Výkupné za Eraka

Výkupné za Eraka https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406214/bmid_vykupne-za-eraka-71c-406214.jpg 5 1605 146

Skandijský oberjarl Erak podnikne nájazd na pobrežie púštnej krajiny Arida, padne však pri tom do zajatia. Erakov zástupca Svengal požiada o pomoc v Araluene a Halt s Willom sa ponúknu, že s ním vyplávajú do Aridy a privezú za Eraka výkupné. No ak má byť ich cesta úspešná, potrebujú mať so sebou osobu kráľovského rodu, a tak princezná Kasandra – alebo Evanlyn, ako ju pozná Will – prehovorí svojho otca, aby jej dovolil plaviť sa s nimi na juh. K výprave sa pripoja aj Horác a Gilan, aby zabezpečili princezninu ochranu. Dostane sa však šestica statočných k Erakovi včas, keď musí prekonať púšť, ktorú obývajú znesvárené kmene a kde im na každom kroku hrozia neznáme nebezpečenstvá?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (SK)

Erak , 2006

Rozari
16.10.2022 5 z 5

“Pokud člověk bude čekat, až bude připravený, bude čekat celý život.”

Dočítám v půl 2 ráno, protože posledních cca 80 stran se nedalo odložit :-D
Fakt dost dobré, má to spád, až člověku někdy přijde, že už je to moc, co dalšího je zas potká, ale všechno do sebe tak hezky zapadá; a i když je vlastně jasné, že to dopadne dobře, člověk musí číst dál a dál, aby se ten konec dozvěděl.
U popisu, jak Evanlyn trefuje prakem tualežské protivníky, jsem se od srdce zasmála.

Jen nové příjmení Willa Dohoda mi úplně nesedí, v angličtině Will Treaty nezní tak zvláštně, čeština je v tomto poněkud zrádná. Těším se na další díl!

kuruteku
13.10.2022 5 z 5

To byla jízda, respektive putování pouští. A když je jasné, že to dobře dopadne, je to napínavé. A vtipné. A poučné. Jenom je škoda že černobílosti - na Tualegach není nic dobrého. Ale to je snad jediná výtka.

Terezinka890
08.07.2022 5 z 5

Další naprosto skvělé pokračování Hraničářova učně. :D

Retketka
29.05.2022 5 z 5

Naprosto úžasná kniha. Má velice zajímavý a dobrodružný děj, postavy se velice povedly. Hodí se jak pro mladší, tak i pro starší generace. Po prvním dílu se mi to zdálo nemožné, ale díl od dílu jsou knihy lepší a lepší. Rozhodně doporučuji. Dávám šest hvězd z pěti, protože kniha vás neomrzí ani po hodinách čtení.

Péťa Z.
17.05.2022 4 z 5

Tak znovu - fakticky mě mrzí, že jsem Hraničářova učně nečetla už před lety! Knížky mám doma a doufám, že jednou to chytne i moje děti (v tom správném věku). :-)
No ale co už, nestydím se za to, že čtu literaturu pro mládež. :-)

OUTbrain
17.04.2022 3 z 5

Hodně dlouhý a nezáživný začátek, ale poslední třetina podobná ostatním knihám.

Verunka926
19.03.2022 3 z 5

Celá série je skvělé odpočinkové čtení a tento díl tomu není výjimkou. Za mě sice trochu slabší než předchozí díly, ale pořád mě kniha moc bavila a těším se na další díly.

petrulka
18.03.2022 5 z 5

Po Ledové zemi se mi nezdálo, že by to mohlo být ještě lepší. Přeci jen - krutá zima, hlad, hřejivá tráva - napínavé jako kšandy. A ono ano. Kniha je doslova našlapaná dějem, nechybí snad vůbec nic. Ohrožení života, záchrany v poslední chvíli, obava o oblíbeného zvířecího hrdinu, k tomu exotická vzdálená země, cizí kultura a hlavně, nikdy nekončící pevné přátelství. K naprosté dokonalosti by stačilo jen míň nadzvednutých obočí a šedin, hlavně tedy toho prvního je až moc. Ovšem nic jiného vytknout nemohu.

