Hovory s T. G. Masarykem

Hovory s T. G. Masarykem https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/192998/bmid_hovory-s-t-g-masarykem-v7e-192998.jpg 5 660 110

Rozhovory spisovatele a politika zachycují životní směřování, etické, filozofické, náboženské a politické postoje prvního československého prezidenta. První část rozhovoru se věnuje výhradně Masarykovu pohledu na vlastní mládí: zdůrazňuje prostotu a lidovost slováckého prostředí. Druhá líčí univerzitní působení, účast v politických bojích, exilové aktivity za první světové války: toto období charakterizuje kritický způsob myšlení. Třetí obsahuje úvahy o filozofii (např. noetika, metafyzika), náboženství (kupř. Ježíš), politice (např. demokracie), národu. Závěrečná část interpretuje způsob vzniku tohoto díla. Snaha přiblížit Masarykovo životní směřování, ideová východiska, politické úsilí i jeho pohled na zásadní filozofická a náboženská témata.... celý text

andrea7191
13.09.2021 4 z 5

Skvělá kniha, ze které jsem se dozvěděla spoustu věcí, která jsem o Masarykovi nevěděla. Asi bych jí normálně nečetla, není to můj šálek, ale referát dítěte mě přiměl si k tomu sednout a musím říct, že předčila mé očekávání.

Ovar
21.07.2021 4 z 5

Skvělá kniha, která alespoň obnažuje nitro tohoto pseudofilosofa a politického intrikáře.

Evina.Cetba
16.04.2021 5 z 5

Dílo Karla Čapka vznikalo v letech 1928 - 1935 na základě rozhovorů s prvním československým prezidentem T. G. Masarykem. Vypráví o prezidentově životě a jeho názorech. I když se zde probírá politika, náboženství, filozofie, kniha je čtivá a přístupná.
Obsah knihy je rozdělen do 4 částí:
1. Věk mladosti (Dětství, Na školách, Mladý muž)
2. Život a práce (Do nových úkolů, V práci a v zápase, Válka, V republice)
3. Myšlení a život (Noetika - teologie poznání, Metafysika, Náboženství, Křesťanství, Takzvaný kulturní boj, Ještě o náboženství, Politika, Národ)
4. Mlčení s T.G. Masarykem - Jak vznikaly "Hovory".

Elulilinka1
08.04.2021 5 z 5

Až po přečtení Hovorů jsem začala vnímat všechny ty historické osobnosti jako opravdové lidi. Ne jen jako jména a data někde v sešitě či učebnici. Na tuto knihu rozhodně nezapomenu a určitě se k ní vrátím❤️
Se vší úctou a pokorou DĚKUJI✨

Medasek
28.03.2021 3 z 5

Knihu jsem četla kvůli výzvě a překvapivě mě bavila mnohem více než jsem čekala. Rozhodně je lepší než stejnojmenný film.

lernami
18.03.2021 5 z 5

Kniha mi pomohla začít vnímat Masaryka jako člověka a ne jenom jako historickou postavu, o které se učí ve škole.
Myslím, že některé myšlenky jsou nadčasové a dodnes aktuální. Kniha také krásně dokresluje atmosféru doby a měnící se společenské poměry.
Masaryk je velice inspirativní - myslím, že byl neskutečně disciplinovaný. Nemluvě o jeho nestárnoucích ideálech.
Je sice pravda, že filosofické pasáže mohou být pro laika náročné, přesto to za to podle mě stojí a je důležité se i takovéto literatuře vystavovat!
Na závěr musím ocenit Masarykovy střízlivé názory na ženy.

hroneczek
15.03.2021 5 z 5

Začátek knihy je zajímavým vyprávěním o životě T.G.M., které jsem neznala nebo podrobnosti netušila. Když jsme se ale dostali k noetice, byla jsem dost ztracena. Tady čtení vázlo a musela jsem se k němu nutit. Závěr knihy je ale opět skvělý. U T.G.M. se mi líbí jeho neuvěřitelná sečtělost, správný a téměř vždy odborný názor na věc. Ať už s ním Čapek probíral cokoliv. A hlavně platnost jeho tvrzení až dodnes. Rozhodně je to kniha, kterou by si měl každý Čech přečíst, popřemýšlet, kam se za 100 let naše republika (ne)dostala a co bychom s tím mohli (ne)dělat.

