Hrdinové

Hrdinové https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/63725/mid_hrdinove-HTB-63725.jpg 4 230 51

První zákon série

O Černém Dowovi se říká, že zabil víc mužů, než zima, a na trůn Severu se vyšplhal po hoře lebek. Král Spojeného království nemá v úmyslu s úsměvem přihlížet, jak leze ještě výš. Rozkazy byly vydány a vojska se plahočí severským blátem. Tisíce mužů se blíží k zapomenutému kamennému kruhu, bezcennému pahorku v naprosto nedůležitém údolí, a nesou si s sebou spoustu ostrého železa. Šermířský mistr Bremer dan Gorst přísahal, že na tomto bojišti znovu získá svou ukradenou čest. Je tou představou tak posedlý a tak navyklý na zabíjení, že se nestará, kolik krve při tom prolije. I kdyby měla být jeho vlastní. Prince Caldera čest nezajímá a už vůbec nemá v úmyslu se nechat zabít. Jediné, po čem touží, je moc a řekne jakoukoliv lež, použije každý trik a podrazí třeba všechny své přátele, aby jí získal víc. Alespoň dokud o ni nebude muset bojovat sám. Curnden Craw je poslední čestný muž na Severu a život válečníka mu nepřinesl nic než opuchlé klouby a pocuchané nervy. Už mu sotva záleží na tom, kdo zvítězí, chce jen dělat správné věci. Ale jak poznat, které to jsou, když svět kolem něj zmírá v plamenech? Ve třech krvavých dnech bitvy rozhodnou o osudu Severu. Ale jelikož jsou obě strany prolezlé intrikami, hloupostí, řevnivostí a malichernou žárlivostí, je velmi nepravděpodobné, že o něm bude rozhodovat čistota srdce nebo i síla paží…... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Polaris

The Heroes , 2009

PetrCepek
01.01.2020 4 z 5

Nikdy by mne nenapadlo, že zvládnu přečíst knihu, která je celá pouze o jedné třídenní bitvě. Zásluhou trilogie prvního zákona a pomsty nejlépe chutnající za studena jsem to nakonec svedl. Na můj vkus trochu "vybíjená", ale zásluhou starých známých Třesavce a Gorsta čtivá až do konce, byť kvalitou zůstává v mých očích o hvězdu za předchozími díly Joe Abercrobieho.

parxel
27.12.2019 5 z 5

Hrdinové jsou samostatný román, který volně navazuje na trilogii První zákon.

Jedním z hlavních tahounů děje se stává Bremer dan Gorst, který v roli královského pozorovatele, komentuje dění na bojišti i mimo něj. V určitém smyslu tak nahrazuje Gloktu, avšak jeho komentáře nejsou zdaleka tak břitké. O to více však vyniká na bojišti, kde se z něj stává doslova stroj na smrt a nejednou zvrátí výsledek bitvy. Přesto přese všechno zůstává Bremer dan Gorst tragickou postavou a to zejména díky své věčné nespokojenosti a vnitřní rozervanosti.

Ke slovu se dostávají i další postavy: Bethodův syn Calder, starý plešatý manipulátor Bayaz, věhlasný kaprál Tuny, který prežil kde co a dokonce i špetku skutečného boje a spousta další postav. Zajímavostí je, že ačkoliv některé z těchto postav, nejsou pro děj v podstatě vůbec důležité, tak dodávají knize tu správnou atmosféru válečného marastu. A právě na těchto nevýznamných postavách, autor krásně zobrazil to, jak se uprostře války, každý snaží přežít jak nejlépe umí.

V každém případě já jsem si čtení Hrdinů moc užil. Román je totiž doslova prošpikovaný spoustou vynikajících hlášek a černého humoru. Knihu bych doporučil všem fanouškům fantasy, kteří si nepotrpí na černobílé charaktery, ale dávají přednost přímému pohledu na realitu. Ať už se jim líbí či nikoliv.

denniys
30.10.2019 5 z 5

Perfektní knížka..tento díl je zase opravdu přísnej :) radost číst :) samá krvavá řežba a napětí, výborné souboje, intriky a lsti, hromada cti a přátelství...opravdu nádhera, která je ke všemu mistrně napsaná!!...postav a charakterů se tu najde mnoho a všechny jsou skvělé, cítíte všechny jejich emoce a považujete je za vlastní...za mě vede Finree, Gorst a jeho myšlenkové pochody, Dávivec a vlastně všichni :)

" Můj otec by rád dostal naše mrtvé zpátky". Jenže protektor severu už se obrátil k odchodu " zítra. Ti už nikam neutečou.".....

