Rozvaliny Gorlanu

Rozvaliny Gorlanu https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12949/bmid_rozvaliny-gorlanu-ojg-12949.jpg 5 2567 424

Will je na svůj věk malý, ale zato je hbitý a neobyčejně bystrý. Celý život snil o tom, že se stane slavným rytířem jako otec, kterého nikdy nepoznal, ale do bojové školy na hradě Redmontu ho pro malý vzrůst nepřijmou. Místo toho se dostane do učení k Haltovi, tajemnému hraničáři, jehož záhadnou schopnost neviditelně se pohybovat lidé přičítají černé magii. Will se postupně učí používat zbraně hraničáře: luk a šípy, šedozelenou pláštěnku a houževnatého malého ponyho. Ačkoli Will nemá meč ani velkého koně, po kterých tolik toužil, zjistí, že dobrý hraničář je pro království stejně důležitý jako slavný rytíř. A když se s Haltem vydá na nebezpečnou výpravu do pustiny, aby vystopoval děsivé tvory, kteří se chystají zabít krále, zjistí nakonec, že hraničářské zbraně nejsou tak špatné…... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Egmont (ČR)

The Ruins of Gorlan , 2004

ydnac
18.12.2021 4 z 5

Skvělý začátek série :-)
Will by rád studoval bojovou školu, to mu je však odepřeno a je přijat do učení k hraničáři Haltovi.
Je hbitý, chytrý, šikovný s lukem a zjišťuje, že toto povolání má velice důležitou úlohu.
Čeká ho výcvik, získá nové přátele , dostane první polibek a zažije dobrodružství.
Jednoduchý příběh, který jak doufám, bude gradovat v dalších dílech :-)
Velmi dobře se četlo a klidně doporučuji jak dětem, tak i starším čtenářům :-)

ondra295
11.12.2021 5 z 5

Jedna z knižních sérií, na kterých jsem vyrůstal - a troufnu si tvrdit, že Hraničářův učeň se nakonec stal mou úplně nejoblíbenější knihou. Rozvaliny Gorlanu jsou z celkového pohledu série spíše podprůměrnou knihou, první díly ale málokdy bývají těmi nejsilnějšími. Příběh to buduje velice dobře, postavy tu začneme mít opravdu rádi a hlavně Halt je napsaný opravdu skvěle. Je to kniha, která je vhodná pro děti, ovšem to nijak nesnižuje její kvalitu - jsou tu i hlubší poselství, děj není vyloženě jednoduchý a použitý jazyk taktéž ne. Za mě velice kvalitní úvod do skvělé série.

rozina351
04.12.2021 5 z 5

Jako oddechové čtení pro děti to nemá chybu!

Petkona
04.12.2021 5 z 5

Tohle bylo moje druhé čtení a jsem ráda že jsem se do toho napodruhé pustila, protože když jsem to četla poprvé, dala jsem tomu čtyři hvězdy, ale teď tomu dávkam pět. Nevim čím to bylo, že se mi to líbilo víc, ale bylo to skvělé. Dřív jsem naplánovala se pouštět do dalších dílů, ale teď to mám určitě v plánu. Postavy byly moc sympatické a děj hrozně rychle ubíhal a čas strávený s knihou byl více než příjemný. Za mě skvělá fantasy.

Artemis886
04.12.2021 5 z 5

Tak tohle byla opravdu úžasná kniha. Willa jsem si hned oblíbila a celé to prostředí taky. Zápletka byla velice nečekaná jako její rozuzlení. Myslím že můžu s klidem říct že to byla jedna z nejlepších fantasy knih, které jsem kdy četla a kdybych mohla dát víc hvězdiček tak bych je hned dala. Velice doporučuji.

toni-az
02.12.2021 4 z 5

Na to, že to je první díl z mnnoha to bylo lepší než jsem čekal. Ano je to jedno velké klišé, ano není v tom žádný zajímavý nápad, ano je to vlastně jen pro děti. Ale je to zatraceně dobře napsané, napínavé a nedá se od toho odtrhnout. A vlastně občas člověku vyhovuje, že je předem jasné jak to dopadne a kdo je hodný a kdo zlý. Vlastně asi jediné, co mi tam vadilo, je poměrně dlouho doznívající konec, vzhledem k tomu, že příběh bude stejně pokračovat a knížka je to kraťoučká.

Skvěle předčítáno Matoušem Rumlem.

MatoPalkes
24.11.2021 4 z 5

Veľmi milé, priamočiare čítanie. Osviežujúco krátke, za pár hodín kniha prečítaná. Problém mám s tým že postavy sú príliš čiernobiele. Dobrí nemajú žiadne zle vlastnosti a naopak. Ale je to primárne určené pre mladšie publikum tak prečo nie.

kralicekP.
21.11.2021 4 z 5

(SPOILER) Will je velice mrštný a hbitý kluk .Vždy se chtěl stát rytířem jako jeho otec.Svého otce neznal, jen věděl ,že to byl rytíř. V den vybírání škol Will požádal o bojovou školu. Ale pan král odmítl.Will sice byl velice hbitý, mrštný, dokázal splývat s okolím , ale nebyl velký a byl vychrtlý.Tak se stal hraníčářem .Naučil se střílet z luku a jezdit na koni .Willa a jeho mistra Halta pozvali na hraničářskou schůzi. Zjistili že se nepřátelé blíží .Halt a většina hraničářů jeli a snažili se je zastavit.Nepřátelé byli velice silní a zranili všechny hraničáře .Will zachránil hraničáře.Za odměnu si mohl vybrat bojovou školu.

