycky.

kristijan
02.02.2017 4 z 5

Podle mě jeden z lepších dílů série. První část, kde se hlavní postavou stala Ludmila, mě moc nebavila, ale o to víc jsem si potom užil antré Oldřicha a jeho pomocníků, kteří se vrhají do případu v nejlepší formě. Všechny knížky z téhle série trošku trpí tím, že je Vondruška seká jednu za druhou. To ale všichni fandové vědí a Vondruškovi drobné přešlapy rádi odpustí. Po dvou předchozích dílech, které byly podle mě výrazně slabší, se tady Vondruška vrací ke svému vysokému standardu.

Karborund
22.10.2016 3 z 5

I když je pro mě serie HLKČ od p.Vondrušky skoro kultovní záležitost, tento díl mi nějak nesedl.
Ztrácel jsem se v ději a nedařilo se mi do něj plně ponořit.Pro mě zatím nejslabší díl.

Juri81
11.08.2016 1 z 5

Zmatek, chaos, blamáž. Pokud bych nečetl předešlé příběhy s Oldřichem z Chlumu, hodnotil bych možná o hvězdu víc. Do celé knihy se mi vůbec ale nedaří začíst, když to zase nesedí. Autor si prakticky dělá, co chce a diváka má za tupce, jak dějově tak historicky. Někdo zde vidí napětí. Hmm, to já také, ale jen nervové, vyvolané z množství chyb a nesrovnalostí. Autor používá slova doby jako helmbrechtnice, vyprázdnit měchýř a do toho vám z ničeho nic zasadí obrat "tady si to rozdávali". Všechno je opět na sílu překombinované. Abyste si pomalu vzali do ruky notes a dělali poznámky. Tohle je druhá nejhorší kniha s Oldřichem z Chlumu, z kterého dělá Vondruška čím dál tím víc nesnesitelného arogantního vyšetřovatele. Při „disputaci“ za téměř každou větou „jak jistě ale sami dobře víte", atd. Za chvilku mě čeká Lichnice a úplně mám strach ji vzít do ruky, když tu před ní Elizabeth varuje…

cialexa
18.07.2016 5 z 5

Skvělá detektivka, velice dobře se čte! Zase Oldřich z Chlumu, ale před tím půl knihy vyšetřuje jeho žena Ludmila :-)

elizabeth_ba
10.05.2016 3 z 5

Tak kolega ivoiro má ohledně napětí v knize pravdu. Rozuzlení přišlo až v samotném závěru. Opět ale se autor nevyhnul chybám (a nejen těm historickým). Dcera Ludmila už je zase starší než syn Oldřich (a vzhledem k tomu, že jejich dětské hašteření mělo podstatný vliv na řešení případu, považuji to tentokrát za pochybení dosti zásadní, hlavně proto, že jsem opět nabyla pocitu, že autorovi opravdu nestojíme za to, aby si na svých příbězích dal záležet). Druhou chybou potom je, že pan Vondruška zapomněl, že Smila z Lichtemburka nechal (a podotýkám, že zcela v souladu s historickými skutečnostmi) zemřít v době, kdy se odehrávala Msta písecké panny, a zase nejen v nyní komentované, ale i v časově následující (a dosud poslední) Zločin na Bezdězu s ním vesele počítá (V Apage satanas se jedná o svatbě Marka z Vartemberka s jeho dcerou, ve Zločin na Bezdězu už je tato dáma pak Oldřichovou a Ludmilinou švagrovou). Do řešení případu se zapojí všichni pomocníci, dále rytíři johanité a inkvizitor vyslaný samotným papežem. Jo, mimochodem, ta anotace se někomu hodně nepovedla. Otec Anny z Rohozce exorcistu (ani inkvizici) do Čech rozhodně nepozval.

A jelikož jsem zároveň dočetla i dříve komentovaný Zločin na Bezdězu, pokusím se ohodnotit celou sérii, jaký z ní mám pocit, těsně po kompletním dočtení, kdy se (i přes veškeré své výhrady) docela těším na Nitranskou bránu smrti. Hodnotím ji (tu sérii) mezi třemi až čtyřmi hvězdičkami. Žádná z knížek podle mě nebyla „výtečná“ (jak často píše autor, zejména pak o medovině, pomocí níž bývá vyřešena většina případů), ale pár jich bylo velmi dobrých (Msta písecké panny, Ďáblův sluha, Smrt ve Vratislavi, Olomoucký bestiář, Adventní kletba, Vražda v ambitu), pak byly ty dobré (to je většina). Králův dluh a Tajemství abatyše z Assisi řadím mezi ty horší (oba zachraňuje Světlana, pro mě asi nejsympatičtější postava ze série) a na samotném chvostu jsou u mě dvě, které pokládám za vyloženě špatné (Podivná svatba na Lichnici a Znamení rožmberské růže). Kdybych měla vybrat nej a nej, tak nejlepší byl Olomoucký bestiář, nejhorší asi ta Lichnice. Když pominu ty dvě, pomyslně zaujímající poslední místa, tak jsem byla (stejně jako s řadou o Jiřím Adamovi z Dobronína) docela spokojená a jen nerada se s Oldřichem, jehož jsem si rovněž oblíbila (jen kdyby neměl tak zmatené rodinné vztahy...) i mnoha dalšími postavami jednotlivých příběhů, včetně králových dcer, loučila.