...Čas převrací jména, jako radlice pluhu převrací zem. Přináší nová, zatímco ta stará nechává pohřbená v hlíně...

"Myslel jsem, že jsem ti říkal, abys utekl", ozval se u jeho ucha známý Dávivcův hlas, pak se starý muž prodral davem až k němu.Calder se ušklíbl." Myslel jsem, že jsem ti říkal, abys mu to neříkal. Zdá se, že ani jeden nedokážeme udělat to, co se mu řekne." "Mrzí mě, že to dopadlo takhle." "Nemuselo to tak dopadnout." Viděl, jak se ve světle ohně Dávivec zamračil. "Máš pravdu, tak tedy, mrzí mě, že jsem se rozhodl pro tohle."

"....i když jste pro mě byl často, abych řekl pravdu, osinou v zadku, celkem vzato mi bylo ctí" Ozvalo se pronikavé třesknutí, jak se podpatky naleštěných bot srazily k sobě. A pak další. "Lorde maršále Kroyi, to mě bylo obrovskou ctí." Tunny i voják na stráži sebou trhli a postavili se do co možná nejstrnulejšího pozoru, když dvě největší hlavy v armádě náhle vykročily ze stanu.

"Tenhle váš člověk je po čertech dobrý zabiják," řekl Dow a zhruba tím shrnul to, na co Dávivec myslel. Děvče se ohlédlo přes rameno. " on je.." snažila se najít správná slova. " králův pozorovatel". Dow se ušklíbl. " Dneska udělal trochu víc, než jenom pozoroval. Má v sobě ďábla a já to myslim jako kompliment. Muži jako on by si na naší straně Bílé pěny vedli dobře. Kdyby byl seveřan, zpívalo by se o něm ve všech písních. Sakra, možná by byl dokonce sám králem, místo aby za něho jenom pozoroval."

Mrtvým za to dík, že má hlas hrdiny, když už mu doba přinesla žaludek zbabělce.

Metla
07.12.2018 5 z 5

„Hrdinové“ sklidili mezi mými oblíbenými recenzenty rozporuplné reakce - u někoho nadšení, z více stran "zaznělo" mnoho nespokojeného remcání, proto jsem ke knize přistupovala skepticky a dokopala se k ní až po sedmi letech od vydání. Pochopila jsem, proč to zklamání: sledujeme čtyři dny války, aniž by se autor obtěžoval naznačit, proč vznikla. Žádná klasika ve stylu zlý Mordor, devastující zemi temnotou, versus stateční klaďasové, kteří svým dobrodružným putováním svět zachraňují (a zachrání). Kdepak. Zapomeňte na černou a bílou, zapomeňte na šlechetné ideály. Tady máme jen muže (převážně muže) s jejich nectnostmi, kteří se vzájemně vraždí a mrzačí, aniž by pořádně věděli proč. Prostě dostali příkaz odněkud shůry a tak dělají, co umí (nebo neumí). Špinavé válečné epizodky, nikoliv souvislý epos.
Někdo bojuje hlavně s bolavými klouby a pocitem, že je na tyhle sračky už moc starý. Jiní si hýčkají přebujelé ego v naleštěné zbroji. Další se snaží bitvám vyhýbat a pouze profitovat (krást, loupit, kšeftovat, případně intrikovat). Jeden je v líté řeži smrtící mašina, dodávající spolubojovníkům odvahu a naději, ovšem při sledování vnitřních monologů tohoto „hrdiny“ jsem nevěděla, jestli nad ním mám zaplakat nebo se pozvracet. A čerství rekruti? Ti ani nestačí zírat, jak rychle jejich sny o velkých činech zapadnou do bláta.
Takovou chásku pochybných existencí si přece čtenář nemůže oblíbit… chyba! Většinu z hlavních charakterů, kterým se „Hrdinové“ věnují, jsem se brzy naučila mít ráda a držet jim palce. Ani tak ne kvůli přežití, spíše aby se nedopustili nějaké obzvlášť velké hnusárny. Bylo snadné se citově angažovat u Curndena Dávivce a jeho tuctu, těžší u sebelítostivého Bremera dan Gorsta či oportunisty kaprála Tunnyho a celkem obtížné u křivého prince Caldera, všichni na mě svým způsobem silně zapůsobili. Sice jsem nečetla kdovíjak dychtivým tempem, ale každá z linií mě bavila. Některé byly až příliš předvídatelné (Beck a Reft), jiné dokázaly překvapit malinko negativně (Černý Dow a Finree), nicméně jsem nezaznamenala vyloženě nudné pasáže.
Komu vlastně držet palce, drsnému severu nebo civilizovanému jihu? Na tom absolutně nezáleží, tohle je kniha o lidech a válce. Abercrombieho cynický (imho realistický) přístup nechává málo prostoru pro skutečné hrdinství, není však jen sbírkou negativních zkušeností. A já toho stále ještě nejsem přesycená. Možná pomáhají více než roční rozestupy mezi autorovými romány (na druhou stranu se mi poztrácelo pár… no, více párů souvislostí).
Součástí „Hrdinů“ je trojice map s jednou drobnou zvláštností: ukazují stále stejné území, mění se akorát pozice vojsk, jednotlivých divizí, batalionů, prostě všech těch band reprezentovaných jejich nadřízenými (a sem-tam zmizí nějaká budova).
Jak je zřejmé z komentáře i z hodnocení, k remcalům se tentokrát nepřidám, já jsem si „Hrdiny“ užila skvěle a brzy se hodlám vrhnout na „Ostré konce“. 90%