alabra
26.02.2022 4 z 5

Výborná odpočinková četba, po mrazivém chladu minulého dílu se dostáváme do palčivé pouště, dobro vítězí nad zlem, všude žijí dobří lidé. Snad jen naprosto neteční obyvatelé městečka v závěru jsou mimo rámec, až na vychytralého kupce...Hezký poslech a inspirující vůně kávy při každé možné příležitosti. Co bude dál?

toni-az
25.12.2021 3 z 5

(SPOILER) U první půlky jsem si ani nebyl jist jestli to vůbec dočítat, jak to bylo hrozné. Pořád dokola omílané stejné věci, které už jsme slyšeli 100x, postavy snad ještě černobílejší než doposud, jen se chovají naprosto jinak než v předchozích dílech a spousta věcí prostě nedává smysl (kde je Duncanova oddanost království před rodinou?, jak se mohl Erak nechat nachytat? co Erak, jak se mohli nechat nachytat dva nejlepší hraničáři?, atd. atd.), předvídatelnost je takřka naprostá, v podstatě od začátku knihy bylo jasné, jak to bude pokračovat. Naprosto otravná podobnost s naším světem, ale tak trochu jinak... Tedy v tomto to byl nejhorší díl a naprostá ukázka toho, že tato literatura kvalitní není, přestože to v některých komentářích zaznívá.

Nicméně na druhou stranu musím uznat, že Flanagan je mistr gradace a napětí. Poté, co Willa zachránili, se akce rozjela a člověk se nemohl od audioknihy odtrhnout. Závody, bitva s tuaregy nebo jaký "originální" výraz jim byl vymyšlen, zachraňování vězňů. To byla zase ta kladná stránka. A i když si trvám na tom, že to není nijak zvlášť kvalitní literatura, pouštím se do dalšího dílu, protože v tom je prostě něco, co tě nenechá po jednom dílu skončit. Jako vánoční oddechovka ideální.

ondra295
11.12.2021 4 z 5

Když jsem knihu četl jako dítě, opravdu jsem na ní nevnímal žádné chyby. Zpětně musím říct, že nějaké chyby má, ale stále je to velice kvalitní literatura - když budeme brát v potaz, že je primárně pro mladší generaci.

V této knize máme úplnou změnu prostředí i dějové linky, což není vyloženě na škodu, protože Arida je zajímavá. Občas se to trochu moc táhne a ke konci je tam těch šťastných náhod snad až moc - co mi ale vadí trochu víc, je to, že se postavy skoro vůbec nevyvíjí. U Halta to tak nějak chápu, ale Horác by se už trochu posunout mohl - přijde mi chvílemi až moc dětinský a bezelstný, což už by se v realitě ale pod tíhou událostí, které prožil, už muselo zákonitě trochu změnit.

Celkově to ale bylo velice zábavné, napínavé a postavy si zamilujete.

yaoiyuri
17.11.2021 3 z 5

Takový vycpávkový díl, který sice volně navazuje na předchozí události, ale (překvapivě) tvoří uzavřený celek. V porovnání s předešlými a následujícími díly mě ale moc nebavil.
Bylo tam hodně postav, ale ne dost výrazných nebo nemajících dost prostoru se projevit, generičtí záporáci bez špetky charismatu, obyvatelé Aridy se mi zdáli schématičtější a stereotypnější víc, než je obvyklé, hrdinové byli tentokrát až moc "dokonalí" a náhoda jim hrála do karet až příliš okatě... ani Arida jako taková úplně nezaujala - s výjimkou pouště.

