Hrad mistra kloboučníka

Hrad mistra kloboučníka https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78413/hrad-mistra-kloboucn-78413.jpg 5 105 28

Cronin položil děj své knihy do starobylého městečka. V tomto provinciálním prostředí, kde vládne ještě duch cechovního kastovnictví, vyniká svou silou fyzickou a v jistém smyslu i morální ústřední postava románu Jakub Brodie, kterého autor vykreslil jako svérázného, samolibého měšťáka, člověka despotu a bezohledného sobce, zacházejícího bezcitně a surově se svou rodinou i spoluobčany stojícími společensky níž než on. Jeho nekritickou, chorobnou domýšlivost ukazuje autor jako vlastnosti, které pramení ze stavovských a národnostních předsudků, z omezeného snobství. Cronin tu nepranýřuje jen Brodieho, ale charakterizuje mistrně maloměstskou společnost konce 19. století jako celek. Dramatickým vylíčením osudu Brodieovy rodiny, jejího vzestupu i pádu dává autor čtenáři do rukou novodobou ságu o tragickém egoismu a kruté pýše. Tato autorova prvotina byla vydána v roce 1931 (česky v roce 1948 pod názvem „Tyran“).... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

Hatter's Castle , 1931

flanker.27
07.08.2014 5 z 5

Jedna z nejsmutnějších a nejpůsobivějších knih, které jsem kdy četl. Výborná psychologická propracovanost postav, jak je u Cronina zvykem.

fanciulla
17.06.2014

Knihu som čítala dávno, niekedy na strednej škole a dej si dobre pamätám. Ako ja som trpela s tými deťmi!

Ivaksa
05.10.2013 4 z 5

Ten otec byl vážně krutej,jak jsem ho nenáviděla!Velmi podařené dílko.

Lilithen
31.07.2013 5 z 5

Tuto knihu jsem si zakoupila v antikvariátu v době, kdy jsem byla v obtížné životní situaci. Když jsem knihu začala číst, zjistila jsem, že jsem snad nějakou velmi podivnou náhodou sáhla po něčem, co vlastně v obrysech popisuje to, čím jsem právě procházela. Navzdory tomu, jak je kniha depresivní a krutá, jsem díky ní načerpala sílu. Když mi je nejhůře, dodnes se k ní ráda vracím.

namoki
29.07.2013 4 z 5

Ne zrovna povzbudive cteni, ale rozhodne stoji za precteni!

cortina
03.04.2013 5 z 5

Drsné, ale mistr slova mistrně zvládnul a zakončil knihu elegantně.

Val
17.11.2011 5 z 5

Totálně depresivní...nicméně vynikající. Všem doporučuji.

Renava
13.09.2011 5 z 5

Klasika od môjho obľúbeného autora, ktorá má všetko, čo má dobrá kniha mať. Nie je to veselé čítanie, ale rozhodne kniha, na ktorú sa nezabúda.
Hlava rodiny – tyran a despota, strachom paralyzujúci svoju rodinu a celé mesto, nepripúšťajúci si akúkoľvek porážku, neschopý súcitu či emócii - toto je postava, okolo ktorej sa rozvíja rozvetujúci sa dej, tragédie, emócie, silné momenty. Človek pri tejto knihe zabudne na čas a svet okolo, čo sa deje len pri skutočne dobrých knihách...

19. století Skotsko anglická literatura ságy

Archibald Joseph Cronin
skotská, 1896 - 1981
1974  91%Hrad mistra kloboučníka
1993  92%Příhody z černého kufříku
1972  86%Citadela
1972  83%Tři lásky
1947  87%Zelená léta

Kniha Hrad mistra kloboučníka je v