Hřbitov nevěst

Hřbitov nevěst https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/367286/bmid_hrbitov-nevest-t6F-367286.jpg 3 127 65

Přízračná sibiřská tajga, nekonečné bažiny, zapomenuté trestanecké osady. Prostředí, ve kterém se osamělý český etnograf cítí méně sám. Hledá poslední příslušníky místních domorodých skupin, kteří zde živoří na hranici jejich zanikajícího světa. Celý kraj ale zahaluje závoj strachu. Mizí v něm mladé dívky. A není nikdo, kdo by je hledal. Etnograf se seznámí se sestrou jedné z pohřešovaných a nechá se postupně pohltit pátráním po osudu ztraceného děvčete. Většina cest, po kterých se vydává, však končí hluboko v lese…... celý text

trudoš
trudoš
13.02.2024 3 z 5

Thriller se dvěma pozitivy – ponurou atmosférou opilé postsovětské země a s rekem, který není akčním hrdinou. V případě druhého bodu jde ale zároveň o největší slabinu. Protože, i když se mi líbí, že je příběh psán z pohledu obyčejného člověka, který se ocitne na místě, kde standardní západní procedury nefungují a morálka je nastavená úplně jinak, nejde o protagonistu, kterému bych dokázal držet palce. Jeho způsob vyšetřování až příliš připomíná vesničana, absolutně netušícího, kam se vrtnout a nešťastně pobíhajícího po nákupním centru.
Jednoduchá dějová linka by mi ani tolik nevadila, mám tyhle věci rád. Problém je, že hrdina Tomáše Boukala někde začne, vydá se nějakým směrem, tam nepochodí, vydá se jiným směrem, tam náhodou narazí na pachatele, dojde ke konfrontaci a konec zvonec. Tohle je špatně, chybí tomu prvek napětí, což ještě podtrhne ultra depresívní konec, o kterém si myslím, že jej autor napsal z trucu, aby si čtenář moc nemyslel. Mohla z toho být dobrá povídka, ale román?

poiu
poiu
12.12.2023 4 z 5

(SPOILER) Tak detektivka tohle moc není, i když vraždy tu nějaké jsou...

Je to spíš realisticky podaný popis ruského venkova a jeho okolní krajiny. Najdeme tu všechno: husté březové lesy, smutnou tajgu, úzkololejku vedoucí odnikud nikam a zatlučená, rozkradená a rozbitá nádražíčka ztracená v hustých lesích a bažinách. Opuštěné vesnice, kde žije 1 - 5 posledních obyvatel, kteří si vaří čaj na kamnech ze starého plechového barelu, loví ryby v ledové řece a spí na slamníku ze starých hader. Pořád prší nebo je hustá mlha, takže o depresivní prostředí je postaráno. Posvítit si můžete petrolejkou a žal zapijete v nejlepším případě vodkou či jinou pálenkou, v horším případě lékařským lihem, v nejhorším případě technickým lihem.

Lidé, které v knize potkáváme buď pijí do němoty nebo jsou nešťastní.... A do toho ještě mizí mladé dívky.

Ale kam mizí? Do města za lepší prací nebo zmizely navždy bez rozloučení? Kdo ví? Ale nikdo po nich nechce (nebo nemůže) pátrat...

Ukázka:
"Víte, když zmizela, byly Naděnce sotva tři roky. Vždy si stoupla k oknu.... dlouho se dívala ven na ulici, úplně tiše plakala, slzy se jí koulely po tvářích. Říkala: >> Maminko, vrať se už prosím, já tu na tebe čekám.<<"

iv.ča
iv.ča
13.09.2023 3 z 5

Příběh opravdu hrozný. Kniha se četla dobře, ale nepřišlo mi to moc dotažené do konce. A konec se mi nelíbil vůbec.

Spartanka26
Spartanka26
06.09.2023 5 z 5

Kniha už ze začátku byla velice chytlavá, tak též i na konci. Velice se mi líbil detailní popis sibiřské krajiny. Děj byl velice napínavý, takže mě bavilo se k ní vracet. Knize dávám plný počet hvězd, protože to je přesně můj typ knih.

