Hřbitovní kvítí

Hřbitovní kvítí https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11939/hrbitovni-kviti-11939.jpg 4 240 30

Sbírka velmi pesimistických básní. Neruda zde vyjadřuje zklamání z tehdejšího života, kritizuje morálku. Objevuje se tu i sociální otázka, zabývá se chudobou. Nedůvěřuje lásce ani lidem. Cítí se velmi osamělý, roztrpčený. Tato sbírka je určitým protestem proti pokoře. Smutek je tu doplňován pocitem vzpoury proti pokoře. Podle vydání z roku 1858, k padesátému výročí básníkovy smrti, za redakce Bedřicha Beneše Buchlovana.... celý text

nikolet
14.04.2019 1 z 5

Nic moc. Autor očividně nemá rád ženy.

DarkLady
09.01.2019 3 z 5

„Aj zde odpočívá poezie,
byla, kvetla, zvadla, zetlela!“

RenkaB
30.12.2018 3 z 5

Tato kniha se ke mně dostala jako e-book od nakladatelství BookLand, bohužel nemá ISBN a tak zde nejde přidat jako další vydání.

Nerudova várka poezie v této knize naprosto vystihla mé aktuální duševní rozpoložení. Kdo máte více než dost sklíčení, chmur, bezútěšnosti, tak tady dostanete další porci. Uvažte, zda to unesete, ještě než knihu otevřete.

"Co květ toužil, přece vyplněno
políbením slunce uvadnul
tobě osud dal však jiné věno
snové prchli, ty jsi uchřadnul."

TheMelorry
21.11.2018 3 z 5

Básně, ze kterých melancholie a pesimismus vyloženě sálá. Rozhodně jsou ale zajímavé a mají v sobě jisté kouzlo.

holkaslebkou
20.05.2018 3 z 5

"...
a tvé oko nad zbořeným světem
ideálů hořkou slzu roní."

Ačkoliv jsou Nerudovy verše bezprostředně spjaty s dobou vzniku (zániku?), jejich platnost často dosahuje až k dnešku...

Vážkopis
08.04.2018 3 z 5

Tím se Neruda zahřál. To, co nastalo po této sbírce, rozhodně nikdo z dobové kritiky nečekal.

EmiClare
25.04.2017 3 z 5

Jsem už navyklá na pozdější, propracovanější formu básní. Už se k té knížce asi nikdy nevrátím a nemusí mě to mrzet.

PeťkaW.
03.04.2017 3 z 5

Z díla vyloženě čiší pesimismus a deprese, které Neruda během psaní prožíval. Básně jsou plné bolesti, beznaděje, smutku, takže se není čemu divit, že byla sbírka ve své době zatracena. Skepse se nenosila a Neruda vybočoval z "duhové" tvorby té doby. Tím spíš si zaslouží tato sbírka pozornost.

Tlapka
22.06.2013 4 z 5

Červi mezi těly, kritika pokrytectví, pocit marnosti, všeho je tu dost. A není to vůbec špatné! A to nejsem zastáncem a milovníkem této ponuré atmosféry.

Thanyss
17.06.2013 4 z 5

Nerudovo Hřbitovní kvítí mě nadchlo. A to i přes to, že bylo ve své době zatracováno. Pokud máte rádi veselé básničky, tak tuhle sbírku rozhodně nečtěte. Je plná smutku a ponurosti. Možná jsem zvrhlá nebo nevím, ale mně se tenhle styl prostě líbí.

lyrika klasická literatura

Jan Neruda