Obléhání Macindawu

Obléhání Macindawu https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29768/bmid_hranicaruv-ucen-oble-29768.jpg 5 1455 118

Kde najde Will v rozvráceném severním lénu bojovníky, které potřebuje, aby dobyl zpět hrad ovládaný sirem Kerenem a jeho tlupou zločinců, a osvobodil Alyss ze zajetí? Za hranicemi se navíc shromažďují klany divokých Skotiů a chystají vpád do araluenského království. Čas se krátí. Willova odvaha a vynalézavost – a příjezd dávného přítele – jsou to jediné, co může zabránit hrozící invazi a zachránit Alyss před děsivým osudem.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Egmont (ČR)

The Siege of Macindaw , 2007

petrulka
20.04.2022 4 z 5

U tohoto dílu by vůbec nevadilo spojení s tím předchozím. Děj je zdlouhavější, oproti ostatním dílům natahovaný. Samozřejmě stále zábavný, často vtipný, chvílemi dojemný - rozloučení se Stínem se mi prostě zajídá:-)

Deevv
08.04.2022 5 z 5

Další z napínavých příběhů. Tentokrát navazuje na předešlý díl a některé pasáže se doslova opakují, ale i tak velmi pěkná zápletka. Zvládne to tentokrát Will i bez Halta?
A co jeho nová čtyřnohá kamarádka?
Ve vzduchu je cítit láska :-)

kopeceli
03.04.2022 5 z 5

Příběh plynule pokračuje, spousta úvah, triků, použití síly až téměř v závěru. Zamilovanost postav mě pobavila, každý se stává citovou třtinou ve větru, která se chvěje a ohýbá. No to jsem zvědavá, jak to v příštím dílu ustojí.

159
10.03.2022 4 z 5

O chlup slabší díl než předchozí, ale stále paráda.

alabra
01.03.2022 3 z 5

Kdyby se spojil předchozí díl s tímto, bylo by to příjemné počtení, takhle to bylo dlouhé jako roční obléhání hradu a většinou stejně tak nudné, hodně dobrých, ale nedotažených nápadů s dalšími novými postavami, nevyužitý potenciál, který mohl oživit příběh.

toni-az
05.01.2022 3 z 5

(SPOILER) Opět návrat do šedé zóny průměrnosti. Ale poslouchat se dalo, napětí tam bylo, což autor umí asi nejlíp. Naopak s logikou si stále problém nedělá.

Škoda Feny, jméno Stín mi v češtině moc nesedí, ale je to jedno, když se jí stejně zbavil. Přitom by stačilo sehnat jakékoli štěně a vycvičeného psa si nechat. Ale tak snad najde jiného.

ondra295
11.12.2021 4 z 5

Je to o něco slabší, než předchozí díl, ačkoliv to společně s ním tvoří samostatnou dějovou linku. Ve výsledku to končí tak, jak všichni čekáme - je tam několik náznaků dějového zvratu, ale nakonec se to nikdy nedotáhne do konce.

V tomto díle je snad až moc vaty okolo, protože od začátku všichni víme, k čemu to směřuje - obléhání hradu ale přijde až po hodně dlouhé době, kdy se dějí a řeší věci, které vlastně nejsou pro samotný děj nijak klíčové. Will a Horác nakonec vymyslí vážně chytrý plán, který musel i autorovi zabrat hodně práce, ale opět tu máme ten starý známý fakt - že prostě mají štěstí. Kdyby se jedna ze 100 věcí, které se mohly pokazit, pokazila - tak už další díly nemáme, protože Will i Horác by skončili pod drnem. Ale jasně, to se stát nemůže.

Ryšava
08.12.2021 4 z 5

Líbí se mi, že v knížce je popsané, že kluci už dospěli v muže a musí sami rozhodovat. Nejistota, jestli se rozhodnou správně atd. Nejvíc se mi líbila scéna, kdy Malcolm si hraje s psychikou skotského generála. Konec je jako vždy klidný, pokaždé čekám, jak ukončí knihu a tady je to láskou, kterou většina z nás čekala =)

soupik2012
07.12.2021 4 z 5

Čaroděj na severu a Obléhání Macindawu tvoří ucelený příběh. Zatím co Čaroděj na severu mi přišel ze všech dílů nejzajímavější, tak Obléhání Macindawu je pouze průměr. Postrádala jsem nějaké větší napětí, nějakou záhadu, potíž, trable. Nic, všechno jde jako na drátkách, po předem vytyčené trase. Nejvíc mi vadilo, že se z příběhu vytratil pes, který byl příjemným oživením. Čaroděj bylinkář, jako nová postava nepřinesl do příběhu nic moc zajímavého. Pár čar a kouzel, jinak celkem nuda. Nezbývá mi než věřit, že další příběhy budou lepší. Audioknihu, jakož i celou sérii, velice dobře načetl pan Matouš Ruml.

Elulilinka1
01.12.2021 5 z 5

Do tohohle dílu se mi nejdřív moc nechtělo, ale nakonec jsem vůbec nelitovala.

yaoiyuri
27.11.2021 3 z 5

Oblehání přímo navazuje na Čaroděje na severu… a to je podle mě problém. První díl tohoto uzavřeného příběhu nastavil laťku vysoko, byl čtivý a zajímavý, i když se spíš jen pátralo, dedukovalo, odhalovalo a intrikovalo. Tady už se věci sice technicky „dávají do pohybu“ a vše směřuje k závěrečné akci, ale je to rozvleklé a místy až nudné. Chybí napětí, vtip i invence. Opět sklouzáme ke 100krát ohrané šabloně, kdy to Will s Horácem „nějak“ vymyslí a ono jim to „nějak“ vyjde (i když samotný plán na dobytí hradu byl fakt chytrý).