Radek99
Radek99
23.07.2023 4 z 5

Navzdory bulvárně-clickbaitovému názvu a žánrovému vymezení na obalu (,,Sibiřská detektivka") jde o překvapivě skvělou a čtivou temnou (noirovou) detektivku s velmi plastickým popisem severouralského regionu a vykreslení bezútěšnosti života v současném postsovětském Rusku - rozpad impéria, rozpad hodnot, rozpad civilizace...plus onen pověstný východní alkoholismus...

StrYke
StrYke
21.06.2023 4 z 5

Mně se kniha velmi líbila. Především pro její tísnivou, ponurou atmosféru a dobrý popis drsné sibiřské krajiny, jejích obyvatel i tamějších zvyků. Z textu lze snadno poznat, že T. Boukal takové prostředí sám důvěrně zná. Slabší stránkou knihy je však samotný závěr, který mi přišel takový... nedotažený. Pravděpodobně šlo o autorův záměr (ne každý příběh nutně musí končit vysvětlením a ukončením všech dějových linek), ale mně to nějak nesedlo.

twigxi
twigxi
03.02.2023 2 z 5

Nadherne popsane prostredi, to jsem si opravdu uzivala. Pribeh samotny me zaujal ale bohuzel jen na chvili. Nedokazala jsem udrzet pozornost, ani se szit s postavami. Knihu ale navzdory horsimu hodnoceni rozhodne nezatracuji. Co me uplne dostalo, je posledni kapitola "misto doslovu". O autorovych zazitcich (a o nem samotnem) bych chtela vedet vic. Jsem rada, ze jsem se takto dozvedela o tom, co se kdesi v tajze opravdu stalo.

tonysojka
tonysojka
14.12.2022 4 z 5

Četl jsem knihu z prostředí tajgy od Petry Hůlové "Stanice Tajga" a Boukalův příběh mi přijde stylem vyprávění střídmější, sevřenější a hlavně kratší .
Krátké kapitoly, krátké věty, přesto před očima vytvářejí plastický obraz nádherné i drsné přírody.
Příběh podle skutečné události je temný a,jak se zde v komentářích často píše,bezútěšný,postavy jsou melancholické, násilnické nebo opilé, milice lhostejná a úplatná, hlavní hrdina nerozhodný.
Zkrátka taková sibiřská postsovětská realita.
A není to "sibiřská detektivka",ale thriller,kde je všechno špatně.

megan35
megan35
13.11.2022 3 z 5

Kniha se četla dobře,ale ten závěr jsem nějak nepochopila,o vrahovi snad jen pár řádek...motiv a hlavně souvislosti,to mě nějak uniklo,mělo to moc rychlý a pro mě překotný konec.

jitka7326
jitka7326
02.09.2022 4 z 5

Etnolog putující po Sibiři pátrá po zmizelých dívkách. Líbil se mi popis přírody ale celou dobu jsme měla pocit zmaru a bídy.

Míra_V
Míra_V
06.02.2022

Vžil jsem se do místního prostředí, skoro jako v Cestách na Sibiř. Vložený vymyšlený příběh je sice na motivy skutečné události, ale je cítit fikce.

konspi0856
konspi0856
12.01.2022 4 z 5

Marketingová nálepka "sibiřské detektivky" tomu dělá trochu medvědí službu. Čtenáře detektivek totiž může děj zklamat. Přitom je to bezútěšné čtení o mizení přírodního národa, o temnotě, která tam číhá. Nemohl jsem se odtrhnout.

Parwana
Parwana
02.01.2022 3 z 5

(SPOILER) Čekala jsem od knihy něco trochu jiného, ale i tak mě ponurý příběh ze syrové tajgy, kde lišky a medvědi dávají dobrou noc, od první stránky nepustil. Etnolog pátrá mezi supy po zmizelých mladých ženách, jeho pátrání však končí tragicky. Bída místních lidí byla vykreslena velmi přesvědčivě, škoda odbytého konce příběhu.

