Rozvaliny Gorlanu

Rozvaliny Gorlanu

Will je na svůj věk malý, ale zato je hbitý a neobyčejně bystrý. Celý život snil o tom, že se stane slavným rytířem jako otec, kterého nikdy nepoznal, ale do bojové školy na hradě Redmontu ho pro malý vzrůst nepřijmou. Místo toho se dostane do učení k Haltovi, tajemnému hraničáři, jehož záhadnou schopnost neviditelně se pohybovat lidé přičítají černé magii. Will se postupně učí používat zbraně hraničáře: luk a šípy, šedozelenou pláštěnku a houževnatého malého ponyho. Ačkoli Will nemá meč ani velkého koně, po kterých tolik toužil, zjistí, že dobrý hraničář je pro království stejně důležitý jako slavný rytíř. A když se s Haltem vydá na nebezpečnou výpravu do pustiny, aby vystopoval děsivé tvory, kteří se chystají zabít krále, zjistí nakonec, že hraničářské zbraně nejsou tak špatné…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12949/rozvaliny-gorlanu-ojg-12949.jpg 4.61162

Hraničářův učeň (1.)

The Ruins of Gorlan (2004)

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Egmont (ČR)

EngliTer

Ve svých 21 letech jsem se k tomu dostala podruhé, ale poprvé jsem to nedočetla. Teď ano, a naprosto super! Byť psáno pro náctileté, uchvátilo mě to :)

surynas

Vypadá to na hodně zajímavou sérii.Nemůžu se dočkat.

Jerry.69

Byť psáno pro náctileté, krásně lehce vyprávěný příběh.
Objeveno náhodou, hledajíc lehčí letní čtivo, určitě se stane oblíbeným čtením i pro podzimní plískanice a zimní depresivní čas čekání na jaro...
Má to děj, napětí, spád a rýsuje se to v jednu skvělou ságu....beru všemi deseti.

VacošVacoš

supeeeeeeeeeer kniha:-)

limo

Tuto serii mam rada ale tento díl je uplně nejlepší!!!

Hadati

Už v první knize této ságy je zřejmé, že se bude jednat o odpočinkovou četbu určenou spíše pro dospívající děti. Pro mě to však bylo osvěžující čtení po těch mnoha knihách, kde se to hemží tolika postavami, že si musíte dělat jmenný rejstřík, abyste věděli, kdo je kdo. Kdo hledá složité zápletky, měl by se obrátit jinam.

Bookworm11

Po přečtení prvního dílu, jsem prahla po dalších. Je to úžasná kniha.

Palmanka

Když mi ji sestra dávala k narozeninám byla jsem napjatá jako Willův luk o čem to bude. Když jsem ji přečetla už jsem žadonila o další. Toto kniha mě prostě okouzlila! Určitě ji doporučuji!

kusma

Čtivé i pro dospělé čtenáře. Příběh jsem si užila a těším se na další díly.

Terka18

První díl za mnou a polovina dalšího přečtená taky. Zajímavý příběh, něco nového a neohraného. Ke konci mi až slza ukápla, když jsem měla o hlavní hrdiny strach, jak to dopadne. Parádní konec, to musím uznat.

vampiru

Tato série mě bavila více než bratrstvo a vše co se v knize dělo mi přišlo napínavé! Nelituju jediné strany.

PapayaD

Hraničářův učeň. Kniha, na kterou jsem čekala bezmála rok, a když jsem ji konečně uviděla v knihovně, plna očekávání jsem po ní sáhla. A kniha vůbec nezklamala! John Flanagan píše krásně a nejednou vám vykouzlí úsměv na tváři. Postavu Willa jsem si moc oblíbila, i když mi občas připadal trochu mladší než 15ti letý. Mé největší sympatie si ale získal Halt, ten je prostě...úžasný. Další postava, která stojí za zmínku, je Horác. Zpočátku jsem ho moc neměla ráda, ale pak po jisté záležitosti jsem na něj změnila názor a jsem ráda, že se zbavil trojlístku, který ho šikanoval.
Co se týče té věci s Willovým otcem, od začátku mi bylo jasné že to nebude rytíř a že to bude nějak souviset s Haltem, chvíli jsem si i myslela, že to byl hraničář.
A nakonec musím zmínit i obálku, která je moc pěkná a laděná do fialova, což je spolu s černou má nejoblíbenější barva, takže za mě má kniha za obálku nemalé plus.
Takže knize dávám 5 hvězdiček a nevidím žádný důvod, proč bych měla dát míň.

any333

K téhle sérii jsem se dlouho dokopávala a konečně jsem se k ní dostala. Přiznávám, že toho nelituji. Sice musím uznat, že tenhle díl je spíš takový seznamovací, ale je přede mnou ještě celá série, takže mi to vůbec nevadí.
S Willem jsem mnohdy soucítila, ale někdy se na můj vkus moc ptal, ale to má hraničář v povaze, takže dobré. Co se týče Horáce, jsem ráda že se zbavil těch, co ho šikanovali, a pak se nadobro(snad) usmířil s Willem. A Halta s Gilanem jsem si oblíbila asi nejvíc, kvůli těm jejich přestřelkám.
A ta záležitost s Willovým otcem jsem tušila, že bude nějak souviset s Haltem, ale nenapadlo by mě, že takhle.
Rozhodně mě zajímá, co přinesou příští díly. Vždyť stále nevím, co to Morgarath konkrétně chystá a jestli to Allys a Willovi vydrží.

