Královská hraničářka

Královská hraničářka https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182818/bmid_hranicaruv-ucen-kralovska-hranicark-jXH-182818.jpg 4 1000 120

Když se Will stal členem hraničářského sboru, složil slavnostní přísahu. Teď se zdá, jako by pro něho nic neznamenala. Poté co byl jeho život rozvrácen strašlivou tragédií, nemyslí Will na nic jiného než na pomstu. Willovi znepokojení přátelé musejí najít způsob, jak ho odvrátit od temné cesty. S řešením přichází Halt: Will si vezme na starost učně. Všechny překvapí, koho Halt navrhuje – a je to žádost, kterou Will nemůže odmítnout. Výcvik vzdorovité a svéhlavé dospívající dívky je náročný. A když Will na jedné výpravě narazí na bandu zločinců, musí se rozhodnout, co je pro něho důležitější, zda dotáhnout do konce svou pomstu, nebo zachránit nevinné životy. V poslední knize série Hraničářův učeň je v sázce víc než kdy předtím. Je to Willova poslední výprava pro hraničářský sbor?... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Egmont (ČR)

The Royal Ranger: A New Beginning , 2013

Lanika
14.03.2024 4 z 5

Začátek byl dost smutný a pak se hodně opakovalo to, co bylo na začátku celé série. A jelikož čtu (poslouchám) všechny knížky během jednoho roku, tak to nebylo tolik zajímavé. Druhá půlka už byla pěkně napínavá a zase mě to chytlo. :)

Lucif
24.02.2024 5 z 5

Nejdřív namyšlená princeznička, ale pak super. Zábavná a opět velmi "čtivá" kniha, nejen pro dospělé ;0).

Njangu
26.01.2024 5 z 5

Krásný díl, usmívala jsem se u okamžiků, které jsem věděla, že přijdou:) úklid, vaření, první hraničářský kůň :o)
I slza ukápla při zjištění, co špatného se Willovi stalo :(
Těším se opět na další příběhy.

pepa4081
23.12.2023 5 z 5

Opět výborné, i když ze začátku hodně smutné.
Nanejvýš uspokojivé.

Ronnie68
09.12.2023 4 z 5

Kniha že začátku se mi moc dobře nečetla... děj je posunut o dost let dopředu... Maddie mi zpočátku připadala jako rozmazlený fracek, ale už během výcviku se začala měnit k lepšímu (skoro jak zkrácení zlé ženy) ... Will má zase pro co žít (ne jen pro pomstu...) ... a druhá polovina se mi líbila - když došlo k poražení otrokářů ... prostě nakonec to zase nebyla tak špatná kniha ....

Ailee
06.12.2023 4 z 5

Královská hraničářka je takové opakování prvního dílu Hraničářova učně. Stejné situace, stejné fóry, stejné rady. Na druhou stranu je děj výraznější, ostřejší. Zvlášť konec.

vlkodlaq
10.10.2023 5 z 5

Počítejte se mnou. Ačkoliv se autor zarytě vyhýbá zmínkám o věku postav, víme s jistotou, že Willovi bylo na začátku série 15 let, podle popisů Haltovi cca 50+. Z náznaků můžeme odvodit, že v desátém dílu tedy bylo Willovi cca 25 a Haltovi tedy cca 60. Pokud je děj dvanáctého dílu zasazen o cca 20 let později (všechny naše "mladé" postavy mají nitky stříbra ve vlasech a Maddie má 15-16 let a narodila se až pár let po svatbě), znamená to, že Halt tam poskakuje a pobíhá ve svých osmdesáti letech?

vlkodlaq
09.10.2023 5 z 5

Takže, po povídkovém doplňujícím jedenáctém díle, s odstupem dejme tomu dvacet let, se hraničářův svět stává poněkud temnějším, až by se dalo říct, že zčernal jako zlevněnka v Přívozu. Na co většina čtenářů čekala od druhého dílu, si Will moc neužil a teď je z něj Zorro mstitel, což se nelíbí bandě jeho kamarádů a snaží se mu ze všech sil najít nějakou zábavu. Já bych řekl jen ho nechte, cesta mstitele z pera páně Flanagana bylo bylo zcela jistě dobré čtení, ale to ne, to by některý dvanáctiletý čtenář mohl mít zlé spaní, nebo se dát na drogy, nosit čepici kšiltem dozadu a vůbec spadnout k okraji společnosti.

