Houbařka

Co všechno se dá najít v lese? Mladá Sára žije ve staré chalupě na Šumavě a živí se sběrem hub. Každé ráno si obuje letité pohorky, popadne košík s utěrkou, v kapse pohladí ostrý nožík a vyrazí. Už sedm let chodí po stejné trase, sedm let od jara do podzimu sbírá houby na týchž místech a prodává je za pár stovek jedné hospodě. Jako dobrovolná poustevnice se s nikým nepřátelí ani neopouští Pošumaví. Jen občas vyrazí za psychiatričkou do Plzně přesvědčit ji o svém vyrovnaném duševním stavu. Zpráva o matčině smrti proto Sářin život příliš nezmění. Zúčastní se pohřbu, setká se s bratry, kterým se už dávno odcizila, a vrátí se zpátky do lesa. Jenže co se zdá jako nepatrnost na povrchu, bouřlivě bují pod ním. Dědické řízení do jejího života navrátí rodinu, která ji zavrhla. A domek se postupně rozpadá. Obchody nejdou. Začíná být jasné, že Sára bude muset svůj houbařský způsob života opustit. A jedinou cestou ven je přestat odvracet oči od toho předchozího. Viktorie Hanišová zpříma a zároveň citlivě měří, co vydrží dětská duše a kde jsou hranice rodiny. Román Houbařka je příběh předem neúspěšného pokusu utéct traumatu. Občas ale nejde neutíkat....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/366041/houbarka-2VA-366041.jpeg 4.5678
Romány, Pro ženy, Literatura česká
Vazba knihy:pevná / vázaná
ISBN:978-80-7577-456-9

Kniha Houbařka

Coco3

Mám z ní zvláštní pocity. Četla se dobře, ale cítím se být ochuzená, vysvětlení, více informací. A přístup té matky to mi tak rvalo srdce, toto přece normální máma nemůže své dceři udělat. Zvláštní kniha, téma, hrdinka a lítost, co se všechno může stát.

1bublina

Rodinné drama, které je postupně odkrýváno. Prolínání současnosti a minulosti. Moc se mi líbilo, jak autorka minulost dávkovala po kouscích a někdy bylo něco řečeno jen v náznacích. Těžko si představit, že se něco takového skutečně stane a členové rodiny zareagují odmítavě nebo mlčením. Líbila se mi postava Vojty i popis jeho "zvláštní" povahy. Jedna hvězda dolů za konec, který nabízí více otázek než odpovědí.

veru_nedvedova

Má první kniha od autorky...a jsem nadšená. Přijde mi jako by to byla Picoultová a Mornštajnová v jednom - obě jsou to výjimečné autorky.
Viktorie Hanišová oplývá barvitou slovní zásobou a dokáže vás vtáhnout do nejtemnějších koutů Šumavy a křehkých lidských duší.
Kdo by řekl že rodinné peklo a sběr hub k sobě tak neuvěřitelně pasuje a že to spolu bude fungovat.
Toto velmi smutné krásné dílo vám doporučuji.

lencin

Výborný román. O velmi těžkém tématu a přesto citlivě a poutavě. Co pro dítě znamenají rodiče? A co dělá rodiče dobrým nebo alespoň přijatelným rodičem? Doporučuji.

furt_kofein

rodinné drama zabalené v atlasu hub.
Příběh, který mě dostal především skvělou slovní zásobou spisovatelky.

leny.wood

Další skvělý autorčin počin, v němž se pustila do ne příliš jednoduchého tématu. Místy mě Sářino vyprávění tak zasáhlo, že jsem měla slzy v očích.

Safienka

Mám radost, když vždycky narazím na českou autorku, která má hodně čtivý styl. Knihu jsem si užila a jsem zvědavá na další díla. Ač by se mohlo zdát, že téma je takové upěchované a zdárně nevyšetřené, za poslední stránkou se vznáší spousta naděje. :)

Krisařka

Kniha se mi moc líbila. Výborně se čte, a zanechá stopu.. Takové knihy mám ráda.. Určitě budu autorku sledovat i nadále.