Hráčský instinkt

Hráčský instinkt https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2048/bmid_hracsky-instinkt-kMv-2048.jpg 4 96 11

Na prestižním bonnském gymnáziu se spřátelí inteligentní a chladná patnáctiletá studentka Ada se svým „mefistofelským“ spolužákem Alevem. Svými vrstevníky pohrdají a přehlížejí je stejně jako profesory s výjimkou učitele němčiny a tělocviku polského původu Smutka a dějepisáře přezdívaného Höfi. Jedině oni dva představují pro „pravnuky nihilistů“ Adu a Aleva intelektuální protivníky. Jenže sebevražedným skokem Höfiho na školní dvůr ztrácejí Ada s Alevem poslední zábrany a jediné, co jim ještě zbývá, je hra. Hra, jejíž pravidla určují ti, kteří odmítají všechna pravidla. Hra, v níž Ada na Alevův podnět svede svého učitele. Hra, která nemůže skončit dobře. Hra, v níž jsou dobro a zlo zaměnitelné.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

Spieltrieb , 2004

Acamar
31.12.2021 4 z 5

Vyčerpávající čtení, uf. Dominantní, předimenzovaný intelekt utržený ze řetězu autorit a pravidel, smyslu, víry a hodnot, respektu či strachu ... intelekt, který zabaví jen Hra a tak se pasuje do role chladně neosobního demiurga cizích osudů ... Co může být dostatečnou protiváhou, která jej dokáže usměrnit nějakým žitelným směrem? Inteligence spojená s citem či zralostí, kterou zosobňují jediní, jež vnímají Ada s Alevem jako důstojné protivníky, Smutek a Höfi?
Modelová situace působí docela uměle, vzhledem k tomu, že jde o 15leté děti, a celá kniha hodně ambiciózně, ale lze ji číst hlavně jako vrstevnatou alegorii z různých, filozoficko-etických, společenských, generačních aj. úhlů pohledu, a pak to nepřekáží. Juli Zeh hraje svou hru se čtenářem chytře a poutavě, a naštěstí ponechává vlastní pochopení odpovědí i závěrů na něm.

marvarid
16.04.2020 5 z 5

Knihu jsem četla jedním dechem, jazyk JZ je přesný, dokonale navodí atmosféru, o kterou v daný okamžik jde. Po intelektuální stránce je čtení opravdu lahůdka a anarchie v jednání hlavních postav mě bavila. Přestože jsem celkově se svým čtenářským zážitkem spokojená, jeden problém jsem s knihou přeci jen měla. Citový chlad, vysoký intelekt a sebevědomí Ady musíte přijmout jako fakt, jako východisko vyprávění. Bez ohledu na to, jak vykonstruovaná a nevěrohodná se tato postava může zdát. Já sama jsem se s nikým, kdo by Adu byť jen vzdáleně připomínal, nikdy nesetkala. 15leté děti mohou být vysoce inteligentní, ale pak jsou často o to víc dětské v mezilidských vztazích a naopak předčasně dospělé a protřelé děti obvykle svoji tvrdost získají za cenu náročných sociálních podmínek a tedy i nedostatečného zázemí pro studium a intelektuální rozvoj.

petrarka72
24.04.2019 5 z 5

Vynikající kniha; navzdory varování jsem ji přečetla na dovolené, a to téměř jedním dechem, byť souhlasím, že to nebylo nic lehkého. Chladně líčený, přesto velmi emocionální příběh s intelektuálními vložkami; Nebezpečné známosti přelomu tisíciletí, kombinované se Zmatky chovance Törlesse v dospělé verzi a přiznávanou Nabokovovou Adou. Je pozoruhodné, že se tady často zmiňuje šikana učitele - ale to, jak postavy šikanují samy sebe, se neobjevuje; jak Ada, tak Alev, o Smutkovi ani nemluvě, se předhánějí v tom, kdo bude sám na sebe horší - a těžko to zdůvodnit osobnostním hledáním; proklamovaná ztráta smyslu a hra jako "známka punku" je to, co ději dává příchuť nepohodlné až mrazivé pravdivosti. Přitom má kniha půdorys detektivního románu, tedy jednoznačně popového žánru; závěrečné Adino shrnutí supluje parodicky poirotovský způsob završení případu na jedné straně, na druhé shrnuje beznaděj životního (ne)bloudění. Užívala jsem si neskutečně. A mimochodem - teorii her ani Musilova Muže bez vlastností znát nemusíte - ale pomůže to...

Miloš333
25.09.2018 5 z 5

Mrazivý příběh psaný chladným a ironickým jazykem, precizní autorčin styl ... Ten příběh jako by povstal z internetových stránek, které se zabývají šikanou nebo kyberšikanou. Tady se terčem šikany stává učitel, takže taky tak trochu ze života... Jen je to zde podáno, věcně, střízlivě, jízlivě, cynicky, ale zároveň velmi přesvědčivě.
Na přebalu chybí upozornění: Tohle není román na dovolenou :-)

tibby
10.07.2016 4 z 5

Najít si cestu k postavám pro mě bylo náročné, stejně tak jako prokousávat se jejich myšlenkovými pochody, musím říct, že na můj vkus poněkud příliš mnoho "popisování" myšlenkových pochodů, nutila jsem se nepřeskakovat v některých pasážích řádky.. Ale! Na druhou stranu vynikající příběh, knížka byla dramatická, napínavá, přibližně od poloviny knížky už mě pohltila v tom smyslu, že se dostavil můj nejoblíbenější "knižní efekt", na postavy jsem myslela i v práci, domů jsem se těšila, až budu moct přečíst aspoň jednu kapitolu.
Poněkud zvláštní mi přišly názvy kapitol, v podstatě shrnutí toho, co se v dané kapitole stane, málokdy to bylo na škodu, občas mě to vyloženě uklidnilo :)

Skvělá kniha o hrách osudu i hrách lidí s lidmi. Určitě se k této autorce ráda vrátím.

martina.bella
23.02.2016 3 z 5

Na mě až příliš temné. Ostatní knihy Juli Zeh se mi líbí nesrovnatelně víc.

