Hrabě Monte Cristo (komplet, třísvazkové vydání)

Hrabě Monte Cristo (komplet, třísvazkové vydání) https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/521/mid_hrabe-monte-cristo-91b-521.jpg 5 995 119

Souborné vydání Hraběte Monte Christo. Kniha první - Díl 1/2 Kniha druhá - Díl 3/4 Kniha třetí - Díl 5/6. Děj románu se odehrává na pozadí společenských poměrů ve Francii v bouřlivém období od pádu císaře Napoleona a návratu Bourbonů na franouzský trůn v roce 1815 až do červencové revoluce v roce 1830. Jeho ústředním námětem je příběh námořníka Edmonda Dantèse, který byl v mládí nespravedlivě uvržen do vězení. Edmond Dantès měl před svatbou s dívkou Mercedes a měl se stát kapitánem na lodi Faraón. Stal se tak terčem závisti lodního účetního jménem Danglars. Ten se spojil s mladým Kataláncem Fernandem Mondegem, kterému se zase líbila Mercedes, a společně napsali udavačský dopis, ve kterém označili Dantèse za bonapartistu, protože na přání zesnulého kapitána lodi navštívil ostrov Elbu, kde mu Napoleon svěřil dopis, který měl doručit jakémusi Noirtierovi. Edmond byl v den svých zásnub zatčen a vyslýchán návladním Villefortem. Ten byl zprvu vstřícný, ale jakmile uslyšel jméno Noirtier, nechal Edmonda odvést do pevnosti If (pan Noirtier byl totiž Villefortův otec a kvůli dopisu by se mohlo zhoršit Villefortovo profesionální postavení). Edmond Dantès strávil ve vězení bez soudu dvacet let. Podaří se mu však uprchnout a po nálezu tajemného pokladu, o kterém mu řekl jeho bývalý spoluvězeň abbé Faria, se z něho stává boháč. Nechá si říkat Hrabě Monte-Christo a rozhodne se využít svého bohatství pro osobní mstu za spáchané křivdy. Nalezne své nepřátele ve velmi významných postaveních. Z Danglarse je bohatý bankéř, z Mondega (který se oženil s Mercedes) uznávaný generál hrabě de Morcerf a z Villeforta úspěšný prokurátor. Edmond Dantès je však postupně všechny zničí. Prvním na řadě je Danglars, kterého Dantès obratnou manipulací přivede k bankrotu. Pak se postará o zveřejnění Villefortova tajemství, kterým je odložení jeho nemanželského syna, z nějž vyrostl bezskrupulózní zloděj a vrah. Poslední zaplatí Mondego, když Dantès odhalí jeho hanebný zločin vojenské zrady a Fernand po odsouzení veřejností i vlastní rodinou spáchá sebevraždu. Dantès se smiluje jen nad Mondegovým synem Albertem, protože jej o jeho život přišla požádata sama Mercedes. Jejich láska je však již navždy ztracena a Dantès odplouvá začít nový život s mladou otrokyní Haydée.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Svoboda

Comte de Monte-Cristo

Leonora
18.09.2021 5 z 5

(SPOILER) Chce to správný překlad. Verzi Emy Horké jsem odhodila už při čtení první strany, ale překlad Mileny Tomáškové je opravdu čtivý.
Celé jsem to přečetla teprve po shlédnutí čtyř různých televizních a dvou rozhlasových zpracování a leccos se mi tím objasnilo. Je opravdu velká škoda, že všechny ty verze vynechaly podle mě dost důležité psychologické momenty. Úplně v nich chybí postava malého Villefortovic smrada, jehož smrt má tak významný vliv na další vývoj Edmondovy pomsty. Skutečná míra viny jednotlivých Edmondových nepřátel je v nich taky dost setřená. Taky mi přijde zajímavé, že v knize chtěl Villefort po ostudě u soudu odpustit své vraždící manželce. Zkrátka motivace a vývoj postav jsou v knižní podobě prokreslené a lidské. Přečetla jsem to jedním dechem, jen pár rozvleklých dialogů jsem přeskákala, jen abych se k nim později musela vrátit, protože později nabyly významu a já jsem se nechytala.
P. S.: Ne, vyžraný Depardieu s rozplizlým ksichtem opravdu hrubě neodpovídá představě štíhlého charizmatického upíra, natožpak vychrtlého zanedbaného trestance.

