Rozvaliny Gorlanu

Rozvaliny Gorlanu https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12949/bmid_rozvaliny-gorlanu-ojg-12949.jpg 5 2569 424

Will je na svůj věk malý, ale zato je hbitý a neobyčejně bystrý. Celý život snil o tom, že se stane slavným rytířem jako otec, kterého nikdy nepoznal, ale do bojové školy na hradě Redmontu ho pro malý vzrůst nepřijmou. Místo toho se dostane do učení k Haltovi, tajemnému hraničáři, jehož záhadnou schopnost neviditelně se pohybovat lidé přičítají černé magii. Will se postupně učí používat zbraně hraničáře: luk a šípy, šedozelenou pláštěnku a houževnatého malého ponyho. Ačkoli Will nemá meč ani velkého koně, po kterých tolik toužil, zjistí, že dobrý hraničář je pro království stejně důležitý jako slavný rytíř. A když se s Haltem vydá na nebezpečnou výpravu do pustiny, aby vystopoval děsivé tvory, kteří se chystají zabít krále, zjistí nakonec, že hraničářské zbraně nejsou tak špatné…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

The Ruins of Gorlan , 2004

Metla
25.08.2021 4 z 5

Fantasy klasika pro kluky a holky (tedy ty dobrodružnější exempláře, co nemají úplně růžový Barbie mozek). Hrad, osiřelé děti na prahu dospělosti a volba jejich profese; většina už má jasno a doufá v přijetí, až na uličníka Willa, jehož drobná postava nepřeje vysněné cestě rytíře. Jak napovídá název série, pro bystrého, hbitého chlapce se uplatnění najde. Čtenáři sledují výcvik, první úspěchy i pády, vše vrcholí nezbytnými hrdinskými činy.
Chtěla jsem dát pět hvězd, protože navzdory jednoduchosti, předvídatelnosti a sbírce klišé, byla bych v patřičném věku (s širokým rozpětím 10-16 let) absolutně nadšená. Závěrečná čtvrtina je bohužel poznamenána výpadky v logice, inteligentní muži náhle dělají pitomá rozhodnutí, jednají ukvapeně, nevnímají podstatné detaily… já vím, je třeba příběh nasměrovat ke slávě hlavní postavy, určitě to však bylo možné zaonačit tak, abych nemusela otráveně převracet oči nad neschopností komparzistů. Škoda. Jinak pro odrůstající mláďata opravdu perfektní kniha, čtivá, vyzdvihující správné hodnoty a chování, což u dané cílové skupiny kvituju s povděkem. 80-85% (Hodnoceno z pohledu zánovní, málo sečtělé Metličky).

LenkaWal
16.08.2021 5 z 5

Tak tohle mě fakt bavilo. Ze začátku to bylo pomalejší, ale pak už jsem hltala každou větu.
Naprosto skvělé. Rozhodně se vrhnu i na další. Jen mě straší počet dílů. Většinou se série později zhorší.

EricNor
15.08.2021 3 z 5

Mam pocit, ze tuhke knizku ctou jen lidi, pro ktere neni urcena :). Ale kdyz ji ctou, tak pro ne asi urcena bude. Prostě dobrodrustvi pro male i velke. Me se libila první cast, sice jednoduche, ale prijemne pocteni. Od hranicarskeho snemu to zacala byt velka nuda o nicem. Zadny napad, jakoby to autor chtel mit bez namahy za sebou. Zkusim jeste druhy dil, jestli se to zlepsi. Mimochodem moje hodnoceni bylo dvoutisici u tehle knizky.