Worbitka89
09.03.2021 5 z 5

Čteno v rámci čtenářské výzvy. A není to jednoduché čtení... Co dodat k tomu, co zde ještě nepadlo? Asi jen to, že to s námi - republikou a demokracíí - myslel dobře... možná až naivně - kam jsme si dostali, co jsme z toho udělali, co jsme si nechali vzít, vnutit a zničit - to už je jiná věc ... Z jeho poznámky ,,chtěl bych vidět republiku za sto let" mě popravdě zamrazilo.

Laféeverte
07.02.2021 5 z 5

Pokud chcete pochopit, co skutečně znamená heslo "Pravda vítězí!," pak si přečtěte Hovory s TGM. Poznáte pana prezidenta jako člověka obyčejného, jako filozofa, politika, hluboce věřícího, pravdivého a pro lásku k bližnímu neúnavně pracujícího jedince, který naplňuje své Bohem určené poslání. Pochopíte, co je za tím "kultem" osobnosti a že Masaryk je skutečný vzor a máme být na co hrdí. Je to krásné oživení ikonické osobnosti našich svobodných dějin a je škoda, že se nám nepodařilo vyvarovat se ononu politickému kocourkovu a hulvátsví, před kterým nás TGM varoval.
První část knihy tvoří Masarykovo vyprávění o jeho životě, názorech, práci při vytváření republiky, jeho životní filozofie a názory. Pak jsou zde pasáže, kde autor líčí, jak Hovory vznikaly a jak se sám k panu prezidentovi dostal - to velmi dobře dotváří celkový obrázek jeho osobnosti. Pouze bych ubrala výňatků z Lidových novin. Je sice dobré poznat, jak Masaryka vnímali jeho současníci, ale je toho podle mého názoru trochu moc. Stačila by tak polovina těch článků.

Adies
21.01.2021 5 z 5

Hovory s T.G.M. je kniha plná hloubky a myšlenek. Myšlenek o tom, jak bychom se měli vzdělávat a vůbec poznávat svět okolo nás, o důležitosti individualismu ve vzdělávacím procesu, dnes tak stále aktuálním tématu. Člověk se může seznámit s filosofií konkrétismu a poznat Masaryka nejen jako politika, ale i jako pokrokového myslitele.

"Poznávat je právě tak důležité jako jednat"

"Není rozporu mezi teorií a praxí, nestojí proti sobě rozum a cit, nevylučuje se navzájem víra a věda, není konfliktu mezi politikou a mravností, nelze klást proti sobě tělo a duši, není dualismu mezi časným a věčným. Je nutno přijímat skutečnost plně a brát ji celou."

VeruMalfoy
04.01.2021 5 z 5

TGM je veliká osobnost své doby. Toto dílo to ukazuje v plné síle a kráse. V první části vypráví prezident o svém životě od dětství, až po jeho zvolení prezidentem. V druhé polovině knihy si můžeme přečíst spíše politický rozhovor Čapka s prezidentem, novinové články z doby Masaryka z Lidových novin, + Čapkovo vnímání našeho prvního československého prezidenta jeho očima. Myslím, že knihu by si měl přečíst každý Čech či Slovák, aby pochopil, jakého čistého a velmi mravního, velice inteligentního prvního prezidenta Československa jsme měli. Nebýt jeho, náš stát by nevznikl.

Uka
27.12.2020 5 z 5

Jsem rád, že jsem se odhodlal k přečtení. Po shlédnutí (krásného) filmu. Chystám se i na dílo přímo od T.G. Masaryka a to jen díky této knize!

rencovav
19.12.2020 5 z 5

Masaryk nebyl bezchybným člověkem, ale zajímavou osobností ano. Někým, ke komu můžeme s odstupem času právem vzhlížet, protože dokázal něco neuvěřitelného. Vždycky mě bavilo si o něm číst, chodit do muzeí a koukat na filmy a seriály, kde hrál nějakou roli. Loni jsme s přítelem byli v kině na dokumentu "Hovory s TGM", kde Karla Čapka hraje Budař, a bylo to neuvěřitelně skvělé. První republiku jsem zpracovávala v seminární práci, fascinuje mě i přes mnoho svých much, a jen se dozvídat o té politice, myšlenkách a idejích, které před sto lety trápily českou inteligenci, to mě prostě baví. Masaryk žil v zajímavé, přelomové době a sám ohýbal dějiny. A dokonce žil v Lipsku, to jsem nevěděla! Jak říkám, Hovory s TGM stojí za pozornost, ať už v knižní, audio nebo filmové verzi. Není to úplně beletrie, protože ač Masaryk vypráví příběh svého života, hodně do toho plete politiku, náboženství a filozofii a tak, ale prostě jsem ráda za každou informaci, kterou o něm můžu zhltnout. Plus Čapek je prostě Čapek.