Alma-Nacida
02.12.2018 5 z 5

Nikdy bych nevěřila, že mě popis třídenní bitvy vtáhne a strhne tak, jak se mi to u téhle knihy stalo. V průběhu čtení jsem si vzpomněla na kdysi dávno viděný film Hamburger Hill. :-) Kniha si těch pět hvězd rozhodně zaslouží.

trudoš
08.07.2018 5 z 5

„Tohle je podstata války. Že nutí lidi dělat nové věci s tím, co mají. Nutí je myslet novým způsobem. Bez války není pokrok.“
Bezkonkurenčně nejlepší military fantasy od dob Legendy Davida Gemmella. Joe Abercrombie uchopil jednoduché téma a využil ho se vším všudy, aniž by měl v původním plánu napsat něco přelomového. Jenže se mu to povedlo, alespoň v mých očích. Na pěti stech stranách rozehrává drama jedné třídenní bitvy, jíž nekomplikují žádná spiknutí, svízelné výpravy či hrdinné zachraňování světa. Zkrátka obyčejná, ovšem nezbytná řezničina. Automaticky se nabízí, že v druhém plánu bude nějaký protestsong, ale autor nemoralizuje ani nehodnotí skutky těch či oněch. Války se prostě dějí a lidé v nich bojují. Právě na ty se Abecrombie zaměřuje, když odhaluje jejich skutečné charaktery - zbabělce, prozíravce, horlivce, prolhance, obětavce a mnohé další. Každá z postav je přitom natolik výrazná, že si ji budete pamatovat i dlouho po dočtení. Už jen proto, že málokterá z nich přežije.

Slartibarkfast
06.12.2017 5 z 5

Velmi slušný kousek, který si fanoušci původní trilogie jistě nenechají ujít. Výtečné dialogy (i monology), zábavně vykreslené scény i charaktery s duší. Hluboké myšlenky z úst těch nejnepravděpodobnějších. Ke konci sice velmi předvídatelné, ale celkový dojem je výborný. Rozhodně stojí za to přečíst. Rozepsal bych se víc, ale pozitivní kritika není můj styl. 90%