Bucifalek

Jedna z mých prvních knih, která mě doslova nutila číst, i když jsem mohl hrát na počítači nebo sledovat filmy. Od té doby mají přednost právě knihy a za to děkuji Johnu Flanaganovi. Děkuji, Mistře !

sun.from.ibiza

Dlouho se mi do této série nechtělo. Myslela jsem si, že mě to nebude bavit, protože je to spíš pro mladší čtenáře. Musím se smát, protože během 6 dní, jsem přečetla 9. dílů, tam jsem se ale zasekla, nějak mě Halt v nebezpečí nebaví, ale ono se to zlomí :). Každopádně tento díl a hned ten druhý, jsou pro mě nejlepší z celé série (alespoň zatím, ale nemyslím si, že by se něco změnilo). Autor je opravdu vtipný, udrží napětí a po každém díle se těšíte na další. Doporučuji, kudy chodím :).

aginecka

Dobrá kniha pro mladé čtenáře, ale na rozdíl od Harryho a Eragona jen pro mladé čtenáře.

Caporegime

Je to pěkná kniha pro děti... taková předkapela v mládí pro Zaklínače v dospělosti :)

Gordonlord

Najdu zde nejednu paralelu s knihou Eragon.
Hraničářův učeň je také o velmi mladém hlavním hrdinovi, který má nějaké schopnosti, které musí rozvíjet, všechno se učit, má svého moudrého učitele, neví kdo byl jeho otec a nakonec vykoná velký skutek, díky kterému ho všichni v království začnou respektovat. Avšak na rozdíl od Eragonovy série, zde kvalita neklesá, ale drží se na špičkové úrovni , není zde vůbec žádná vata, všechno tu má spád, na jednu uzavřenou dějovou linku okamžitě navazuje druhá, už rozjetá linka a napětí spolu s radostí ze čtení zde ani na chvíli neopadne. Rozhodně musím zmínit i velmi sympatické postavy a šablonovité, avšak poutavě popsané a čtenářsky hodně dobře fungující vztahy mezi nimi.

Už teď se těším na druhý díl, na to, jak se vyvine vztah mezi Willem a jeho vyvolenou, jak to dál bude s Horácem a co ještě předvede starý hraničář Halt.

Samozřejmě je příběh veskrze naivní a stejně jako v případě Eragona generický a jednoduchý, protože je primárně určen dospívajícím čtenářům, jenže jak už jsem napsal - všechno zde perfektně funguje a když tak nad tím přemýšlím - knihu jsem zhltnul na jeden zátah a vlastně tomu nemám co vytknout, takže za mě plná palba bodů !

Sarka14

Nádherná knížka. Dlouho jsem se odhodlávala ke čtení téhle série. Bylo mi jasné, že když přečtu první díl, nedám pokoj dokud nepřečtu ten poslední. Moc se na další knížky těším. Pokud budou alespoň z většiny tak dobré jako ta první, rozhodně si své vysoké hodnocení zaslouží.

kamila002

Super knížka. Určitě doporučuji. Velmi rád se ke knížkám tohoto autora vracím.

DominikV

Skvělé, skvělé, skvělé. Prakticky nemám co vytknout. Kniha mě bavila, měla spád a nemá žádné hluché místo, které by nudilo. Je to sice kniha pro mládež, přesněji řečeno pro autorova syna, ale myslím, že právě proto je psaná od srdce a je to na ní neuvěřitelným způsobem znát. Jednu hvězdičku z hodnocení si zatím nechám v zástavě do té doby, než přečtu druhý díl, na který se ihned vrhnu, a poté uvidíme, jak to bude fungovat jako celek.

Tai2002

Prostě úžasná knížka! Velice oceňuji autorovu myšlenku. Moc se mi líbí doba a vlastnosti postav v příběhu. Nezřídka kdy se u čtení zasmějete a zápletka čeká hned za rohem. Už se těším na další knihu. Myslím že na tuto sérii jen tak nezapomenu.