Ryšava
16.11.2021 3 z 5

Tahle knížka nebyla tak moc zaživná, jak předešlé knihy. Pro mě zatím nejnudnější díl ze série, ale i tak konec byl napínavý a málem jsem vymáčkla slzu, když umřel poddůstojník...

Cortegos
12.10.2021 5 z 5

(SPOILER) Co se podařilo je jednoznačně místo. Arida prostě táhne. Čeho si začínám všímat a co bylo v tomto díle velice patrné je (ne)realističnost: jaká je asi pravděpodobnost, že Will se z hledání Cuka vrátí a vystřelí z luku přesně ve chvíli, kdy se kat chystá popravit Halta?

kusma
10.10.2021 5 z 5

Tento díl mě hodně bavil. Po zimě z minulých dílů jsme se hezky zahřáli. Je to příjemné dobrodružství a těším se na další.

soupik2012
28.07.2021 5 z 5

Zatím co časti Hraničářův učeň 1 až 4 na sebe úzce navazují a nelze je tedy číst na přeskáčku. Tento díl má svůj začátek a také konec. Z počátku je to jenom cestování za novým dobrodružstvím. Ale i když se nic zásadního neděje, tak je příběh napsán tak, že se mile poslouchá. Od přepadení v poušti se z příběhu stal zřejmě ten nejnapínavější a nejzábavnější díl z celé série. A nikterak přitom nevadí, že je příběh značně předvídatelný. Audioknihu, jakož i celou sérii, velice dobře načetl pan Matouš Ruml.

Vjeerus
26.07.2021 5 z 5

Pátý díl nás zavede do pouště a seznámí nás se všemi nástrahami a strastmi, které v ní číhají. Nechybí zde ani pořádná dávka napětí a pár zástav srdce (ten závod!).
Hlavní hrdinové nám dospívají a připravují se na své budoucí role. Líbí se mi krásně popsaný vstup do dospělosti, kdy se míchá nejistota, jestli vše zvládnou s jasnými ukázkami toho, že jsou připravení se osamostatnit. Celkově mám na knihách od Flanagana ráda, jak umí nastínit mladým lidem dilemata a strasti dospívání a že z nich vždy vede cesta ven.
Co se týká charakterů postav, ty se nám ale výrazně nemění. Velký, bezelstný a silný Horác je stále velký, bezelstný a silný Horác. Otázka zní, jestli je to dobře, nebo špatně? Při prvním čtení této série v roce 2009 mě upřímně tato otázka ani ve snu nenapadla. Teď, o 12 let později, už asi nějaký ten vývoj postav potřebuji. Každopádně čtu knihu pro děti a mládež a s tím se pojí i jistá přímočarost.
Opět tedy doporučuji, tato série si opravdu to vychvalování zaslouží.

Ešína
25.07.2021 4 z 5

Další skvělé pokračování této ságy. U tohoto dílu jsem si opět oddechla a v celku i pobavila. Už se těším na další díl.

Zojka
15.07.2021 5 z 5

tohle mě hodně bavilo

Taťka Hraboš
12.07.2021 5 z 5

Můj další kandidát na nejlepší díl série (těch ale asi ještě bude :-) ). Je obdivuhodné, jak se autorovi daří neopakovat se. Dělá to chytře – už sama změna prostředí dává slušnou záruku, že si postavy a (čtenáři s nimi) zažijí něco, s čím se ještě nesetkaly a musejí se novým podmínkám přizpůsobit a znovu dokazovat své kvality. Autor většinou také pěkně rozdělí role, takže žádná z postav nevyjde úplně naprázdno. Úsměvné je snad jen to, jak Flanagan označuje své země, národy, státní funkcionáře a tak – i to je ale asi v bohulibém - vzdělávacím – úmyslu; předpokládá zřejmě, že si čtenáři sami uvědomí či zjistí, že Bedullini jsou Beduíni, Tualagové Tuaregové či emrikír emír (jen vakír mi bohužel pořád v mysli evokoval fakíra :-) ).