Hráči

Hráči https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21877/hraci-eIr-21877.jpg 4 55 15

Vynikající humoristický román známého českého novináře a spisovatele. Veselé čtení o karbanu, především o mariáši.

faba
04.06.2023 4 z 5

Úsměvná kniha, jemný humor, krásná čeština... , ale to jen opakuji co je níže popsáno. Poláček zkrátka nezklame. A kdo trochu zná a nebo někdy hrál/hraje mariáš je tato kniha povinnou četbou.

Aerine
08.03.2023 2 z 5

Karty nejsou nic pro mě. Knihu jsem podědila, přečetla a pošlu ji dál do světa. Usmála jsem se jednou, ale zase musím říct, že se Hráči čtou lépe než třeba Hostinec u Kamenného stolu. Svou cílovou skupinu a určitě měly.

Legens
24.08.2022 5 z 5

Geniální je kapitola, kde se srovnává mariáš s bridžem.

Kabuky
29.05.2022 5 z 5

Skvělé.

david6273
30.03.2022 5 z 5

Klasická 'poláčkovina', tzn. mnoho postav, vtipné životní osudy podbarvené vtipným stylem vypravování. Poláček mi zvedne náladu kdykoliv, jeho humor je jedinečný. Díky

Ronnie68
28.03.2021 4 z 5

Řekla bych jedna z těch lepších knih, která patří i do povinné četby ... jsem ráda, že jsem na ní narazila ... četla se docela dobře a je poměrně útlá ...

Česneksmedem
28.12.2020 5 z 5

Rok 2020 bude zanedlouho v Trapezuntě! Jako poslední letošní knihu jsem zvolil Hráče a byl to skvělý počin. Nádherná čeština, humor a v neposlední řadě mariáš. Co víc si přát. V roce 1970 stála tato kniha pouhých 5 Kčs, a to přesto, že je v ní i toto moudro: Manželství je stav, ve kterém je žena poddána muži aby vládla.

loskatos
24.11.2020 5 z 5

Pro každého, kdo někdy držel na ruce červenou stovku se sedmou, ale i pro kohokoliv jiného, kdo ocení jednoduchý a přesto tak „účinný" Poláčkův styl psaní. Člověk prostě čte a po chvíli si uvědomí, že má na tváři blažený úsměv, tak prosté to je.

Vesmich
20.02.2020 4 z 5

Je to lehounké, rozverné a radostné, neboť pan Kobosil dobře ví, že získat flek na vyloženého durcha je těžká věc, ale jako výzva to rozhodně stojí za to.

PetrCepek
13.01.2020 5 z 5

Lze doporučit každému karbaníkovi. A mariášníkům (jako já) obzvlášť.

postoran-CZ
09.05.2018 5 z 5

Hrajete v karty? Hrajete Mariáš? Pak je to kniha pro Vás. Milý, nevtíravý, ale přesto zábavný Poláčkův humor, který je zabalen do karbanického prostředí. Většina příběhů nebo aspoň hlášek se musela minimálně jednou přihodit každému, kdo si někdy Mariáš zahrál. Tam jdou vidět léta praxe, dřiny a odříkání nad volbou barvy.

Boby17
18.04.2017 3 z 5

Příjemné čtení, ale celkově je to takové mdlé. Nejvíce mě zaujal svatební proslov oddávajícího kněze. Ten by se dal tesat do kamene :-)

konicekbily
16.03.2016 5 z 5

Je to Bible karbaníků a většina hráčů mariáše tam najde hlášky, které budou mít odezvu u spoluhráčů a budou se k nim vracet.

qwill
24.01.2016 5 z 5

jako letitý hráč licitovaného mariáše jsem se bavil velmi. A osvojil si patřičné hlášky:

Pan lékárník byl z onoho druhu hráčů, kteří nedbají zisku ni ztrát, ale kteří milují hru pro hru samu, vidouce v ní epický příběh, skloubený z řady rozmarných epizod. Vítezství vítal s růžovým úsměvem; ale i prohra vzbuzovalal v něm veselí. Do paměti jsem si vryl jeho výroky, kterými glosoval různé situace během hry. Žaludskou sedmu hlásil slovy: "Žaludská sedma se obořila na knížete!" Hlášení zelené sedmy provázel popěvkem "Sedma zelená, neposečená, slunce na ni svítí." Objevil-li v talóně červenou sedmu, která znamenitě posílila jeho pozici, tu volával nadšeně: "Kéž bych tě líbat směl . . . !"

U pana notáře vzbuzovala hra reminiscenci na školní četbu. Získav příznivý talón, neopomenul skandovati verše:

Tak jako lev potěší se,
na velký kus těla padna,
buď rohatého koloucha,
aneb kozorožce nalezna,
tak pan notář Vetchý
raduje se z karty milostné.

Při točení vzpomínal Hérodota citátem: Když se blížili Peršané, tu zdvihl se ohromný kotouč prachu!
A přirovnával se ke Korachovi, kterého pohltila země, když mu bylo platiti prohranou stovku.
Byla to hra, při které bylo možno člověku, po vzdělání dychtícímu, získati četné vědomosti. A mohu říci, že tato partie patří k mým nejkrásnějším vzpomínkám.

woodward
18.08.2015 5 z 5

Není to tak bezbřehá sranda jako Muži v offsidu, ale legrace to je. Chlapi celou noc flekují durcha a pak se ho bojí zahrát, protože jim přítomný pan profesor spočítal, že poražený by musel zaplatit víc, než kolik činí vládní dluh Spojených států. Nebo ten živnostník z Příbrami, který tak dlouho hrál karty, až všechno prohrál, zkrachoval, odjel do Prahy a stal se tam poslancem...
Je to útlá knížka a zejména mariášníci si na ní náramně pošmáknou.

Kniha Hráči je v