Viviana-Mori
19.11.2021 5 z 5

První díl je velice roztomilý. Postavy jsou příjemné, děj je nevšedně pohádkový a kniha se čte dobře. Myslím, že toto je styl příběhu, který můžou číst jak mladší čtenáři, tak i dospělí v jakémkoli věku a bude je to bavit. Will, Halt i Horác jsou super. :) Přečtení celé série mi asi bude trvat, ale mám to v plánu :)

LiLLu
10.11.2021 5 z 5

Posloucháno jako audio
Jsem mile překvapená jak je to pekna kniha. Dlouho jsem jí obcházela ale moc mě bavila. Je to jednoduché ale napínavě čtení. Takový styl ala Eragon. Nacpu ji synovi 13let myslim ze ho bude bavit:-)))
Poslouchám dalsí díly, takze za me parada

ropyzz
09.11.2021 5 z 5

No já nevím, jestli jsem četl to samé, jako ostatní, co knihu zde hodnotí. Jsem 21 letý člověk pracující v korporátu a kniha mi přišla kouzelná a krásná. Psát, že by kniha byla dobrá, kdyby čtenářovi bylo 9 let mi nepřijde u tohoto díla na místě. Kniha si podle mě o žádnou věkovou hranici neříká. Mohou (a měli by) ji číst lidi všech generací.

Recenze mě od díla málem odradily, ale jsem rád, že jsem knize i tak dal pár hodin. Bylo to milé a svižné čtení.

Lenndy
29.10.2021 4 z 5

I když pro mládež, tak mě knížka moc bavila a určitě si přečtu pokračování.

Sylvanas
28.10.2021 4 z 5

Spíše pro mladší čtenáře, ale i tak fajn fantasy ke čtení.

Ryšava
06.10.2021 5 z 5

Je to psané pro mládež, ale taky mě to moc bavilo. Děj rychle ubíhá a je to i akční a napínavé. Těším se, až si poslechnu další díly. Můžu si to napsat na seznam, co dát synovi na čtení, až bude starší :-)

NextOne
17.09.2021 3 z 5

Kniha se velmi příjemně a rychle čte. Není to žádné složité čtení, spíše požitek pro mladší ročníky. Moc se mi líbí obálka knihy, proto když jsem se rozhodoval zda pevnou či brožovanou verzi, moc dlouho jsem se nerozmýšlel. V knize nalezneme jednoduchou mapku, která zcela postačí, neboť kniha má prvek, který mi vadí, a to převeliké skákání z bodu A do bodu B. Doufám, že se to v dalších knihách zlepší.

Hodnotit knihu zaměřenou spíš pro mladší ročníky je těžké. Bavilo mě to, ale hodně tomu chybělo. Jak jsem četl jinde, tak to bude jen lepší a lepší.

instagram: next_fantasy_one

amalis42
13.09.2021 5 z 5

Kniha mě takřka pohltila. Příběh je zajímavý, jde tam krásně vidět vývoj dvou (respektive tří) hlavních postav, lehce se čte, za mě naprostá BOMBA. Vypíchla bych různorodost hlavních hrdinů, které dávají velké spektrum vlastností (kladných i záporných).

yaoiyuri
13.09.2021 4 z 5

Nenáročné, jednoduché, dějově dost přímočaré – a některé postavy jsou sbírka chodících fantasy/dobrodružných/hrdinských klišé… případně aspirují na to se jimi do budoucna stát (Horác a jeho linka se šikanou proto byla „příjemným“ překvapením :). Přesto – velmi čtivé a zábavné.
Pro cílovku naprosto skvělá záležitost, pro zkušenější a náročnější čtenáře milá oddechovka. Doporučuji číst ušima, Matouš „Lexa“ Ruml knihu skvěle namluvil.

KláraH.
30.08.2021 5 z 5

Audiokniha je opravdu skvěle namluvena Matoušem Rumlem. A je to pecka. Vtipné, poučné, respektující, poutavé a napínavé pro děti i pro dospělé. 7h uteklo jako voda a už jsme kupovali druhou (a třetí).
Halt je sen každého žáka/učně. Kéž by takových bylo i v reálném světě víc...

Cortegos
29.08.2021 5 z 5

Úžasné, skvělé. Když jsem byl menší, tak mě tato kniha uchvátila a i teď, kdy jsem si myslel, že jsem podobným žánrům odrostl, jsem plně prožíval veškeré dobrodružství postav. Nejen koncept hraničáře, ale i dialogy, vztahy mezi postavami a samozřejmě vypravěčský um dělají nejen z tohoto dílu skvělý výtvor.

LadyHip
26.08.2021 5 z 5

Už dávno nejsem cílová skupina a vlastně je to dlouho, co jsem četla takhle čistou fantasy. Roky slibuju dětem, že si tu jejich srdcovku taky přečtu.
1.hvězda za poutavý příběh
2.hvězda za popis správného výstřelu
3.hvězda za Horáce a jeho vývoj
4.hvězda za poselství, že nezáleží na tom, jestli máte 2 metry v ramenou, ale jak odvážné srdce vám bije v hrudi
5.hvězda za Halta, jeho přístup a jeho úsměv :)
a 6. za skvělý překlad, díky kterému je téměř nemožné se od knížky odtrhnout.