veronika4001
05.11.2020 5 z 5

Uplynulo hodně vody, co jsem tu knihu četla. Není to příběh, jak by se na K. Čapka mohlo jevit, je to sbírka spisků ze života T. G. M., možná fejetonů; snad je kniha zařaditelná do literatury faktu. T. G. M. byl velikán z teorie a ze života, protože byl znalý mnoha oblastí zvláště ze společenských věd, ať již z věd státních, tak nestátních. Někde je snad kniha vedena rozhovorem mezi oběma, někde mně kniha vyzněla jako úryvek z časopiseckého článku a na některých místech se mi zdály být autorovy volné myšlenkové pasáže. Když jsem viděla, že rozhovor je veden mezi T. G. Masarykem a K. Čapkem, zvážněla jsem. Ne kvůli T. G. Masarykovi, jak by se mohlo zdát, protože tam je úcta především, ale kvůli K. Čapkovi. Já totiž na něho nahlížela vždy dětskýma očima, i když jsem věděla, že vedle spisovatele pro děti a mládež je to i novinář a fejetonista. Kniha pro mě znamenala zásadní obrat, protože díky ní jsem si uvědomila, že K. Čapek pokrývá i jiné zájmy a má tedy i ty jiné oči. T. G. Masaryk a K. Čapek je výborná kombinace a jak jsem zjistila, v mnoha ohledech si blízká.

Andrrew
24.10.2020 5 z 5

Co napsat ke spojení těchto dvou velikánů... snad jen, že se jedná o mimořádné dílo, plné velkých a podnětných myšlenek, místy dost komplikované, místy zase velmi přístupné a příjemné čtení (to platí hlavně o prvních kapitolách), ke kterému má smysl se vracet.

tra-my5156
10.10.2020 5 z 5

Demokratické smýšlení a noetická filozofie Čapkova byla zřejmě převzata od profesora Masaryka, a o to je knížka právě krásnější. Tohle by si měl přečíst úplně každý, kdo je občanem ČR. Aby nezapomněl, co to znamená být v demokracii, a proč bychom si ji měli vážit.

11zuzik
04.10.2020 5 z 5

Tak tohle bylo těžké čtění, ale určitě stálo za to. Četla jsem to dlouho a po velmi malých částech. Jinak to snad ani nejde. Musím T.G.M. obdivovat za jeho pokoru a vzdělanost. Kolik znalostí měl a jak je dokázal používat. A ty jeho myšlenky a filozofování. Takový poklad, co jsem objevila v knihovně. Věřím, že za pár let si knihu znova s radostí otevřu.

MiškaČíta19
09.09.2020 4 z 5

Hovory s T.G.M. prinášajú niekoľko pozitívnych vrstiev pre čitateľa: priblížia život dôležitého článku československých dejín - Masaryka, zároveň nám ponúkajú pohľad na prelom 19. a 20. storočia, na celkový život i spoločenskú situáciu. Ďalej možno povedať, že sú veľmi poučnými - mnohé Masarykove myšlienky sú dodnes veľmi aktuálne, nehovoriac o jeho pestrej slovnej zásobe (i autorovej). Kniha nie je vhodná pre každého čitateľa, keďže je vskutku náročná ako jazykovo, tak faktami a filozofickými peripetiami.

Božka_
20.08.2020 4 z 5

Kniha se mi četla docela těžce. Rozhodně byla zajímavá, ale do čtení jsem se často musela nutit – to však rozhodně není vina autora, jakožto spíš moje. Kniha určitě stojí za přečtení, mně to jen trvalo asi déle, než bych ráda. :)

radusak9806
12.05.2020 4 z 5

Já bych tu knihu potřebovala rozdělit, protože samotné hovory jsou úžasné a baví mě. Mlčení jsem brala jako super intermezzo před další částí.
Ale ten samotný průřez články už mě příliš nebavil, nemálo na tom, že se některé odstavce opakují a to v těsném sledu.
Každopádněje to poprvé co jsem u čtení knihy držela barevnou pastelku a podrhavala myšlenky, které nechci zapomenou, nebo lépe, které chci náhodně přečíst, když otevřu knihu.