Hrdinové Arktidy

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Třináct povídek o letech 1935-1936, kdy sovětští zeměpisci, geologové, meteorologové a vojenští odborníci začínali prozkoumávat a civilizovat neprobádanou tundru, napsal autor jako ohlas na vlnu nadšení pro objevné práce v polárních oblastech, která tehdy zachvátila celý Sovětský svaz. Hrdiny povídek jsou dělníci, inženýři, lékaři, kteří všemi prostředky a s nesmírnou obětavostí bojují s přírodou a domorodému obyvatelstvu otvírají cestu k civilizaci....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42926/hrdinove-arktidy-42926.jpg 22
Žánr:
Literatura světová, Povídky

Vydáno: , Svět sovětů
Originální název:

Obyknovennaja Arktika, 1949


více info...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Hrdinové Arktidy

Adapa
03.12.2021

Zajímavá povídková sbírka, která začala velmi dobře. První povídky se odehrávají na osamělých polárních základnách, kdy hlavní roli hrají telegrafy a radiogramy, kdy se zprávy přenáší morseovkou o 140 znacích za minutu. Působilo to na mě dojmem sci-fi románů a povídek z 50. let, které se věnovaly kolonizaci Marsu, Sluneční soustavy apod.
Očekával jsem nános komunistické propagandy, byla zde v mnohem menší míře než jsem čekal.
Z osamělých polárních stanic jsem se v několika povídkách dostal do tundry, do domorodých vesnic a pak přišlo zklamání. Poslední povídky se mi nelíbily. Nejslabší byla o Eskymácích, kteří odešli na Wrangelův ostrov – to jak kdyby psal nějaký jiný spisovatel.
Chtěl jsem dát čtyři hvězdičky, ale za povídky o Eskymácích a podivný zmatek v několika posledních povídkách, kdy se někam vytratil děj, musím dát jen tři hvězdy.
Skvěle se to četlo s horkým čajem, v noci a přes francouzské okno jsem se díval na svou zasněženou zahradu…