Královská hraničářka

Královská hraničářka https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182818/bmid_hranicaruv-ucen-kralovska-hranicark-jXH-182818.jpg 4 1002 120

Když se Will stal členem hraničářského sboru, složil slavnostní přísahu. Teď se zdá, jako by pro něho nic neznamenala. Poté co byl jeho život rozvrácen strašlivou tragédií, nemyslí Will na nic jiného než na pomstu. Willovi znepokojení přátelé musejí najít způsob, jak ho odvrátit od temné cesty. S řešením přichází Halt: Will si vezme na starost učně. Všechny překvapí, koho Halt navrhuje – a je to žádost, kterou Will nemůže odmítnout. Výcvik vzdorovité a svéhlavé dospívající dívky je náročný. A když Will na jedné výpravě narazí na bandu zločinců, musí se rozhodnout, co je pro něho důležitější, zda dotáhnout do konce svou pomstu, nebo zachránit nevinné životy. V poslední knize série Hraničářův učeň je v sázce víc než kdy předtím. Je to Willova poslední výprava pro hraničářský sbor?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

The Royal Ranger: A New Beginning , 2013

Diddi
09.10.2014 5 z 5

Slova jsou zbytečná ..... Kniha mě mile překvapila. Celou sérii si musíte prostě přečíst.
Je čtivá, napínavá a humorná.
Nevím jak to John Flanagan děla, ale jeho knihy zbožňuji. :)))

Nemesis Moriko
23.08.2014 4 z 5

Opravdu jsem se těšila, co se z toho vyklube. Moje nadšení trochu opadlo po přečtení několika negativních recenzí, které upozorňovaly na věci, které většinou mi osobně taky vadí. Po přečtení první části jsem s zmíněnýma recnzema z části souhlasila.
I když měla Madelyn slabší luk než ostatní hraničáři, nevím nevím, jestli by luk s takovým nátahem, jak bylo uvedeno zvládla.. ale to je detail. Věci, které mě štvaly mnohem víc byla zaprvé sama Madelyn (postupně to bylo lepší, ale ze začátku jsem ji místy imaginárně škrtila a propalovala tak vražedným pohledem, že jsem se divila, že knížka neshořela..), zadruhé: mluvení hraničářských koní.
Mno, tohle je taková kapitola sama o sobě - dohadování mezi Willem a Cukem/Haltem a Aberaldem atd. bylo sice originální a vtipné, ale už to zkrátka patřilo do kategorie fantasy - v předchozích dílech bylo vždy: A Will měl dojem jako by Cuk odpověděl/řekl.. bla bla bla, nebo něco v tom smyslu, prostě tam stále bylo to "jako by". Jenže tady už hraničáři se svými koňmi vedli regulérní rozhovory..
ze začátku mě samozřejmě deptalo i to, jak skončil Will, Alyss jako postavu jsem si sice moc neoblíbila, ale stejně mě to deptalo. Pak taky Kassandra/Evanlyn, která jakoby ztratila ten "elán", který měla jako dospívající dívka/mladá žena v předešlých dílech. Tady to byla jen vynervovaná, ustaraná matka - až na některé světlejší části, jako třeba na konci.
Chápala jsem, že se o Maddii jen bojí, ale i tak.. být na Madelynině místě, možná dělám podobné věci jako ona už z principu toho, že to Kassandru naštve.
Autora však musím obdivovat za to, že se dokáže vžít do svých postav i když už dávno nejsou tak mladí jako v předešlých dílech..
za mě 4* :) Protože když se přenesu přes první část, kniha opravdu stála za to :))

Lodja
24.06.2014 4 z 5

Sice se nějak pořád nemůžu vyrovnat s tím, že Horác, Will a spol jsou už čtyřicátníci, ale jinak moc doporučuju. Příběh sám o sobě na jedničku, ale z té Madelyn nějak odvázaná nejsem. Jsem zvědavá, co si na nás strýček Flanagan vymyslí příště :-)

Issiriana
31.05.2014 5 z 5

U 10. dílu jsem si myslela, že je poslední, a byla jsem překvapená, když se mi do ruky dostal 11. díl. Ztracené příběhy ucelovaly celou sérii a dávaly jí hezký konec, přesto jsem byla smutná, že Hraničářův učeň končí. A ono ne! Další díl je zase úžasný, čtivý a hlavně - setkáváme se s našimi milovanými postavami. Prosím, prosím, ať Flanagan píše dál, ať pokračuje v Hraničářově učni...

Nemůžu si zvyknout, že Will už není ten šesnáctiletý mladík, jako tomu bylo v prvních dílech. Teď je z něj starší a zkušený hraničář, hodně ovlivněný Haltem, ale to se dalo čekat, když s ním strávil takovou dobu.
I když byl na Maddii během výcviku přísný, přesto v sobě měl dobrou dušičku a své učeňce pomáhal. Nevím, jaktože se Flanaganovi povedlo dostat se mi s postavami (hlavně Willem, Haltem, Malcolmem a Horácem) tak hodně pod kůži, že vždy, když byly v nebezpečí, jsem napětím pomalu ani nedýchala a jen se v duchu modlila, ať zůstanou na živu.

