Hrabě Monte Cristo (komplet, dvousvazkové vydání)

Hrabě Monte Cristo (komplet, dvousvazkové vydání) https://www.databazeknih.cz/img/books/92_/92534/bmid_hrabe-monte-cristo-komplet-dvousvaz-n0W-92534.png 5 40 8

Edmond Dantès strávil ve vězení bez soudu dvacet let. Podaří se mu však uprchnout a po nálezu tajemného pokladu, o kterém mu řekl jeho bývalý spoluvězeň abbé Faria, se z něho stává boháč. Nechá si říkat Hrabě Monte-Christo a rozhodne se využít svého bohatství pro osobní mstu za spáchané křivdy. Nalezne své nepřátele ve velmi významných postaveních. Z Danglarse je bohatý bankéř, z Mondega (který se oženil s Mercedes) uznávaný generál hrabě de Morcerf a z Villeforta úspěšný prokurátor. Edmond Dantès je však postupně všechny zničí. Prvním na řadě je Danglars, kterého Dantès obratnou manipulací přivede k bankrotu. Pak se postará o zveřejnění Villefortova tajemství, kterým je odložení jeho nemanželského syna, z nějž vyrostl bezskrupulózní zloděj a vrah. Poslední zaplatí Mondego, když Dantès odhalí jeho hanebný zločin vojenské zrady a Fernand po odsouzení veřejností i vlastní rodinou spáchá sebevraždu. Dantès se smiluje jen nad Mondegovým synem Albertem, protože jej o jeho život přišla požádata sama Mercedes. Jejich láska je však již navždy ztracena a Dantès odplouvá začít nový život s mladou otrokyní Haydée. Souborné vydání Hrabě Monte Cristo, z technických důvodů vyšlo ve dvou svazcích. I. díl první až třetí. 664 s. -- II. díl čtvrtý až šestý. 633 s.... celý text

Literatura světová Romány Historie
Vydáno: , Albatros (ČR)

Comte de Monte-Cristo

slunicko1958
09.12.2022 5 z 5

Číst tento román byla opravdová radost a potěšení. Po mnoha letech jsem znovu prožívala s Edmondem Dantèsem chvíle plné bolesti, zklamání, naděje i pochybností.
Vedle romantického příběhu zde také najdeme poněkud filozofický problém, totiž jestli má člověk právo brát spravedlnost do vlastních rukou. Proto i Edmond touží po odpuštění, nejen po pomstě.

"Mravní rány mají tu zvláštnost, že je není vidět, ale že se nezacelí. Zůstávají v srdci živé a otevřené, jsou stále bolestivé a krvácejí při každém doteku. "
(str. 318)

mistrikova
12.07.2022 5 z 5

Ten příběh zná každý, byl několikrát zfilmován a na jeho motivy vznikl i muzikál. Nicméně nic z toho se nevyrovná knižní podobě díla, které zaujme i dnešního čtenáře a jistě si zaslouží patřit do domácí knihovny. Dumas ve svém díle rozehrál nejenom příběh o nenaplněné lásce, zradě a pomstě, ale i popis bonapartistické doby a tehdejší společnosti. Nutí čtenáře se zamyslet nad tím, jak daleko může zajít pomsta, jak napomoct tomu, aby boží mlýny mlely rychle a jistěji, a zda pomsta ve finále chutná sladce nebo hořce. Do jaké míry může člověk obětovat sám sebe. Líbil se mi psychologický vývoj Edmonda Dantése i jeho vnitřní souboj mezi svojí pomstou padni komu padni i schopností odpouštět a slitovat se. Geniální dílo.

Paulus.1987
29.12.2017 5 z 5

Co víc napsat k jednomu z nejznámějších a nejslavnějších románů všech dob. O osudu člověka, který 14 let trpěl ve vězení, aby se poté díky svému bohatství a inteligenci rafinovaně pomstil těm, kteří mu ublížili. Není to "jen" historicko-dobrodružný román, v knize se pojednává také např. o víře a boží prozřetelnosti. Četl jsem dvousvazkové vydání z roku 1991 s nádhernými černobílými ilustracemi a zásadně zavrhuji jakékoliv zkrácené vydání, nové překlady a podobné paskvily. V této knize má vše svůj význam!

Padla Hvezda
06.10.2016 1 z 5

Tři mušketýři jsou rozhodně daleko lepší, tohle jejich kvalit a poutavosti nedostahuje ani náhodou. Děj se příliš vleče. Lehce mi to připomínalo Julese Vernea, ale jeho stylu to bylo hodně daleko, takže další zklamání. Uvidíme, co druhý díl.

zuzina88
22.05.2016 5 z 5

Geniální kniha geniálního spisovatele. Podle mého názoru zatím žádné filmové zpracování - a jsou jich opravdu desítky - nepředčilo knihu. Ze všech se mi pouze líbí verze s Jeanem Maraisem. Nicméně do žádného filmového zpracování se nedostaly všechny ty fantastické nuance z knihy.

marcela6183
15.07.2015 5 z 5

Pro mne zůstává kniha komplexním vyprávěním úchvatného příběhu zrady, bolesti a rafinované pomsty.
Viděla jsem z dálky ostrov If, prošla jsem se po Marseille, navštivila jsem Paříž... a všude jsem si vždycky vybavila - tady chodil Monte Christo. I tohle dokáže dokonalá kniha. Takže pro všechny tři díly mám tentýž komentář, stejné hodnocení a totožné resumé.
Pokud chcete dobrodružství, příběh a psychologii, vezměte Monte Christa a čtěte. Nebude to na večer. Nebude to oddychovka, ale budete mít radost.

marcela6183
15.07.2015 5 z 5

p.stranska
19.11.2012 5 z 5

Oba díly tohoto skvělého díla, navíc úplně nové knihy, snad ještě nepřečtené, měly skončit v popelnici... Teď se vyjímají v mé knihovničce :-)