ivoiro
13.03.2016 5 z 5

Dle mého názoru jedna z nejlepších knih této série. Držela mně v napětí od začátku až do konce. Děj byl poutavý a rychle ubíhal.

Shardlake
13.03.2016 3 z 5

V této knize mně zpočátku chybělo, že se v první části knihy vůbec nevyskytuje Oldřich z Chlumu a jeho pomocníci, ale pouze jeho žena Ludmila, která se snažila dopátrat zločince po způsobu jejího manžela, ale nějak jí to nešlo.. Druhá část knihy, kdy už do děje svou přítomností zasáhl Oldřich s jeho pomocníky panošem Otou a Divišem, byla zajímavější.

tlllk
31.10.2015 4 z 5

V porovnaní s Premyslovskou epopejou mi to prišlo trochu infantilné. K tomu záveru som potreboval ceruzku a blok, aby som stíhal vnímať všetky rodinné väzby, ale inak to bol fajn relax.

helenkan
03.08.2015 5 z 5

Zase jsem četla jedním dechem. Skvělé.

Maat
09.05.2015 5 z 5

Co se detektivního žánru týče, byla na mě tato kniha docela překombinovaná, ale nic to nemění na tom, že požitek z četby byl i tak úžasný. Pan Vondruška nikdy nezklame.

jaja1989
20.04.2015 5 z 5

Příběh trochu přitažený za vlasy a s prvky, který radši nechcete vědet, ale poutavý příběh.

cérka
02.04.2015 5 z 5

Knihy z této série mě zatím nikdy nezklamaly. Přečteno za dva dny a s velkou chutí.
Děkuji.

wooloong
16.01.2015 4 z 5

Moje první detektivka od tohoto autora. Kolem Turnova to dobře znám, takže se mi líbilo to bloudění mezi pískovcovými skalami, ale samozřejmě i samotný příběh a zápletka. I když předhodit tolik závažných indícií pro odhalení viníka hned na prvních stránkách příběhu bylo přeci jen dost odvážné.
Poznámka pro korektora: Když se vymítá ďábel, nemá to s mýcením a mýtinou nic společného. Naučte se česky, člověče!

Selinute
08.11.2014 5 z 5

Středověká detektivka z českého prostředí mě momentálně dostala. Začínám mít ráda postavy z této série a už se těším na jejich další příběhy.

KikiZ
27.05.2014 5 z 5

Řekla bych že jeden z nejlepších dílů v sérii o Oldřichu z Chlumu. Také Oldřichův fešácký pomocník Ota je zde již trochu starší, už ne takové třeštidlo a tak již postupně redukující počty svých "přítelkyň". Nicméně zábava je s ním i s Oldřichem stále výborná, o to není třeba mít obavy. Scénka, kdy Ota lapí prchající dlouhovlasou dívku, aby vzápětí zjistil, že ona dívka je vlastně pouze dlouhovlasý mladík Josef je nezapomenutelná.

gimli35
29.04.2014 4 z 5

Velmi tajemná a poutavá kniha, pan Vondruška opět nezklamal.

simuiv
08.03.2014 3 z 5

Já jsem tentokrát nadšená nebyla. Jakoby šité horkou jehlou. A ty pravopisné chyby, i korektor šil horkou jehlou, škoda.

Joges
18.10.2013 5 z 5

Velmi dobře vystavěný, spletitý a dějově bohatý historický román. Tradičního detektivního pátrání se opět ujímá Oldřich z Chlumu (i manželka Ludmila a písař Wolfgang).

Kent2004
09.07.2013 5 z 5

Velmi zajímavá kniha plná napětí a tajemna. Velmi vhodným způsobem je zde popisována atmosféra, která v té době panovala. Zvláštní příběh, který má nečekané rozuzlení. I když se nejdříve v knize ujímá vyšetřování prokurátorova žena, nic to nemění na výborném příběhu, který se stupňuje. To že se v závěru Ludmila vytratila mě vůbec nevadilo, ba naopak. Dostalo to ten správný směr.