Ešína
25.07.2021 5 z 5

Jako Tři mušketýři, tak i Hrabě Monte Christo patří k nejlepším dílům Alexandra Dumase.
Vrátím se k této knize ještě mnohokrát, tím jsem si jistá.
Doporučuji všema deseti.

Andi
26.06.2021 4 z 5

Hmmm? Musí to mít plný počet hvězdiček, když jde o tak obsáhlé dílo? Louskala jsem to 5 měsíců - protkáno několika dalšími knihami - nevím jestli se do toho Dumas tak zamotal, že některé věci nebyli dotáhnuty do konce, nebo jsem se do toho tak zamotala já ... takhle, nebylo to vůbec špatný, takový ten typ příběhu, který by mohl pokračovat až do aleluja ... no hotový nekonečný seriál. Zakončeno to bylo poměrně pěkně, Dumasovu a Maquetovu tvorbu mám ráda, tenhle román jsem měla na seznamu už hodně dlouho, tak mám konečně splněno. A jo, stálo to za to.

Ronnie68
07.06.2021 4 z 5

Je pravda, že do téhle knihy jsem se snažila dokopat už nějaký ten rok .... ale teď jsem se k ní opravdu dostala ... a svým začátkem mě nesmírně dostala ... pokračování pak bylo jen o chlup slabší ... ale co se týká starší literatury ... za mě jedna z těch lepších, které se dají přečíst, i když nejsou zrovna útlé :)

vas
05.05.2021 5 z 5

Výborné a inspirativní Dumasovo dílo. Každý z nás už zažil tu sžíravou touhu po pomstě na těch, kdo nám ublížili. Odpuštění je ale lepším, i když samozřejmě značně obtížnějším úkonem. Musím ale uznat, že hrabě Monte Christo vydusil své nepřátele fakticky luxusně. Dávám pět hvězd a mám nejasný pocit, že je to pořád málo.

icezero
28.03.2021 4 z 5

(SPOILER) asi nesmrtelný příběh o pomstě námořníka E.Dantese, který po udání stráví část života v temných kobkách vězení pevnosti If, jen kousek od svého rodného místa.
Téma věčné lásky, zrada, přátelství a pomsty za způsobená příkoří je nejspíš věčné a v tomto příběhu krásně zpracované. Ač jde o trošku rozsáhlejší dílo, četlo se mi, v rámci výzvy 2021 poměrně rychle.
Navíc jsem mohl srovnávat některé pasáže s mým oblíbeným filmovým zpracováním, kde hlavní postavy ztvárnili Gérard Depardieu a Ornella Muti. jen ten seriál končí trošku jinak než knížka :D ale rozhodně mu to neubírá na oblíbenosti

syzifos
22.03.2021 5 z 5

Čítal som to ešte v detstve, knihou som bol unesený, v pamäti sa mi zachovala ako silný príbeh lásky, nespravodlivosti a túžby po odplate s úspešným, ale trpkým koncom

Pavlaj
14.03.2021 5 z 5

(SPOILER) Teda to bylo…wow! V dětství jsem milovala Tři mušketýry, základní příběh Hraběte Monte Christa sice znala, ale knihu nikdy nečetla. Asi mě odrazovalo, jak je to dlouhé a notoricky známé. A byla to chyba. Protože Hrabě Monte Christo není jen dobrodružný román, je to složité dílo dotýkající se otázek viny, trestu, přiměřenosti trestu, lidské spravedlnosti, pomsty, fatalismu, víry v Boha. Pomsta, která nakonec stihla prokurátora, byla strašlivá. Kdo posoudí to, jestli byla úměrná nebo ne a máme vůbec právo něco takového posuzovat? Záleží na tom, že se plán pomsty vymkl osudu a byl tak Monte Christo v právu nebo ne? Na rozdíl od filmů a seriálů, kde jsou postavy hollywoodsky černobílé, v knize některé záporáky dokážete chápat a na konci i litovat. A přes ty složité otázky je to fakt napínavý.

jana1976
10.02.2021 5 z 5

Tak této knize se nedá nic vytknout. Hltám každé filmové zpracování, ale toto bylo prostě famózní....

