Hrdinovia

Hrdinovia https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82643/bmid_hrdinovia-o8Z-82643.jpg 4 18 4

Knižka obsahuje 3 samostatné novely: Skon Paľa Ročku Hrdinovia Ťapákovci

Novely Literatura slovenská
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Hrdinovia : Obraz zo svetovej vojny , 1918

Starmoon
21.04.2024 5 z 5

Nájdu sa ľudia, ktorí si idealizujú a romantizujú staré časy, tradičné hodnoty, tradičnú slovenskú dedinu... Timravu na nich! Myslím, že by ich rýchlo uviedla do reality (alebo teda aspoň do realizmu ;-)).

A inak, naozaj považujem za zázrak, že autorka, ktorá väčšinu života nevyšla z dvoch dedín, dostala len minimálne vzdelanie a svoj životopis zhrnula doslova do niekoľkých riadkov, dokázala napísať tak hlboké, nadčasové a dychberúce diela. Veľmi som si túto zbierku troch jej azda najznámejších noviel užila a úplne mi stačili na to, aby sa Timrava hneď etablovala medzi mojich najobľúbenejších autorov.

freejazz
09.12.2019 5 z 5

povinné čítanie v škole znamenalo vždy povinné odpisovanie čitateľských denníkov. ozajstní čitatelia však vedeli...
povinné čítanie v škole bolo ideálnym nástrojom na znechutenie a odpudenie prípadných záujemcov o literatúru. novému typu socialistického človeka mali predsa stačiť noviny a farbotlačové časopisy, tlačené na nekvalitnom papieri s obskúrnym obsahom.
lebo napríklad pri takej Timrave by si mohol vtedy žiačik, či študent začať uvedomovať súvislosti a nebodaj premýšľať. lebo na premýšľanie a uvedomovanie je práve taká Timrava vynikajúca.
ak ste z akýchkoľvek dôvodov od tejto skvelej spisovateľky ešte nič nečítali, dajte sa aspoň do Ťapákovcov - taká hlboká satira a karikatúra súčasníka sa asi v našej literatúre už nenachádza. a určite vás pri čítaní začnú prepadať divné myšlienky:) napríklad - v ktoromže storočí či tisícročí to vlastne žijeme?

Lucka11
07.08.2018 5 z 5

Jeden z klenotov slovenskej literatúry. Aj keď ide o povinnú literatúru, tak si nevybavujem ani jeden príbeh zo školských čias... Takže, som rada, že som tieto novely prečítala.

adelinka
25.10.2015 4 z 5

keďže som nestihla čítať ako povinnú literatúru, tak som prečítala teraz....tri príbehy, zo školy si pamätám akurát príbeh Ťapákovci....ale páčili sa mi všetky tri príbehy....

Božena Slančíková-Timrava
slovenská, 1867 - 1951