Ešína
25.07.2021 3 z 5

Tato kniha mě nadchla. Fantasy jak má být. Příběh Willa a Halta je velice čtivý a dobrodružný. Těším se na další díl.

knihoVlk
20.07.2021 5 z 5

Moje dobrodružná duše si to užila do posledního písmenka. I když už dávno nejsem primárně cílený čtenář, byl jsem nadšený.

littlestar
16.07.2021 4 z 5

nejsem primární cílová skupina, které je kniha určena ... Ale jsem rád, že jsem knize dal šanci a seznámil se se světem Arauluenu. kniha se dobře čte, ale přece jsem zvyklý na více strhující děj .. hodnocení: poctivých 75 %

kopeceli
14.07.2021 5 z 5

Úžasné! Tuhle knihu musíte dočíst, i kdyby se nemělo jít spát. Já vím, že je určena pro mladší, ale autor se zlobit nebude.
Postavy učňů jsou sympaticky mladé, se starostmi, které to obnáší. Mají charakterový základ, který jim v životě pomáhá a ukazuje cestu. Mají dospělé mistry, vzory a pomocníky.
Tento první díl nadchne čtenáře k pohybu, cvičení, kamarádství a také nabídne návod, jak efektivně vyřešit šikanu.
Nejenže je to dramatické čtení, ale i poučné. Konečně něco, co se mi z literatury pro mládež líbí, kde je strhující děj a přitom netečou potoky krve, nepadají sprostá slova, nechvěje se země hrůzou. Že prý mě čeká ještě 14 pokračování, sdělila mi dcera. Nuže, nejvyšší čas pustit se do dalšího dílu!

renefer
11.07.2021 5 z 5

Tak to jsem si opravdu užila. Už od mala jsem tíhla spíš k dobrodružným příběhům než k holčičím slaďárnám. A i když už nejsem cílovka, tak jsem si to užila a i slzička ukápla a těším se na pokračování, protože tenhle příběh má opravdu dobře našlápnuto.

kamibe
11.07.2021 5 z 5

Vůbec se nedivím, že má tato kniha (a patrně celá série) tak vysoké hodnocení. Přestože jsem už dlouho dospělá a knihy si už dost vybírám, musím říci, že jsem tento první díl četla s velkým zalíbením. Nejen proto, že je stylisticky velmi dobře napsaný, nejen proto, že je dějově výborně sestavený, nejen proto, že jsou v něm místa opravdu napínavá, ale hlavně proto, že se tu objevuje opravdu kvalitní kniha pro kluky, pro něž je v literatuře tradičně méně příběhů než pro děvčata. Autor pro svého syna sepsal výborný příběh, po němž rádi sáhnou i další kluci. A nesporně neskončí u tohoto prvního dílu. I já se s chutí poohlédnu po tom následujícím.

nai.ivka
09.07.2021 5 z 5

Je mi hloupé skoro u všech dílů napsat, že mě baví. Tuhle sérii si zařazuji mezi mé oblíbené a budu se k ní vracet.

domihruzkova
09.07.2021 5 z 5

Nepatřím do cílové skupiny, ale přesto jsem hltala každou stranu. Skvělá série, doporučuji všem a zatím byli všichni nadšeni.

Nelíísek
23.06.2021 5 z 5

Do knižní série se už’ pouštím po druhé tentokrát ale i formou audioknihy kterou čte Matouš Ruml, mohu jen a jen doporučit jeho čtení této knižní série je opravdu hodně dobré.

Hraničářův učeň je srdcovka ke které se ráda vracím, a ti kteří o této sérii ještě nezaslechli tak mohu jen vřele doporučit

ZaOndra
15.06.2021 5 z 5

10 bodů z 10
Knižní série Hraničářův učeň patří k mým nejoblíbenějším knihám. Všechny díly této série jsou neskutečně napínavé a nebudete od nich chtít odtrhnout pozornost. Příběh vás jednoduše pohltí a nemůžete přestat, dokud jej celý nedočtete.
Mně osobně se na knize nejvíce líbilo, jak Halt, jako mistr hlavní postavy Willa, si svého učně dobírá a nic mu jen tak zadarmo nedá. Nechá Willa, ať si se vším poradí sám a jen když jde do tuhého, zakročí. Autor také umí perfektně popisovat prostředí, díky čemuž se budete cítit, jako byste se v příběhu sami ocitli.
Jestli vás zaujme první kniha, určitě neváhejte a přečtěte si i další díly. Vřele je doporučuji, a jestli si tuto knižní sérii někdy přečtete, můžete mi potom sdělit své pocity.

