Hra s ohněm

Hra s ohněm https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/301234/bmid_hra-s-ohnem-vaU-301234.jpg 4 422 142

V potemnělém římském obchůdku se starožitnostmi objeví houslistka Julia Ansdellová náhodně notový zápis neobyčejné, neznámé skladby – valčíku Incendio – a jeho zvláštní melodie, plná vášně, bolesti i mrazivé krásy, jí okamžitě učaruje. Julia se rozhodne Incendio nastudovat a seznámit s ním veřejnost. Vrátí se domů do Bostonu, ale od okamžiku, kdy se její smyčec dotkne strun a vzduch se rozezní ohnivými, hypnotizujícími tóny, začne se dít cosi podivného – a Juliin svět se octne v ohrožení. Ve snaze ochránit svou rodinu se Julia rozhodne vypátrat autora skladby a důvod, proč vznikla. Ve starobylých Benátkách objeví desítky let staré tajemství. Kdosi je však odhodlán zabránit odhalení pravdy, ať to stojí cokoli. Výjimečný samostatný thriller autorky případů Jane Rizzoliové a Maury Islesové, mimořádný tím, že houslovou skladbu, která tvoří jeho hlavní zápletku, složila sama Tess Gerritsenová…... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Knižní klub

Playing with Fire , 2015

Wladimirski
22.11.2019 5 z 5

Tak to je Kniha s velkým "K"! Napínavá, dynamická, překvapivá, smutná a alarmující. Na pozadí / nebo popředí ?/ současné postavy Julie, jejích problémů s malou dcerou Lilly a manželem Robem, odkrývá hrůzy nacismu páchané na židech v Itálii za druhé světové války, na příběhu Lorenza a Laury, smutných osudů jejich i jejich rodin. To vše vetkáno velmi sofistikovaně do příběhu dochované skladby Incendio, hudby, která byla pro některé vysvobozením a pro některé tím posledním, co v životě slyšeli. Odkrývá zlo nebezpečné dnes i před mnoha lety. Děkuji čtenářské výzvě 2019, že mne k této knize a autorce přivedla. Zaslouží si plně všech 5 hvězdiček.

Chajda69
16.11.2019 4 z 5

Přečteno v rámci čtenářské výzvy 2019.

Nějakou dobu jsem si myslel, že skončím fádně u Krále Lávry, kterého znám jak své boty, protože mě žádná z knih, kde by hrál hlavní roli hudební nástroj, moc nelákala. Do Zlodějky knih se mi moc nechtělo, protože čtu nerad knihy s tematikou holokaustu (kromě dokumentárních), čemuž jsem se měl podle anotace vyhnout. No a tak jsem se dostal ke Hře s ohněm.

Světe div se, pod oponou příběhu ze současnosti mě čekal holokaust. Nakonec ale musím říct, že mi to až tak nevadilo, opravdový akcent na samotné vyhlazovací tábory přišel až v úplném závěru.

Příběh to byl pěkný, rychle plynul, kapitoly a příběhové linky končily přesně ve chvíli, kdy člověk prostě musel číst dál. Obě příběhové linie byly chytlavé a byl jsem opravdu zvědav, jestli autorka zvládne příběh zakončit, aby se nejednalo o deus ex machinu. A právě závěr mě trochu zklamal, a to z mého pohledu zbytečným zakomponováním politického podtextu a principu odpovědnosti dětí za chyby svých předků. Slibně rozjetá a tajemná byla také postava matky Julie, její potenciál mi přišel trestuhodně nevyčerpaný. Škoda.

Ve svém žánru se z mého pohledu jedná o velmi slušný, napínavý a vypointovaný příběh, kvůli výše uvedeným výtkám ale jednu hvězdičku srážím.

Veríňák
13.10.2019 4 z 5

Přesně tahle kniha je důvod, proč mám ráda Čtenářskou výzvu. Při běžném výběru bych na ni takřka jistě nenarazila. Nezaujala by mě ani obálkou a ani tématem.
Přitom příběh zajímavý, obě časové linky mě bavily, četlo se to dobře… Spokojenost.

knihomolkadorfa
13.10.2019 4 z 5

Z počátku trochu horror, zajímavý příběh, logické a překvapivé vysvětlení. Dobrá četba.

genie
13.10.2019 4 z 5

Opět - jak je u autorky již zvykem - vysoce čtivý materiál … Do děje nás vtahuje hned na začátku, a skrze dvě dějové a časové linie spěje k celkem překvapivému konci. Ta Lorenzova linie byla opravdu silná. Moc dobré čtení.

IvaKo
03.10.2019 5 z 5

Také já jsem tuto útlou knížku vyhledala kvůli letošní Výzvě a rozhodně nelituji. Čtivý příběh vyprávěný ve dvou časových liniích nepostrádá napětí, zpočátku skoro hororové, ani působivé vylíčení válečných událostí a jejich dopadů nejen na lásku dvou muzikantů. Zajímavé nahlédnutí na židovskou otázku v Benátkách. Doporučuji.

Šánka
02.10.2019 5 z 5

Jako mé seznámení s autorkou byla tato jednohubka skvělá volba. Čekala jsem thriller, ale dostalo se mi mnohem víc.
V příběhu se prolíná současnost, ta má aspoň z počátku až mysteriózní nádech, je sice napínavá, ale to napětí tak trošku přebíjí historická část, ve které se odvíjí silný příběh. Obě linky spojuje tajemná houslová skladba Incendio. Skladbu jsem si vyhledala a poslechla, dokonale podbarvuje tu tragickou atmosféru historické části příběhu.....

mandari
01.10.2019 3 z 5

Kniha spíše průměrná. Úplně mne nezaujala - asi proto, že byla částečně v období války a toto téma v knihách moc nemusím.

