Hra o dědictví

Avery Grambsová má jediný cíl – přežít střední školu, získat stipendium a vypadnout. Její plány však naruší smrt, miliardáře Tobiase Hawthorna, který odkáže veškerý svůj majetek právě Avery. V čem je háček? Avery ho nikdy v životě neviděla a nemá ani tušení, co byl zač. Aby převzala své dědictví a zjistila, proč jí bylo odkázáno, musí se vydat do sídla rodiny Hawthornových. Bohužel pro Avery bydlí v tomto sídle Tobiasova rodina, a ta si připadá podvedená. Včetně Tobiasových čtyř vnuků: geniálních a nebezpečných kluků, kteří žili celý život v domnění, že jednoho dne zdědí dědečkův majetek právě oni. Avery se tak propadá do světa plného bohatství a intrik a sama musí přijít na to, jak tuhle hru hrát, aby přežila....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/480237/big_hra-o-dedictvi-BtK-480237.jpg 4.3225

Hra o dědictví 1.

Literatura světová, Romány, Pro děti a mládež

Vydáno: , Yoli

The Inheritance Games, 2020

Kniha Hra o dědictví

martini.ce

Na knížku jsem dostala doporučení, protože jinak bych si ji nepřečetla. A to by byla škoda. Zábavné, zajímavá zápletka a i když to bylo neuvěřitelné prostředí, bavily mě jednotlivé postavy. Jen to vysvětlení, proč zrovna Avery u mě pokulhává. A ten konec...

ivetdos

Tak tohle je velké překvapení. Nedávala jsem tomu velké naděje, ale v rámci svého žánru je to vážně povedený kousek. Je znát, že nejsem cílovka, kniha je určena spíše pro mladší čtenáře, ale za přečtení rozhodně stojí. Nenudila jsem se ani chvilku, extrémně čtivé, autorka nás napíná až do konce (a částečně ještě do dalšího dílu :-)). Přestože jsem si myslela, že jsem na to přišla, tak vůbec. Skvěle vystavěné, jen občas bych děj lehce osekala. Až vyjde v překladu další díl, určitě se na něj chystám :)

LiliDarknight

Jennifer Lynn Barnes vytvorila vcelku jednoduchý príbeh, no rozhodla sa nechať ho plynúť trochu iným smerom. Po prečítaní anotácie by sa mohlo zdať, že hlavným zámerom bude akási lovecká sezóna vyhlásená na Avery. Na votrelkyňu, ktorá zhrabla majetok rodiny, ktorej členovia nikdy nepoznali nedostatok. Pričom všetci príbuzní vlastne boli vydedení v prospech Avery.

Miesto toho je však celá kniha koncipovaná skôr ako hľadanie „pokladu“. Hoci v skutočnosti nejde o hľadanie umeleckého diela nevídanej hodnoty. V tomto prípade ide o odpovede. Tobias Hawthorne, miliardár, ktorý odkázal Avery svoje peniaze, bol pritom za života posadnutý hlavolamami a hádankami, dokonca svojim štyrom vnukom pravidelne dával tajné úlohy a simuloval pre nich honby za pokladmi. Preto dáva zmysel, že práve na toto sa autorka najviac zamerala.

Hnacím motorom celého príbehu je pritom nevedomosť. Čitateľ a rovnako ani postavy netušia, čo sa vlastne deje. Áno, Avery získala dedičstvo, ale od začiatku je jasné, že nie je víťazom, ale skôr obeťou. Ďalšou figúrkou na šachovnici, ktorou Tobias Hawthorne pohybuje dokonca aj po svojej smrti. Postavy teda postupne odhaľujú jednotlivé tajomstvá, len aby narazili na ďalšie. Takže čítanie je občas frustrujúce, nakoľko čitateľ túži po odpovediach, no stále ich nenachádza.

Do toho všetkého sa miešajú aj vzťahy nielen v rodine Hawthornovcov, ale aj medzi nimi a Avery. Všetky postavy sú totiž vykreslené ako nedokonalí ľudia, ktorí majú svoje ciele, no zároveň majú aj nedostatky a robia chyby, vďaka čomu je jednoduché vžiť sa do nich a pochopiť ich konanie. Ale stále je vrcholne zábavné sledovať ich interakcie – a hlavne ich občas vynútené spojenectvo. Postavy takisto majú parádnu chémiu, čo sa odzrkadľuje vo výborne napísaných dialógoch.

Navyše je napätie na stránkach aj dobre gradované, v deji prakticky neexistujú hluché miesta. Iste, objavujú sa tu rôzne klišé a niektoré scény by v inom prostredí boli minimálne pritiahnuté za vlasy. V prípade tohto príbehu ale dávajú zmysel a všetky prvky, akokoľvek výstredné alebo otrepané sa môžu na prvý pohľad zdať, sa tu skvele dopĺňajú. Má to teda nápad, má to realistické spracovanie, má to výbornú atmosféru, tiež emóciu a sympatické postavy. Nie je div, že si kniha získala takú veľkú popularitu. V tomto prípade naozaj zaslúžene.

