Hravocesta

Kdo jednou pozná, že venku je to bezva, ten už jenom v křesle s knížkami nevydrží. A to ani s těmi zajímavými o přírodě! Myška dřív četla hodně. Ale od chvíle, kdy začala prozkoumávat okolí svojí nory, pozorovat brouky a všechno zapisovat do své vlastní encyklopedie, na čtení nebyl čas. A když si na léto naplánovala návštěvu tetiček ve městě, sbalila klíč k určování rostlin, cestovní deník, ořezala tužku a vyrazila na cestu. A co že si do deníku zapisovala a zakreslovala? Trasy stěhovavých ptáků, tvary rozvětvených kořínků olše v potoce, čárky za každou padající hvězdu. Ale i smutek z odpadků, které v přírodě našla, nebo špinavé vody v potoce. Tak kdo si sedne s myščiným cestovním deníkem do křesla a kdo z něj radši vytrhne jen pár stránek s návodem na sestavení úpravny vody nebo odlévání zvířecích stop, nacpe si je do kapsy a hned tohle všechno poběží vyzkoušet? Pokračování přírodovědného vyprávění z knihy Hravouka, tentokrát i s otázkami a stolní hrou na předsádce....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/488028/big_hravocesta-GXL-488028.jpg 41

Kniha Hravocesta

Greena

Tereza Vostradovská napsala a ilustrovala krásnou knížku pro děti Hravouka. Dalším povedeným dílem je knížka Hravocesta. Opět se v ní setkáme s myškou, která žije v noře pod zemí. Jednoho dne jí přijde dopis od tetiček a myška se za nimi vydá na výlet. Kniha je opět kreslená tak, že vidíme průřezy do půdy a krajiny. Děti tak mohou pozorovat, jak v zemi žijí larvy a brouci, myška či třeba křečci. Na ilustracích pak mohou poznávat nejrůznější zvířata a rostliny. Myška si na cestu zabalí potřebné vybavení jakým je mapa a kompas. Poznává svoje okolí, zjistí jak různá zvířata zimují, jak se dá pozorovat počasí, jak se stěhují ptáci do teplých krajů, naučí se poznávat stopy zvířat, vyrobí si z kůry lodičku a vybaví si krabičku poslední záchrany, která je na cesty potřebná. Myška si také vyrobí svíčku z včelího vosku, bude pozorovat a poznávat hvězdy a souhvězdí, zkusí si filtrovat vodu i uvařit čaj ze sušených bylin. Takový výborný čaj přinese darem i tetičkám. Ke konci knihy si ještě děti mohou zahrát hru. Stačí jim k tomu kostka a nějaké přírodniny.
Jaká jsou vaše oblíbená zvířata, rostliny a stromy? Moje jsou medvěd, pes, havran, tulipány, sedmikrásky, kopretiny a bříza. A jestlipak to čte někdo, kdo má moc rád lišky?