Postavy tak říkajíc z knihy na knihu dospěly, přece jen hlavní čtveřice byla až do desátého dílu taková dětská, vlastně vcelku příjemným způsobem. Odrostlejšímu čtenáři to tak nabízí vzpomínání na vlastní mládí a tehdejší optimistickou naivitu, že vždycky všechno dobře dopadne a dnešní nasranost je zítřejší příležitostí. To, že postavy Hraničáře tak skokově dospěly, je vlastně tak trochu bolestné a popravdě ne zcela žádoucí (mluvím samozřejmě za sebe).

Svět hraničáře se změnil.
Není horší, nebo lepší, je temnější a blízký konec, vlastně několik konců, je cítit v ovzduší.

Přiznám se, je mi z toho trochu smutno. Will mi bude chybět. To už je halt nebezpečí větších knižních sérií, ony postavy, existující pouze v těch písmenkách, Vám přirostou k srdci. To si taková postava neexistuje a pak si ve Vás vyvolává emoce, potvora.

kuruteku
26.08.2023 5 z 5

Po povídkách překlenujících věkový interval mezi mladými a staršími je tu už i dítě, no puberťák Horáce a Kassandry a hlavně svoje Maddie, Maddalyn. Ale pořád je tu ještě lady Paulina, Halt, starý král Duncan. A hraničář Gilan, výcvik a nepřátelé. Sice jsme o generaci dál (taky se mezi hraničáři objevuje první žena a nová zbraň), ale romantika a dobrodružství je tu stále. S Harrym se nedá srovnávat nic, tady je svět reálnější (i když proti Ransomovi a Setonovi pořád ještě hodně fantastický), bolí, i když víme, že to skončí dobře, neznamená to, že to je bebolestné. Moc hezká série. Ale asi je potřeba pro další četbu ukročit k Bratrstvu.

ReziEngli
18.08.2023 4 z 5

Opět hodně dobrý díl, ale jak už bylo několikrát napsáno, ztrácí to ten přechozí "drive", který to mělo. Čeho jsem si ale všimla, je to, že si čtenáři dosti stěžují na to, že původní série měla být ukončena 11. dílem a od Královské hraničářky to měla být nová série. A ono tomu v originále tak je. Královská hraničářka (Royal Ranger) je v originále nová série, která na původní jenom navazuje, ale v Česku z nějakého důvodu spojili tyto dvě série do jedné a proto je to tak matoucí. Já ale tuhle sérii miluju a velmi ráda se k ní vracím :)

vendy1334
18.11.2022 5 z 5

(SPOILER) 15 letý přesun v čase od 11 dílu je na začátku šok, ale dal autorovi příležitost přijít s něčím novým a popravdě mě i překvapil. Je pravda, že Will, Gilan, Evanlyn, Alyss...se od prvního dílu nikam moc neposunuli - a jediný kdo prodělal slabý posun, směrem k hraničářskému smýšlení, byl Horác. A pak najednou v rozmezí jediné knížky se charaktery postav změní k úplné dospělosti a to je osvěžující. I když bych více ocenila v každém díle trošku, než takovýhle skok.
Knížka se čte sama a překvapivě neopakuje první díl i přestože téma začínání v učení je velmi podobné. Autor už po tolika napsaných knížkách má ve zvyku se trochu opakovat. Ale tady se opakují akorát pozvednutá obočí, koňské rozhovory, vůně kávy :)...ale hlavní zápletka je originální.
Líbí se mi jak v mnoha dílech dokázal vytáhnout zajímavé motivy. Už jsme měli sektářství, šikanu, závislost na drogách...tady jsou to únosci dětí a obchod s nimi. Vážné téma na dětskou knihu, ale dobře podané.
Líbí se mi, že Will není vesměs jenom parodie na Halta a to, jak se změnil POZOR SPOILER po Alyssině smrti mi až trhalo srdce. Jeho navazující dobrodružství s hraničářkou - nedokážu napsat učeňkou, to slovo prostě nemá existovat :D - mi přišlo až překvapivě dobré na to, že už se jedná o 12. díl ze série. Ale samozřejmě Horác, Evanlyn, Erak a starý vousáč Halt mi chyběli...ovšem nedá se nic dělat, můžu se k nim vrátit do předchozích dílů.