Hraničářův učeň byl, je a vždycky bude moje srdeční záležitost, nehledě na fakt, že Flanagan píše tak odlehčeně, že stránky ubíhají samy, a tak dojemně, že aspoň jedna slzička mi vždy ukápne.

:')

Gobbi
30.05.2014 5 z 5

Výborná byla. Will je dospělý, pánem svého léna, bohužel ale zdrcený ztrátou ztrácí chuť do života. Na druhé straně dospívající, "zlobivá" dcera Horáce a Evanlyn. Halta a spol napadne spásná myšlenka, jak pomoci oběma stranám - Meddie je dána k Willovi do učení a jejich společná hraničářská cesta může začít... :)

Mergirus
24.04.2014 5 z 5

Zpočátku jsem k této knize přistupovala s menším nadšením než ke knihám předcházejícím. Počítala jsem totiž s tím, že Ztracené příběhy jsou posledním dílem Hraničářova učně a dále už bude autor pokračovat v sérii Bratrstvo. Naštěstí Flanagan nezklamal a i v tomto díle nechybí humor, správná zápletka a vyzdvižení odvahy a cti.

felisa
12.04.2014 4 z 5

Opět výborná hraničářská kniha, většinou nostalgie a i trocha akce, každopádně dle mého názoru se nevyrovná některým předchozím dílům

Catherine
11.04.2014 4 z 5

Opět žasnu nad tím jak jsou knihy od Flanagana čtivé, ale myslela jsem si že 11. díl byl poslední. Není to špatný příběh, ale trochu mi to připadá jak zoufalství udržet se v podvědomí čtenářů, když Bratrstvo nemělo takový úspěch. Jinak kniha je velmi dobrá jen kdyby nenapsal ten 11. díl.

kuceju
02.04.2014 5 z 5

Vypadá to, že Flanagan zase stoupá vzhůru! Předchozí díly mě celkem zklamaly (ne, že by nějak moc, protože HU nemůže být nikdy tak hrozné), jako například Králové Clonmelu a Ztracené příběhy, ale byla jsem dost překvapená, protože jsem si myslela, že to bude nějaká slátanina (nic proti Flanaganovi), která to totálně pokazí. Kupodivu ne. Flanagan prostě ví, jak na to. Ale přece jen mě zklamala a dost naštvala jedna věc. A to, že zemřela všichni víme kdo..., pak také dost velká shoda okolností (ohledně Ruhla a konce). A následovně samotný konec, který mi přišel trochu moc a zbytečně dramatický. Ale toho si nevšímejte. Já si totiž vždycky musím najít nějakou vadu, takže kdybych ji nenašla, tak to je fakt dost dobrá kniha - tedy pro mě. =P A moc doufám, že Flanagan bude pokračovat.

lucka4
02.04.2014 5 z 5

Byla to BOMBA, opět jsem se začetla do starých časů kdy Will podnikal s Haltem daleké výpravy. Maddie se mi strašně zalíbila a tento díl splnil mé očekávání jen doufám že J. Flanagan napíše ještě další díl i když to není jisté..

lapej
30.03.2014 5 z 5

Přečetla jsem jedním dechem. Moje oblíbená série opět nezklamala.

IvcaK98
15.03.2014 4 z 5

Myslím, že ať už bych četla o Willovi a jeho přátelích sebevětší patlaninu, bavilo by mě to, protože je to prostě Will :) Stejně se ale musím přiznat, že to byl první díl série (a díky bohu očividně poslední), který jsem co pár kapitol odkládala a neshltla najednou, jako tomu bylo u předchozích. Naopak mě až štvala trivialita celé knížky, a ano, celá dvanáctka je vlastně taková kopie, která má u čtenářů vyvolat nostalgii, což se u mě sice povedlo, ale stejně tak přišla i jistá dávka zklamání, že to John nechal dojít takhle daleko a nesekl s tím už po desítce. Upřímně si myslím, že žádná Královská hraničářka a ani Ztracené příběhy nebyly nutné. Připadám si jako největší rouhač, že takhle kritizuji knížku jedné z mých nej sérií, ale je to tak, jak to je. To ale neznámená, že si prvních deset dílů nenašlo v mém srdci místo už napořád a já se k nim co chvíli zase nevracím, nemyslete si ;-)

Leslie739
11.03.2014 5 z 5

Bála jsem se, co mám čekat a zároveň jsem se těšila jak malé dítě. Knížka je to stejně pěkná, jako zbytek série, akorát na sobě už začínám vidět to stárnutí. Když jsem před čtyřmi roky četla 1. díl HU, tak mě to pohltilo, nyní už to vidím trochu střízlivěji. I tak to ale bude zřejmě navždy má srdcová série. Flanagan se nesnaží psát o ničem, na co nemá, je to čtivé a děj ubíhá rychle. Možná je tam patrná podobnost s předchozími díly, když to vezmu konkrétně, tak samozřejmě učení nového učně, pardon, učeňky, tak taky vztah mezi Willem a Maddie, stejně jako dřív mezi Haltem a Willem. Plus nynější Willova snaha někoho pomstít.