Majkl079
Majkl079
03.11.2021 4 z 5

Upřímně řečeno, tady je každý komentář obtížný. Kdo čekal něco ve stylu Dítě číslo 44 nebo severské detektivky, musí být nepochybně zklamaný. Já jsem ovšem dostal přesně to, co jsem podle předchozích komentářů čekal. Obraz rozpadlé společnosti, kde už není místo pro žádnou lepší budoucnost.

kh1989
kh1989
09.04.2021 2 z 5

Pane profesore nic moc. Sice to je inspirováno skutečností, ale není to propracované. Bestselleru tímto stylem nedocílíte. Dvě hvězdy.

pajaroh
pajaroh
26.01.2021 3 z 5

Konec se mi líbil a záhada ztracených dívek je chytlavá, zvlášť když se zakládá na pravdivých událostech. Také realistické popisy osad, počasí a oblasti - je vidět, že ji autor dobře zná. Samotný příběh v knize mě až tak neoslovil, je takový... mdlý. Mám raději autorovy naučné místopisy.

Roseblood
Roseblood
06.01.2021 5 z 5

Nádherně popsaná příroda, životy místních obyvatel. Příběh je založený na skutečné události. Napínavý děj, velice silné téma příběhu. Ponurý příběh se spoustou opuštěných osad, rozpadlé vesnice, napětí.

Kniha není úplně typická detektivka ale mě se líbila moc, přečetla jsem ji během pár hodin.

hodnocení: 5/5*

ludek.n
ludek.n
22.11.2020 3 z 5

Mladý český etnolog se toulá po vybydlených vesnicích severního Uralu a nahlíží do lidských osudů, poznamenaných steskem, nostalgií a touhou po něčem, co dávno zmizelo v minulosti. Boukal má tuhle atmosféru zmařených šancí, frustrace, lhostejnosti a zkázy nastudovanou velmi dobře a umí ji svým čtenářům plně zprostředkovat. V sychravém podzimním odpoledni se pak může taková četba rozvinout až do zničující literární deprese. K tomu desítky pohřešovaných dívek, které jsou buď mrtvé, nebo nucené k prostituci, a je načase objednat si termín u docenta Chocholouška na psychiatrii. Boukal se nicméně tématu dotýká citlivě a s pokorou. Jeho amatérské pátrání má příchuť spíše dobrodružné výpravy, než detektivního šetření. Jít si zastřílet na jeřábky a tetřevy je téměř stejně vzrušující, jako návštěva v domku krásné Mariny. Rozhodující zápletka asi málokoho překvapí, přesto očistná závěrečná katarze míří na ta správná místa a dává celému příběhu rozhřešení.

Artep25
Artep25
22.11.2020 4 z 5

Za mně zajímavá ta bezútešná atmosféra knihy .Docela depresivní. Jinak kniha byla celkem fajn čtivá .

michimuller
michimuller
19.11.2020 3 z 5

SIBIŘSKÁ DETEKTIVKA? nemám srovnání, protože ruské knihy v našich zeměpisných šířkách posledních pár let nezažívají zrovna boom a z mladých školních let si pamatuju maximálně Tygříka Vasku a ten by měl do detektivky asi stejně daleko. Pod označením detektivka si představuji něco naprosto odlišného, nikdo nic nevyšetřoval, policie jaksi odsunutá na okraj společnosti a hlavní hrdina se toulá Tajgou a hledá smysl života, takže něco jako zápisky z cest by odpovídalo skutečnosti. Na druhou stranu to nebyl vůbec špatný počin, četlo se to poměrně rychle a dobře až na ty naprosto ploché bezemoční postavy naložené v lihu, samohonce nebo i říční vodě a děj plynuj stejně plíživě jako ta řeka Tajgou. Žádné stopy, indicie nebo střípky skládanky, které do sebe zapadají. Nedávno jsem četla na internetu článek jak v oblasti Nižnij Tagil hladoví medvědi plení hřbitovy, děsí místní obyvatele a vyhrabávají mrtvoly a zůstal mi zeměpisný název v podvědomí. Věřím tomu, že pokud by neokoukaný námět knížky podle skutečné události zpracoval jiný autor a uchopil jej malinko jinak, mohla to být pecka.