Kniha mohla byť vystavaná ako opis loveckej sezóny na votrelkyňu v rodinnom klane. Miesto toho sa autorka rozhodla kráčať inou cestou. Postavy uzatvárajú nepohodlné spojenectvá, aby získali odpovede. Sledujú sériu nápovedí, nachádzajú slepé uličky a od jednej teórie prechádzajú k ďalšej. Navyše rovnako ako čitateľ netušia, čo viedlo Tobiasa Hawthorna k tomu, aby celý majetok odkázal úplne neznámemu dievčaťu. Je to napínavé, tajomné, výborne napísané a ani na chvíľu to nestráca dych. Navyše to celý čas pôsobí uveriteľným dojmom. Bohužiaľ to však končí uprostred dejového zvratu a bez riadnych odpovedí.

NikolaSkop

Kniha nebyla uplne dle mých predstav. Uprimne jsem cekala trochu vic romantiky ale jinak co se tyce deje tak je to dobre napsane. Pribeh hezky plynul a byl celkvoe zajimavy jen mi tam proste neco chybelo..

Ovecka_Saki

(+ SPOILER) Přečteno skoro na jeden zátah. Velmi dobře se kniha četla, příběh hezky plynul a i postavy byly celkem příjemné. Nejvíc jsem si oblíbila Xandera, myslím, že Avery ho hodně podcenila, z důvodu, že byl nejmladší? Že to vypadalo, že hru nebere tak vážně jako jeho bráchové? Nash byl sympaťák a jsem zvědavá, jestli se v pokračování bude tvořit nějaký vztah s Libby. Grayson má bod k dobru, že si nic nezačal s Ave a že nakonec věděl, kdy nevybrat rodinu. Jamesona jsem si neoblíbila, takového člověka bych asi poslala do háje a ne se na něj lepila jako hlavní hrdinka. Co se jí týče, tak na to, že byla tak chytrá, přišla mi dost naivní a moc převálcována pubertálními hormony. Libby byla ještě horší, té bych za trest ostříhala vlasy a zabavila jí její milované černé oblečení, hodná možná, ale příšerně naivní, nedokáže vyvodit důsledky svého chování. Thea a Rebecca by se měly uklidnit a zapomenou na Emily, která je už mrtvá a která byla extrémní mrcha, nesnášela jsem její postavu.
Nooooo… určitě si přečtu i pokračování, jsem zvědavá, co se ještě všechno stane.

Komaeda

Zábavné a napínavé

adelc

4/5*
Nebýt čtecí pauzy kvůli zkouškám, myslím, že bych ji i přečetla za jeden dva dny. Knížka se opravdu těžko odkládá, skvěle se čte a příběh utíká jedna báseň.
Jednu hvězdičku ubírám, protože (a možná je to proto, že už prostě nejsem cílová skupina pro young adult) vysvětlení jedně ze "záhad" mi prostě nepřišlo dostatečně uspokojivé na to, jak moc vás na tohle odhalení autorka celou knížku žhaví.

knihomolkajanca

Hra o dědictví je jednoznačně jedna z těch knih, co vás na první pohled dostanou svou obálkou. Přesně kvůli ní jsem po knize sáhla i já. Nečetla jsem ani anotaci a na první dobrou jsem čekala fantasy. Ani nevíte, jak jsem za tento omyl ráda, protože je dost možné, že jinak by se ke mně vůbec nedostala. A to by byla velká škoda! Tajemství, napětí, zajímavé zvraty i zakázaná láska – nic z toho tady nechybí a upozorňuji, že se jedná opravdu o vysoce návykové čtení.

Když už bychom měli škatulkovat, nejvíce by Hra o dědictví zapadla do lehkého young adult thrilleru. Pokud si právě teď říkáte, že už na tohle čtení asi budete moc staří, tak vás zarazím hned na začátku. Já sama už do cílové kategorie dávno nepatřím, a přesto jsem knihu slupla téměř na jeden zátah. Kromě toho, že je Hra o dědictví neskutečně čtivá, nenechá vás odejít hlavně skrz spoustu otazníků, které se vynořují snad na každém kroku. Sídlo rodiny Hawthornových je jedna velká záhada, ale samotní Hawthornovi jsou snad ještě tajuplnější. Neustále mluví v rébusech, naznačují, ale kde je pravda, nebudete tušit až do samotného konce.

Avery si oblíbíte. Je to chytrá holka, ale stojí proti ní celý klan. A hlavně čtyři okouzlující sourozenci Hawhornovi, kteří charismatem doslova překypují. Dodávali příběhu šťávu a dlouho nebudete vědět, na čem u nich stojíte. Jen těžce se rozhoduji, kterého z nich jsem si oblíbila nejvíce. Milovat je totiž budete všechny! Na své si tady rozhodně přijdou i milovníci romantiky, takže se připravte na pořádné jiskření.

Jediné, co bych knize vytkla, je samotný závěr. Čekala jsem trochu větší wow, ale vzhledem k tomu, že se jedná o první díl série, tuším si autorka nechala pár es v rukávu do dalších dílů. A na ty já se tedy rozhodně chystám, protože mě Hra o dědictví nejen neskutečně bavila, ale navíc jsem nic podobného ještě nečetla.

Hodnocení: 80%

Za poskytnutí knihy k recenzi moc děkuji Knihy Dobrovský.