Josh
03.02.2021 5 z 5

Téma „Kniha vydaná před 100 a více lety“ nebylo těžké zadání ČV2021, ale vybrat kterou ano :o) Už jen ta jména autorů – Verne, May, Dickens, Hugo, Němcová, Erben aj. Nakonec vyhrál Hrabě Monte Cristo, jež je díky vězení poměrně aktuální ke stavu lockdownu naší země, tedy spíše Země.

Když „opominu“ Francii a historické události pak kniha nabízí vše o čem je život v jakékoliv době a kohokoliv z nás – láska, zrada, ne/přátelství, boj o život, budování důvěry, rozhodování zda odpuštění nebo pomsta, svědomí, naděje…. Klobouk dolů, dech beroucí, skoro neuvěřitelné, jak se autor při vydání, konkrétně této knihy 177 let zpět tak „trefil“ do člověčenství…. Edmonde znám tě….

Kontryhelka
26.01.2021 5 z 5

Nádherná klasika. Jak knižní, tak filmová.

8130
11.01.2021 5 z 5

Edmond Dantés - pomstil se dokonale...a nikdy mne nenapadlo mu to vyčítat!

Elapheg
28.10.2020 5 z 5

Tak tohle byla nádherná trilogie, s krásným dějem a překrásnou ilustrací. Edmond Dantes je na základě udavačského dopisu, který napsali jeho odpůrci a závistivci uvrhnut bez soudu do žalaře. Zde se seznamí po dlouhé době s člověkem jménem Abbé Fariou, který rovněž ovlivní jeho život, ale jen ke kladnému. Edmond se naučí od Abbého mnohému vědění a jakmile dostane příležitost, prchne z vězení a jako hrabě Monte Cristo za své nevinné odsouzení začne stíhat všechny své viníky pomstou, kterou sám zosnoval. Celá trilogie nás zavádí do vězeňského prostředí, do společenské smetánky Francie na začátku 19. století, ale také do zakoutí mysli, každé z hlavních postav. Jsem rád, že jsem si přečetl nezkrácenou verzi a měl jsem tak možnost číst a zároveň obdivovat celou Dumasovskou trilogii. Celá trilogie je o bolesti, nenávisti, zášti, ale i lásce a o dobrém přátelství a velké cti a především o mamonu Dantésových nepřátel, hnaných za kariérou a bohatstvím, pro které jsou mnozí ochotni skrývat své zločiny minulosti a kterému jsou ochotni obětovat téměř cokoliv. Jak to vše dopadne, to už nechám na vás, přečtěte si to sami. Celou trilogii mohu jednoznačně doporučit.

darbujan8924
24.10.2020 5 z 5

Tak jsem se pustil do klasiky a řeknu vám, kam se hrabou televizní slátaniny. Toto je prostě orgáč... wooow. Sice z toho trochu šilhám, ale stálo to za to. Doporučuji :)

soupik2012
14.07.2020 5 z 5

I když jsem měla možnost vidět několik filmových zpracování, tak pouze v knize jsem našla poselství, které říká: vykonanou pomstou své duši neulevíme. Ba spíše naopak. Nevím, jak je to ve skutečném životě. Ale přála bych si, aby to byla pravda. Zlo plodí pouze další zlo, tak to je a tak to vždycky bude. Téma pomsty je pro románopisce poměrně častým tématem. Ale Dumas byl tím prvním, kdo se tohoto tématu chopil. A díky své zcela mimořádné schopnosti dobrodružného vypravěče, stvořil toto nesmrtelné dílo. Audioknihu čte pan Petr Rychlý. Měla jsem z toho hrůzu, protože pana Rychlého považuji za komika, baviče a navíc mi jeho humor není blízký. Ale byla to zbytečná obava. Knihu čte nad očekávání dobře a málo kdo by to dokázal lépe. Bylo to pro mne velice milé a hodně nečekané zjištění.

m_martina
23.06.2020 5 z 5

K této knize snad ani nemusím nic psát. Jak se říká, dobré zboží se chválí samo.

jerelik
06.05.2020 5 z 5

Člověk určitě viděl spousty filmových nebo seriálových zpracování, zatím ani jedno nepřímo odpovídalo knize. Kdo se chce opravdu dozvědět, kdo je Hrabě Monte-Cristo, musí si tuhle knihu přečíst. Je opravdu skvělá, nečekal jsem, že mě to tak chytne a odkryje to spoustu dalších vedlejších příběhů a postav, které mají na děj, i když nepatrný, vliv.