Musím ještě dodat, že tahle knížka má pro mě svoji vlastní historii a ta je v subjektivním hodnocení důležitá a proto taký dávám 5z5. Poprvé jsem ji četla v 15 (ve stejném věku, jako má hlavní postava ;). Nadšená po všech předchozích hraničářích, mě tahle vyloženě zklamala. Nemohla jsem si zvyknout na to, jak všichni zestárli, Araluen mi najednou připadal jako úplně nová země a říkala jsem si proč zatraceně po tom, co se postavy ožení a vdají už nemůžou hrát hlavní roli v příběhu?! čas je odsune do vedlejších rolí a nahradí je...Maddie! Byla mi totálně nesympatická, nafoukaná, hloupá a to jak se najednou změnila jsem jí vůbec nevěřila. Dočetla jsem to do konce, protože jsem zkrátka nechtěla nechat sérii nedokončenou. Tenkrát bych dala 2z5 maximálně.
Řekla jsem si, že každý díl si přečtu ještě klidně 100x, ale tohle už nikdy.
Po 8 letech jsem se k hraničáři vrátila a ze zvědavosti jsem si řekla, že to "nikdy" můžu porušit. A naprosto jsem se do Madelyn vžila. Smála jsem se v místech, kde jsem poznala své vzory chování v 15 letech ;). Nemyslela jsem si že to nastane, ale po prvních 100 stránkách jsem ji začala mít moc ráda. Dokázala jsem si ji naprosto živě představit. Vždycky jsem si říkala, že Flanagan píše ženské postavy dost stereotypně a hraničáři a rytíři mu jdou rozhodně líp, uznávám, spletla jsem se --- vím, že tohle je velmi subjektivní, ale já tenhle (pro mě úžasný a překvapivý) zážitek po letech mám a jsem za něj ráda :)

petrulka
25.10.2022 4 z 5

Je třeba se s mířit s tím časovým posunem a pak je to ok :-) bylo takové zvláštní se se všemi setkat až po oné události a neprožít jí s nimi. Moc jsem se nedokázala do Willa vcítit. Ostatní dospěláci se knihou tak nějak mihnou. Maddie se povedla, její pubertální náladičky i postupný přerod v hraničářku. Ale jak už zde bylo řečeno, stará parta byla top.

Vendulis
09.10.2022 3 z 5

Pořád to bylo dobré, ale pro mě už to nebylo ono. Všichni zestárli a vypadá to, že další díly budou s novými postavami. Na jednu stranu chápu, že se postavy musí vyvíjet a posouvat, ale asi bych byla raději, kdyby sérii autor ukončil 11. dílem a případné pokračování psal jako vedlejší sérii. :) Chybí mi stará parta! 3,5*