Jiri.duchon
19.08.2015 5 z 5

Juli Zeh má psaní v krvi a často jsem měl problém s ní držet krok, pro mě rozhodně nádherný objev současné literatury. Žádné plané tlachání, aby bylo čím zaplnit stránky. Žádná věta, žádné slovo tam není navíc a já jsem si chvilkama přál, aby Juli Zeh psala trochu jednodušeji, abych jejím myšlenkám stíhal...

Jonny
07.01.2015 3 z 5

Hráčský instinkt rozhodně není tuctová kniha. Zároveň se ale zdráhám napsat, že je dobrá. Pokud si ze čtení rádi odnášíte dobrý pocit, tak toto není kniha kterou hledáte :).
Plytké zamyšlení na bložínku: http://postrehy.honzakacer.cz/kniha-hracsky-instinkt

Kvothe
17.08.2013 4 z 5

Spíše než vlastní komentář - to snad časem, až se mi to více rozleží v hlavě - tak reakce na Stammela.

S komentářem veskrze souhlasím, ale zároveň mě svým způsobem pobavil, protože je to jako myšlenka nějaké postavy právě z této knihy.....Let's play a game....co na ni říct něco jako:

Jak se lze hlubině ponořit do duše lidí, kteří duši nemají? Daimonion je hlas čeho jiného než člověka bez masky a tím pádem je neoddělitelný od charakteru člověka, který může být démonicky a tudiž se daimonion a démon nevylučují. A je tak chybné ve struktuře textu knihy, že začíná být v určitý moment vyumělkovaná, příliš konstruovaná, když právě od půlky čím dál tím více mluví právě o konstrukci, o aplikaci teorie her, kdy je zdánlivě těžko uchopitelný život chycen a je s ním nakládáno jako s veličinou nějaké hry, je omezen pravidly a lze, s pomocí intelektu, číst "konstrukci" až do jejího zboření...protože v řadě někonečných možností lze vždy předvídat jak budou postavy (figurky) jednat stejně jako je to jasné, ba dokonce jasnější, u možnosti jedné. Možná tedy styl knihy kopíruje obsah...tedy forma podřízená obsah? Jen návrh Stammele:)

Vikina333
30.09.2012 4 z 5

Velice zvláštní pojetí postav "pravnuků nihilistů", kteří svými postoji a hlavně chováním a činy šokují v knize okolía tím i čtenáře.. S obsahem a samotným příběhem jsem byla spokojená a určitě na knihu jen tak nezapomenu. Osobně mě trochu zklamal závěr.

Stammel
25.07.2012 2 z 5

Hlubinné ponoření do duše lidí, kterým se daimonion změnilo v démona. Jsem po této knize zase o dost raději, že nežiju pod knutou nihilismu.

Je to provokativní kniha v pravém slova smyslu: neslouží k tomu, aby člověk uspokojeně odkýval, jak to zase někdo nandal dnešní společnosti (a že na ní rýpavá Zeh zaslouženě nenechá nit suchou). Je to provokace, která skutečně principielně nasírá, zasahujíc vše hřejivé, co člověk v sobě nese. Brilantní analýza generační skepse, kterou Zeh vrazila pod silný mikroskop a ukázala nám ji v obludném zvětšení.

Bohužel má Hráčský instinkt v té úzce zaměřené uber-intelektuální patologii dost těsné hranice. Silně to začíná být cítit kolem poloviny knihy, kdy knize dojde dech. Známe už postavy, jejich myšlenky, jejich zvrácenost, filosofické zázemí příběhu... známe vše a nic moc nového nepřichází. Hrdinové poté, co jsme v první části románu absolvovali velmi podrobnou exkurzy do různých záhybů jejich duší i těl, nemají co dalšího nabídnout, protože se dál nijak nevyvíjejí. Děj se od expozice vleče strnule, jako by byl matematickou rovnicí. Řiďoučké záchvěvy citu tu entropii zvrátit nezvládnou. Konec pak sice opět nabere spád a vtip (hlavně u soudu), ale po těch stovkách stran vaty už mě k novému nadšení pro knihu neprobral. A navíc jsem po více méně překvapivé pointě získal neodbytný pocit, že celá teze, na které počínání "hrdinů" stojí, je šeredně vyumělkovaná.

Je zde vidět, jak intelekt dokáže tvořit myšlenky, ale se zplozením živého světa může mít problém. Postavy končí tam, kde končí myšlenková konstrukce. Zůstávají vězni reality příliš umělé a stísněné, ve které se nemůžou pořádně nadechnout a ožít.

Celkový dojem z knihy je tak nějak ocelový.

sebevražda německá literatura studenti gymnázium učitelé, učitelky

Juli Zeh
německá, 1974