Hrdinové nové fronty – příběh punkové legendy

Hrdinové nové fronty – příběh punkové legendy https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/263625/bmid_hrdinove-nove-fronty-pribeh-punkove-263625.jpg 4 21 6

Volnou formou vyprávěný příběh této legendární punkové skupiny jistě osloví nejen její dobové fanoušky, ale i současné mladší příznivce. Petr Štěpán nás nechává nahlédnout do zákulisí událostí, které předcházely vzniku skupiny, přes její vývoj, tvorbu, nahrávky, koncerty, vzestupy a pády až po rozpad a zánik skupiny. Kniha obsahuje množství autorových zážitků a osobních vzpomínek, z nichž drtivá většina je v této knize publikována vůbec poprvé. Čtivou formou tím zároveň předkládá svědectví o životě nejen v punkové komunitě, ale též o době, kultuře a společnosti před pádem komunistického režimu. Naprostým unikátem knihy je komplet všech textů písní HNF, které jsou doplněny množstvím autentických dobových fotografií z celé éry skupiny pořízené v letech 1985 – 1988. Kniha vychází u příležitosti 30.výročí založení skupiny HNF!... celý text

Majto
27.02.2024 4 z 5

Ďalšia z biografií v mojej knižnici, ktorá vyvolala navyše spomienky na časy v pivnici domu kamošových rodičov, kde sme si pod dojmom náležite dospelých 15-nikov podávali od tatka "požičanú" Mars-ku a nenápadne premiestnenú fľaškovú desiatku, pričom nám pri tom sekundovali tóny vtedajšej CS-punk scény zo zašumených kaziet, kde nechýbalo ani HNF. Koľko kníh toto dokáže?

ozzak
11.05.2023 5 z 5

Výborná kniha o legende českého punku HNV . Kniha pojednává o vzniku a fungování punkové skupiny a jejich problémech s pred listopadovém režimem. Kniha je doplněna všemi testy HNV které nestratili bohužel vetcinou nic na aktuálnosti. Hlavní propagonista Petr Štěpán založil po zániku další legendu tentokrát gotického rocku XIII století.

Inozuka
26.11.2022 4 z 5

Každý, kdo se jen otřel o tuzemský punk nebo hardcore, musel zákonitě na HNF narazit. Jedna z nejoriginálnějších kapel stylu, která obstojí i ve srovnání se světovou scénou a válcuje dokonce i mnohem mladší bandy. I já mám rád dema HNF a řadu jejich skladeb považuji za nadčasové hity. Na knihu jsem se proto dost těšil a možná i proto je pro mě výsledek rozpačitý. Čtenář dostává v podstatě tři bloky vzpomínek, které se vzájemně doplňují a fungují i samostatně. Úvodní část je obecným uvedení do problematiky punku v ČSSR osmdesátých let, jihlavkého kulturního i politického podzemí a do mládí Petra Štěpána, autora knihy a frontmana HNF a XIII.Století. Tato část se čte dobře, je možná trochu povrchní, ale i tak zajímavá. V druhém bloku se snaží Štěpán rekonstruovat příběh HNF na základě vlastních vzpomínek, ale hlavně podle dobových zápisů v zinu Punk Maglajz. Zde nastává malinko problém, protože zápisky jsou celkem neuspořádané a nepřehledné, často bez kontextu a výsledek působí mírně chaoticky. Nicméně se krátká historie HNF z toho dá vyčíst, trochu chybí osobnější pohled a jasnější kontinuita. Poslední část knihy je potom věnována kompletním textům. Fanoušci určitě znají, ale i tak souborné vydání lyriky HNF určitě přivítají (včetně reprintu původních šmíráků), pro jiné bude jistě překvapením, jak byla poetika HNF přímá a neohrožená vůči tehdejšímu režimu. Shrnutí: mohlo to být lepší, ale i tak se jedná o cenné dílo, které potěší jak znalce a pamětníky, tak i laiky nebo punkový dorost

666Jitka
17.06.2021 5 z 5

Příběh české punkové legendy H.N.F. převyprávěný přímo frontmanem Petrem Štěpánem se četl sám a udělal mi velkou radost. V některých chvílích jsem měla pocit, jako bych byla na koncertech s nimi. Kapela H.N.F vznikla přesně v době, kdy měla co říct a za co bojovat. Nekompromisní texty a úderná hudba bude vždy patřit ke špičce českého punku.

Marquis
13.11.2016 5 z 5

Existovali len dve kapely, ktorých vystúpenia som sa vždy chcel zúčastniť. Kritická situace mi svoj božský koncert venovala už pred rokmi (a ja som si ho patrične užil). Tou druhou boli práve Hrdinové nové fronty. Petr Štěpán sa vždy rád chválil, ale keďže jeho hudba ma sprevádzala po celý život (v piatich rokoch! objavené XIII. století; v štrnástich "znovuobjavené" HNF) a bola mi zdrojom nevyčerpateľnej inšpirácie, rád mu to odpustím. Samotný príbeh kapely je celkom krátky, nechýba rozbor vtedajšej politickej situácie a autorove pocity z boja proti "Systému", fanúšika však určite poteší tiež kompletný súbor textov a dobové fotografie. Objektívne by som hodnotil štyrmi hviezdami, osobné sympatie však zvíťazili a tento neskorý unikát si rád zaradím medzi najväčšie poklady svojej skromnej knižnice. Po oboznámení sa s postojom Biafru (už nikdy žiadny koncert HNF) ho považujem za dôstojnú satisfakciu každému fanúšikovi Hrdinov.

kubrus
05.05.2016 5 z 5

Knihu jsem si koupil, řekněme mírně v náladě, na punkový akcičce. Od tý doby mi ležela asi tak čtvrt roku v knihovně a bál jsem se do ní pustit. Bál jsem se, že si zkazim názor na tuhle kapelu, že kniha bude další poučování proč pankáči nosej číra, a proč je všechno okolo na. . . Ale ono ne, je tam ta hlubší myšlenka, jsou tam ty důvody, proč kapela hrála to co hrála, proč vůbec existovala a hlavně proč skončila. Před přečtenim jsem doufal, že tuhle kapelu uslyším někdy hrát, ale teď už nechci, skončila v nejlepším a kdybych jí někdy slyšel hrát, nebyla by to ona, bylo by to něco jinýho a to vlastně nechci. Kniha za mě 5*

Petr Štěpán
česká, 1962