charlie_ando
18.10.2017 4 z 5

Knížka se jmenuje Hrdinové, ale kromě těch kamenných menhirů, které nesou jejich jméno. Stojících na osamocené mohyle uprostřed malebného údolí někde na Severu, tu žádného nenajdete. No možná jednoho... Já jsem si vybral Curndena Dávivce... ale můžete vybírat z velkého množství postav (asi 70) vice či mé sympatických... Ač těch opravdu hlavních je asi 10, kolem nich se točí vyprávění. O čem je vlastně tahle knížka? Je o tří denní bitvě na jednom zapomenutém místě, kde se střetnou válečníci Severu (ne nepodobní Skotům, Irům a Vikingům) s armádou Království (červené kabáty prozrazují, inspiraci v anglických červeno kabátnících) a o tom co bitevní vřava dělá s lidmi. Ač je to válkou protřelý starý lord maršál Kroy nebo kluk Beck co mu teče mléko po bradě a ještě před týdnem oral pole doma na statku. Z knížky je cítit velká inspirace R. Holmesem a jeho studií Obrazy války. Ale na stránkách se jenom nebojuje. Díky velkému počtu postav je čtenáři umožněno vidět zlomové okamžiky těch několika dnů očima vždy několika protagonistu a to dává knížce neuvěřitelnou plasticitu. A když tu do sebe nejsou zaklesnuté meče a válečné sekery najdete tu spoustu přátelství, intrik, nějakou tu zradu, politiku, snahu žít obyčejný život a dokonce i lásku (několik málo postav jsou i ženy...). Všechno to hemžení je zasazeno do kouzelného "fantasy" světa. I když nevím jestli jeden mág a jedna čarodějnice dělají "fantasy" (zvlášť, když jejich kouzlení je vlastně chemie v praxi), klidně by to mohla být bitva Stoleté války. Knížka je čtivá a v některých okamžicích uhání jako splašený kůň, že není prostor se nadechnout a někdy autor dokáže zvolnit a dá prostor těm nejniternějším pocitům. Pro mě čtení dosáhlo vrcholu v kapitolách Oběti, Most, Krev a samotný závěr přinesl několik nečekaných dějových zvratů. Konečné hodnocení je velmi kladné a můžu všem jen doporučit. Skvělé odpočinkové čtení na dlouhé zimní večery.

Lordan
08.08.2017 5 z 5

Ta kniha sice byla moc roztahaná na můj vkus, přesto je to ale asi jedna z nejlepších military fantasy knih vůbec (že jich ale je :D).

Archie
30.06.2017 5 z 5

Po trilogii dalsi uzasny Abercrombie. Tentokrat komornejsi (byt se obrovska bitva za komorni udalost da oznacit pomerne obtizne), o to ale soustredenejsi na pohnute osudy muzu zavislych na adrenalinu valky. Abercrombie naprosto perfektne ovlada vypraveci prostor a vsechno drama, lehkym perem vyvolany ctenarsky zajem o postavy, stovky malych detailu i hlavni pribehovy oblouk. Vse do sebe znovu zapada v treskute zabavny, spinavy, cynicky, obsahove plny fantasy koktejl. Promokle bitevni pole, jeste hrozivejsi navratilec Cerny Dow, brilantne vykresleny Bremen dan Gorst, loutkar Bayaz, Finree, Davivec, princ Calder, tragicka postavicka Jalenhorm - lide z masa a kosti. Kdepak hrdinove. A proto je to tak straslive zabavne. Silnych 5 hvezd.

Martin1974
13.02.2017

Po 150 stranách trápenia, som to ukončil. Krvavá Deviatka, Glokta ... preboha, kde ste?!

Pigface
26.01.2017 5 z 5

Ke knize jsem přistupoval pravda trochu nekriticky, protože autor patří v současnosti mezi moje favority. Příběh je vymezen zdánlivě krátkým časovým úsekem, protože Hrdinové vpravdě popisují osudy hrdinů u Hrdinů během jedné, zato zásadní bitvy o osud Severu. Jak jsem byl zvyklý z předchozí trilogie a co kvituji s povděkem, Abercombie se opět s níčím nemaže, klikatí osudy postav a děj dělá kotrmelce. Čtenář zlehka proplouvá dějem. I když žánrem je kniha z ranku fantasy, příběh i postavy jsou vlastně uvěřitelné, charaktery postav jednou dole, jednou nahoře a v ději se cítíte jako pozorovatel in situ. Magie do děje příliš nepromlouvá a na výsledek děje nemá zásadní vliv. Z nýmandů se stávají jakoby mimochodem hrdinové a hrdinové občas dostanou, co (ne)zaslouží. Výborné! Abercombie mně opět přesvědčil, že je mistrem, co se neutne a těším se na další setkání.

aneta3874
05.05.2016 5 z 5

Změť postav - perfektní trénink paměti! Knížka je to skvělá, výbroně propracovaná a neuvěřitelně návyková. Sice Vám bude asi prvních 200 stránek trvat, než se zorientujete, ale poté se ocitnete přímo v centru bojiště. Budete s hlavními hrdiny prožívat každý den, každý konflikt a každý pocit. Jakmile knihu odložíte řeknete si: "To už jsem zpět v realitě?" Ano, tak silná ta kniha je.