Kdyby se oba díly spojily do jednoho a seškrtala se zbytečná vata, mohlo to být čtenářsky mnohem zajímavější – závěrečné pasáže, které mají být nabušené napětím a akcí jsou totiž navzdory délce obou dílu strohé a zkratkovité. O Skotiích a Piktě se bohužel skoro nic nedozvíme (snad v nějakém dalším díle).

Jedinou světlou stránkou tu je psychologické vykreslení hlavního záporáka se všemi jeho pochybnostmi. Ale upřímně jeho motivace mi přišla nepřesvědčivá, sice nebyl plně doceněn okolím / rodinou, ale byl schopný a lidé ho měli rádi – určitě by se v Araluenu zvládl uplatnit na nějakém významnějším postu. Takhle spláchl svou budoucnost do prevétu a navíc za použití ne tak moc chytrého plánu (protože pochybuji, že by ho Skotiové na hradě v dlouhodobém horizontu trpěli).

MatoPalkes
27.11.2021 4 z 5

Série ktoré majú takto veľa dielov sa začnú pomaly vykrádať a opakovať a ich kvalita sa znižuje. V tejto naopak ma to začína baviť viac a viac. Aj keď decká už by mohli byť dospelejšie ale keďže je to primárne detské čítanie tak v poriadku.

slayerCZ
23.11.2021 5 z 5

Pokaždé, když je děj okořeněn skandijci, tak to dostane novej rozměr :D Gundar Bijec a Nils Tahač na hrad!! Teda na Macindaw! :D

Cortegos
15.11.2021 5 z 5

Krásné završení. Přijde mi skvělá rozmanitost prostředí, postav a motivací záporných postav v celé sérii. Co bych vytkl je postava Xandera – přišlo mi, že se jeho charakteristika od minulého dílu značně proměnila k horšímu, což působí dosti uměle.

KláraH.
12.11.2021 5 z 5

Kdyby šlo půl hvězdičky ubrat, asi bych ubrala. Ale kniha si pořád drží velmi vysoký standard celé série. Překlad jména feny je zřejmě doslovný a tudíž velmi divný, škoda. Pořád nějak nechápu (v souladu s Horácem na konci), jak je možné, že se za celou dobu neobjevil domácí hraničář a o ničem nevěděl, proč nedojeli pro pomoc do Redmontu, když na to měli 3 týdny, proč tam potom po bitvě několik měsíců zůstávali. Ale i tak to bylo napínavé, dobrodružné, vtipné, prostě pecka. No a ta romantika...

Vjeerus
22.09.2021 4 z 5

Příběh se nese v dobře známém duchu jednoduchého napětí. Autor to prostě umí a i když je kniha cílená primárně na děti, já si její čtení užila a stránky plynuly téměř samotné.
V tomto díle už začínám jasně pociťovat tu zvláštní časovou osu (kterou jsem v dětství nevnímala), kdy postavy stárnou (jestli dobře počítám, tak jim je kolem 21?), ale mentálně jsou stále okolo těch 15 let a dělají stále ty stejné (ne vždy správné) dedukce, jako v prvním díle.
Každopádně kniha se mi četla velmi dobře, dostali jsme dávku podlosti, intrik a iluzí, ale i několik přímočarých a vtipných scén. Ideální na vypnutí, oddech a hlavně děti.

Taťka Hraboš
30.08.2021 4 z 5

(SPOILER) Ačkoli to – jako obvykle – bylo velmi poutavé a napínavé čtení, musím tentokrát i trochu kritizovat, především nevěrohodnost Kerenova a hlavně Alyssina chování. Opravdu by se tak okouzlující a schopný chlapík pouštěl do tak pochybného a nebezpečného podniku, když se v Araluenu schopnosti cenily přinejmenším obdobně jako rod a bohatství (příkladem budiž všechny tři hlavní postavy tohoto dílu) a důstojné postavení by byl bezpochyby schopný získat i tak, byť ne třeba zrovna v Norgatu? A opravdu by se Alyss nechala tak snadno zblbnout nejprve jedním a pak zase jiným malým kamínkem (já vím, je to fantasy, ale stejně)? Do toho ta závěrečná dramatická scéna, dělaná podle mě zbytečně trochu moc na efekt, ve které byla také řada trhlin v logice (ať mi autor nevnucuje, že by hraničář nedokázal odzbrojit ženu, která s těžkým mečem nikdy nezacházela). Na druhé straně – jak už jsem zmínil v předchozích komentářích, je to literatura pro děti, a pochybuji, že by nad tím takhle některé přemýšlelo.

Zojka
28.08.2021 4 z 5

no myslím že to nebylo tak hrozný jak někdo podemnou psal, ale musím přiznat ty první díly byly lepší. taky se willovi všechno až moc podezřele dobře daří. nejlepší byla bytva na konci.

Haloon
25.06.2021 2 z 5

Tento díl sice cítím jako emočně zdařilejší než to, co nám Flanagan pár posledních knih předkládal, ale jinak je to pořád stejná špatná písnička.
Už pěkných pár dílů zcela chybí charakterový vývoj postav a ani na Macindawu nedojde ke změně. Sám už nevím, jestli na tuhle “maličkost” autor zapomněl, či ještě hůř, že na ni zvysoka kašle…

MiLiška
17.06.2021 3 z 5

Snad se na mě milovníci Willa nebudou zlobit, ale děj mi přišel zdlouhavý, místy dokonce i nudný... Ještěže se ani tento díl neobešel bez divokých Skandijců, miluji je! A konec? Ale jo, dojemný...