1amu
17.04.2020 5 z 5

Přečteno za ta léta mnohokrát ! Ale chtěl jsem si udělat radost a dle slavné průpovídky "chtěl jsem se kochat" !
V době zvýšené aktivity e-shopů jsem si pořídil tento soubor . A jako malý kluk jsem místo čtení známého příběhu nadšeně prohlížel úžasný ilustrační doprovod Adolfa Borna. Domnívám se, že i on pojal ilustrování tohoto příběhu jako svou srdeční záležitost.
Hluboká poklona všem, kteří se zasloužili o vydání tohoto knižního skvostu .

bejan
13.04.2020 5 z 5

Hrabě Monte Cristo je vlastně zábavná literatura, mohli bychom říci dobově komerční, ale je zajímavé, že na mnoha místech přesahuje tento rámec a dostává se už na pole hodnotné beletrie - dnes už nestárnoucí klasiky. Čím to je?
Je to dáno především:
1) bravurním stylem vyprávění. Dumasova schopnost dramaticky vystavět dialogy a celou scénu. Jako příklad bych uvedl scénu, ve které se starý a ochrnutý pan Noirtier rozhodne změnit svou závěť. (Na to, že nedokáže komunikovat jinak než pomrkáváním očí, je celá scéna neuvěřitelně dramatická.) Také scéna soudního procesu, při kterém je odhalen Villefort je ukázkou spisovatelské bravury.
2) Děj je protkán celou řadou zajímavých citací, aluzí a myšlenek, které se sice obracely k dobovému čtenáři, ale mnohé z nich mají nadčasovou platnost. V mnohých těchto úvahách se Dumas ukazuje jako zcela moderní autor přemýšlející nad údělem člověka ve světě nastupující industrializace a kapitalismu, ve světě bez náboženství(?). V tomto románu Dumas rozhodně převyšuje W. Scotta či H. Sienkiewicze, pokud bychom jej chtěli řadit mezi autory historické beletrie.
Zvláštní pozornost a myšlenkový rozbor by si pak zasloužil samotný závěr románu.

3) Dumas umí být i velmi vtipný, umí používat velmi inteligentně humor jako charakteristiku a zároveň kritiku některých postav (především aristokratů) i jako odlehčující prvek děje, a zároveň tím odlišit svůj román od šestákových románů.

4) Umím si představit, že bulvární a rozhodně nelichotivé nahlížení do zákulisí a budoárů tehdejší společenské smetánky může stejně tak bavit i dnes.

Mám-li to shrnout, román Hrabě Monte Cristo je zábavná, bravurně napsaná, literatura s jistým myšlenkovým přesahem, která čtenáře dokáže obohatit a nalákat k opětovnému přečtení.

Třísvazkové vydání (Knižní klub 2016) s ilustracemi Adolfa Borna se velice povedlo. Korektorských přehlédnutí není až tak mnoho a objevují se spíš až ve třetím svazku (tipuji to celkem na 12 chyb). Velice jsem docenil to, že Adolf Born zvolil jako ilustrace pouze černobílé “portréty” jednotlivých postav. Skutečně tak ilustroval děj a nestrhává tolik pozornosti na své obrázky, které by svou pitoreskností mohly celý román posunout někam k dobrodružné literatuře pro mládež.

mousie265
16.02.2020 5 z 5

Tolik filmových zpracování, že ta novější už nejsem schopná dokoukat do konce. Ta starší jsem dokoukala a jaksi toleruju, ale prostě tohle je jedna z knih, které snaha o předání příběhu nečtenářům, může jedině ublížit. Lidé čtěte :-) . Měňavka: věřím, že vaše slova o filmové "předloze" byla jen chybné použití slov ;-)