Houpačka

Houpačka https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29950/bmid_houpacka-9e6-29950.jpg 4 21 5

Proč je často tak složité prodat zlevněné kvalitní zboží nebo ukončit nefungující vztah? Jak to, že dáme na rady někoho jen proto, že je vlivný? A proč tak snadno propadáme kouzlu lidí, kteří pro nás mohou být nebezpeční? Pokud si myslíte, že znáte své myšlenkové pochody, pak se nad tím zamyslete. A myslíte-li si, že uvažujete racionálně, pak vás tato kniha může přesvědčit o opaku. Autoři Ori a Rom Brafmanovi na mnoha příkladech ze světa financí, sportu, politiky i každodenního života odhalují, že naše chování často řídí skryté síly, které nás svádějí k iracionálním činům. Srozumitelnou a zábavnou formou popisují a vysvětlují situace, v nichž se překvapivě často necháváme svést z cesty zdravého rozumu.... celý text

Literatura naučná

Vydáno: , Dokořán

Sway , 2008

vejnar
08.03.2021 4 z 5

Užitečná kniha, která na základě studií dochází k zajímavým závěrům. Poznamenal jsem si následující:

Jakmile přisoudíme osobě či věci určitou hodnotu, dramaticky to mění naše vnímání následných informací.

Negativní pocity v souvislosti se stářím mohou přispět k rychlejšímu fyzickému stárnutí.

U mužů, kteří přešli přes vratký most, nával adrenalinu a úzkost vyústili ve zvýšený milostný zájem. Fyziologické reakce ovlivnily jejich dojmy.

Centrum slasti a altruismu nemohou fungovat ve stejném okamžiku.

Abychom se vyhnuli špatnému rozhodnutí, které může být výsledkem averze ke ztrátě, je třeba dívat se daleko do budoucnosti. Naučit se vymanit z vlivu minulosti.

sporran
28.01.2020 4 z 5

Kniha, která je pro vás zamyšlením, které je opravdu náročnější na hlavu. Ale když se tím prokoušete, tak zjistíte, že i v běžném životě pak na iracionální rozhodnutí, tak jak jsou popsány v knize, narážíte a už si je umíte zdůvodnit a možná s nimi i pracovat. Kniha akorát tenká, aby se dostatečně věnovala tématu.

Manifest blech
23.09.2019 3 z 5

Velmi zajímavé. Mám moc ráda knihy z této edice. V tomto případě taky lidsky pojatá témata důsledků a vnímání lidské mysli.

goldennepal
22.09.2016 5 z 5

Kniha co Vám v určitých oblastech trochu pošramotí Vaše současné mínění...doporučuji,inspirativní,na zamyšlenou.

dalimoni
17.04.2013 5 z 5

Velmi zajímavá populárně naučná kniha z oblasti lidského chování. Typově je to čtení podobné Danielu Arielymu (Jak drahé je zdarma, Jak drahá je nepoctivost atd. či knihám od Gladwella - např. Bod zlomu). Autoři na skutečných případech ilustrují např. to, že člověk vnímá hodnotu zboží podle ceny (pokud najdu vzácný obraz u popelnice tak se na něj apriori dívám, že nemá žádnou nebo velmi malou hodnotu) nebo hodnotíme lidi podle vzhledu a oblečení....Autoři v knize používají i skutečné psychologické pokusy, které zkoušeli v experimentech většinou na studentech a které nám "dokazují" určité vzorce chování lidí.

sociální psychologie

Autoři knihy