Hrdinovia

Hrdinovia https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/425771/bmid_hrdinovia-S9n-425771.jpg 4 18 4

Dielo Hrdinovia je novela pozostávajúca z dvanástich kapitol, zasadená do obdobia začiatku 1. svetovej vojny. Vojna zasiahne do života slovenskej dediny a postihne tak prostý ľud, inteligenciu aj pánov. Vystupuje tu veľké množstvo postáv, čo je jedným zo znakov realistickej tvorby, do ktorej spadá. Dej sa začína uprostred noci, keď všetkých zobudí hlasné bubnovanie. Celá dedina je ihneď na nohách a hrnie sa vypočuť si oznam. „Niektoré ženy ani vravieť nemôžu, len zubami drkocú od ľaku. Dedina je celá vzbúrená, ako čo by horelo. I páni povychodili z hrdých domov, panie otvárajú okná.“ Týmto spôsobom sa Timrava dostáva priamo, in medias res, k hlavnej a najvážnejšej téme diela.... celý text

Novely Literatura slovenská
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Hrdinovia : Obraz zo svetovej vojny , 1918

Starmoon
předevčírem 5 z 5

Nájdu sa ľudia, ktorí si idealizujú a romantizujú staré časy, tradičné hodnoty, tradičnú slovenskú dedinu... Timravu na nich! Myslím, že by ich rýchlo uviedla do reality (alebo teda aspoň do realizmu ;-)).

A inak, naozaj považujem za zázrak, že autorka, ktorá väčšinu života nevyšla z dvoch dedín, dostala len minimálne vzdelanie a svoj životopis zhrnula doslova do niekoľkých riadkov, dokázala napísať tak hlboké, nadčasové a dychberúce diela. Veľmi som si túto zbierku troch jej azda najznámejších noviel užila a úplne mi stačili na to, aby sa Timrava hneď etablovala medzi mojich najobľúbenejších autorov.

freejazz
09.12.2019 5 z 5

povinné čítanie v škole znamenalo vždy povinné odpisovanie čitateľských denníkov. ozajstní čitatelia však vedeli...
povinné čítanie v škole bolo ideálnym nástrojom na znechutenie a odpudenie prípadných záujemcov o literatúru. novému typu socialistického človeka mali predsa stačiť noviny a farbotlačové časopisy, tlačené na nekvalitnom papieri s obskúrnym obsahom.
lebo napríklad pri takej Timrave by si mohol vtedy žiačik, či študent začať uvedomovať súvislosti a nebodaj premýšľať. lebo na premýšľanie a uvedomovanie je práve taká Timrava vynikajúca.
ak ste z akýchkoľvek dôvodov od tejto skvelej spisovateľky ešte nič nečítali, dajte sa aspoň do Ťapákovcov - taká hlboká satira a karikatúra súčasníka sa asi v našej literatúre už nenachádza. a určite vás pri čítaní začnú prepadať divné myšlienky:) napríklad - v ktoromže storočí či tisícročí to vlastne žijeme?

Lucka11
07.08.2018 5 z 5

Jeden z klenotov slovenskej literatúry. Aj keď ide o povinnú literatúru, tak si nevybavujem ani jeden príbeh zo školských čias... Takže, som rada, že som tieto novely prečítala.

adelinka
25.10.2015 4 z 5

keďže som nestihla čítať ako povinnú literatúru, tak som prečítala teraz....tri príbehy, zo školy si pamätám akurát príbeh Ťapákovci....ale páčili sa mi všetky tri príbehy....