Bobšule
01.03.2014 5 z 5

Kniha přímo programově určená mladým čtenářkám. Na mě místy příliš velká vysvětlovačka co kdo jak a proč myslel, jak se cítil apod. ALe pořád moc pěknej Flannagan.

smoulinka22
23.02.2014

Já každou Flanagonovu knihu četla několikrát.U žádné knihy jsem se tolik nenasmála a u té poslední platí,že jsem ještě u žádné tak moc neplakala. ;) Tu postavu,která zemřela jsem měla nejraději a tak jsem první nemohla uvěřit svým očím.S postupem času však dokážu tuto knihu řádně ocenit a i přes ,,velký smutek v srdci'' se mi moc líbí a těším se na další díly.

estelina2300
20.02.2014 5 z 5

Nádhená kniha trochu mě zklamali, jak se Will choval, kvůli xxxx. Ale jinak úžasná kniha!!!!

kloin
14.02.2014 5 z 5

Tak jsem se docela těšil na další příběhy a nezklamalo mě to.

Veryuu
09.02.2014 4 z 5

Nejvíc zaujme a potěší toho, kdo je s Willem od začátku po dobu několika let. Vzpomínání, narážky aj. Prostě srdcovka :)

Lowelllyyp
25.01.2014 5 z 5

Celou dobu jsem byla smířená s tím, k čemu to celé vedlo. Byla jsem jen zvědavá, JAK se to stane. A pak se stalo něco překvapivého. Mé věštecké schopnosti nebyly stoprocentně úspěšné, tedy, abych byla upřímná, selhaly. Po posledních stranách, které mě dohánaly k šílenství (ano, fakt to tak prožívám, je to přece můj Will), jsem zjistila, že toto nebyl poslední díl. Bude další a já začínám mít pocit, že Flanagan trochu zbytečně rozvádí něco, co je již uzavřené. Bohužel vážně netuším o čem tam chce psát, aby to nebyla jen napodobenina Willových dobrodružství. A je mi to líto..

Přesto.. Miluji to, vždycky budu! :3

Darkry
24.01.2014 5 z 5

Včera po půlnoci jsem dvanáctý díl Ranger's Apprentice dočetl (četl jsem v originále). Jednou větou je to možná nejlepší díl série. Ale teď už podrobněji (spoilery nebudou):

Když libovolný autor chystá pokračování nějakého svého díla většinou ho sleduji s obavami, protože vím, že jedna dobrá kniha neznamená, že z ní lze udělat celou sérii. Tuplem to platí pokud má každá kniha či dvě vlastní příběh, pak už se autor začíná opakovat a i z dobré knihy se může stát přidáním dalších dílů brak.
Flanagan je ale jiný. On nepíše pokračování Hraničářova učně, on vytváří historii životů svých postav. Sám jsem Hraničáře začal číst už před několika lety a postupně se prokousával dalšími a dalšími díly, až jsem dospěl ke konci a netrpělivě čekal na pokračování (to byl myslím 7. nebo 8. díl). Neměl jsem pocit, že bych čekal "co si zase autor vymyslí za dobrodružství", ale chtěl jsem vědět, jak budou postavy žít dál a přál jsem si se s nimi znovu setkat a ještě jednou se smát Haltovu humoru.
A nyní, když se mi dostala do rukou dvanáctá kniha, jsem si připadal, jako bych se vracel domů. Znovu navštěvoval staré přátelé.

Žádný z těchto pocitů by nemohl vzniknout bez Flanaganova odlehčeného ale zároveň napínavého stylu psaní, který se díl od dílu zlepšoval a zde, ve dvanácté knize, dosáhl vrcholu (i když, kdo ví?). Začátek knihy mě uvrhl do smutku, který člověka může stihnout jen když se dozví, že někdo z jeho dobrých přátel umřel, smutek ale časem trochu polevil a objevila se spíš nostalgie, Flanagan úžasnou nenásilnou formou vyvolává vzpomínky na předchozí díly a speciálně na ten první, kde byl Will sám učněm. Na závěr knihy si ale Flanagan nechává ty nejsilnější karty. Velké dobrodružství, napínavou zápletku i rozuzlení a dojemný konec.

V Královské hraničářce je smícháno to nejlepší, co šlo najít v předchozích dílech a podáno v nové formě. Zavzpomínáte, zasmějete se (opravdu hodně) a bude opět napjatí o osud vašich přátel. Co víc nám může spisovatel dát?

Pro ty, kdo četli předchozí díly, je Královská hraničářka povinnost a pro ty co ne je to nová motivace začít pěkně od prvního dílu - věřte mi, stojí to za to.

6 z 5 hvězdiček