posvicmichal
02.09.2022 4 z 5

(SPOILER) Královskou hraničářkou posunul John Flanagan sérii do trochu jiných rozměrů. Nejen tím časovým skokem, který otevřel prostor pro úplně nové příběhy a postavy, ale i tím, že jsme poprvé zažili smrt jedné z oblíbených hlavních postav, byť mimo děj. Po celých 11 prvních knih sice bylo v příbězích určité napětí, ale vždycky jsme v hloubi duše věděli, že nikdo z hrdinů neumře. A nejednou bum. A závěr příběhu, ve kterém šlo hrdinům o život, tak dostal úplně nový rozměr. Alyssina smrt vytvořila brouka v hlavě - neumře Will? Přece jenom, hlavním hrdou už asi nebude on, už není učeň, tím je Maddie, tak proč by nemohl? Co se týče samotného příběhu, první polovina byla trochu deja vú. Maddie podstoupila velmi podobný proces, jako kdysi Will, koneckonců, Will byl každým coulem učněm svého učitele a od Halta nepochytil jen dovednosti, ale i chování. Nová zbraň byla příjemným osvěžením, samotný fakt, že je Maddie žena, zatím podle mě neměl pro příběh moc význam. Willův charakter byl ve druhé polovině z mého pohledu napsán trochu nekonzistentně, myslím, že z toho, co všechno víme o Willovi z předchozích dílů, udělal chyby, které by udělat neměl. Ale dá se to asi vyargumentovat smrtí jeho ženy. Jsem zvědav, jestli v dalším díle uvidím znovu starého, pečlivého Willa, když konečně Allys pomstil.

toni-az
12.08.2022 4 z 5

(SPOILER) Musím uznat, že tento díl mě bavil asi nejvíc, mám rád ty začátky a zde jeden byl celkem povedený. Dobrodružství kolem mi přišlo lepší než když se učil Will, navíc tam trochu bylo vidět posun charakteru jak Willa, tak Madie.

Jen jsem nějak nepochopil proč ten plán na únosce vymyslel tak komplikovaně, když stačilo je rovnou postřílet a nemuseli řešit co s dětma, dělit se a riskovat život.

alabra
15.04.2022 4 z 5

V této sérii získal Will trochu lidský rozměr, stárne, je schopen citu, dokonce se stává vychovatelem, ale v závěru je zase zpět ten nešika, který si najednou neumí poradit a téměř ztrácí život. Tak jak se přehání všechno, přehání se i rozmazlenost princezny, která se však promění v solidní soucitnou statečnou bytost. Takže vše je zase takové jako jindy.

tomas0851
11.04.2022 5 z 5

Autor opět nezklamal.
Další díl úžasné ságy o dobrodružstvích v krásném fantasy světě.
I když je to spíše YA literatura, rád po ní sáhnu a vyčistím si hlavu.

KláraH.
02.04.2022 4 z 5

Juj, konečně to nebylo tak bojovné a vlastně po šoku ze začátku knihy a po překvapení, že hraničáři stárnou to bylo příjemné a vítané výchovné téma aneb jak z nafrněné slečinky udělat fajne babu. A vlastně všechno znovu, což nicméně vlastně zas tak nevadilo...

Cortegos
23.03.2022 5 z 5

Člověk by řekl, že to nebude ono, a má pravdu, ale stejně to neztratilo kouzlo tohoto světa. Zápletka nezklamala. Možná konec mi přišel trochu kýčovitý, ale jinak celkově pecka.

Taťka Hraboš
07.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Jakýsi restart série. Jako bychom byli zase na začátku, jen se nám Will v podstatě převtělil v Halta (či naopak?) a místo Willa tu máme Maddie (má to nějakou souvislost s anglickým „mad“?). Ale je pravda, že zápas s pubertální princeznou má své kouzlo, i když takový krutý trest, jaký pro ni vymysleli její rodiče – zbavení všech princeznovských výsad – si asi nezasloužila. Dnešní pubertou postižení výrostci tropí v průměru horší věci (na druhé straně ale naštěstí nemají ony princeznovské výsady). A zdá se mi, že to Flanagan tentokrát vzal o něco poctivěji, pečlivěji, i když na můj vkus bylo v knize příliš mnoho technických popisů (opravdu bylo třeba čtenáře podrobně seznamovat s jednotlivými technikami napínání tětivy?). V závěru ovšem opět Willa udělal opět poněkud neschopného (Myslíte, že jako trénovaný běžec a výborný střelec se opravdu tou partičkou zloduchů s jedinou kuší musel nechat obklíčit? Já ne.), aby nechal zazářit Maddie, která už zřejmě po pár měsících výcviku zvládla to, co on po mnoha letech zkušeností ne. A Will opět musel být zachraňován. Po kolikáté už? ;-)