Marie893
10.06.2021 5 z 5

To bude nuda ,říkala jsem si. Nakonec byla úžasná. :)

Zojka
20.05.2021 5 z 5

úžasné!!! přečteno za dva dny. lepší knihu jsem snad ještě nečetla. člověk to doslova hltá jednu stránku za druhou a ani si neuvědomuje kolik toho vlastně přečetl ;-)
doporučuji úplně všem.

Vjeerus
19.04.2021 5 z 5

(SPOILER) Hraničářův učeň je moje srdcovka, kterou čtu už od jejího prvního vydání. Je to příběh, který mě ke čtení vůbec dostal. I po těch letech se k němu ráda vracím a stále mě baví. Kniha je psaná velmi jednoduše, žádné dlouhé natahování a pokud si potřebuji odpočinout, je to ideální volba. Pro mě má Will a jeho přátelé skoro stejný význam, jako Harry Potter a spol., i když zde je vše až moc ideální a černobílé, nebo jak to nazvat. Hraničářští koně jsou jak komisař Rex, Horác, Will, Aliss, Jenny a pod. jsou nejlepší učni svých oborů, Halt je nejlepší hraničář a nepřítel je taky NEJzlejší, NEJpodlejší... Takhle bych mohla pokračovat se všemi postavami.
Ale, přeci jen je to příběh pro dospívající a před těmi 12 lety, kdy jsem s knihami začala mi to ani nepřišlo divné a stránky jsem hltala. A o tenhle pocit dle mého převážně jde. A třešničkou na dortu jsou ty úžasné přebaly (pevná vazba)

AdamBookmage
14.04.2021 5 z 5

Prvotní důvod, proč jsem si celý komplet hraničářova učně koupil, byl kvůli krásným ilustracím na obalech :D Nevěděl jsem, co mě čeká, ale první díl příjemně překvapil...Ze začátku jsem mu pravda moc nevěřil, ale pak se to rozjelo. Vřele doporučuji všem milovníkům fantasy :)

sarah7586
08.04.2021 5 z 5

(SPOILER) Fantasy knižní série, který zaujme zajímavým a napínavým příběhem. Příjemný a srozumitelný jazyk. Hned uvede do souvislostí bez zbytečného opisování a přesto nevynechá nic důležitého. Postupně nám autor odkrývá příběh a jednotlivá dobrodružství nedovolují odpoutat se ani na chvíli. Skvělá Young Adult literatura.
__
Nacházíme se v Araluenském království na hradě Redmont. Patnáctiletý Will a jeho čtyři kamarádi jsou vybráni do učení k mistrům. Jsou sirotci, jejich rodiče byli zabiti v bitvě či byli důležitým přínosem po království. Will je vybrán pro hraničáře. Je to nesmírně důležitá funkce, ovšem v podvědomí prostých lidí opředena báchorkami. Zlý Morgarath spřádá plány na zničení království. Chce se pomstít. Will a jeho kamarádi zažívají mnohá dobrodružství, kdy upevnují vztahy a rozvíjí své dovednosti a zachranují království.

Emilie37
06.04.2021 5 z 5

Tahle kniha mi otevřela cestu k fantasy. Nedávno jsem ji znovu četla a ani po letech mě nezklamala. Je to srdcovka :)

diana1217
03.04.2021 5 z 5

Celá série je naprosto senzační. Jelikož jsou knihy psané podle toho jak syn autora stárl, tak mi samozřejmě díl od dílu přijde lepší a lepší. Nejsem už dítě, ale i tak mě knihy naprosto uchvátily. Rozhodně se k celé sérii ještě vrátím.