Franc
04.01.2016 5 z 5

Jedna hora, 2 nepřetelské strany bušící do sebe po 3 dny hlava nehlava.

Můteže si říkat, jak je možné z toho vytěžit skvělou knihu? Věřte, nevěřte autor to opět dokázal. Toto je čtvrtá kniha, kterou jsem od něj četl, a opět nemohu než tleskat radostí.

Ano, dějová linie je možná prostá a jednoduchá, ale z těch pár ingrediencí které autor použil, uvařil skvělé jídlo, které musí čtenářův hlad plně zasytit.

Skvěle vypracované postavy - intrikující Calder, tajemný Třesavec, neústupný Dow, bláznivý Whirrun z Blighu, uražený Bremen, vyčůraný kaprál Tunn, tajemný mág - ti všichni a mnoho dalších Vás budou bavit od začátku do konce. Skvělé popsané bitvy, útok střídající útok, ústup následovaný úprkem, hrdinství jedněch, zbabělost druhých.... Bylo by toho hodně, co by člověkmohl vyzdvihnout, a téměř nic, co by mohl kritizovat

Takže kdo má rád žánr military fantasy, ten by si tuto knihu rozhodně neměl nechat ujít. Věřím, že ještě nadlouho mu tato kniha uvízne v paměti.

Benjiki
01.01.2016 5 z 5

Dost dobrá řezničina. Hlavní postava šedivého žoldáka je dost sympatická, vlastně jako všichni z jeho tuctu - Whirrun pls! - o které jsem se vážně celou dobu bál. Popis bitev surový a dostatečně realistický. Popravdě, jeden z nejlepších co jsem kdy četl. Svým vražedným cynismem mi to občas připomínalo seriál Fargo, ale to jen tak pomimo. Kniha která si na nic nehraje a dává dost velkou zábavu, všechny postavičky jsou svým způsobem cool, "ach ano pane, vsechno je v pořádku, jen umírám touhou šoustat vaší dceru "....jo, prostě lahůdka. Oblíbená postava: Whirrun z Blighu. 9/10

Claudius
28.09.2015 4 z 5

Celá kniha je vlastně popis pouhých tří až čtyř dnů, ve kterých se odehrává bitva. To je poměrně originální téma. Bitev už jsme sice v literatuře měli mnoho, ale že by se jednou bitvou dopodrobna zabývala celá 580 stránková kniha, to je dost neobvyklé.
Na Abercrombieho styl je tu však neobvykle mnoho kladných postav - Curnden Dávivec, rovný a přímý, jeho tucet jdoucí za svým velitelem, Calder litující smrti Nejslabšího a milující svou ženu a pak ještě Finree, která zachraňuje zajatce. Dokonce i Gorst, který převzal typickou postavu odkopnutou společností, vlastně všem kolem pomáhá. Ne že by mi to vadilo, jen to člověk nečeká. V porovnání s naprostými tunami cynismu v předchozích knihách tu máme jen kaprála Tunnyho a Třesavce v pozadí, jehož plnou ironii docení jen ten, kdo četl "Nejlépe chutná za studena".

ilicka
17.06.2015 4 z 5

Deprimující nefantasy s antihrdiny, kterým se dá fandit (Calder, Dávivec, Beck). Historie jedné války se vší malostí a nesmyslností a sérií špatných rozhodnutí. O text jsem při čtení sice chvílemi zakopávala, ale začetla jsem se.

elutep
20.04.2015 3 z 5

Ostatní knížky od J.A. se mi líbily víc, i když i z popisu tří dnů na bitevním poli vytvořil dle mého dosti čtivý počin. Děj byl v podstatě pořád napínavý a téměř nedal vydechnout.

dusan122
01.03.2015 4 z 5

Krev,zrada a jeden starý unavený válečník.

Chidlink
29.12.2014 4 z 5

No na první zákon to asi nemá, ale stejně je to velmi dobré čtení. Na knihách mi vždy vadí předvídatelnost, tady fakt nevíte do posledního okamžiku jak to dopadne, nebo koho nechá Abercrombie natáhnout bačkory. Přesto k plnému hodnocení stále něco chybí, ale bavil jsem se dobře :)

dark fantasy

Joe Abercrombie