Edith_17

K této knize jsem se dostala přes moje spolužačky. Když jsem je viděla, jak ji se zaujetím celé přestávky čtou, řekla jsem si, že bych si ji vlastně taky mohla přečíst. No, a nebyla jsem sama, koho to zaujalo. To pak nastala v naší třídě úplná ,,Hraničářovská" mánie. Co se knihy týče, opravdu mile mne překvapila. Myslím, že je to jedna z mála knih, kterou jsem četla s takovým zaujetím a zároveň i napětím, co bude dál. Moc se mi líbila postava Willa. Autor krásně ukázal, že i když jsme malí, nikdo nás nebere a všichni nás spíš podceňují, mužeme toho hodně dokázat, když se budeme snažit a nevzdáme se. Za mě určitě 5 hvězdiček, jenom ty další díly už mě moc nenadchly. První a nejlepší díl!!!

Werosaurus

Super knížka. Určitě si jí někdy přečtu znova, stejně jako další díly.

Kiwi24

Super rozjezd a ještě lepší vtáhnutí do příběhu a začlenění postav. Boží.

Leome

Prakticky neexistuje žádný důvod, proč bych neměla dát pět hvězdiček. Ani jediný - a že jsem na slovo vzatý rejpal. První knihu Hraničářova učně jsem četla již podruhé, poprvé jsem ji četla někdy v době, kdy mi bylo třináct nebo čtrnáct, a má pořád své kouzlo. Krom posledního, dvanáctého, dílu mám přečtené všechny knihy z této série a tak mohu s klidem říct, že první a druhá kniha patří k mým nejoblíbenějším. Na třetí místo bych pak zařadila knihu desátou. Rozhodně se ale nedá říct, že by snad některá zaostávala, všechny jsou krásné. Celý Flanaganův svět je promyšlený do detailů, se skvělými postavami a ještě skvěle napsaný.

První díl je takový hodně "rozjížděcí" - pár hlavních postav, Will, Halt, Horác a Gilan, základní zápletka, jednoduchý úvod do samotného světa. Někomu to možná přijde až příliš jednoduché, ale pro první knihu si myslím, že je to ideální. Postupně se přidávají další a další postavy, a zároveň jich tam nikdy není přespříliš, takže se snadno pamatují.

Obálka samozřejmě krásná a skvělý je i český překlad. Gramatická správnost by sice měla být u vydaných knih samozřejmostí, ale po přečtení takových knih jako jsou "Kořeny růže Tudorovců" si myslím, že je vždy správné ocenit i to. No prostě pět z pěti, tečka.

PetraMishka

Jednoduchá fantasy kniha pro děti od cca 10 let. Hlavní postava Will je drobný chlapec, který umí šplhat a je rychlý. Jako sirotek se má uplatnit v jednom z prospěšných oborů a k jeho štěstí si jej za učně vybere hraničář Halt. Nejsou zde žádné velké bitvy, žádné boje, ale je to dostatečně zábavné a pěkně napsané, takže rozhodně doporučuji jako první knihu fantasy.

PeťkaW.

Rozvaliny Gorlanu jsou opravdu psané pro mladší čtenáře, kteří třeba s fantasy teprve začínají. Děj je jednoduchý, předvídatelný, s jasnou zápletkou, bez extrémních zvratů a je založený na pouhých pár postavách s čitelným charakterem. Předchozí věta není myšlena nějak kriticky, spíš jsem vyjmenovala zřejmá fakta. Člověk zkrátka na knihu musí pohlížet tak, jak byla psaná - pro mladší generace - a že nemůže za to, že ji vezme do ruky i někdo starší :) . Každopádně - čtení ubíhá hladce, děj je poutavý a krásně u něj utíká čas. Jako oddechové čtení můžu určitě doporučit. Navíc podobně ironického člověka, jako já, určitě potěší zvolený styl kousavého a rýpavého humoru, který četbu nádherně oživuje.

Sulfid

Moc pěkný příběh, bez žádných složitostí. Nejvíce se mi líbil hon na kalkary, proto mě možná trochu zklamalo, že samotné setkání s nimi bylo popsáno docela rychle. Jinak jsem už zvědavý na další díl a jen doufám, že Willův charakter nezkazí dospívání.

Kapi41

No... Od prvního otevření této knihy už nějaký ten pátek uběhl - tuhle sérii už mám přece jenom přečtenou (a ne jednou). Ale nezapomenu na to prvotní zaujetí - na ten jas v očích, když jsem otáčel stránku, a přemýšlel jsem, co bude pokračovat, na to pobavení, když Halt opravil svého učně a nezapoměl to říci tak, aby to každému alespoň vykouzilo úsměv na tváři... na Horáce se svým selským rozumem a dobráckou povahou, a především na Willa, který vždycky přišel s výborným nápadem zachránil vše před "zkázou". Na téhle sérii jsem vyrostl a stále mě fascinuje.