Hranice placená krví: Sovětsko-finské války

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Historie sovětsko-finských válek je u nás málo známou či dokonce neznámou skutečností, a přitom se jedná o zajímavý a velice dramatický pohled nejen na osudy malého národa ve vztahu k velkému sousedovi – Rusku a posléze Sovětskému svazu, ale i k jiné velmoci – Německu. První ze tří válek začala již v roce 1918, kdy přes Leninovu proklamaci o právu Finska na nezávislost sovětská vláda podnítila ve Finsku občanskou válku a za intervence Rudé armády se snažila připoutat zemi k sobě. V roce 1939 následovala další fáze bojů, a to po požadavcích Sovětského svazu na odstoupení některých strategicky významných území. Následovala druhá, tzv. zimní válka, ve které byli Finové přes hrdinný odpor nakonec donuceni k uzavření míru a splnění Stalinových územních požadavků rozšířených o válečné reparace. Finsko poté přijalo nabízenou německou pomoc, aby nakonec využilo německo-sovětské války k vojenským akcím po boku wehrmachtu. Proběhlo tak třetí dějství sovětsko-finských válek, které svým způsobem navazovalo na dávnou historii rusko-finských válek. Za využití bohatého dokumentárního materiálu i vzpomínek a deníků tak před čtenářem defilují jak velké osobnosti, včetně Mannerheima, Stalina či Hitlera, politiků a generálů všech zúčastněných zemí, tak i prostí vojáci, lidé a jejich osudy v dobách míru a především války....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/223857/big_hranice-placena-krvi-223857.jpg 3.920
Nahrávám...

Komentáře (8)

Kniha Hranice placená krví: Sovětsko-finské války

Tomas@S
20.02.2018

Komunisti pochopitelne v ucebnicich dejepisu o finsko-ruske zimni valce radsi moc informaci nedavali, jejich velky vzor by nevypadal zrovna dobre. Presto i to malo co jsme se ve skole ucili zpusobilo ze Finsko bylo najednou velmi sympatickou zemi :-) Vsechny podrobne informace o samotne valce i cele historii okolo jsou obsazeny v hodnocene knize. Je skvele se dozvedet vsechny detaily. Skoda jen, ze mapove podklady jsou tak ubohe, je jich malo a nepomuzou v podstate vubec co se behem konfliktu presne delo. Vsechno podstatne je jenom a pouze v psanem textu, coz je dost obtizne sledovat co se to vlastne stalo z geografickeho pohledu.

Langosh
02.11.2016

Škoda překlepů a některých chyb. Ale je to česky psaná kniha o rusko-finských válkách, což je u nás unikát. Nic jiného u nás o zimní válce není napsané (o pokračovací válce je ještě detailnější dílo Hloupost nebo agrese, ale to není české dílo). Kniha byla čtivá a přinesla řadu nových a zajímavých informací.

Člověk se například seznámí s tím, že SSSR a hlavně jeho vůdci byli stejní diktátoři a uzurpátoři jako Němci (ovládli pobaltské republiyk a chtěli ovládnout Finsko a šířili svůj vliv dál na západ do Evropy) a jestli nebylo lepší je vyřídit oba (i když válka by byla delší a mnohem více obětí, ale ty dva státy se mezi sebou nemusely, takže by se navzájem zničily a Spojenci by tomu jen pomohli a pak je dorazili a na světě by nebyl fašismus ani sovětský komunismus, ale dějiny tomu chtěly jinak).


jadran
28.06.2016

Užitečnost knihy je dána skutečností, že o tomto konfliktu, na který lze pohlížet více než na konflikty jiné ve XX. století jako na souboj dobra se zlem toho bylo vydáno strašně málo. Autor se zcela správně zabývá vznikem Finska po první světové válce a jeho okolnostmi, nicméně opět zbytečně prolíná časové roviny a má zjevně problém pochopit tzv. Pokračovací válku. Z toho vyplývá i nepochopení významu bitvy u Tali a Ihantala a její zásadní vliv pro další vývoj. Za naprosto nepřijatelné považuji v tomto případě dokreslování událostí citacemi z umělecké prózy - Laineho Neznámého vojáka. Kniha byla napsána už v tomto tisíciletí a předpokládám, že všechna tabu (hlavně na finské straně, kde finští politici nechtěli Sověty - Rusy dráždit) padla a historických podkladů mohl mít Karel Richter k dispozici dost. Co se týká zbytečné formální překombinovanosti knihy, možná by se stačilo podávat třeba k Hubáčkovi, Brožovi nebo Kovaříkovi. Ale jinak to rozhodně zbytečné dílo není, autor v tomto případě bohužel nevyužil potenciál, který se nabízel.

Cinik
23.04.2016

Jistě pro čtenáře užitečná populárně naučná kniha, ovšem chtělo to od autora trochu více pečlivosti - co všechno dokáže udělat s finskými jmény, jaké zkomoleniny z nich dokáže místy vytvořit, to je opravdu neuvěřitelné a příšerné... Také jsou tam rozličné zbytečné jiné chyby a překlepy (namísto sto pět dní trvá jednou 105 a po druhé 150) a popis námořních operací je taky prazvláštní...

Flatcher
01.02.2015

Velmi čtivé přiblížení sovětsko finských vztahů(a především Zimní války), hlavně v první půlce 20. stol, ale dozvíme se i o jejich poválečném vyvoji. Je zajímavé sledovat, jak se finové vypořádavali s problémy, které se docela podobali těm našim - ovšem finské odpovědi byly jiné.

Ronin Roujin
11.08.2013

Jaké drobnosti mohou zcela změnit význam věcí a symbolů. Stačí modrou svastiku, symbol naděje, spravedlnosti a boje za svobodu, nabarvit na černo a z Finska ji přesunout do Německa a rázem má zcela opačný význam. Ačkliv s Finy sdílíme svého úhlavního nepřítele, tak způsob jakým způsobem se vypořádáváme s nepřáteli je dsti rozdílný. S Finskem máte ještě další společné věci: také nám ukradli Rusáci poměrně velký kus území, i my jsme museli odmítnout Marshallův plán a o zahraničním vměšování do vnitřních záležitostí země asi ani nemá cenu mluvit.
Kniha se čte dobře. Autor se snaží být objektivní a do knihy nejednou zahrnul i líčení bojů z pohledu ruských agresorů. Vzhledem k tomu, že ruská agrese byla v nedávné minulosti záměrně opomíjena nebo překrucována a ani po roce 98 se tomu moc nevěnovala pozornost jsem uvítal možnost se o tomto téměř utajovaném konflktu dozvědět něco více.
Kniha se věnuje také širším histoickým souvislostem. Je zde popsán ruský terror ve Finsku ještě před uchvácením moci bolševiky a také širší politicko-vojensko souvislosti před, během a po druhé světové válce.

vitavita
10.03.2012

Sovětsko-finské války, konečně podrobně popsané.

aby
20.12.2011

Můžu se zeptat zda tuto knihu máte skladem, prosím o co nejrychlejší odpověd, mám o ní veliký zájem.
Děkuji