Česneksmedem
24.09.2019 5 z 5

Stejně jako někteří z vás, četl jsem tuto knihu díky výzvě a dík za to. Kniha o dvou dějových linkách se mi velice líbila, byla čtivá, trochu psycho a docela citová. Moc fajn počtení.

alabra
18.09.2019 5 z 5

Zpočátku strhující příběh plný napětí je v poslední části "ošizen" o pozornost autorky, stále jsem čekala zvrat v naznačovaném směru, nekonal se. I tak čtivá kniha.

mirvas
12.09.2019 3 z 5

Kniha se četla velice dobře, jen konec mi přišel nějak moc urychlený, v porovnání se začátkem knihy, kde se autorka rozepisovala mnohem víc. Já sama nemám ráda dalekosáhlé popisování, ale ten konec byl moc rychlý i na mě.

Hasali
09.09.2019 5 z 5

Po knize jsem šáhla kvůli výzvě.. a výzvě musím poděkovat za moc pěknou knížku, která by se mi jinak do ruky asi nedostala... Moc pěkně se četla, líbilo se mi prolínání s minulostí, jen závěr byl asi zbytečně urychlen a ukončen. Ale na uzmutí hvězdičky to není, hodnotím plným počtem.

Marika Vanova
25.08.2019 5 z 5

Kniha je čtivá a konec překvapivý, aspoň pro mě.

pidalka777
11.08.2019 5 z 5

Tuto knihu jsem zvolila ze žebříčku čtenářské výzvy na rok 2019 jako knihu kde hraje důležitou roli hudební nástroj. A musím říct že to byla velice dobrá volba. Kniha se mi moc líbila a navíc to prolínání s minulostí. Bylo to fakt super

Dada077
08.08.2019 4 z 5

Podľa popisu sa v knihe prelína súčasnosť s hrôzami druhej svetovej vojny. Dala som sa nachytať na, podľa mňa úplne nemiestnu, vetu na obale knihy - čo keby vaše dieťa chcelo, aby ste zomreli ... - a očakávala som psychokrimi dej, no bola som úplne vedľa.
Téma holokaustu ma vonkoncom nelákala, no mám toto leto zrejme masochistické sklony, keďže hneď po Hane som siahla po Hre s ohňom a teraz dokonca šilhám po Schindlerovom zozname.
Paradoxne viac ma na lopatky dostal dej s Lorenzom, geniálnym hudobníkom, nádejným skladateľom a jeho sotva vzklíčenou mladou láskou k rovnako nadanej hudobníčke, a zmarenie všetkých nádejí, keď padnú do spárov nacistického komanda.
Myslím, že patrím k tým, ktorí podľahli hudbe. Incendio ešte stále denne počúvam, pretože prebúdza vo mne pocit melancholického krásna, empatiu, poľutovanie, zmiešané s hrôzou a sklamaním z ľudskej civilizácie. Možno pri jeho komponovaní Gerritsenová čerpala námet z Paganiniho Capriccia 24, ale to isté by sme mohli povedať aj o Rachmaninovi, či Šostakovičovi, ale podobné filozofovanie by bolo do zvlášť diskusného príspevku. :)
Jednu hviezdičku som ubrala len preto, že také urýchlené zakončenie a zvalenie všetkého na zdravotný problém mi prišlo zrazu slabé voči nastolenej téme.

Janík511
20.07.2019 3 z 5

Četla se dobře. Trochu něco jiného od oblíbené autorky.

Scathia
19.07.2019 4 z 5

Velmi dobře napsaná detektivka... dlouho jsem netušila, zda jde o nadpřirozené jevy, nebo o sled logických příčin a následků. Poutavě napsaný příběh.

Marcik7
18.07.2019 4 z 5

Zvláštní téma pro tuto autorku, zajímavě zapracované do příběhu, spojení minulosti s přítomností. Jen vysvětlení Juliiných problémů mi přišlo trochu vyumělkované, nedotažené, proto o hvězdičku méně.

Astonius
18.06.2019 2 z 5

Já nevím, no, asi jsem čekala něco úplně jiného.... *** ASI MOŽNÝ SPOILER *** Anotace ani slovem nezmiňuje, že je to vlastně o hrůzách války, otázce židovství a koncentráků - na slibované tajemství nalezených not jsem se velmi těšila a představovala jsem si spíš zajímavý příběh nešťastné lásky z minulosti, civilní vyprávění a rozkrývání spletitého tajemství. Tohle - i když pojednává o velkém trápení a hrůze světových dějin - mne neoslovilo, protože ač se autorka snažila praktiky Němců vylíčit brutálně, moc mě to nebralo a pasáže z deportace a dění v koncentračním táboře jsem četla "zrychleně", šlo o notoricky známé věci, do kterých jsem v případě Tess Gerritsen nechtěla zabředávat. Celkové vysvětlení příběhu ze současnosti mi přišlo uhozené. Kniha zklamala.

simona g.
17.06.2019 5 z 5

Za mne = prima kniha. Četlo se to jedním dechem a moc dobře. Pár stran, žádné umělé natahování, SUPR, doporučuji.